Moja Gra Roku 2008 - podsumowanie

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
Awatar użytkownika
Tommy
Posty: 1739
Rejestracja: 25 lut 2008, 15:18
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 108 times
Been thanked: 27 times

Moja Gra Roku 2008 - podsumowanie

Post autor: Tommy »

Witam.

Tytułem wstępu chciałem nadmienić, że wiem, że jest nagroda roku i tam wszyscy będziemy mieli okazję zagłosować (anonimowo), ten temat jednak ma zupełnie co innego na celu. Chciałbym móc opowiedzieć się nieanonimowo, a do tego nie chodzi mi o gry wydane akurat w tym roku.
Chciałbym, żeby każdy (kto będzie chciał) napisał po prostu jeden (ważne: jeden) tytuł, który uznaje za swoją grę roku, odkrycie, zachwyt etc. Może akurat w waszym środowisku przyjęła się gra z 2007 i graliście przez pół roku w nią i nie bawiliście się w ostatnich miesiącach w nic lepiej - napisz ten tytuł. Oczywiście nie musi to być również gra wydana po polsku. Chciałbym również, żeby było to przemyślane (nie chodzi o tytuł który poznałeś teraz na sylwestrze i Cię zachwycił - on może wyznaczy Twój trend na 2009, mnie chodzi o ten jeden jedyny tytuł który był No. 1 w minionym roku). Jak chcesz to możesz też krótko wyjaśnić dlaczego dany tytuł wybrałeś.

Moja gra roku 2008 - Stone Age - pomimo tego, że cały początek roku należał głównie do całej serii Ticket to Ride, a końcówka zdecydowanie do Agricoli (najświeższy zachwyt), to jednak bezapelacyjnie Stone Age jest tą grą która u mnie po prostu zarządziła. O zaletach samej gry nie będę się rozpisywał - jest po postu tak dobra + pasująca nam, że stała się od wakacji najczęściej granym tytułem u mnie w domu jak i u rodziny. Wciągałem nią i pogłębiałem zainteresowanie planszówkami u wielu osób. Spędziłem nad nią nieprawdopodobną ilość godzin (pomimo wielu nowości kupionych w tym roku). Wciągnąłem na dobre w planszówki moją Mamę która na dzień dzisiejszy w zasadzie niemiłosiernie nas ogrywa w tego Stone Age'a :D . Gra która nie znudziła nam się i wciąż mamy na nią ochotę. Kończąc (bo mógłbym tak długo) - jest to gra która zdecydowanie zasługuje u mnie na grę roku.

PS. Liczę na Waszą aktywność - ciekaw jestem po prosu co Wam się spodobało najbardziej :D
Ostatnio zmieniony 14 sty 2009, 17:02 przez Tommy, łącznie zmieniany 1 raz.
"I used to roll the dice
feel the fear in my enemy's eyes"
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: folko »

Dużo tych gier było, jeśli jednak może to nie być tytuł wydany w ubiegłym roku, ale wystarczy poznany to zdecydowanie Carrom.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2614
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: janekbossko »

ehhh najgorzej wybrac ta jedna...no dobra and Oscar goes to...Conflict of Heroes!!!!!

Dlaczego?
- to byla milosc od pierwszego wejrzenia, kiedy zobaczyłem ja pierwsy raz na pewnym portalu od razu zapragnąłem mieć ja da siebie. Nie zawiodłem się mimo tego że dugo czekałem aż przypłynie do mnie z za oceanu.

Piękna i co najważniejsze zawsze gotowa na gre...aha i nie przekracza czasu 3 godzin! ;)

PS
dzięki Tommy bo to Ty mnie namówiłeś na swoją grę roku '08 i dzięki Tobie mam swój egzemplarz :)
Radek
Posty: 628
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Radek »

ex aequo

Antike
Age of Empires III
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: kolderek »

Osadnicy z Catanu - zawsze wzbudza we mnie wiele emocji (nawet negatywnych). rozegrałem bardzo dużo partii, zainstalowałem sobie tę grę na komórce i siedząc na kiblu w nią grałem (z przeciwnikami komputerowymi). no i chyba to wszystko :)
Awatar użytkownika
Furan
Posty: 1534
Rejestracja: 21 mar 2008, 16:41
Lokalizacja: Warszawa, Wola
Has thanked: 9 times
Been thanked: 204 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Furan »

