Senji

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Lord_Kristof
Posty: 110
Rejestracja: 17 lut 2008, 12:39
Lokalizacja: Kraków / Rochester / Canterbury
Kontakt:

Senji

Post autor: Lord_Kristof »

Widziałem, że temat tej gry był już kilkakrotnie poruszany, ale wciąż nie ma swojego osobnego topicu.
Więc: Senji to nowa gra Bruno Cathali i Serge'a Lageta, wydana przez Asmodee Editions. Gra opowiada o średniowiecznym konflikcie w Japonii, który ma rozstrzygnąć kto obejmie rolę cesarza gdy ten umrze.
Wiem już, że w nowym RebelTimes ma się pojawić recenzja, co mnie bardzo cieszy. Rzuciłem okiem na BGG i Rebel, gra wygląda bardzo ciekawie, ale mam pytanie dla ludzi, którzy już grali - jeśli mam już Shoguna, to czy warto żebym kupował też tę grę? Domyślam się, że jest zupełnie inna, takie przynajmniej sprawia wrażenie (kości, figurki, rozwinięta dyplomacja, punkty honoru). Jakbyście ją ocenili?
Wspomnę tylko, że wykonanie zrobiło na mnie świetne wrażenie (przede wszystkim kości i figurki).
Any time spent with games is time well spent!
http://www.bestiariusz.pl
Dość to popularne, więc w sumie czemu nie: moja kolekcja gier
Awatar użytkownika
pomimo
Posty: 574
Rejestracja: 21 cze 2007, 22:41
Lokalizacja: Zielona Góra/ Nowa Sól
Been thanked: 5 times

Re: Senji

Post autor: pomimo »

To na pewno nie jest gra wojenna. W tej grze chodzi raczej o dyplomację i zbieranie setów kart. Przy czym gra ze względu na duży czynnik dyplomacji sprawdza się dopiero przy 5-6 graczach. Walk niewiele, bo się nie opłacają, osłabiają i gracza i przeciwnika, dając fory pozostałym.
Karty i kostki, więc czynnik losowy duży.
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: macike »

Jestem w posiadaniu i prawdopodobnie zabiorę ze sobą na Pionka. Nie zdążyłem jeszcze przetestować.
Ostatnio zmieniony 12 sie 2008, 13:13 przez macike, łącznie zmieniany 1 raz.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Athotis
Posty: 331
Rejestracja: 29 gru 2006, 17:16
Lokalizacja: Warszawa\Białystok

Re: Senji

Post autor: Athotis »

Grałeś już? Jak tak to się podziel opinią. Mnie niestety na Pionku nie będzie, tak więc raczej nie zobaczę jak to wygląda.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Senji

Post autor: Tommy »

Też czekam niecierpliwie na jakieś sążniste recenzje. Generalnie jest na wishliście i mam nadzieję, że okaże się spoko. Szczególnie, że nie mam Shoguna.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: yosz »

macike: to ja się piszę na rozgrywkę na pionku :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Rathi
Posty: 883
Rejestracja: 04 cze 2004, 10:00
Lokalizacja: Kraków
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: Rathi »

Tommy pisze:Też czekam niecierpliwie na jakieś sążniste recenzje. Generalnie jest na wishliście i mam nadzieję, że okaże się spoko.
Uiek ma (sam mu sprzedalem ;-P). Pewnie niedlugo zagramy.
Jak bedziesz chcial kupic (cokolwiek, nie tylko Senji), to daj znac, dogadamy sie : )
Robert Jaskuła
Dragonus - gry planszowe, sklep i wypożyczalnia
http://dragonus.pl/
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Senji

Post autor: Tommy »

Rathi pisze:
Tommy pisze:Też czekam niecierpliwie na jakieś sążniste recenzje. Generalnie jest na wishliście i mam nadzieję, że okaże się spoko.
Uiek ma (sam mu sprzedalem ;-P). Pewnie niedlugo zagramy.
Jak bedziesz chcial kupic (cokolwiek, nie tylko Senji), to daj znac, dogadamy sie : )
Właśnie myślę nad tytułem który mógłbym kupić przed wyjazdem w piątek na urlop. I biorąc pod uwagę, że żadna wysyłka nie da rady to na pewno coś u Ciebie będzie.

