Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Najemnik
Posty: 155
Rejestracja: 31 sie 2012, 12:42
Has thanked: 18 times
Been thanked: 19 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: Najemnik »

Co do Tzolkina, to była o tym swego czasu dyskusja w temacie o samej grze. Po prostu wiele osób zarzucało, że w podstawce pewna strategia gry jest najbardziej opłacalna.
Spoiler:
Dodatek miał ten mankament naprawiać.
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: Nidav »

I naprawił - dodał kolejny element punktowania przez tzw. przepowiednie, wymuszając tym samym na graczach zmienną taktykę i niemożliwość zagrania za każdym razem tak samo, co było drobną bolączką podstawki. W efekcie strategia wygrywająca (którą nawet raz wypróbowałem i faktycznie wygrałem 4-osobową grę bez większych trudów) nie jest już tak dobra, bo skupiając się na niej straci się sporo punktów względem przepowiedni.

Ponadto za przykład dodatku naprawiającego błędy podstawki uznać można Królewskiego Golema do Alchemików; chociaż w moim mniemaniu samej gry nie powinno nazywać się zepsutą, to jednak moduł Królewskiej Biblioteki naprawił to, na co sporo graczy narzekało.

Co do samego tematu - osobiście bardzo lubię dodatki i jeśli grę lubię, to zawsze kupię. Gry powinny być kompletne same z siebie, ale zawsze miło mieć w głowie fakt, że jeśli podstawka już się trochę ogra, to można dodać kolejne elementy i na nowo odkrywać grę. Świetnym przykładem będzie tu Wenus do Terraformacji Marsa, którego jeszcze sam nie miałem okazji przetestować, ale wystarczy poczytać opinie, żeby stwierdzić, że gracze pieją z zachwytu nad dodatkiem do gry, nad którą... cóż, pieli za zachwytu i tak. Od przybytku głowa nie boli przecież - nie ma co narzekać na więcej dobrego.
Awatar użytkownika
seki
Moderator
Posty: 3358
Rejestracja: 04 gru 2016, 12:51
Lokalizacja: Czapury/Poznań
Has thanked: 1114 times
Been thanked: 1280 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: seki »

Nidav pisze: Co do samego tematu - osobiście bardzo lubię dodatki i jeśli grę lubię, to zawsze kupię. Gry powinny być kompletne same z siebie, ale zawsze miło mieć w głowie fakt, że jeśli podstawka już się trochę ogra, to można dodać kolejne elementy i na nowo odkrywać grę. Świetnym przykładem będzie tu Wenus do Terraformacji Marsa, którego jeszcze sam nie miałem okazji przetestować, ale wystarczy poczytać opinie, żeby stwierdzić, że gracze pieją z zachwytu nad dodatkiem do gry, nad którą... cóż, pieli za zachwytu i tak. Od przybytku głowa nie boli przecież - nie ma co narzekać na więcej dobrego.
Terraformacja jest też świetnym anty przykładem. Terraformacja Marsa to jedną z moich najbardziej lubianych gier. Mimo to uważam, że dodatkowe plansze trudno uznać za niezbędne do tego by grę nazwać kompletną. Są przydatne dla osób, które stale grają w ten tytuł, przydatne aby urozmaicić rozgrywkę a dla reszty są zbędne.
bartekb8
Posty: 574
Rejestracja: 10 paź 2011, 11:03
Has thanked: 66 times
Been thanked: 59 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: bartekb8 »

Schodzę trochę z tematu ale nad dodatkiem do Tzolkina zastananawiam się właśnie. Przepowiednie to świetna sprawa bo wzbogacają rozgrywkę i pomagają się skupić na jakichś konkretnych celach, dodatkowe kafle budynków też zawsze będą mile widziane, zastrzeżenia mam tylko do plemion i dodatkowych elementów dla 5-go gracza (nie będę miał okazji pograć na tyle osób), a więc w sumie do połowy zawartości pudełka... :?
dave8
Posty: 744
Rejestracja: 01 sty 2017, 16:51
Has thanked: 70 times
Been thanked: 93 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: dave8 »

Plemiona są super. Sporo zmieniają sposób grania w niektórych przypadkach

Wysłane z mojego GT-I9505 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Nidav
Posty: 704
Rejestracja: 14 sty 2016, 19:33
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 91 times
Been thanked: 338 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: Nidav »

[quote="seki"][quote="Nidav"]
Co do samego tematu - osobiście bardzo lubię dodatki i jeśli grę lubię, to zawsze kupię. Gry powinny być kompletne same z siebie, ale zawsze miło mieć w głowie fakt, że jeśli podstawka już się trochę ogra, to można dodać kolejne elementy i na nowo odkrywać grę. Świetnym przykładem będzie tu Wenus do Terraformacji Marsa, którego jeszcze sam nie miałem okazji przetestować, ale wystarczy poczytać opinie, żeby stwierdzić, że gracze pieją z zachwytu nad dodatkiem do gry, nad którą... cóż, pieli za zachwytu i tak. Od przybytku głowa nie boli przecież - nie ma co narzekać na więcej dobrego.[/quote]
Terraformacja jest też świetnym anty przykładem. Terraformacja Marsa to jedną z moich najbardziej lubianych gier. Mimo to uważam, że dodatkowe plansze trudno uznać za niezbędne do tego by grę nazwać kompletną. Są przydatne dla osób, które stale grają w ten tytuł, przydatne aby urozmaicić rozgrywkę a dla reszty są zbędne.
[/quote]
W żadnym razie nie twierdzę, że Terraformacja Marsa potrzebuje czegokolwiek do kompletności - podstawka to świetna gra i bardzo dobrze się sprawdza w kontekście twierdzenia "gry powinny być kompletne same z siebie". Niemniej nie powinno się narzekać na więcej dobrego i miło mi z myślą, że zawsze mogę dodać kolejne elementy i zmienić swoje odczucia z gry.