Najwięcej partii (z gier cięższych) rozegrałem w Age of Empires III (który pomógł wciągnąć kilka osób), dlatego otrzymuje zaszczytne miejsce II (no dobra I', bo trochę się zaczął przejadać).
Jednak w połowie 2008 spróbowałem przyjrzeć się EiT z bliska. Przeczytałem instrukcję, stwierdziłem, że wszystko jest dziwne. Zagrałem z AI na necie. Przerżnąłem sromotnie. Rzuciłem w kąt pomysł o zakupie.
W grudniu, z nudów powtórzyłem zabieg i zakochałem się (bez wzajemności, jak można wnioskować z liczby czerwonych kafelków jakie wylosowuję w kluczowych momentach...) w Tygrysie i Eufracie. I to on w piękny sposób zyskuje miano mojej gry roku 2008.

Tak, tak zdaję sobie sprawę z założeń w pierwszym poście... ale mnie EiT cały prawie grudzień zjadł.
jakiCHś - w tym wyrazie jest CH! || lepiej nie używa'ć apostrof'ów w ogóle, niż używa'ć ich w nadmiar'ze!

(S) Temporum
Awatar użytkownika
zara2stra
Posty: 384
Rejestracja: 02 mar 2008, 20:38
Lokalizacja: Lubliniec/Pawonków
Been thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: zara2stra »

W sumie to nie mam wątpliwości - w 2008 roku najciekawszym odkryciem jest dla mnie Magic Realm; tak wiem - na żywo planszę rozłożyłem raptem trzy razy, a większość rozgrywek była solo (RealmSpeak) - ale strategiczna głębia i niesamowita przygodowość tej gry za każdym razem wsysa mnie jak czarna dziura. Dodatkowo cały czas czuję, że uczę się nowych rzeczy i znajduję nowe strategie, co już samo w sobie daje olbrzymią satysfakcję. Jeszcze nie było okazji przedstawić MR grupce z którą grywam, ale mam nadzieję, że im również przypadnie do gustu :)
Ostatnio zmieniony 06 sty 2009, 20:44 przez zara2stra, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Neurocide
Posty: 565
Rejestracja: 14 sie 2004, 11:19
Has thanked: 3 times
Been thanked: 5 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Neurocide »

Hitem poprzedniego roku był zdecydowanie STARCRAFT. Rozegrałem kilkanascie partii, spedzejąc nad planszą kilkadziesiąt grubych godzin. SC stał się nowym królem wielkoforamtowych blatów - wrzucił GoTa w czeluść zapomnienia.
Sprzedam: Arkham Horror - edycja PL - Cena: 130 pln
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2793
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 350 times
Been thanked: 632 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: bogas »

Race for the Galaxy, bo:
1) mam w nią rozegranych najwięcej gier
2) zajmuje mało miejsca w plecaku
3) pozwoliła mi odzyskać wiarę w karcianki
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5130
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Andy »

Zdecydowanie Race for the Galaxy! W żadną grę wcześniej nie grałem tyle razy w tak krótkim czasie.

Ja, w odróżnieniu od bogasa, nie "odzyskałem", tylko "zyskałem" wiarę w karcianki.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
LostLukas
Posty: 215
Rejestracja: 31 sie 2007, 22:17
Lokalizacja: Karpacz

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: LostLukas »

Podobnie jak wyżej. 8)
RftG rules! :D
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: ragozd »

To ja nietypowo ;) - Agricola. Gra, ktora ma wszystko na swoim miejscu i w dokladnie takiej ilosci, jakiej potrzeba :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Cirrus
Posty: 385
Rejestracja: 06 paź 2006, 08:54
Lokalizacja: Ruda Śląska

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Cirrus »

Gra 2008? Ha, w tym roku zacząłem intensywnie planszowac, 2008 to mój 1 pionek więc trudno wybrac najlepszą :D Ale mimo wszystko największym odkryciem jest "Gra o tron". A z nowości 2008- "Dominion" :)
"Uwielbiam kiedy jazdy zwał
Po chamskich karkach leci w cwał
Spod kopyt pryska taki syn
Dalej ich prać i lać i w dym!"