PS. W poniedziałek zamówiłem w Rebelu TTR: Nordic Countries (nie mogłem się doczekać, jak zobaczyłem to zanim się zorientowałem już było kupione i zapłacone :D ) ale to raczej dopiero we wrześniu dojdzie.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
bazik
Posty: 2407
Rejestracja: 16 mar 2006, 22:03
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Re: Senji

Post autor: bazik »

dla mnie lepsze niz got/warrior knights/starcraft/ cokolwiek w takim wojennawym klimacie co gralem. po jednej grze ciezko stwierdzic, ale wywazenie walki i 'ekonomii' bardzo dobre, negocjacje rozwiazane genialnie. na pewno zagram jakos niedlugo znow i bede w stanie powiedziec wiecej
Awatar użytkownika
samur
Posty: 770
Rejestracja: 06 maja 2008, 12:40
Lokalizacja: Warszawa
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: samur »

Tez bym chetnie zagral... Wlasnie obejrzalem fajna i tresciwa 'recenzje', polecam samemu obejrzec: http://www.vimeo.com/1524848 Gra wydaje mi sie bardzo ciekawa :)
-->
To, co mam: http://tinyurl.com/5pg3nu
Moj blog okolo-growy: http://blog.samur.pl
<--
Awatar użytkownika
Pancho
Posty: 2687
Rejestracja: 18 cze 2004, 08:40
Lokalizacja: W-wa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: Pancho »

Poniżej parę zdań wrażeń o Senji.
http://gamesfanatic.blogspot.com/2008/0 ... i-gry.html
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: ragozd »

Obserwujac rozgrywke z boku i rozmawiajac z graczami jeden wniosek - zagrac obowiazkowo!
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Senji

Post autor: jax »

chcialem zignorowac te gre, ale widze ze sie nie da :)

czy ktos z warszawiakow juz posiada?
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Senji

Post autor: melee »

Tak, Tomek "BiG"
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: macike »

No dobra jestem po 2 partiach.

Pierwsza w ciasnych warunkach domowych. Licytacja polegała na wymianie kart ponad stołem. Ponadto popełniliśmy błąd w przyznawaniu punktów honoru za walkę (wygrywający x2, przegrywający x1). Uznałem rozgrywkę za niereprezentatywną.

Druga partia w ramach Pionka VIII. Rewelacja. Negocjacje na stronie. Zaciekła walka bazika o zatrzymanie Cesarza w swych gościnnych progach. Niestety wygrana ku mej rozpaczy. :( Świadomość, że bazik robił dokładnie to czego się po nim spodziewała nie była żadnym pocieszeniem, gdy mój klan był sukcesywnie wymazywany z planszy przez sąsiadów. W kluczowym momencie łobuz zażądał za przywilej pierwszego ruchu ceny, której nie miałem z czego zapłacić. ;) Mogłem co najwyżej popatrzeć mu głęboko w oczy i uśmiechnąć się, gdy zezwalał kolejnym klanom najeżdać moje prowincje.

Rozgrywka i tłumaczenie zasad zajęły chyba poniżej 2 godzin. Gra bardzo dynamiczna - 4 minuty na negocjacje w każdej turze. Z w miarę wyrównaną i zaciętą walką o prymat. Bez zaskoczenia wygraną przez bazika goszczącego Imperatora przez wszystkie tury.

