51. Stan: Master Set (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wincenty Jan »

KubaP pisze:Za późno, właśnie zostawiłem 32 PLNy + 16 za kuriera w sklepie Portalu, okazało się, że tam jeszcze jakieś promki były do 51. Stanu.

Ja.

W sklepie Portalu.

Czas umierać.
Najpierw gry, poźniej recenzje, poźniej... etat? :D
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

U mnie w solo rekord to 77, ale na samym core. Polecam też lekką modyfikację zasad i dodawanie wirtualnemu graczowi jednego punktu więcej za każdą kartę w końcowej punktacji.

@Kuba: A co Ty tak tego sklepiku Portalu nie lubisz?
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wincenty Jan »

U mnie póki co trzy rozgrywki mutantami i dwa razy najwyższy wynik to 48. Ale wersja solo spełnia moje oczekiwania. Jestem szalenie ciekaw rozgrywki z żywymi przeciwnikami. Jeżeli będzie jeszcze lepiej niż w przypadku wersji solo to gra ma spore szanse na moje TOP 20. Zdecydowanie wolę MS niż O:NI.
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wroobel »

Czy na ostatnim Portalkonie była możliwość pogrania w zapowiadany dodatek?
Grał ktoś?
Czy podali już orientacyjną date wydania?
TTR_1983
Posty: 3932
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 88 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: TTR_1983 »

Wroobel pisze:Czy na ostatnim Portalkonie była możliwość pogrania w zapowiadany dodatek?
Grał ktoś?
Czy podali już orientacyjną date wydania?
prawdopodobnie marzec, ale zobaczymy :)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Niestety z mojej strony zawód wariantem solo MS. Jak pisano powyżej, można przeciągać grę, by w rundzie, w której wirtualny przekroczy 25 pkt. wyciągnąć jak najwięcej z odpowiednio przygotowanego stołu.
Sama wygrana nie jest żadnym wyzwaniem, a bicie rekordu przy sporej losowości dociągu i ślepych atakach wirtualnego mnie nie kręci.

A przy okazji - czy ktoś po zapoznaniu się z MS sięgnął po 51NE?
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bary
Posty: 3064
Rejestracja: 18 sty 2015, 14:25
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 73 times
Been thanked: 47 times
Kontakt:

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Bary »

tomb pisze:Niestety z mojej strony zawód wariantem solo MS. Jak pisano powyżej, można przeciągać grę, by w rundzie, w której wirtualny przekroczy 25 pkt. wyciągnąć jak najwięcej z odpowiednio przygotowanego stołu.
Sama wygrana nie jest żadnym wyzwaniem, a bicie rekordu przy sporej losowości dociągu i ślepych atakach wirtualnego mnie nie kręci.
Jak już wspominałem, fajnie działa na poziom trudności solo naliczanie wirtualnemu graczowi 2 pkt za każdą kartę na koniec gry. Wygrana nie jest wtedy taka oczywista.
Mój blog na ZnadPlanszy
Recenzja Cooper Island na ZnadPlanszy

Kupię dodatek Hobbit: Na Progu do WP LCG!
Wincenty Jan
Posty: 1862
Rejestracja: 24 cze 2015, 08:57
Lokalizacja: Jaworzno
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wincenty Jan »

Jestem po ośmiu grach solo i mam wrażenie , że gram w demo gry. Z drugiej strony nie przekroczyłem chyba 55 punktów , więc dupa ze mnie , a nie mieszkaniec 51 stanu. Jestem szalenie ciekaw jak gra zadziała z żywymi przeciwnikami.
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Lepiej. Po pierwsze pojawia się aspekt wyścigu do odpalenia końca gry. Jedną z rozgrywek wygrałem dzięki temu że wyczarowałem zakończenie gry w 4 rundzie, podczas gdy w 5 nie zostałaby z mnie nawet wykałaczka ;)
Grając solo starasz się wydłużyć rozgrywkę, grając vs starasz sie obserwować przeciwnika i jego potencjał punktowania i czasem musisz gnać na złamanie karku z nadzieją że dobrze wykalkulowałeś ruchy i wejdziesz na ten 25 punkt ;)
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: tomb »

Bary pisze:Jak już wspominałem, fajnie działa na poziom trudności solo naliczanie wirtualnemu graczowi 2 pkt za każdą kartę na koniec gry. Wygrana nie jest wtedy taka oczywista.
Niestety ten sposób, abstrahując od tego, że jest sztuczny - przyznawajmy mu kolejne punkty, jeśli jest za łatwo - nie sprawdzi się.

