Poradnik dla początkujących - uwagi

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4047
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 149 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: lacki2000 »

Bea pisze:Bardzo fajny poradnik :)
Ale skoro już jesteśmy w temacie, chciałam zapytać, czy nie ma takiego poradnika w którym odpowiadałoby się na serię pytań (np czy jesteś graczem początkującym czy zaawansowanym, w ile osób planujesz grać, czy ma to być gra strategiczna czy ekonomiczna na przykład itp ) a potem dostawało kilka propozycji gier, które do nas najbardziej pasują?
Myślę, że to byłby dobry moduł(formularz) na tej stronie www promującej i omawiającej świat planszówek, o której założeniu rozmyślają i debatują niektóre zacne osoby w oddzielnym temacie gdzieś tu na tym forum.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Tencz
Posty: 473
Rejestracja: 07 lut 2012, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Tencz »

lacki2000 pisze:
Bea pisze:Bardzo fajny poradnik :)
Ale skoro już jesteśmy w temacie, chciałam zapytać, czy nie ma takiego poradnika w którym odpowiadałoby się na serię pytań (np czy jesteś graczem początkującym czy zaawansowanym, w ile osób planujesz grać, czy ma to być gra strategiczna czy ekonomiczna na przykład itp ) a potem dostawało kilka propozycji gier, które do nas najbardziej pasują?
Myślę, że to byłby dobry moduł(formularz) na tej stronie www promującej i omawiającej świat planszówek, o której założeniu rozmyślają i debatują niektóre zacne osoby w oddzielnym temacie gdzieś tu na tym forum.
Oto przykład takiego narzędzia:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/7 ... -tool-v2-0
Kanał Discord Dice Masers || Zapraszam też na turnieje online DM z nagrodami!
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Bea »

Tencz pisze:
lacki2000 pisze:
Bea pisze:Bardzo fajny poradnik :)
Ale skoro już jesteśmy w temacie, chciałam zapytać, czy nie ma takiego poradnika w którym odpowiadałoby się na serię pytań (np czy jesteś graczem początkującym czy zaawansowanym, w ile osób planujesz grać, czy ma to być gra strategiczna czy ekonomiczna na przykład itp ) a potem dostawało kilka propozycji gier, które do nas najbardziej pasują?
Myślę, że to byłby dobry moduł(formularz) na tej stronie www promującej i omawiającej świat planszówek, o której założeniu rozmyślają i debatują niektóre zacne osoby w oddzielnym temacie gdzieś tu na tym forum.
Oto przykład takiego narzędzia:
http://www.boardgamegeek.com/geeklist/7 ... -tool-v2-0
Chodziło mi właśnie o coś w tym stylu, jednak ten game selector jest daleki od ideału. Na przykład Przy każdym pytaniu można wybrać tylko jedną opcję odpowiedzi, a czasami aż się prosi, żeby można było zaznaczyć więcej opcji.Poza tym pytania są bardzo ogólne. Ale dobre i to.
Myślałam o czymś takim jak to: http://www.tactic.net/pelivalitsin.php?lang=INT tylko bardziej rozbudowanym.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Fajny pomysł :)

Ze stroną 'promującą planszówki' to jest tak, że przygotowanie dobrze wyglądającej stronki musiałoby być projektem komercyjnym. Nasz światek nie dorobił się do tej pory żadnego reprezentatywnego stowarzyszenia promującego planszówki, które mogłoby pozyskiwać środki na ten cel z dotacji, funduszy itp. Pewnie wydawnictwa albo sklepy mogłyby same wyłożyć pieniądze, ale w zamian za reklamę, pozycjonowanie swoich tytułów itp. A wówczas stronka traciłaby charakter 'promującej planszówki', a zyskiwałaby charakter 'promującej planszówki konkretnych wydawnictw'.
Z tego względu rzecz jest - jak myślę - dość trudna do przeprowadzenia.
Awatar użytkownika
uocie
Posty: 151
Rejestracja: 15 lip 2012, 22:47

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: uocie »

4. Poradnik dla początkujących:
a. miał rację - zakup rekomendowany był udany - 26
b. mylił się - zakup rekomendowany był nieudany - 1
ten jeden to ja, totalnie mi Famiglia nie podeszła, z 7 razy sprawdzałem zasady czy dobrze gramy, mnóstwo rozgrywek (bo tylko to było pod ręką na wyjeździe), więc albo jestem głupi i nie umiem albo gra nie dla mnie
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Przykro mi.
Trudno o dobrą, leciutką dwuosobówkę, a z ocen wynika, że Famiglia taką właśnie jest. Rój (Hive) jest w logicznych, Fjords są trudnodostępne, Battleline/Schotten-Toten też (choć podobno będzie wkrótce wersja polska, to szybko ją wrzucę). Jak ktoś zna coś, co by się nadawało w tym segmencie, to czekam na propozycje.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: 77rpm »

