Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
megazal
Posty: 2
Rejestracja: 21 lis 2017, 20:23

Re: Small World

Post autor: megazal »

Chciałem spytać, czy ktoś ma już jakieś opinie/przemyślenia odnośnie najnowszego dodatku "Podniebne wyspy"? Przeczytałem instrukcję i wydaje się dość fajny, to taki dodatek średniego kalibru, coś pomiędzy zwykłym dodatkiem, a alternatywną podstawką, bo mam dodatkową część mapy i po 7 ras i zdolności.

A przy okazji, bo był tu poruszany już ten temat. Kiedyś obmyślałem opcję na 6 graczy (choć jeszcze nie zdarzyło mi się grać) i po przeanalizowaniu oficjalnej mapy na 6 graczy wyszło mi, że jest ona bardzo podobna (pod względem ilości i rodzajów pól) do mapy powstałej przez złączenie map dla 2 i 4 graczy. Jedynie brakowałoby kilku żetonów w stylu gór, plemion itp. do początkowego setupu, no ale to łatwo czymś zastąpić lub nawet dodrukować. Tak więc wyszło mi, że mapa na 6 graczy jest średnio opłacalna. Natomiast ten nowy dodatek daje możliwość gry w 6 osób właśnie dzięki powiększeniu pola gry. No i dodaje sporo nowych kombinacji rasa+zdolność.
Awatar użytkownika
hipcio_stg
Posty: 1803
Rejestracja: 07 gru 2016, 16:30
Has thanked: 77 times
Been thanked: 334 times

Re: Small World

Post autor: hipcio_stg »

Ja nie znoszę tokenów ras. Są dla mnie mało czytelne. Wolałbym same symbole na cały kafel i w tle rysunek razy. Rasy wymarłe też zlewają się z żywymi. Jeżeli chodzi o samą rozgrywkę to uwielbiam w tej grze tajne pieniądze. Ciągle trzeba szacować kto może być z przodu, kogo spekulować do ataku. Zawiązywanie sojuszy i udawanie średniego gracza to najciekawsze aspekty gry. To, że rasy ze zdolnościami są przypisywane losowo też zwiększa regrywalność. Skalowanie tej gry jest bardzo dobre. Zawsze jest ciasno i tak musi być. Gra nie jest za długa. Taki filerek.

@romeck
Zagraj w większym gronie. Zobaczysz jak się czuje osoba, która w rundzie zarobiła 15złota i pada hasło "ejjj jedziemy do niego, bo za dwie rundy go nie dogonimy". Dostaje wjazd z 3 stron i dwie rundy ciuła po 5złota ;)
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: BOLLO »

Czy znawcy polecają konkretne dodatki które naprawdę coś wnoszą do podstawki? Usprawniaja/wyrównują szanse /dają extra nowe opcje itd?
Awatar użytkownika
dispe
Posty: 347
Rejestracja: 03 gru 2019, 12:42
Lokalizacja: WWA
Has thanked: 259 times
Been thanked: 109 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: dispe »

Ostatnio pojawił się długo niedostępny Small World Realms. Polecam. Mapy buduje się z kafli, jest 12 scenariuszy.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: BOLLO »

dispe pisze: 05 lis 2020, 09:23 Ostatnio pojawił się długo niedostępny Small World Realms. Polecam. Mapy buduje się z kafli, jest 12 scenariuszy.
Ale z tego co widze to nic innego jak mapa to sie nie zmienia. Inne dodatki tez maja chyba tyko nowe rasy? Coś jeszcze polecacie?
Awatar użytkownika
japanczyk
Moderator
Posty: 10918
Rejestracja: 26 gru 2018, 08:19
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 3352 times
Been thanked: 3212 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: japanczyk »

BOLLO pisze: 05 lis 2020, 08:59 Czy znawcy polecają konkretne dodatki które naprawdę coś wnoszą do podstawki? Usprawniaja/wyrównują szanse /dają extra nowe opcje itd?
Smallworld Podziemia albo podmiana na Small World of Warcraft
Zwykła podstawka jest strasznie uboga
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: JimmyPL »

BOLLO pisze: 05 lis 2020, 08:59 Czy znawcy polecają konkretne dodatki które naprawdę coś wnoszą do podstawki? Usprawniaja/wyrównują szanse /dają extra nowe opcje itd?
Oprócz zestawu nowych ras i zdolności, świetne są Tales & Legends!
szymuss
Posty: 407
Rejestracja: 26 lut 2009, 11:48
Has thanked: 34 times
Been thanked: 25 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: szymuss »

To ja doda, ,a gram w Small World z 5 lat ,że mi najbardziej przypadł do gustu dodatek Podniebne Wyspy. Najwięcej wprowadza moim zdaniem:) pzdr
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: szczudel »