http://tubylem.blog.onet.pl/ - moje podróże małe i duże :)
Awatar użytkownika
Mordeczka
Posty: 202
Rejestracja: 03 gru 2007, 23:42
Lokalizacja: Pomorze
Been thanked: 3 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Mordeczka »

Ja z kolei, podobnie jak Neurocide na Moją Grę Roku 2008 wybieram Starcraft'a. Niebanalna wg mnie mechanika, ciągła presja (na) przeciwników, sporo możliwych taktyk, piękną skalowalność, miodność.... uff. Po kilkudziesięciu rozgrywkach uważam za najlepszy zakup, w mojej dość krótkiej, bo dwuletniej karierze planszówkowicza :wink:
Awatar użytkownika
Ryslaw
Posty: 596
Rejestracja: 08 sty 2006, 14:17
Lokalizacja: Brzeg
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Ryslaw »

Jeśli chodzi o mnie, to zdecydowanie Race for the Galaxy. Absolutna rewelacja. Kilkadziesiąt rozegranych partii. Brak nudy. Nieustanne napięcie. Radość po stworzeniu silnika/odpaleniu komba. Cudo.

Teraz żeby tylko kolejny dodatek wyszedł szybko.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Perpetka »

Witam, to mój pierwszy post na tym forum...

Dla mnie grą roku 2008 jest bezapelacyjnie Agricola.

Fajnie się grało ostatnio w RftG, Caylus zainicjował moją własną kolekcję gier, Ticket to Ride był moim gatewayem, Filary z dodatkiem wróciły do łask, oczarował mnie Galaxy Trucker, rozbawił Bang... Ale to Agricola ma w sobie "to coś", co powoduje, że każdą sesję zaczynamy albo kończymy z nią.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6357
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: yosz »

aleee nuuuda - u mnie też Race for the Galaxy ;) razem z Gathering Storm
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Geko »

Rochwald pisze: Zagrałem z AI na necie. Przerżnąłem sromotnie. Rzuciłem w kąt pomysł o zakupie.
W grudniu, z nudów powtórzyłem zabieg i zakochałem się (bez wzajemności, jak można wnioskować z liczby czerwonych kafelków jakie wylosowuję w kluczowych momentach...) w Tygrysie i Eufracie. I to on w piękny sposób zyskuje miano mojej gry roku 2008.
Jak grałeś na http://www.gametableonline.com, to ruchy robotów są tak głupio nieprzewidywalne, że czasem ciężko wygrać :shock: Ja tam z ludźmi czasem grywam (w razie czego pisz na gg, możemy wieczorem zagrać, jak się jeszcze znajdzie z jedna osoba), Bywa tam użytkownik o nicku "koniko" - można się od niego wiele nauczyć. Natomiast graniu z botami (zwłaszcza w kombinacji z innymi graczami) mówię zdecydowane: nie!

A wracając do gry roku - jasne, że Agricola i Race for the Galaxy + TGS. Skoro po tylu partiach w obie pozycje, mam ciągle ochotę na więcej, to musi to być miłość :P
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
pikpol
Posty: 523
Rejestracja: 02 gru 2008, 12:17
Lokalizacja: Chełmża
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: pikpol »

hm....:
Nominowani:
Osadnicy za 2,5 roku nie zmienionej rozrywki!!
Sabotażysta: za coś to po psucia
Neuroshima za coś co odkryłem dopiero w grudniu
Carcassonne bo siostra lubi w to grać

To pierwsze miejsce w moim osobistym rankingu jak co roku otrzymują......

nie przerwanie od 2,5 roku..... Osadnicy!!!!1
choć z gier w które zagrałem w tym roku po raz pierwszy!!!: Neuroshima HEX!!!
kolderek napisał:
zainstalowałem sobie tę grę na komórce
gdzie to można znaleźć??
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Veridiana »

Spodobała mi się formuła z nominacjami, więc pójdę tym śladem.

