Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: KubaP »

MichalStajszczak pisze:Jeżeli, tak jak w podanym przykładzie, SCD dla gry wynosi 40 euro, dystrybutor daje sklepowi rabat 45%, a VAT jest na poziomie 20%, to cała kalkulacja wygląda w rzeczywistości tak:
SCD 40 euro brutto oznacza 33,33 netto i 6,67 euro VAT.
Dystrybutor sprzedaje sklepowi w cenie brutto 22 euro czyli 18,33 netto i 3,67 VAT.
Właściciel sklepu wpłaca do Urzędu Skarbowego różnicę miedzy podatkiem należnym a podatkiem naliczonym czyli 6,67-3,67=3 euro, a nie 8 euro, jak było w artykule.
OK, rozumiem już, skąd Pańskie pytanie. Zatem podsyłam odpowiedź autora, mam nadzieję, że nieco rozjaśni :) :

Cena detaliczna to 40 euro, przy polskim VAT na poziomie 23%. Cena brutto zatem dzieli się na 32,52 euro ceny netto i 7,48 euro VAT-u. W moim tekście założyłem, że detalista kupuje gry od zagranicznego dystrybutora (płaci więc 0 VAT-u podczas zakupu), ale fakt, że rząd dostaje swoją część VAT-u przy sprzedaży, pozostaje faktem, nieważne, na którym etapie ten VAT jest pobierany - w dużym skrócie całe 8 euro jest zapłacone w częściach - przez producenta, dystrybutora i detalistę, ale i tak całość idzie do fiskusa. Więc podsumowując - 8 euro vatu jest drobną przesadą (przesada na poziomie od 0,2 do 1 euro w zalezności od poziomu VAT w różnych krajach UE - od 18% do 25%), ale nie zmienia to całościowego rozkładu kosztów i zysków kazdej strony zaangażowanej w powstanie gry planszowej.
Cierń
Posty: 600
Rejestracja: 15 gru 2008, 11:53
Lokalizacja: Gliwice/Sośnica
Has thanked: 4 times
Been thanked: 1 time

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Cierń »

kali pisze:Można jeszcze porównać z szachami rzeźbionymi. (choćby https://szachy.com.pl/offer,list,70,160 ... _136_.html )
Chyba drewno (i jego wykończenie) jest droższe od tektury? :p
Albo z najtańszymi smartfonami (najtańszy jaki widziałem, to podróbka Samsunga S5 - za 100 zł, miał gorszy wyświetlacz, aparat, dodatkowe oprogramowanie, kreatywne podejście do pamięci).
Od lat próbuję zrozumieć co jest takie drogie w grach, ale jakoś nie mam przekonania, że odkryję przyczynę.
Najtańsze pełne talie kart da się kupić za 1 zł (i są jakości lepszej niż w wielu karciankach).
Trzeba przyjąć na klatę albo zmienić hobby.
To trochę tak jakby się zastanawiać czemu gry komputerowe są takie drogie - przecież koszt wyprodukowania egzemplarza jest śmiesznie niski, a przy sprzedaży przez Steam, Origins zerowy...
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9432
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: MichalStajszczak »

KubaP pisze:W moim tekście założyłem, że detalista kupuje gry od zagranicznego dystrybutora (płaci więc 0 VAT-u podczas zakupu), ale fakt, że rząd dostaje swoją część VAT-u przy sprzedaży, pozostaje faktem, nieważne, na którym etapie ten VAT jest pobierany - w dużym skrócie całe 8 euro jest zapłacone w częściach - przez producenta, dystrybutora i detalistę, ale i tak całość idzie do fiskusa.
Tak też myślałem i dlatego swoje wątpliwości opatrzyłem zastrzeżeniem:
MichalStajszczak pisze: Chyba, że rozpatruje tylko transakcje transgraniczne, bo wtedy rzeczywiście odbiorca VATu nie odlicza.
KubaP pisze: fakt, że rząd dostaje swoją część VAT-u przy sprzedaży, pozostaje faktem, nieważne, na którym etapie ten VAT jest pobierany - w dużym skrócie całe 8 euro jest zapłacone w częściach - przez producenta, dystrybutora i detalistę, ale i tak całość idzie do fiskusa
Dla uściślenia - chodzi o rząd kraju, w którym dokonywana jest finalna sprzedaż, bo w przypadku eksportu VAT jest zerowy.
Ale najistotniejsze jest to, że VATem nie jest obciążany ani wytwórca, ani dystrybutor ani sprzedawca detaliczny, tylko końcowy klient, chociaż np. w Polsce 58% uważa, że VATu nie płaci. Sklep detaliczny wpłaca do US różnicę między VATem zapłaconym przez końcowego klienta, a VATem, którym obciążył towar dystrybutor, dystrybutor wpłaca do US różnicę między VATem zapłaconym przez sklep, a VATem, którym obciążył go wydawca, a wydawca też odlicza sobie VAT, naliczony w cenach surowców, energii elektrycznej, paliwa itd. Tylko końcowy klient nie ma jak sobie VATu odliczyć, więc płaci go w całości w cenie towaru. Ale ponieważ jest to część ceny towaru, to faktycznie może nie mieć świadomości, że VAT płaci. Być może to się zmieni, gdy zostanie wprowadzony pomysł, że firmy powinny mieć osobne konta, stanowiące de facto własność US, do przechowywania wpłat z VATu. Wtedy na wyciągu bankowym klient dostanie informację, że za grę zapłacił nie 100 złotych sklepowi, ale 81,30 sklepowi i 18,70 Urzędowi Skarbowemu.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Jiloo »