Mam dodatek z Piratami, wstyd się jednak przyznać, bo nawet raz w niego nie grałem. Wszystkie dodatki z rasami to więcej tego samego, ale też większa szansa, że nie wszyscy rzucą się na te same 3 rasy z podstawki
Bardzo polecam wspomniane Tales&Legends. Naprawdę zmienia dynamikę rozgrywki. Coś się dzieje i zmusza nas do podejmowania innych decyzji niż w analogicznej sytuacji w grze bez dodatku.
Dla dużego urozmaicenia poleciłbym jeszcze Necromancer Island. Mini dodatek wprowadzający asymetryczną rozgrywkę dla jednego z graczy. Żadna rewolucja ale urozmaicenie dla właściciela gry, któremu najczęściej w pierwszej kolejności się nudzi rozgrywka.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: BOLLO »

szczudel pisze: 05 lis 2020, 14:27 Mam dodatek z Piratami, wstyd się jednak przyznać, bo nawet raz w niego nie grałem. Wszystkie dodatki z rasami to więcej tego samego, ale też większa szansa, że nie wszyscy rzucą się na te same 3 rasy z podstawki
Bardzo polecam wspomniane Tales&Legends. Naprawdę zmienia dynamikę rozgrywki. Coś się dzieje i zmusza nas do podejmowania innych decyzji niż w analogicznej sytuacji w grze bez dodatku.
Dla dużego urozmaicenia poleciłbym jeszcze Necromancer Island. Mini dodatek wprowadzający asymetryczną rozgrywkę dla jednego z graczy. Żadna rewolucja ale urozmaicenie dla właściciela gry, któremu najczęściej w pierwszej kolejności się nudzi rozgrywka.
Tak jak myślełem masa dodatków które nic nie wnoszą tylko powielają coś co juz jest. Zostane w takim razie przy podstawce i dopiero jak się znudzi to do kupie coś.
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: szczudel »

Moim przesłaniem było to, że nowe rasy to realnie więcej tego samego, ale Tales&Legends już warto wziąć i grać bo jednak losowe zmienne warunki gry sprawiają, że jest po prostu ciekawiej.
Awatar użytkownika
JimmyPL
Posty: 263
Rejestracja: 30 sty 2013, 19:11
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 53 times
Been thanked: 51 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: JimmyPL »

BOLLO pisze: 05 lis 2020, 15:11
szczudel pisze: 05 lis 2020, 14:27 Mam dodatek z Piratami, wstyd się jednak przyznać, bo nawet raz w niego nie grałem. Wszystkie dodatki z rasami to więcej tego samego, ale też większa szansa, że nie wszyscy rzucą się na te same 3 rasy z podstawki
Bardzo polecam wspomniane Tales&Legends. Naprawdę zmienia dynamikę rozgrywki. Coś się dzieje i zmusza nas do podejmowania innych decyzji niż w analogicznej sytuacji w grze bez dodatku.
Dla dużego urozmaicenia poleciłbym jeszcze Necromancer Island. Mini dodatek wprowadzający asymetryczną rozgrywkę dla jednego z graczy. Żadna rewolucja ale urozmaicenie dla właściciela gry, któremu najczęściej w pierwszej kolejności się nudzi rozgrywka.
Tak jak myślełem masa dodatków które nic nie wnoszą tylko powielają coś co juz jest. Zostane w takim razie przy podstawce i dopiero jak się znudzi to do kupie coś.
No właśnie rasy jak rasy, dobrze mieć bo po pewnym czasie nudzą się te z podstawki, lub poprostu pewne kombinacje wybierane są zawsze, natomiast Tales & Legends to zdecydowanie powiew świeżości, wg mnie gra się z tym dodatkiem ciekawiej, a i losowość w pewnym stopniu ograniczona, zawsze mamy jedną turę na przygotowanie się do wydarzenia.
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: pawluus_3 »

Czy w związku z powyższą dyskusją ktoś ma wiedzę gdzie kupić ww. dodatki? Oczywiście we względnie normalnych cenach :wink: Najlepiej w jednym sklepie ale zakładam że może to być utrudnione.

Interesuje mnie kupno:
Wyspy Nekromanty
Tales & Legends
oraz dodatku Liderzy

Dwie pierwsze są dostępne w normalnych cenach na stronie asmoode ale nie wysyłają do PL.

A może jest szansa na ponowne pojawienie się tych dodatków w normalnej dystrybucji jak to miało miejsce ze Small World Realms?

Z góry dziękuję za informację.
Awatar użytkownika
BOLLO
Posty: 5216
Rejestracja: 24 mar 2020, 23:39
Lokalizacja: Bielawa
Has thanked: 1075 times
Been thanked: 1682 times
Kontakt:

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: BOLLO »

pawluus_3 pisze: 06 lis 2020, 06:27 Czy w związku z powyższą dyskusją ktoś ma wiedzę gdzie kupić ww. dodatki? Oczywiście we względnie normalnych cenach :wink: Najlepiej w jednym sklepie ale zakładam że może to być utrudnione.