Hawana ? Choć nie wiem czy dla każdego będzie tak prosta...
Ostatnio zmieniony 06 gru 2012, 10:08 przez 77rpm, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Może Drako warto dodać? Blokus Duo (mimo że w sumie wystarczy ograniczyć planszę dużego).
A za jakiś czas Vampire Empire :)

EDIT: Havana jest, czek it ;)
EditEdit: W coopach niedługo nadejdzie czas Robinsona :)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Racja, na Drako już nadszedł czas.

Robinson i VE muszą swoje odczekać w kolejce :)

Havana jest w średnich.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4047
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 270 times
Been thanked: 149 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Trudno o dobrą, leciutką dwuosobówkę, a z ocen wynika, że Famiglia taką właśnie jest. Jak ktoś zna coś, co by się nadawało w tym segmencie, to czekam na propozycje.
A może Serce Smoka? Nie grałem, tylko z podań ludowych znam.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
kdsz
Posty: 1400
Rejestracja: 17 gru 2010, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 455 times
Been thanked: 298 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kdsz »

Odi pisze:Trudno o dobrą, leciutką dwuosobówkę, a z ocen wynika, że Famiglia taką właśnie jest. Jak ktoś zna coś, co by się nadawało w tym segmencie, to czekam na propozycje.
Aton jest lekką, dwuosobową grą, łatwą do ogarnięcia i dającą sporo satysfakcji. Podobnie Geniusz, ale on jest ujęty w części logicznej
Awatar użytkownika
Jeay
Posty: 30
Rejestracja: 25 cze 2012, 13:54

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Jeay »

Brakuje w poradniku odnośnika do strony krakowskiej Gralicji. A w zasadzie Nowej Gralicji, bo impreza zmieniła chwilę temu nazwę. Tutaj wspomniany link:

http://nowagralicja.pl/
Pozdrawiam,

Jeay
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Bea »

kdsz pisze:
Odi pisze:Trudno o dobrą, leciutką dwuosobówkę, a z ocen wynika, że Famiglia taką właśnie jest. Jak ktoś zna coś, co by się nadawało w tym segmencie, to czekam na propozycje.
Aton jest lekką, dwuosobową grą, łatwą do ogarnięcia i dającą sporo satysfakcji. Podobnie Geniusz, ale on jest ujęty w części logicznej
Ja bym jeszcze dodała Jaipur i małą Agricolę.
Awatar użytkownika
wojo
Posty: 751
Rejestracja: 20 sie 2008, 13:40
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: wojo »

Ja dodam tylko że linki do strony Galakty w części II, sekcja "Gry nawiązujące tematem do kultury masowej" się zdezaktualizowały.

Przy okazji zastanawiam się też czy nie warto gdzieś w poradniku wspomnieć o grach LCG, zwłaszcza że niektóre z nich są na mocnych licencjach (Star Wars i Władca Pierścieni) i mogą kogoś zaciekawić. Część osób czytających ten poradnik mogło mieć kiedyś styczność z Magic: the Gathering więc taka sekcja mogłaby być pomocna.

Sekcję gier dla jednego gracza pewnie warto byłoby wzbogacić o:
- Piętaszka, Onirim i Władcę Pierścieni LCG (zwłaszcza że nie wymagają angielskiego w przeciwieństwie do obecnych propozycji)
i tym samym uczynić ją nieco bardziej uniwersalną (nie skupioną na grach wojennych)

Z przykrością to piszę ale chyba trzeba będzie usunąć wpis o Świecie Gier Planszowych w części I.

Co do małej agricoli to świetna gra ale nie aż tak lekka moim zdaniem.
Kolekcja na BGG, sprzedam
Jestem (współ)autorem: Bitwa pod Grunwaldem, Ora et Labora, Proch i Stal, Metallum
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

Dzięki za uwagi - przemyślę sprawę.

Choć powiem szczerze, że raczej będe szedł w kierunku ograniczania liczby proponowanych tytułów i to do takich, które zdobyły branżowe nagrody/nominacje do nagród.
Liczba nowości jest potężna, a trudno powiększać poradnik w nieskończoność.