Cierń pisze:To trochę tak jakby się zastanawiać czemu gry komputerowe są takie drogie - przecież koszt wyprodukowania egzemplarza jest śmiesznie niski, a przy sprzedaży przez Steam, Origins zerowy...
Wyprodukowanie egzemplarza to jedno, a dystrybucja? Też mi się kiedyś wydawało, że to szyte grubymi nićmi. Oszukują nas, bo gra cyfrowa kosztuje tyle samo co pudełkowa (odnoszę się tu do konsol, nie gram na komputerze więc nie znam relacji cen) a przecież nie ma kosztów produkcji nośnika, dystrybucji, pośredników. Nic bardziej mylnego - kiedy zacząłem robić magazyny na urządzenia mobilne przekonałem się jakie są koszty dystrybucji cyfrowej, ile biorą dla siebie sklepy, ile twórcy narzędzi. Koszty są takie same jak przy produkcji i dystrybucji fizycznego egzemplarza.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
eventide
Posty: 171
Rejestracja: 12 gru 2011, 14:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 23 times
Been thanked: 14 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: eventide »

Trochę załamujący jest sposób liczenia VATu w tym źródłowym artykule... Wynika z niego, że VAT ponosi sprzedawca :shock: Smutne to trochę, bo kiedy zabierasz się za pisanie takiego artykułu, to powinieneś najpierw się dowiedzieć, na czym polega istota VATu i jak jest on rozliczany.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2017, 12:32 przez eventide, łącznie zmieniany 1 raz.
c08mk
Posty: 2463
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 286 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: c08mk »

kali pisze:Od lat próbuję zrozumieć co jest takie drogie w grach, ale jakoś nie mam przekonania, że odkryję przyczynę.
Gry kosztują tyle ile jesteśmy za nie w stanie zapłacić. Ok, można wszystko rozbić na pojedyncze elementy i wyliczyć cenę za każdy element ale finalna cena, czyli ta którą teraz płacimy, jest efektem tego, że możemy (i chcemy) tyle za grę dać.
Pamiętam jeszcze czasy gdy planszówki kosztowały "grosze". Magia i Miecz razem z wszystkimi dodatkami zamykała się w 100zł. Od tamtego czasu gry stopniowo drożały, aż do tego momentu gdzie cena jest nie do przeskoczenia przez większość z nas. Dlatego właśnie gry teraz kosztują ile kosztują i dlatego tez wydawcy robią dodatki o gier. Gra "kompletna" kosztowała by powyżej akceptowalnej granicy.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2424
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 525 times
Been thanked: 456 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Jiloo »

c08mk pisze:(...)Magia i Miecz razem z wszystkimi dodatkami zamykała się w 100zł. (...)
Obecnych 100 zł czy ówczesnych? ;)
A tak bardziej na serio - nie wiem czy pamiętasz też jak MiM była wykonana. Dziś jestem w stanie zrobić sobię grę lepiej w domowym zaciszu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: KubaP »

eventide pisze:Trochę załamujący jest sposób liczenia VATu w tym źródłowym artykule... Wynika z niego, że VAT ponosi sprzedawca :shock: Smutne to trochę, bo kiedy zabierasz się za pisanie takiego artykułu, to powinieneś najpierw się dowiedzieć, na czym polega istota VATu i jak jest on rozliczany.
Nie, wynika z neigo, że jak sprzedajesz grę za 40 euro w sklepie, to 8 euro z tego to vat. I tak, to sprzedawca rozlicza vat a nie klient.
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kali »