Mój sposób gry chowam do spoilera - opieram się na kilku partiach z użyciem talii podstawowej (grałem mutkami i kupcami, być może Federacja Appalachów będzie miała trudniej, płacąc przy budowie cennymi kartami):
Spoiler:
Liczę, że ktoś znajdzie błąd w interpretacji zasad i mi go wytknie.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kamilpr
Posty: 374
Rejestracja: 05 maja 2015, 19:48
Has thanked: 25 times
Been thanked: 14 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: kamilpr »

Hej, chciałbym kupić 51 Stan Master Set ale będziemy w nie grali głownie na 4 osoby.

Możecie powiedzieć jak gra skaluje się na 4 ?
I czy będzie ona dobra również dla graczy zaawasowanych - nie bedą się nudzić ?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ramar »

kamilpr pisze:Hej, chciałbym kupić 51 Stan Master Set ale będziemy w nie grali głownie na 4 osoby.

Możecie powiedzieć jak gra skaluje się na 4 ?
I czy będzie ona dobra również dla graczy zaawasowanych - nie bedą się nudzić ?
Przecież ta gra nie jest przeznaczona dla początkujących. kombinowania jest sporo, a łańcuszek punktowy jest dłuższy niż w Osadnikach, stąd pewnie jest to gra trudniejsza.
Grać w 4 osoby? nawet nie próbowałem, w 3 osoby to maksymalnie moim zdaniem.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3069
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: cezner »

Gra się na pewno dłużej, ale w związku z tym że tura gracza jest raczej krótka (czasami trwa sekundę - np wymiana ludzi na surowce), więc raczej nie ma czasu na nudę i jest chwila na zastanowienie się nad dalszymi ruchami.

Jeśli chcecie prawdziwy hardcore, to proponuję zaopatrzyć się w poprzednią(oryginalną) wersję 51 stanu.
Awatar użytkownika
RUNner
Posty: 4164
Rejestracja: 02 lip 2013, 12:25
Has thanked: 574 times
Been thanked: 1027 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: RUNner »

Zagrałem wczoraj w podstawkę z żoną, ale nie dograliśmy do końca, bo czasu nie było. Niemniej żonie się nawet podobało, a to duża sprawa! Mi oczywiście też. Gra się bardzo płynnie mimo wielu możliwości. Na początku ogrom dostępnych akcji i nieznajomość kart mogą przytłaczać, ale po 2-3 rundach było więcej świadomych decyzji. Nie wyobrażam sobie gry w 3-4 osoby, a konkretnie śledzenia poczynań przeciwników. Oczywiście, w pierwszej partii narobiliśmy kilka błędów proceduralnych, ale na szczęście uderzało to w obie strony konfliktu ;)
Nie marnuję już czasu. Wolę grać ;)
Sprzedam https://www.gry-planszowe.pl/viewtopic.php?t=64690
Jeżozwierz
Posty: 36
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:22

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Jeżozwierz »

Witam!

Pracuję w wolnej chwili nad fanowską kieszonkową formą gry opartej bezpośrednio na mechanice 51 Stanu, którą chciałbym się z Wami podzielić. Zgodnie z tym o co zostałem poproszony - wrzucam link do posta, w którym dowiecie się nieco więcej na ten temat. ;)

51. Stan - Narodziny Nowej Ery-Pocket Edition (" "reskin" ")

"Krytykę przyjmuję na klatę. :)"
Ostatnio zmieniony 27 mar 2017, 13:39 przez Jeżozwierz, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Rafal_Kruczek
Posty: 1092
Rejestracja: 20 sie 2008, 11:48
Lokalizacja: Legnica
Has thanked: 84 times
Been thanked: 31 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Rafal_Kruczek »

Jeżozwierz pisze: Krytykę przyjmuję na klatę. :)
To zaczne od technicznej uwagi.
Ten watek ma już prawie 100 stron.
Prosze na tego typu pomysł załozyć w wątek w dziale "Modyfikacje i warianty zasad" lub "Pomysły i idee", a w tym wątku ograniczyc sie do zapowiedzi i linka to tego wątku.
Jeżozwierz
Posty: 36
Rejestracja: 15 sie 2016, 13:22

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Jeżozwierz »

Ok, oczywiście rozumiem, zrobię coś takiego i zedytuję powyższy post, aby nie zaśmiecać wątku. :)
Kal-El83
Posty: 1139
Rejestracja: 03 sty 2015, 17:28
Lokalizacja: Kołobrzeg
Has thanked: 240 times
Been thanked: 122 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Kal-El83 »

