Small World (Philippe Keyaerts)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Small World

Post autor: olsszak »

Cześć,
moglibyście mi podpowiedzieć czy warto zakupić Small World Realms? Jakie są Wasze opinie?

K.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Small World

Post autor: misioooo »

Zmienna plansza - większa regrywalność...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Small World

Post autor: olsszak »

misioooo pisze:Zmienna plansza - większa regrywalność...
a co z pojawiającą się w sieci opinią, że setup jest zbyt długi? Ile trwa dla 2 osób a ile dla 4 średnio?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Small World

Post autor: kaszkiet »

Dla 2 i 4 tyle samo mniej więcej. Natomiast moim zdaniem opcja dla 2 jest dobra tylko dla największych fanów.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Small World

Post autor: olsszak »

kaszkiet pisze:Dla 2 i 4 tyle samo mniej więcej. Natomiast moim zdaniem opcja dla 2 jest dobra tylko dla największych fanów.
Ile to ? 30 minut?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: FortArt »

olsszak pisze: a co z pojawiającą się w sieci opinią, że setup jest zbyt długi?
Układasz 9 regionów (regionów, nie płytek) na gracza, liczysz tereny, ma być po 1/5 każdego, lasów za dużo bagien za mało to wywalasz coś z z lasem, a dokładasz coś z bagnem, masz dobrze. Teraz liczysz osobno jaskinie, magię i kopalnie (znów czy jest po 1/5), dokładasz albo wywalasz i możesz grać. Sądzisz, że zajmie Ci to 30 minut?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Small World

Post autor: olsszak »

FortArt pisze:
olsszak pisze: a co z pojawiającą się w sieci opinią, że setup jest zbyt długi?
Układasz 9 regionów (regionów, nie płytek) na gracza, liczysz tereny, ma być po 1/5 każdego, lasów za dużo bagien za mało to wywalasz coś z z lasem, a dokładasz coś z bagnem, masz dobrze. Teraz liczysz osobno jaskinie, magię i kopalnie (znów czy jest po 1/5), dokładasz albo wywalasz i możesz grać. Sądzisz, że zajmie Ci to 30 minut?
Nic nie sądzę :) Zadałem pytanie na podstawie tego co wyczytałem w 3 recenzji w różnych miejscach i weryfikuję. Pytania są dość precyzyjne, liczyłem na konkretną odpowiedź graczy majacych za sobą kilkanaście i więcej partii.

Pozdr.
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
matten
Posty: 265
Rejestracja: 27 gru 2015, 20:36
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times

Re: Small World

Post autor: matten »

Warto kupować Small World do gry w dwie osoby? Czytałem, że to dobra gra, ale podobno najlepiej sprawdza się większym gronie...
Top 3 moich ulubionych gier dla dwóch osób: 1. Patchwork // 2. Splendor // 3. 7 Cudów Świata: Pojedynek

Moja kolekcja: https://boardgamegeek.com/collection/user/matten
Awatar użytkownika
cezarr
Posty: 300
Rejestracja: 02 mar 2015, 09:45
Lokalizacja: Warszawa, Tarchomin
Has thanked: 9 times
Been thanked: 11 times

Re: Small World

Post autor: cezarr »

Dużo grałem w dwie osoby i gra wypadała dobrze.

Mało grałem w więcej osób, bo mało było okazji, ale w większym gronie zabawa jest jeszcze lepsza. Chyba nawet dużo lepsza. Trochę dlatego, że robi się z tego bardziej zabawa niż rozgrywka. Jest więcej śmiechu, wspólne pogrążanie lidera, dynamicznie zmieniająca sie sytuacja na planszy, "dyplomacja"...

Tego wszystkiego nie ma w 2 osoby, ale za to jest więcej kontroli. Twoje decyzje mają większe znaczenie. Z dużo większą dozą pewności da się oszacować ich efekt. Mniej śmiechu, mniej dynamiki, więcej strategii.

Trochę więc zależy od Twoich oczekiwań wobec gry.
Awatar użytkownika
Gromb
Posty: 2820
Rejestracja: 08 paź 2015, 19:09
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 841 times
Been thanked: 363 times

Re: Small World

Post autor: Gromb »

Gra skaluje się w przedziale od 1 do 5 graczy- plansze w zależności od ilości grających są mniejsze i większe. Gram z młodym i mamy z tego radość, ale w tej grze im więcej tym lepiej i ciasniej.