c08mk pisze:
kali pisze:Od lat próbuję zrozumieć co jest takie drogie w grach, ale jakoś nie mam przekonania, że odkryję przyczynę.
Gry kosztują tyle ile jesteśmy za nie w stanie zapłacić. Ok, można wszystko rozbić na pojedyncze elementy i wyliczyć cenę za każdy element ale finalna cena, czyli ta którą teraz płacimy, jest efektem tego, że możemy (i chcemy) tyle za grę dać.
Pamiętam jeszcze czasy gdy planszówki kosztowały "grosze". Magia i Miecz razem z wszystkimi dodatkami zamykała się w 100zł. Od tamtego czasu gry stopniowo drożały, aż do tego momentu gdzie cena jest nie do przeskoczenia przez większość z nas. Dlatego właśnie gry teraz kosztują ile kosztują i dlatego tez wydawcy robią dodatki o gier. Gra "kompletna" kosztowała by powyżej akceptowalnej granicy.
Zgadzam się. Głęboko wierzę w prawo popytu i podaży. Również wyznaję zasadę głosowania portfelem.
I widać efekty - pewien producent sprzedawał grę sporo poniżej kosztu gry w sklepie, bo popyt był zbyt niski względem podaży. Tym niemniej został zjechany przez klientów za to, że sprzedaje zbyt tanio. Jest to dziwne, ale tak jest. (Dziwne, że nikt nie krzyczy, że telefony rok po premierze kosztują 1/2 - 2/3 ceny początkowej)
Jiloo pisze:Obecnych 100 zł czy ówczesnych? ;)
A tak bardziej na serio - nie wiem czy pamiętasz też jak MiM była wykonana. Dziś jestem w stanie zrobić sobię grę lepiej w domowym zaciszu.
Ja bym chętnie dał do porównania grę "Labirynt Śmierci - Kryształy Czasu" - cena, wykonanie, ilość elementów i co kto tylko chce. :)
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kwiatosz »

kali pisze:pewien producent sprzedawał grę sporo poniżej kosztu gry w sklepie, bo popyt był zbyt niski względem podaży. Tym niemniej został zjechany przez klientów za to, że sprzedaje zbyt tanio. Jest to dziwne, ale tak jest. (Dziwne, że nikt nie krzyczy, że telefony rok po premierze kosztują 1/2 - 2/3 ceny początkowej)
Generalnie wszystkim nam zależy, żeby gry się pojawiały. Dlatego warto edukować tę część nieświadomych tego producentów, że bez dystrybucji to nic nie wyjdzie. Więc jeśli producent nie wie, że sprzedając taniej niż do sklepów, które są głównymi odbiorcami jego towaru, zarzyna sobie dystrybucję, to trzeba mu to uświadomić. Nie każdy wchodzi w biznes z wiedzą.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kali »

kwiatosz pisze:
kali pisze:pewien producent sprzedawał grę sporo poniżej kosztu gry w sklepie, bo popyt był zbyt niski względem podaży. Tym niemniej został zjechany przez klientów za to, że sprzedaje zbyt tanio. Jest to dziwne, ale tak jest. (Dziwne, że nikt nie krzyczy, że telefony rok po premierze kosztują 1/2 - 2/3 ceny początkowej)
Generalnie wszystkim nam zależy, żeby gry się pojawiały. Dlatego warto edukować tę część nieświadomych tego producentów, że bez dystrybucji to nic nie wyjdzie. Więc jeśli producent nie wie, że sprzedając taniej niż do sklepów, które są głównymi odbiorcami jego towaru, zarzyna sobie dystrybucję, to trzeba mu to uświadomić. Nie każdy wchodzi w biznes z wiedzą.
Gdyby krytyka dotyczyła tego, że bezpośrednio sprzedają za tanio i raczej powinni przemyśleć ceny dla sklepów (i/lub rozwinąć promocję) to bym się zgodził.
Krytyka dotyczyła raczej tego, że bezpośrednio sprzedają za tanio, bo ja kupiłem drożej.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: tomb »

kali pisze:Krytyka dotyczyła raczej tego, że bezpośrednio sprzedają za tanio, bo ja kupiłem drożej.
...podczas niedawnej zbiórki pieniędzy i dzięki wpłatom wspierających inni mogli w ogóle tę grę kupić, niestety dużo taniej od nich.
Ostatnio zmieniony 24 maja 2017, 13:27 przez tomb, łącznie zmieniany 1 raz.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kwiatosz »

Mam wrażenie, że tam jednak było więcej czynników. Na przykład, że była to kampania, po wparciu której klienci dowiedzieli się, że specjalna niska cena w kampanii nie była ani specjalna, ani specjalnie niska.