O LCG osobno już kiedyś było, ale racja - może powinno to wrócić
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Do "najpopularniejszych serwisów" warto dodać ZnadPlanszy ;)
Może czas na dodanie King of Tokyo?
Lords of Waterdeep też okrzepło jako bardzo dobre lekkie euro.
Suburbia jako euro albo dopisanie do listy "adaptacji" może się nadawać.
Spartacus bardzo się nadaje do sekcji adaptacji popkultury.
Lekka dwuosobówka - Duchy dobre i złe? Na spotkaniach często to polecam - niby gra logiczna, ale z elementem blefu, więc nowym dobrze wchodzi.
Do gier solo może Piętaszek?
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
mat_eyo
Posty: 5597
Rejestracja: 18 lip 2011, 10:09
Lokalizacja: Warszawa / Łuków, woj. lubelskie
Has thanked: 779 times
Been thanked: 1217 times
Kontakt:

Re: Odp: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mat_eyo »

Tajemnicze Domostwo gdzieś obok Dixita powinno się znaleźć.
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Rocy7 »

Odi pisze:to do takich, które zdobyły branżowe nagrody/nominacje do nagród.
nie podoba mi sie ten kierunek, bo ograniczamy sie do gier znanych, majacych potezne zaplecze na promocje. Same nagrody, czy nominacje do nich nie zawsze sa dla mnie znakiem jakosci. Osoba, ktora wchodzi w swiat planszowek na poczatku szuka raczej dobrej zabawy funu z gry, to ze mechanika byla wielokrotnie nagradzana nie zawsze przeklada sie na emocje z gry.
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Pixa »

Rocy7 pisze:
Odi pisze:to do takich, które zdobyły branżowe nagrody/nominacje do nagród.
nie podoba mi sie ten kierunek, bo ograniczamy sie do gier znanych, majacych potezne zaplecze na promocje. Same nagrody, czy nominacje do nich nie zawsze sa dla mnie znakiem jakosci. Osoba, ktora wchodzi w swiat planszowek na poczatku szuka raczej dobrej zabawy funu z gry, to ze mechanika byla wielokrotnie nagradzana nie zawsze przeklada sie na emocje z gry.
Zgadzam sie, ze w poradniku powinno bys troche wiecej tytulow do wyboru. Tez od niego zaczynalem (kupilem chocby TTR czy Cytadele), ale wybor w gruncie rzeczy jest dosc maly i ogranicza sie do kilku tytulow w kazdej kategorii. Moze zamiast gier nagradzanych rozwazyc takze te z dosc wysokim rankingiem na bgg? np. powyzej 250 miejsca w klasyfikacji ogolnej i np. 50 w tematycznej?
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: tomb »

Co prawda poradnik ciągle aktualny, ale można dokonać kosmetycznych zmian (Descent jest PL, NH może nadal jest najpopularniejszą polską grą, ale warto odnotować sukcesy Robinsona itp.).

Uwzględniając częste pytania i problemy forumowe, uważam, że powinno się:
- zmienić opis gier solo (sporo ich, nie tylko wojennych; warto zaznaczyć, że kooperacyjne też się nadają)
- dodać LCG (może z linkami do tekstów, które pan_satyros wrzucił na ZnadPlanszy)
- może warto też napisać coś o dodatkach i ich różnym charakterze (army-packi, scenariusze, zmiany zasad itd. itp.)

Lista gier powinna być wąska, a dyskusja o niej to never ending story, ale zaproponuję Summoner Wars do gier na 2 graczy (ze względu na wersję PL, sporą popularność wśród graczy i proste zasady przy sporej głębi strategicznej - dobra gra środka).
_____
Nie miałem jakoś okazji podziękować za poradnik, z którego intensywnie korzystałem parę lat temu - zatem:

Odi (i wszyscy, którzy pomogliście) - serdecznie dziękuję.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

To ja może odpowiem w ten sposób:

pamiętajcie, że poradnik nie służy promocji nowych tytułów ani nie ma być wyczerpującą listą gier 'dobrych', bo automatycznie stawiałoby to inne, niewymienione w nim gry w gorszej pozycji, co absolutnie nie jest moim celem. Na rynku jest mnóstwo produkcji które zasługują na uwagę, setki nowych tytułów pojawiają się na rynku co roku (w tym setka po polsku, a wiadomo że lokalizuje się gry co najmniej warte uwagi) i nie ma siły, żeby je wszystkie dodawać do poradnika. Od tego jest m.in. forum i serwisy planszówkowe, żeby się dowiedzieć o różnych nowościach czegoś więcej. Poradnik ma pokazać, gdzie warto zajrzeć, co warto przeczytać, jak się w tym światku planszówkowym w ogóle poruszać.

Dlatego lista proponowanych w poradniku gier powinna być maksymalnie krótka (i tak bardzo się rozrosła w stosunku do pierwotnych planów), bo to mają być propozycje na sam początek, ewentualnie na drugą grę już po zakupie pierwszej i prezentowe. Drugą, dodatkową funkcją listy jest zarysowanie bogactwa tematycznego i rodzajowego współczesnych planszówek.