Interesuje mnie kupno:
Wyspy Nekromanty
Tales & Legends
oraz dodatku Liderzy

Dwie pierwsze są dostępne w normalnych cenach na stronie asmoode ale nie wysyłają do PL.

A może jest szansa na ponowne pojawienie się tych dodatków w normalnej dystrybucji jak to miało miejsce ze Small World Realms?

Z góry dziękuję za informację.
https://www.empik.com/szukaj/produkt?q= ... rm&ac=true
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: pawluus_3 »

Dzięki za linka, jednak nie widzę tam poszukiwanych przezemnie dodatków.
pawluus_3 pisze: 06 lis 2020, 06:27 Interesuje mnie kupno:
Wyspy Nekromanty
Tales & Legends
oraz dodatku Liderzy
bbkr
Posty: 3
Rejestracja: 28 wrz 2020, 20:57
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: bbkr »

Hej.

Szukałem insertów do SmallWorld żeby ogarnąć żetony ras, ale ceny dedykowanych insertów zwalają z nóg - e-Raptor 200 PLN a jakiś no-name do samodzielnego klejenia 75PLN.
I przypadkowo w Auchanie natknąłem się na to:

Obrazek

Skrzyneczka:
* Kosztuje 7 PLN.
* Mieści 15 ras.
* Pasuje na wysokość idealnie do pudełka z dodatkami (np. tego od Nie Bój Nic + W Pajęczej Sieci).
* Pozwala zorganizować kolekcję wedle uznania (tak jak powyżej, gdzie Skagów i ich skrzynki lub Niziołków i ich norki mam obok siebie).
* Zamyka się na klipsy, nic nie przemieszcza się między przegródkami.
* Zawsze można dokupić kolejną.

Jedyne co zmodyfikowałem to wycięcie nożyczkami przegródek w kształt folderu, żeby symbol rasy był lepiej widoczny i łatwiej się wyciągało.

Wrzucam pomysł bo może komuś pomysł się przyda. Zwłaszcza jak posiada kilka dodatków w tej płaskiej formie bez pudełka (jak na przykład Wielkie Damy).
Awatar użytkownika
mmag
Posty: 1147
Rejestracja: 02 lut 2016, 18:08
Has thanked: 412 times
Been thanked: 254 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: mmag »

Ciekawostka - Days of Wonder opublikowało zasady gry dla jednego gracza, "The Lost Tribe’s Crusade":

https://www.daysofwonder.com/smallworld ... es-crusade
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: szczudel »

Mi to się marzy zagrać wreszcie z Nekromatą z jeziora a nie 4ever-alone pykać samemu.
Jeszcze ze 2 lata i młodszy syn mi to umożliwi.

Edit: i się udało :) Byłem Nekromatą w 4 osobowej rozgrywce.
Co prawda wyjątkowo się osłabiłem niedoczytaniem zasad ale i tak grało mi się fajnie. Nekromata, trochę jak Strażnik Tajemnic w Posiadłości Szaleńśtwa nie gra po to aby wygrać, ale po to aby być nieprzewidywalną siłą zmieniająca układ na planszy jak i decyzje pozostałych grających. Żona uparała się aby mnie jako Nekromatę cisnąć i "nie pozwolić wygrać" i skońćzyła na ostatnim miejscu. zawsze się tak kończy w grach goal oriented szczucie na graczy :)

Moim zdaniem można będzie łączyć Liderów, Nekromatę i Tales&Legends. T&L dodają szczyptę nieprzewidywalności i zmuszają graczy do większej dynamiki.W połączeniu z Nekromatą to już będzie istny huragan na planszy, w którym gracze będą się musieli odnaleźć.
Awatar użytkownika
Beskid
Posty: 986
Rejestracja: 29 sie 2021, 21:52
Has thanked: 731 times
Been thanked: 221 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: Beskid »

Czy w 2023 gracie jeszcze w SW? Wersja WoW warta tej stówy z wyprzedaży empiku?
Przejrzałem sporo recenzji i trochę mam dylemat czy poróbować.
Jeśli jeszcze macie w kolekcji, jak często SW trafia u was na stół?
Ostatnio zmieniony 23 lut 2023, 10:11 przez Beskid, łącznie zmieniany 1 raz.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: azazelmo »

