Otys (Claude Lucchini)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Otys (Claude Lucchini)

Post autor: Rocy7 »

BGG https://boardgamegeek.com/boardgame/222542/otys

Otys is an optimization and development game co-published by Pearl Games and Libellud. Optimize your game in order to match the depth of your divers, their special abilities and the Colony bonuses. That is how you will supply the best contracts and win.

The future is built from the past...

In Otys, each player has a team of divers and must use them to take actions, retrieve items, and complete objectives. The divers are stacked in a column on the player's individual game board, and some of them are next to depth gauges that read 1-5.

On a turn, a player chooses an available depth gauge on their individual board, then carries out the action at that same depth on the shared game board, then takes the action for their diver at that depth. Afterward that diver moves to the surface, pushing down all the other divers in the queue. That depth gauge is placed at the bottom of the player's board, and they return to the player's board to be chosen again only when that player's gauge meter is full. Initially a player must play all six of their gauges before getting any back, but they can improve their meter so that it takes fewer gauges to fill, thereby giving them more choices for their actions.

As divers obtain items, those items are kept at the appropriate depth on a player's board, and when a player has the needed items together at the same depth, they can claim one of the shared objectives revealed on the table or one of their personal objectives (if they've taken any). Players are racing to score 18 points first in order to win the game.

Obrazek
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: Gizmoo »

Jako miłośnik nurkowania, od dawna miałem ten tytuł na liście zainteresowań. Ilustracja na pudełku piękna, temat jak dla mnie i... Problem polega na tym, że odkąd ujawniono plansze, komponenty i główne założenia mechaniczne, to gra okazała się być całkiem... SUCHA. :lol:

Jasne mamy tu teoretycznie temat "nurkowania" po skarby, ale gra nie ma niestety nic wspólnego z tą piękną aktywnością i doklejony mógłby być dowolny temat. Np. górnictwo miałoby większy sens przy tych założeniach mechanicznych.

Pomimo tego... Nadal jestem tym tytułem zainteresowany i na pewno spróbuję w niego zagrać na Essen. Jak tylko się uda - napiszę coś więcej. ;)
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: Rocy7 »

Gizmoo pisze:Ilustracja na pudełku piękna, temat jak dla mnie i... Problem polega na tym, że odkąd ujawniono plansze, komponenty i główne założenia mechaniczne, to gra okazała się być całkiem... SUCHA. [emoji38]
szkoda.
Awatar użytkownika
crsunik
Posty: 2870
Rejestracja: 03 sty 2014, 12:12
Lokalizacja: Warszawa Wesoła
Been thanked: 2 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: crsunik »

Przeczytałem instrukcję, dostałem ślinotoku. Chcę w to zagrać!
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2806
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: kaszkiet »

Jest to jedna z najbardziej mnie interesujących gier tego Essen - zamierzam ją tam sprawdzić i postaram się coś napisać.
Zobaczymy czy sucha, ale fajnie gdyby była GŁĘBOKA.
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: evenstar »

Grał ktoś w to już? Ciekawi mnie jaką regrywalność ma ta gra..
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: ENDryu »

ja z dziewczyną rozegrałem partię na Essen i dokonaliśmy zakupu (mimo że była tylko wersja niemiecka). Po ściągnięciu instrukcji angielskiej okazało się, że kupiliśmy inną grę niż to, w co graliśmy :lol: ach ci tłumaczący zasady na Essen... Dobry news jest taki, że po przeczytaniu zasad okazało się, że gra błędy i braki są na plus, więc zapowiada się jeszcze lepiej :) jak tylko pogramy więcej (i prawidłowo), to dam znać :)
Awatar użytkownika
evenstar
Posty: 658
Rejestracja: 22 lut 2014, 10:06
Lokalizacja: Katowice

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: evenstar »

A co źle robiliście?
przygarnę geeka :D zapraszam do grupy śląscy planszomaniacy :) https://www.facebook.com/groups/596625973748489/
Awatar użytkownika
mauserem
Posty: 1817
Rejestracja: 26 lis 2014, 09:37
Has thanked: 253 times
Been thanked: 165 times
Kontakt:

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: mauserem »

wybaczcie offtop - czy przypadkiem Adam Kałuża nie zdradzał jakiś czas temu, że pracuje nad grą poświęconą tematyce swobodnego nurkowania.
Chciał tym samym domknąć trylogię: góry - jaskinie - głębia.
Jak na razie o tym "nurkowym" projekcie cisza.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: ENDryu »

evenstar pisze:A co źle robiliście?
kilka aspektów było źle przetłumaczonych, co sporo wpływało na strategię w trakcie gry. nie pamiętam dokładnie co, ale przy czytaniu instrukcji wyszło kilka kwiatków...
Awatar użytkownika
nimsarn
Posty: 306
Rejestracja: 04 lis 2005, 16:54
Lokalizacja: Z buszu! W centrum Zielonej Góry
Has thanked: 501 times
Been thanked: 174 times

Re: Otys nurkuj po punkty

Post autor: nimsarn »

evenstar pisze: 21 lis 2017, 17:07 Grał ktoś w to już? Ciekawi mnie jaką regrywalność ma ta gra..
Ta gra mnie doprowadza do szewskiej pasji...
Kupiłem ją w promocji w zeszłym roku, ale mimo ciepłego przyjęcia przez rodzinę (której nie przeszkadzał nawet brak polskiej instrukcji), pudełko się kurzy na regale.
Przyczyną takiego stanu rzeczy, moim zdaniem, nie jest ani zawiła mechanika, ani brak regrywalności - obie te cechy w tej grze oceniam wysoko. Jednak nie do końca przemyślana przez wydawcę (zapewne) implementacja idei na wykonanie psuje całą rozgrywkę. Chodzi oczywiście o sposób odznaczenia aktualnego poziomu na torach awansu technologicznego (Hacker track i Mechanic track). Wydawca w tym celu wybrał, nie tyle dziwaczną, co niepraktyczną formę przesuwania po stole tekturowych znaczników. Niestety wskutek wilgoci (w taki stan zastałem po rozpakowaniu) grube planszetki się wypaczają, przez co nabierają tendencji do niekontrolowanych obrotów wokół własnych osi i tym samym przesuwając/przemieszczając wspomniane tekturowe znaczniki. Sprawa jest o tyle istotna że gra wymusza manipulowanie na wspomnianych planszetkach, a pytanie się co turę współgraczy - "czy ktoś pamięta jaki miałem poziom?" potrafi zepsuć całą przyjemność z gry :cry:
Nie wiem, może podklejenie planszetek gumowanymi taśmami zatrzymało by je na miejscu :roll:
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4470
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Otys (Claude Lucchini)

Post autor: garg »

Moje nie były wygięte od wilgoci, ale też suwały się na wszystkie strony. I też kląłem :lol: . Pomogło ułożenie wszystkiego na obrusie polarowym.
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