Mam wrażenie, że do wygranej prowadzi wiele . Kluczem do dobrej zabawy są negocjacje. bazik wygrywał bitwy, wykładał zestawy hanafuda, oddawał wynegocjowane karty, aby tylko utrzymać Cesarza w swych progach, a w finale wyłożył gości z prawie wszystkich klanów (a i na ręce jeszcze mu zostali).
Mam nadzieję, że moja ocena Senji na BGG będzie sukcesywnie rosła do poziomu 10. :) Już chcę grać następny raz i żałuję, że na Pionku VIII dana mi była tylko jedna rozgrywka. :(
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: macike »

Gdyby ktoś był zainteresowany, to na BGG wrzuciłem polskie tłumaczenie zdolności samurajów.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Polaros
Posty: 595
Rejestracja: 23 sie 2006, 15:52
Lokalizacja: WaWa

Re: Senji

Post autor: Polaros »

No i zagrałem :) ( thx 2 macike)
Po wytłumaczeniu zasad lekka konsternacja - ale o co chodzi :)
Jako fan GoTa odnalazłem się w tej grze doskonale. Jak ktoś powiedział jest bardziej honorowa niż GoT nie ma co chwile nocy długich noży ;)
Świetne rozwiązane negocjacje, dopiero w połowie gry zdałem sobie sprawę jak fajnie można manipulować kartami handlu, wsparcia i rodziny aby siać zamęt na planszy - " Dlaczego ścięłaś mojego dziadka przecież on nie był u ciebie na dworze tylko u macike "

Niestety wygrał bazik a ja doczłapałem do końca na 2 pozycji.
Bardzo przepraszam właściciela gry czyli macike za to że zaorałem jego księstwo moimi samurajami i zesłałem go za wielką wodę ;)
Gra wpada na listę must have i jest największym odkryciem pionka zaraz po Maniki :]
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: yosz »

Polaros pisze:" Dlaczego ścięłaś mojego dziadka przecież on nie był u ciebie na dworze tylko u macike "
dokładnie było na odwrót :) "Dlaczego ściąłeś mojego dziadka, przecież on nie był u Ciebie na dworze tylko u Agi" :P

Must have - po powrocie z urlopu kupuję, nawet wersję de (bo wersja niemiecka różni się chyba tylko kartami samurajów?)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Senji

Post autor: jax »

yosz pisze:Must have - po powrocie z urlopu kupuję, nawet wersję de (bo wersja niemiecka różni się chyba tylko kartami samurajów?)
Wlasnie, smutne, ze w polskich sklepach jest dostepna wersja niemiecka, bo karty samurajow sa jezykowo zalezne. I nie chce slyszec o zadnych karteczkach na boku z opisami 'raptem 5 zdolnosci na krzyz'.
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: yosz »

byś może planszomania ma wersję angielską ale nie ma jak zapytać bo mają urlop :P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Senji

Post autor: Tommy »

yosz pisze:byś może planszomania ma wersję angielską ale nie ma jak zapytać bo mają urlop :P
http://www.planszomania.pl/strategiczne/965/Senji.html - no niestety wersja niemiecka + angielska instrukcja.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6358
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: yosz »

Ha - a jeszcze wczoraj była wersja międzynarodowa (cokolwiek to znaczy) + instrukcja angielska
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1738
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 107 times
Been thanked: 27 times

Re: Senji

Post autor: Tommy »

No kurcze, cieszę się, że ta gra się spodobała, bo miałem ją kupić już stosunkowo dawno i teraz wiem, że chyba jednak wpada na must have. Szkoda tylko, że jednak są jakieś niemieckie opisy. ja sobie daję radę, ale współgracze się pewnie zrażą (alergia na niemiecki język :D ).

To trzeba poszukać angielskiej wersji.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Senji

Post autor: macike »

Marudzicie Panowie, a zwłaszcza ci z Warszawy. Ja tam kupiłem w Milanie wersję angielską bez problemu.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
jax
Posty: 8128
Rejestracja: 13 lut 2006, 10:46
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 78 times
Been thanked: 252 times

Re: Senji

Post autor: jax »

macike pisze:Marudzicie Panowie, a zwłaszcza ci z Warszawy. Ja tam kupiłem w Milanie wersję angielską bez problemu.
O, niespodzianka, nawet tam nie sprawdzalem. No to czuje, ze przy okazji najblizszego zbiorowego zamowienia w Milanie zasoby tej gry moga sie tam wyczerpac :)
Mechaniki dice placement i dice manipulation świadczą o słabości i braku pomysłowości projektanta.
--
"We don't stop playing because we grow old; we grow old because we stop playing."
G. B. Shaw
ODPOWIEDZ