Jak wytłumaczyć zasady gry??

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
billy_elliot
Posty: 1
Rejestracja: 03 gru 2008, 14:59

Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: billy_elliot »

Jak tłumaczycie zasady jakiejś gry? Tak żeby znajomego zachęcić do tej gry? A może wcale nie tłumaczycie tylko dajecie instrukcję do przeczytania?
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: janekbossko »

jak nikt nie zna to wtedy siadamy razem w towarzystwie, jedna osoba czyta i reszta omawia :) dluuugo to potrafi trwac...

a jesli ja znam zasady a inni nie to sam tlumacze - zalezy od tego ile mi zostanie cierpliwości :twisted:
na ogol szybko sie denerwuje ze ktos nie czai kiedy to "takie proste" ;)
Awatar użytkownika
maluman
Posty: 445
Rejestracja: 20 gru 2005, 10:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: maluman »

Aby znajomego nie-planszówkowego zachęcić do grania, należy przygotować grę, która nie wymaga długiego tłumaczenia zasad. Jeśli połknie bakcyla, w drugim rzucie zaproponować coś trudniejszego. Raczej należy tłumaczyć zasady, przegryzanie się przez instrukcje należy zostawić planszówkowiczom z zamiłowania.
Jedno z twierdzeń znanych przez wszystkich w Poznaniu, to "każdą grę da się wytłumaczyć do 15 min" (bo jest taka co to potrafi). Mój rekord to 1,5h przy Struggle of Empires.
Jednak teraz idę w kierunku wypróbowania takiej techniki: najpierw wszystko co niezbędne do rozpoczęcia gry, cała reszta w trakcie pierwszej, próbnej rozgrywki, bo i tak widzę, że nawet po półtoragodzinnym tłumaczeniu zasad do Struggle of Empires pierwsza rozgrywka mocno kuleje, więc po co tak długo tłumaczyć...
Jesteś z Poznania? Wstąp do NAS.
Gildia Poznańskich Graczy spotykających się w Alibi: www.gramajda.pl
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: Van »

Było już omawiane. wiem, bo sam wątek zakładałem http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =1&t=4604&
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: Cirrus »

Najlepiej jeśli gra kilku planszowych weteranów i jedna zielona osoba- widzi, że można się przy czymś takim dobrze bawić. Wiem, bo sam stosuj taką taktykę zaciągając kogo można do ŚKFu :D
No i jak w licealnej świetlicy rozkładaliśmy z kumplami Warcrafta czy Age of Mitology to zainteresowanie było tak duże, że musieliśmy zamykać drzwi po tygodniu :D
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
Yatzek
Posty: 132
Rejestracja: 20 sie 2004, 09:53
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 3 times

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: Yatzek »

taa. tłumaczenie zasad moze być grą i rozrywką samą w sobie :)
poprzedni wątek w sumie wyczerpał temat i nie ma co się powtarzać....
ale jest okazja do przypomnienia fajnego artykułu z niestety już wstrzymanego site'u The Games Journal
http://thegamesjournal.com/articles/TeachingRules.shtml - The Finer Points of Teaching Rules
Tytuł mówi wszystko .. ( a i inne artykuły polecam ... dla drążycieli tematu gier Thegamesjournal uważam za jazdę obowiązkową)

Od siebie podkreślę chyba motyw - kondensowania zasad do jednego-kilku wyraźnych zdań typu:
"to banalne: W TTR zdobywamy punkty za budowanie odcinków i realizowanie ticketów ;) - budowanie tras i realizowanie ticketów! A ruch to tylko 3 mozliwosci - dobierz karty, uzyj kart, lub dobierz tickety! Jak nie wiesz co robic - dobierz karty!"

i patrząc w oczy od razu rozumiemy czy delikwent kuma, czy nadal ma "spiralki w oczach".. wtedy łagodnym tonem mówimy... "dobierasz karty - to w zasadzie wszystko" ;)

I nie ma mowy o "wspólnym czytaniu zasad", wdg mnie zapomnijmy o rzucaniu w kogokolwiek, nawet ogranego, jakimiś zadrukowanymi kartkami. Zasady trzeba znać przed grą, jedna osoba ma wykute na blachę, najlepiej przetestowane choćby na sucho i musi czuć się w nich niemal jako guru :)

Najlepiej, gdy gracze reprezentują podobny poziom znajomości zasad, bo gdy jeden zielony wśród weteranów... to... po łebkach, po łebkach, "a potem zobaczysz w trakcie" :) - nie lubię podejścia, zacznimy i zobaczymy w trakcie... wolę powiedziec do końca (chyba ze zapomnę ;) ) nawet jesli czuję, że nie zostało zapamiętane i przyswojone, ale gdzieś to tam w podświadomości się osadza.

Zgadzam się że warto zobaczyc choc jeden odcinek video-recenzji Scotta - chłop daje radę i z reguły idzie od ogółu do szczegółu... "Jest połowa XIXwieku w USA, jesteśmy przedsiębiorcami, którzy obserwują działania pięciu przedsiębiorstw kolejowych i odpowiednio inwestując w ich akcje i wpływając na ich rozwój i działania, starają się zarobić jak najwięcej kasy" ... bardzo często brak mi takiego wprowadzenia i tłumaczący od razu zaczyna od drobnych detali mechaniki...

ok .. nevermind .. rozpisałem się... a koncentrację graczy mamy tylko na ok 12 minut tłumaczenia max ;)
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Jak wytłumaczyć zasady gry??

Post autor: BloodyBaron »

Dla mnie wprowadzenie w temat gry to podstawa - zresztą lubię fabularyzować nawet gry o mechanice słabiej powiązanej z tematem - co tu dużo gadać :) Planszówki zastąpiły mi RPGa w pewnym momencie, a i towarzystwo wokół RPGom niechętne złapało bakcyla planszówkowego bardzo mocnego.

Więc tłumacząc TuT mówię: w trakcie gry budujemy sieć placówek pocztowych - a nie układamy łańcuszki z kart.
Tłumacząc PR czy Agricolę mówię: rozbudowujemy tu biznes/działalność gospodarczą. Wszystko ma swoje miejsce w logicznym łańcuchu - moim współgraczom dużo łatwiej zapamiętać powiązania oparte na logice=porównaniu do rzeczywistego świata, który gra symuluje niż same zmienne suche symulatora i zależności między nimi.
_________
Moje gry
ODPOWIEDZ