Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na bgg

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na bgg

Post autor: Gry w Bibliotece »

Hej,

może głupie pytanie, ale chciałabym dowiedzieć się, jak od strony prawnej wygląda możliwość udostępnienia na bgg tłumaczeń zasad, wykorzystujących oryginalny layout i grafiki obcojęzycznej instrukcji.

W innym wątku ktoś poprosił o tłumaczenie Cinque Terre, które mam od paru lat i chętnie udostępnię. Opracowałam na potrzeby własne na podstawie oryginalnej instrukcji i z oryginalnymi ilustracjami z tejże. I teraz, w czasie publikacji, pytana o prawa do pliku, zastanawiam się, czy w ogóle mogę to z czystym sumieniem udostępnić?

Widziałam wielokrotnie że ktoś publikuje tego typu pliki, włączając spolszczenia kart z wykorzystaniem oryginalnej grafik itd., ale zastanawiam się, jak to tak naprawdę wygląda. Ktoś miał podobny dylemat?
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Jiloo »

Jak nie masz praw do plików to admini na BGG nie pozwolą Ci nic wrzucić. Najlepiej poprosić o zgodę oryginalnego wydawcę.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Gry w Bibliotece »

Czyli dobrze dedukuję, że layout i grafiki są chronione? Dziękuję, będę pisać do Rio Grande ;)
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Rocy7 »

W przypadku obu gier jakie pomagalem spolszczyc z wykorzystaniem oryginalnych grafik najpierw uzyskalismy zgode autorow. Z reguly jednak nie robia oni problemow a nawet dziękują za taką inicjatywę.
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Dwntn »

Jeśli chodzi o BGG, publikujesz na zasadzie licencji common use, ale wciąż mile widziana jest zgoda od oryginalnego właściciela IP.

- K.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Jiloo »

Niektórych rzeczy nie da się po prostu opublikować. Chciałem wrzucić instrukcje do Resident Evil Deck Building Cardgame, ale admin mi napisał że muszę mieć zgodę wydawcy na to. Wydawca tytuł już dawno porzucił, nie ma strony, żadnego supportu, nie ma innego miejsca gdzie byłyby instrukcje - a mimo to się nie da. Musi być zgoda i kropka.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Dwntn »

Jiloo pisze:Niektórych rzeczy nie da się po prostu opublikować. Chciałem wrzucić instrukcje do Resident Evil Deck Building Cardgame, ale admin mi napisał że muszę mieć zgodę wydawcy na to. Wydawca tytuł już dawno porzucił, nie ma strony, żadnego supportu, nie ma innego miejsca gdzie byłyby instrukcje - a mimo to się nie da. Musi być zgoda i kropka.
Ja w takich wypadkach pisze w notce do admina, że jest to moje własne fanowskich tłumaczenie i publikuje je, zrzekajac się wszelakich praw autorskich. W samym pliku dodaje podobne oświadczenie. Na ogół to skutkuje i plik pojawia się na stronie.

Pozdrawiam,

- K.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Jiloo »

Dwntn pisze:
Jiloo pisze:Niektórych rzeczy nie da się po prostu opublikować. Chciałem wrzucić instrukcje do Resident Evil Deck Building Cardgame, ale admin mi napisał że muszę mieć zgodę wydawcy na to. Wydawca tytuł już dawno porzucił, nie ma strony, żadnego supportu, nie ma innego miejsca gdzie byłyby instrukcje - a mimo to się nie da. Musi być zgoda i kropka.
Ja w takich wypadkach pisze w notce do admina, że jest to moje własne fanowskich tłumaczenie i publikuje je, zrzekajac się wszelakich praw autorskich. W samym pliku dodaje podobne oświadczenie. Na ogół to skutkuje i plik pojawia się na stronie.

Pozdrawiam,

- K.
Ja chciałem wrzucić oryginalne instrukcje, bo ciężko je znaleźć. Są linki na forum bo jeden użytkownik udostępnia ze swojego dropboxa. Chciałem dla dobra graczy wrzucić, żeby były w słusznym miejscu. Jak mi odrzucili Próbowałem się kontaktować z wydawcą, ale jest olewka tematu.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Sir_Yaro »

Zaznacz opcje, że masz wszystkie prawa do wrzucanego pliku i po sprawie. 100% akceptacji.

Wysłane z nogi za pomocą stonogi
Awatar użytkownika
Dwntn
Posty: 1151
Rejestracja: 15 cze 2013, 22:23
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 14 times
Been thanked: 36 times

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Dwntn »

Sir_Yaro pisze:Zaznacz opcje, że masz wszystkie prawa do wrzucanego pliku i po sprawie. 100% akceptacji.

Wysłane z nogi za pomocą stonogi
To też działa :-)
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Jiloo »

Zaznaczyłem, admin do mnie napisał, czy aby na pewno mam prawa do tego.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Tłumaczenie zasad a prawa autorskie i udostępnianie na b

Post autor: Gry w Bibliotece »

W trybie ekspresowym dostałam zgodę od Rio Grande Games :) dzięki za podpowiedzi.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
ODPOWIEDZ