Edit: ninj'd oraz Takem czuł.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kali »

tomb pisze:
kali pisze:Krytyka dotyczyła raczej tego, że bezpośrednio sprzedają za tanio, bo ja kupiłem drożej.
...podczas niedawnej zbiórki pieniędzy i dzięki wpłatom wspierających inni mogli kupić dużo taniej od nich.
A Namiestnika nikt nie skrytykował? Tego za 49 zł, który był dostępny w ramach takiej promocji już co najmniej dwukrotnie (słyszałem, ale nie widziałem - podobno kilka egzemplarzy było dostępnych również za 40 zł).
Nie zamierzam bronić żadnego z tych wydawców, ale chyba jeszcze nie było kampanii, w której produkt choćby w EB można było kupić taniej niż w sklepie. To jest problem bardziej ogólny.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4130
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: tomb »

Namiestnik był sprzedawany w tej cenie przez wydawcę?
No i zbiórka na Namiestnika była 2 lata temu. Każdy się zgodzi, że kiedyś wyprzedaż może nastąpić.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
kali
Posty: 489
Rejestracja: 01 mar 2011, 13:18
Lokalizacja: Łódź

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kali »

W Polsce jako przedsiębiorca nie możesz sprzedać czegoś poniżej ceny w jakiej kupiłeś (chyba, że jest uszkodzone).
Każdy produkt się starzeje, kwestia tylko jak szybko.
Weź zatem Marsjan - historię cywilizacji. Wysłani po Gildiach. Cena na wspieraczce - 175, w najtańszym sklepie (bez promocji) 130 zł. (ba, w sklepach gra pojawiła się na 2 miesiące przed wysłaniem do wspierających)
Nadal działa prawo popytu i podaży, które weryfikuje ceny. I każdy zagłosuje nad losem wydawnictw swoim portfelem.
Ale powtarzam - nie zamierzam nikogo bronić. Przez takie kwestie zacząłem traktować wspieraczki jako mało opłacalną przedsprzedaż.
Żyjemy po to, żeby wytwarzać łupież.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Błysk »

KubaP pisze: Nie, wynika z neigo, że jak sprzedajesz grę za 40 euro w sklepie, to 8 euro z tego to vat. I tak, to sprzedawca rozlicza vat a nie klient.
Z czego 8 Euro VAT ponosi tylko klient. Przecież wcześniej masz przykład jak to faktycznie działa i ile VATu płaci faktycznie sprzedawca.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9432
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1443 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: MichalStajszczak »

Odbudowa Warszawy - 139 zł w kampanii (dla kilkunastu pierwszych 119), teraz poniżej 110 zł.
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: ramar »

Błysk pisze:
KubaP pisze: Nie, wynika z neigo, że jak sprzedajesz grę za 40 euro w sklepie, to 8 euro z tego to vat. I tak, to sprzedawca rozlicza vat a nie klient.
Z czego 8 Euro VAT ponosi tylko klient. Przecież wcześniej masz przykład jak to faktycznie działa i ile VATu płaci faktycznie sprzedawca.
Dokładnie. Sprzedawca rozlicza VAT, ale ten VAT zapłacił klient. W teorii VAT jest podatkiem neutralnym.
Co prawda w teorii, ale w sytuacji, gdy np część nakładu sprzedawana jest z (1) kraju UE w innym (2) kraju UE, to producent jeszcze na VAT-cie nieco "zarobi", jeżeli poniósł koszty ze stawką23%, a sprzedaje do zagranicznego kontrahenta ze stawką 0%.
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5831
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 405 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: KubaP »

Błysk pisze:
KubaP pisze: Nie, wynika z neigo, że jak sprzedajesz grę za 40 euro w sklepie, to 8 euro z tego to vat. I tak, to sprzedawca rozlicza vat a nie klient.
Z czego 8 Euro VAT ponosi tylko klient. Przecież wcześniej masz przykład jak to faktycznie działa i ile VATu płaci faktycznie sprzedawca.
Ponosi klient, rozlicza sprzedawca. I nieważne ile płaci sprzedawca - czy 2 euro bo mial w kosztach 6 euro vat. I tak całe 8 euro vat jest odprowadzane do fiskusa na kolejnych szczeblach. Czego tu nie rozumieć?
Awatar użytkownika
ramar
Posty: 996
Rejestracja: 03 lis 2014, 18:26
Lokalizacja: Kalisz
Been thanked: 2 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: ramar »