Co do Tzolkina - dla mnie dodatek to przede wszystkim plemiona i jest to mój ulubiony moduł z całości. Przepowiednie są fajne i sporo zmieniają, ale asymetryczność plemion to coś cudownego. A rzeczy dla piątego gracza zawsze się mogą przydać, jeśli akurat zdarzy się odpowiednia okazja. Wniosek - kupować kupować kupować ;)
sidmeier
Posty: 307
Rejestracja: 28 mar 2015, 20:55

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: sidmeier »

Nidav pisze:
seki pisze:
Nidav pisze: Co do samego tematu - osobiście bardzo lubię dodatki i jeśli grę lubię, to zawsze kupię. Gry powinny być kompletne same z siebie, ale zawsze miło mieć w głowie fakt, że jeśli podstawka już się trochę ogra, to można dodać kolejne elementy i na nowo odkrywać grę. Świetnym przykładem będzie tu Wenus do Terraformacji Marsa, którego jeszcze sam nie miałem okazji przetestować, ale wystarczy poczytać opinie, żeby stwierdzić, że gracze pieją z zachwytu nad dodatkiem do gry, nad którą... cóż, pieli za zachwytu i tak. Od przybytku głowa nie boli przecież - nie ma co narzekać na więcej dobrego.
Terraformacja jest też świetnym anty przykładem. Terraformacja Marsa to jedną z moich najbardziej lubianych gier. Mimo to uważam, że dodatkowe plansze trudno uznać za niezbędne do tego by grę nazwać kompletną. Są przydatne dla osób, które stale grają w ten tytuł, przydatne aby urozmaicić rozgrywkę a dla reszty są zbędne.
W żadnym razie nie twierdzę, że Terraformacja Marsa potrzebuje czegokolwiek do kompletności - podstawka to świetna gra i bardzo dobrze się sprawdza w kontekście twierdzenia "gry powinny być kompletne same z siebie". Niemniej nie powinno się narzekać na więcej dobrego i miło mi z myślą, że zawsze mogę dodać kolejne elementy i zmienić swoje odczucia z gry.

Co do Tzolkina - dla mnie dodatek to przede wszystkim plemiona i jest to mój ulubiony moduł z całości. Przepowiednie są fajne i sporo zmieniają, ale asymetryczność plemion to coś cudownego. A rzeczy dla piątego gracza zawsze się mogą przydać, jeśli akurat zdarzy się odpowiednia okazja. Wniosek - kupować kupować kupować ;)

Jedne dodatki są dla krezusy (wydawca łowi jeleni, także w Polsce), inne są bardzo fair i ze świecą szukać ogarka wydawcy, któremu można przyklasnąć, że nie pokpił sprawy i dał coś ciekawego, urozmaicając mechanikę. Bojkotuję pierwszą grupę, innych wielbię i kupuję. Nie ma uniwersalnej odpowiedzi, bo bym ją dał. Warto kupować te tańsze, byle miały nieco tego kartonu.
Awatar użytkownika
detrytusek
Posty: 7330
Rejestracja: 04 maja 2015, 12:00
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 459 times
Been thanked: 1106 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: detrytusek »

sidmeier pisze:
Jedne dodatki są dla krezusy (wydawca łowi jeleni, także w Polsce), inne są bardzo fair i ze świecą szukać ogarka wydawcy, któremu można przyklasnąć, że nie pokpił sprawy i dał coś ciekawego, urozmaicając mechanikę.
Nasuwa mi się jedno pytanie. Gdzie wydawca ma ogarek??
:)
"Nie ma sensu wiara w rzeczy, które istnieją."

Do sprzedania: Obsession + dodatki, Gaia Project, Roll Camera

Wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: rastula »

detrytusek pisze:
sidmeier pisze:
Jedne dodatki są dla krezusy (wydawca łowi jeleni, także w Polsce), inne są bardzo fair i ze świecą szukać ogarka wydawcy, któremu można przyklasnąć, że nie pokpił sprawy i dał coś ciekawego, urozmaicając mechanikę.
Nasuwa mi się jedno pytanie. Gdzie wydawca ma ogarek??
:)

tam gdzie diabeł dzwoni na oświaty kaganiec? :mrgreen:
Kisun
Posty: 1130
Rejestracja: 12 lip 2015, 16:47
Lokalizacja: Gostyń (Wlkp)
Has thanked: 113 times
Been thanked: 132 times

Re: Wydawanie dodatków w Polsce: ceny, dostępność, popyt

Post autor: Kisun »

Trafiłeś sednem tarczy w sam wierzchołek góry lodowej ;)
"Errare humanum est"
ODPOWIEDZ