Bary pisze: Jak już wspominałem, fajnie działa na poziom trudności solo naliczanie wirtualnemu graczowi 2 pkt za każdą kartę na koniec gry. Wygrana nie jest wtedy taka oczywista.
W końcu zebrałem się za rozłożenie gry, po dłuuuuugiej przerwie ;)
W sumie trzy rozgrywki solo
W pierwszej wygrana według zasad z instrukcji (porażka w wypadku punktowania 2* za budynek)
W drugiej mega klęska (czyli porażka nawet według zasad z 1* :/ ;( )
W końcu w trzeciej karta podeszła i wygrana 72-63 (przy punktowaniu wp 2* za budynek na końcu), w tej rozgrywce mogłem jeszczę o turę (jakaś martwica mózgu się wdarła, a mogłem przekriczyć 80 ... )

Rizegranych mam w ten tytuł już ze 20 partii 1v1 i solo a ani razu nie wtasowałem zimy czy nowej ery ... A klejny dodatek na horyzoncie ;)

Faktycznie punktowanie budynków wp x2 trochę zmniejsza szanse na wygraną, w sumie wariant godny polecenia !!
Niegdyś Azazelek, narodzony na nowo jako Kal-El83 ;)
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Morgon »

Po rozegraniu ponad 10 gier na 2 osoby zauważyłem, że gra najczęściej kończy się w 4 turze, czasami nawet w trzeciej. To normalne czy coś źle gramy? Każdą akcję, która nie ma informacji, że można wykonać więcej razy, wykonujemy tylko raz. Profity dostaje się natychmiast po zawarciu umowy/wybudowaniu lokacji/złupieniu. Wszystko ok?
Wroobel
Posty: 369
Rejestracja: 07 lip 2015, 23:04
Has thanked: 32 times
Been thanked: 18 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Wroobel »

Tak zazwyczaj jest też i u nas więc chyba gracie ok.
System punktacji polegający na wyścigu jest moim zdaniem super - zdecydowanie lepszy niż w Osadnikach NI.
Morgon
Posty: 618
Rejestracja: 13 lis 2006, 15:57
Lokalizacja: Nowa Sól, Lubuskie
Has thanked: 29 times
Been thanked: 55 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: Morgon »

To dobrze. Póki co graliśmy tylko talią podstawową (88 kart). W czasie rozgrywki przewija się około 50% kart z talii, przez co niektóre nie pojawiają się wcale. I teraz tak myślę, że jak się doda do tego kolejne 50 kart z jednego z dodatków to szansa trafienia pewnych kart drastycznie maleje. Jak to się ma do budowania silniczka gdy szansa trafienia karty pasującej do kombinacji jest jeszcze mniejsza?
ko2a
Posty: 761
Rejestracja: 08 gru 2014, 17:06
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 195 times
Been thanked: 22 times

Re: 51. stan (51st state)

Post autor: ko2a »

Morgon pisze:To dobrze. Póki co graliśmy tylko talią podstawową (88 kart). W czasie rozgrywki przewija się około 50% kart z talii, przez co niektóre nie pojawiają się wcale. I teraz tak myślę, że jak się doda do tego kolejne 50 kart z jednego z dodatków to szansa trafienia pewnych kart drastycznie maleje. Jak to się ma do budowania silniczka gdy szansa trafienia karty pasującej do kombinacji jest jeszcze mniejsza?
Nie pamiętam który dodatek ale raz po 40+ partiach na dwie osoby udało się zakończyć grę po drugiej turze
Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

51 Stan: Zgliszcza

Post autor: Portal Games »

Obrazek

51 stan: Zgliszcza to pierwsze rozszerzenie do gry 51 Stan: Master Set inspirowane starym dodatkiem o nazwie Ruiny wydanym w 2012. Nowy zestaw 50 kart z dodatku Zgliszcza, wprowadza ulubione karty z oryginalnego rozszerzenia, które dodają nową mechanikę do podstawowej wersji gry.

W 51 Stanie: Zgliszczach nic nie jest stracone, wszystko da się odzyskać – czyli będziecie mogli przeglądać stos kart odrzuconych po najbardziej wartościowe lokacje i ponownie użyć ich w swoim Stanie. Co ciekawe i intrygujące, to to że od teraz odrzucamy karty na swój osobisty stos kart odrzuconych. A umiejętności kart pozwolą nam na wyciąganie lokacji z osobisty stosów kart INNYCH graczy! :)

Oficjalna Strona: http://portalgames.pl/pl/51-stan-zgliszcza/
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: janekbossko »

Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
AkitaInu
Posty: 4034
Rejestracja: 12 lut 2012, 12:43
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 6 times
Been thanked: 21 times

Re: 51 Stan: Zgliszcza

Post autor: AkitaInu »

janekbossko pisze:Czy ten dodatek działa jak inne? Tzn do podstawki dołączamy nadal tylko jeden?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Mam nadzieje że nie ;) I tak gramy z obydwoma dodatkami na raz.
ODPOWIEDZ