KubaP pisze:
Błysk pisze:
KubaP pisze: Nie, wynika z neigo, że jak sprzedajesz grę za 40 euro w sklepie, to 8 euro z tego to vat. I tak, to sprzedawca rozlicza vat a nie klient.
Z czego 8 Euro VAT ponosi tylko klient. Przecież wcześniej masz przykład jak to faktycznie działa i ile VATu płaci faktycznie sprzedawca.
Ponosi klient, rozlicza sprzedawca. I nieważne ile płaci sprzedawca - czy 2 euro bo mial w kosztach 6 euro vat. I tak całe 8 euro vat jest odprowadzane do fiskusa na kolejnych szczeblach. Czego tu nie rozumieć?
Raczej dostaje zwrot, bo koszty zostały poniesione, a sprzedaż jest rozłożona w czasie ;) A i jeszcze inflacja nie została uwzględniona, by pomniejszyć realny przychód z przyszłości.

Poglądowo artykuł jest bardzo dobry i dość merytoryczny.
Awatar użytkownika
Błysk
Posty: 1404
Rejestracja: 19 cze 2010, 13:58
Has thanked: 153 times
Been thanked: 187 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Błysk »

ramar pisze:
Raczej dostaje zwrot, bo koszty zostały poniesione, a sprzedaż jest rozłożona w czasie ;) A i jeszcze inflacja nie została uwzględniona, by pomniejszyć realny przychód z przyszłości.

Poglądowo artykuł jest bardzo dobry i dość merytoryczny.
No jo. Racja. :)
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: Neurocide »

Ja mam prostszy algorytm.
Weź dowolną grę, weź jej cenę. Podziel ją przez 2. I pi razy drzwi wyjdzie ci, ile dystrybutor płaci producentowi. I teraz wyobraź sobie, że z tej kwoty, która pozostała został gdzieś ukryty w jakiś sposób zysk producenta, koszta projektu, koszta produkcji, graficy, drukarnia, magazyn, transport, koszta stałe, pracownicy i podatki. Naprawdę, nie potrzeba tu aptekarskiej precyzji, aby było widać, że zarobek nie jest wielki. A z tego zarobku, trzeba i tak odpalić następny projekt, żeby zapewnić cashflow.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
renald

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: renald »

Artykuł niezbyt dobry i mało merytoryczny, że tak napiszę w opozycji do postu powyżej :)

Przede wszystkim VAT co do zasady nie jest kosztem i niefortunny przykład z artykułu wprowadza czytelnika w błąd.

Jeśli SCD gry wynosiłaby 40 eur, to detalista sprzedaje ją za 32 eur netto.

Nie ma znaczenia, czy detalista kupuje grę u zagranicznego hurtownika, czy u krajowego (u zagranicznego kupi w cenie netto, a przy zakupie u krajowego odliczy VAT).
Jeśli tak jak sugeruje artykuł, detalista zapłaci za pudełko 22 eur, to cena netto zakupu wyniesie 18 eur.

W związku z powyższym – upraszczając kwestię kosztów bezpośrednich – zysk (nadwyżka uzyskana ze sprzedaży) wyniesie 32-18 = 14 eur. I żadnego VATu od tego już nie odejmujemy.
Po odjęciu wymienionych opłat lokalowych i innych, detaliście pozostanie 6 eur.

Ten błąd stanowi niestety fundament dalszej części artykułu.

Niefortunne jest również ujęcie kosztów stałych (np. czynsz), jako procentu ceny detalicznej jednej gry. Może to prowadzić do egzotycznych wniosków (np. zależność wysokości czynszu od ilości sprzedanych gier). W mojej opinii lepiej było przyjąć jakąś wartość kwotową i zaznaczyć, że jest określona na oko, niż stosować pseudodydaktyczne banialuki.

Doceniam natomiast bardzo chęć przybliżenia czytelnikom kulis branży wydawców gier planszowych.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Ile NAPRAWDĘ kosztuje gra planszowa?

Post autor: kwiatosz »

renald pisze: Niefortunne jest również ujęcie kosztów stałych (np. czynsz), jako procentu ceny detalicznej jednej gry. Może to prowadzić do egzotycznych wniosków (np. zależność wysokości czynszu od ilości sprzedanych gier). W mojej opinii lepiej było przyjąć jakąś wartość kwotową i zaznaczyć, że jest określona na oko, niż stosować pseudodydaktyczne banialuki
Z drugiej strony to wydaje się być oparte o typowy nakład, kiedy takie procentowe ujęcie się sprawdzi - nawet jeśli dla tych jedynie 68% gier (chociaż pewnie tak naprawdę zadziała to dla 95%).
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
ODPOWIEDZ