A jako, że 2008 to mój PIERWSZY planszówkowy rok, w grę (nomen omen) wchodzi wszystko, co znam :D
Nominacje:
1. Niagara - bo pierwsza i ciągle zachwyca mnie zerową losowością
2. Football Ligretto - bo śniłam o niej po nocach (aż mi Jurek B. przysłał, co bym już spała spokojnie ;))
3. Carcassonne - bo absolutnie każdego można nią zarazić i każdego zaraziłam, kto był w polu rażenia
4. Dungeoneer - bo niczym się na dzień dobry tak nie zachwyciłam...
5. Boomtown - gdyby podsumować oceny całej rodziny byłaby numerem uno
6. Hoity Toity - za wybitną wręcz interakcję

And the winner is................................................... Boomtown!!!!
Za połączenie kilku elementów mechaniki, przy tym prostota zasad, psychologia, interakcja, szybkość przygotowania, zróżnicowanie rozgrywek, brak monopolu na wygrywanie, obracanie kasą itd 8)
Byłoby trudno, ale gdybym z pożaru miała uratować tylko jedną to byłaby to właśnie ta.
Awatar użytkownika
steady
Posty: 1034
Rejestracja: 25 wrz 2006, 17:51
Lokalizacja: Wrocław

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: steady »

To ja powiem - gra roku 2008 to definitywnie Chicago Express - zmiażdżyła mnie klimatem, mechaniką i rozgrywką. W tej chwili to moja absolutnie ulubiona gra i wiem, że do marca/kwietnia się nic w tej kwestii nie zmieni ;).
bazyn
Posty: 288
Rejestracja: 16 lut 2008, 22:30
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: bazyn »

Z gier wydanych w 2008 roku zdecydowanie najbardziej spodobał mi się Dominion. Ciekawe karcianki to to co Jasie lubią najbardziej:) Następnie by była jedyna gra kooperacyjna, która mi się podoba czyli Ghost Stories i jakże ambitne Rythme and Boulet :) Możliwe, że jeżeli uda mi się zmusić parę razy znajomych do zagrania w karcianą Grę o Tron, to i ta gra dołączy do tych najlepszych gier 2008 :)
Mam
Chcę


Pragnę poznać: Above and Below, Arcadia Quest, Clank!, Pathfinder, Trickerion, Blood Rage, Mechs vs Minions
Awatar użytkownika
Jarek B.
Posty: 148
Rejestracja: 17 wrz 2007, 08:28
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 10 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Jarek B. »

Gra o tron. Bo emocji moc.

Veridiana pisze:2. Football Ligretto - bo śniłam o niej po nocach
FUTBOL! ...Oddawaj grę! :wink:
Veridiana pisze:(aż mi Jurek B. przysłał, co bym już spała spokojnie ;))
...no normalnie oddawaj grę! ;)
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1790
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 162 times

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: Legun »

Moją grą roku 2008 jest niewątpliwie Pandemia. Przy wtasowaniu 7 kart epidemii nawet jeśli udaje się wygrać, to zawsze w ostatniej chwili. To najprzyjemniejsza partie - coś jak oglądanie Bonda (jak to ujął przyjaciel: "trochę się obawiałem, czy się dobrze skończy, ale jednak się udało... ;) ).
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
koksik111
Posty: 192
Rejestracja: 03 gru 2007, 20:51
Lokalizacja: Jaworzno

Re: MOJA GRA ROKU 2008

Post autor: koksik111 »

Ja natomiast nie mogę się oderwać od 1960: The Making of the President. W sumie tematycznie gra obca, ale rozgrywki pasjonujące do ostatniego momentu. Tak dobre wrażenie zrobiła na mnie ta gra, że zainwestowałem w Twilight Struggle. Problem tylko w tym, że jakoś nie mogę się przerzucić z 1960TMotP, bo albo ja, albo kumpel akurat czuje potrzebę rewanżu i przejęcia władzy. Na potyczkę w czasach zimnej wojny brakuje więc czasu. Tym oto sposobem 1960: The Making of the President jest u mnie najczęściej graną a tym samym najlepszą grą 2008r. Grą wieloosobową będzie nie taka nowa, ale wiecznie żywa i często obecna na moim stole (z powodu łatwości, i przyjemności płynącej z rozgrywki) Ticket to Ride Europe.
ODPOWIEDZ