Beskid pisze: 23 lut 2023, 08:38 Czy w 2023 gracie jeszcze w SM? Wersja WoW warta tej stówy z wyprzedaży empiku?
Przejrzałem sporo recenzji i trochę mam dylemat czy poróbować.
Jeśli jeszcze macie w kolekcji, jak często SM trafia u was na stół?
To chyba pierwsza gra jaką sprzedałem ze swojej kolekcji. Wszyscy, którzy polecają tę pozycje robią ludziom wielką krzywdę. Jak dla mnie gniot. Znacznie lepszą robotę robią np. Cyklady. Mam do dzisiaj - proste zasady, kolorowo, figurynki. Dobry haczyk na początkujących.
Awatar użytkownika
Wazanaczole
Posty: 71
Rejestracja: 17 lut 2020, 14:01
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: Wazanaczole »

azazelmo pisze: 23 lut 2023, 08:47 Wszyscy, którzy polecają tę pozycje robią ludziom wielką krzywdę. Jak dla mnie gniot. Znacznie lepszą robotę robią np. Cyklady. Mam do dzisiaj - proste zasady, kolorowo, figurynki. Dobry haczyk na początkujących.
może warto zacząć od tego, że odbiorcą tej gry są raczej dzieci, nie >30 letnie byki. gniotem bym jej nie nazwał, bo młodszym się podoba - w tutejszym żargonie "osiem i pół na dziesięć". natomiast kwestia, że dorośli polecają innym dorosłym produkt dziecięcy, to inny temat
MaciekK5454
Posty: 358
Rejestracja: 09 sie 2020, 20:44
Has thanked: 170 times
Been thanked: 193 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: MaciekK5454 »

U nas też ta gra dość szybko poszła w odstawkę, po rozegraniu ok 10 partii. Zgadzam się, że są ciekawsze Area Control na wejście, oprócz wspomnianych Cyklad, także Tyrants of the Underdark.
azazelmo
Posty: 897
Rejestracja: 12 sie 2019, 10:49
Has thanked: 150 times
Been thanked: 281 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: azazelmo »

Wazanaczole pisze: 23 lut 2023, 09:09
Spoiler:
może warto zacząć od tego, że odbiorcą tej gry są raczej dzieci, nie >30 letnie byki. gniotem bym jej nie nazwał, bo młodszym się podoba - w tutejszym żargonie "osiem i pół na dziesięć". natomiast kwestia, że dorośli polecają innym dorosłym produkt dziecięcy, to inny temat
Wydaje mi się, że trudność jest na poziomie Cyklad, ale nie będę się sprzeczał. Nie mniej jednak SM jest często polecana jako gra dla zaczynających z planszówkami, a nie dla dzieci. Z głowy, to pamiętam, że Wookie tak ją polecał. Moim zdaniem można się sparzyć.
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: espresso »

azazelmo pisze: 23 lut 2023, 09:22 Wydaje mi się, że trudność jest na poziomie Cyklad, ale nie będę się sprzeczał. Nie mniej jednak SM jest często polecana jako gra dla zaczynających z planszówkami, a nie dla dzieci. Z głowy, to pamiętam, że Wookie tak ją polecał. Moim zdaniem można się sparzyć.
SW był często polecany jako gra dla początkujących, ale 10 lat temu. Wtedy wybór na rynku był inny. I wtedy też rozegrałam kilkadziesiąt partii w gronie dorosłych (20+). To jest jednak tytuł mocno familijny. U mnie trafia na stół co jakiś czas, ale mam w domu 6-latka. Dla niego to jest dobry sposób, żeby nauczyć się radzić z emocjami przy bardziej konfrontacyjnych grach.
Awatar użytkownika
EsperanzaDMV
Posty: 1521
Rejestracja: 17 lut 2017, 14:40
Has thanked: 301 times
Been thanked: 639 times

Re: Small World (Philippe Keyaerts)

Post autor: EsperanzaDMV »

Beskid pisze: 23 lut 2023, 08:38 Czy w 2023 gracie jeszcze w SW? Wersja WoW warta tej stówy z wyprzedaży empiku?
Przejrzałem sporo recenzji i trochę mam dylemat czy poróbować.
Jeśli jeszcze macie w kolekcji, jak często SW trafia u was na stół?
Mam cały czas w kolekcji, bardzo chętnie zabieram na granie w planszówki na casualowe spotkania ze znajomymi z pracy po godzinach. Łatwe zasady, przy tym masa negatywnej interakcji i co za tym idzie funu przy stole jak ktoś się na kogoś "uprze", duża regrywalność (mam też dodatki) - ja cały czas polecam.
Dokupiłem w zeszłym roku jeszcze wersję WoW, ale po rozegraniu kilku partii ona miała jednak pójść na sprzedaż. To są zbyt podobne gry, bez sensu mieć w kolekcji obie... ale "dzięki" tej wyprzedaży empiku musiałbym sprzedać dużo taniej, niż sam kupiłem, to stwierdziłem że zostaje już w kolekcji, szkoda mi ją sprzedawać teraz z taką stratą :)
ODPOWIEDZ