Sam fakt, że proponuję tutaj jakieś gry sprawia, że są one (być może, nie wiem tego na pewno) częściej wybierane przez początkujących, wpływając tym samym na dochody wydawnictw itp.
Żeby nie być posądzonym o promowanie konkretnych wydawnictw/autorów/tytułów, staram się dodawać gry - jak napisał Kwiatosz - które już okrzepły na rynku (np Robinson Crusoe czekał, o ile pamiętam, sporo ponad pół roku) a przede wszystkim takie, które są już pewną klasyką. Klasyka klasyką pozostaje, a dla początkującego nadawać będzie się praktycznie zawsze. Kto mi powie, że - pomimo wysypu nowych gier - zestarzeli się moralnie Osadnicy czy TTR, albo Wysokie Napięcie w ekonomicznych?

Stąd mój pomysł ograniczenia się do gier nagrodzonych/nominowanych. Na razie to tylko pomysł - jeszcze będę się nad nim zastanawiał. Poradnik wymaga zdecydowane liftingu, przede wszystkim w kontekście treści i sposobu jej prezentacji. Dawno nie był pod tym względem aktualizowany i nie chciałbym, żeby praca, którą w niego do tej pory włożyłem, poszła na marne bo zawarte w nim treści stały się przestarzałe i niewielu interesują (klasyczny problem podwieszonych FAQów i poradników na różnych forach). Na pewno w najbliższych miesiącach coś się tutaj pozmienia. Pewne korekty zrobię już wkrótce (ZnadPlanszy - faktycznie , zapomniałem Was wrzucić).
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: kwiatosz »

Niektóre kategorie praktycznie się nie zmieniają (albo bardzo powoli, Stone Age jeszcze dłuuugo będzie klasykiem), ale takie adaptacje filmów/seriali z kolei już chyba wymagają większej rotacji, stąd dorzuciłem Spartacusa :)

Z drugiej strony praktyczne doświadczenie podpowiada mi, że jeśli się poleci 2-3 gry, to człowiek coś z tego kupi i będzie zadowolony; jeśli natomiast poleci się 15 gier, to wcale w wyborze nie pomaga.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6442
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 568 times
Been thanked: 929 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: Odi »

kwiatosz pisze: praktyczne doświadczenie podpowiada mi, że jeśli się poleci 2-3 gry, to człowiek coś z tego kupi i będzie zadowolony; jeśli natomiast poleci się 15 gier, to wcale w wyborze nie pomaga.
Święta racja :)

Co do Spartacusa - sam go mam i znam serial i faktycznie, gra godna polecenia, zwłaszcza w tej kategorii. Jakoś ostatnimi czasy o poradniku trosze zapomniałem, odkładając bieżące zmiany na później i zastanawiając się nad nową koncepcją. Dzięki, że mi o nim przypomnieliście :wink:
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 310 times
Been thanked: 343 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: tomb »

Zgadzam się - lista powinna pomóc odnaleźć się w gęstwie planszowego świata. Mi pomogła.

Co do LCG - cały dział należy do jednego (dwóch z Galaktą) wydawcy, ale jest to dział spory i popularny. Może trzeba opisać też karcianki kolekcjonerskie z informacją, że dyskusja nad nimi toczy się na dedykowanych forach (a nie tutaj). Bo jeśli chodzi o argument, że LCG nie są dobre na początek, to można taki wysunąć wobec połowy tytułów z poradnika.

Gry solo zaś są potraktowane po macoszemu. Z poradnika wiadomo, że gra się w pozycje wojenne, bo nie ma partnera do gry. I tyle.
A od czasu założenia tematu zmieniło się wiele (nie tylko wojenne, mnóstwo wariantów solo w grach wieloosobowych, dość częste pytania na forum), a argument, że solówki zawsze przegrają z komputerem jest prawdziwy... tylko dla tych, którzy tak uważają.

(Summonerów polecam, bo gra cieszy się dobrą opinią od premiery sprzed kilku lat, może być dla nowych w temacie zaskakującym tytułem w kategorii easy to learn - hard to master, a łatwy dostęp do wersji PL jest dobrym powodem, by grę w poradniku uwzględnić.
Ale powtarzam - rozumiem argument zbyt długiej listy.)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Poradnik dla początkujących - uwagi

Post autor: mig »

TomB pisze: - zmienić opis gier solo (sporo ich, nie tylko wojennych; warto zaznaczyć, że kooperacyjne też się nadają)
oczywiście nie wszystkie :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
ODPOWIEDZ