Wysłane z mojego GT-S7580 przy użyciu Tapatalka
The Corps Is Mother, the Corps Is Father
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Gambit »

Z cyklu "gupie pytania". Mieszanie wersji językowych w SW nie jest problemem?
Awatar użytkownika
espresso
Posty: 1559
Rejestracja: 22 lut 2010, 12:00
Lokalizacja: poznań
Has thanked: 40 times
Been thanked: 103 times

Re: Small World

Post autor: espresso »

Gambit pisze:Z cyklu "gupie pytania". Mieszanie wersji językowych w SW nie jest problemem?
Zakładam, że chodzi o PL-ANG - nie widziałam problemów. Na bardziej "egzotyczne" języki trzeba uważać, bo miewają odwrotnie zrobione kafelki ras i zdolności.
Awatar użytkownika
Gambit
Posty: 5233
Rejestracja: 28 cze 2006, 12:50
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 524 times
Been thanked: 1836 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Gambit »

espresso pisze:
Gambit pisze:Z cyklu "gupie pytania". Mieszanie wersji językowych w SW nie jest problemem?
Zakładam, że chodzi o PL-ANG - nie widziałam problemów. Na bardziej "egzotyczne" języki trzeba uważać, bo miewają odwrotnie zrobione kafelki ras i zdolności.
Jak najbardziej chodziło mi o PL-ANG. Dziękuję za rozwianie wątpliwości :)
Piehoo
Posty: 1007
Rejestracja: 15 gru 2012, 21:31
Lokalizacja: Warszawa Tarchomin
Has thanked: 2 times
Been thanked: 46 times

Re: Small World

Post autor: Piehoo »

W zasadzie nie jest, głównie ikonografia. Najwyżej będziesz miał "skorumpowane Orcs" :)
Cloud Games
Cloud Games na FB
Recenzje i przykładowe rozgrywki - Granie W Chmurach
Awatar użytkownika
Rocy7
Posty: 5456
Rejestracja: 05 maja 2013, 14:10
Lokalizacja: Warszawa / Kobyłka
Been thanked: 5 times

Re: Small World

Post autor: Rocy7 »

Nowe dodatki https://boardgamegeek.com/boardgameexpa ... iver-world w sumie chyba dodaje eventy i nową mapę.
In Small World: River World, players discover new maps full of water regions haunted by merciless pirates. Players need to defend their precious harbors against them, fight them on the river, and still keep an eye on their opponents! Some regions such as the shipyard or the temple of the seer may help them to have the upper hand, but in River World, there is still not enough room for everybody. And random events that trigger on each turn add to the chaos!
Ostatnio zmieniony 10 wrz 2016, 20:19 przez Rocy7, łącznie zmieniany 1 raz.
glorfindel
Posty: 247
Rejestracja: 04 lip 2012, 12:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 5 times
Been thanked: 7 times

Re: Small World

Post autor: glorfindel »

"Tales and Legends" to ma ładnych kilka lat ;)
Fegat
Posty: 837
Rejestracja: 23 lut 2015, 08:22
Lokalizacja: Zabrze
Been thanked: 1 time

Re: Small World

Post autor: Fegat »

Dokupiłem do small world wszystkie dodatki i ewidentnie dodatek: nekromanta jest najlepszy.
Tak jak wcześniej gracze schodzi z mapy, grabili i cały czas to samo w kółko, tak odkąd jest nekromanta w grze, nagle wszyscy się pilnują i częściej wybierają "defensywne" rasy ;)
www.przystole.org <<=== Ameri, ameri i więcej ameri! :D
szczudel
Posty: 1432
Rejestracja: 19 maja 2010, 21:19
Has thanked: 99 times
Been thanked: 142 times

Re: Small World

Post autor: szczudel »

Wreszcie jakieś realne rozszerzenie a nie tylko nowe rasy i zdolności.
Jaram się, chociaż już się nagrałem w SW i raczej gra poczeka jeszcze parę lat aż dzieci podrosną aby znów mnie ekscytować.
olsszak
Posty: 1821
Rejestracja: 05 lip 2015, 23:51
Lokalizacja: GDAŃSK
Has thanked: 19 times
Been thanked: 37 times

Re: Small World

Post autor: olsszak »

Tego dodatku z Nekromanta nie ma po polsku?
Rabaty:
Planszostrefa - 11%
3Trolle - 7%
Mepel - 5%
Fancy but Functional - 10%
Awatar użytkownika
Yavi
Posty: 3186
Rejestracja: 08 lut 2013, 11:34
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 24 times
Been thanked: 40 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: Yavi »

Na Planszówkach we dwoje pojawiła się recenzja gry Small World: Podziemia. Zachęcam do rzucenia okiem w wolnej chwili :)
Awatar użytkownika
pan_satyros
Posty: 6127
Rejestracja: 18 maja 2010, 15:29
Lokalizacja: Siemianowice
Has thanked: 642 times
Been thanked: 507 times
Kontakt:

Re: Small World

Post autor: pan_satyros »

Co nieco o jednym z fajniejszych dodatków do Small World (Świat Rzek):
http://pelnapara.znadplanszy.pl/2017/06 ... wiat-rzek/
Gry w Bibliotece
Posty: 148
Rejestracja: 07 cze 2017, 09:54

Re: Small World

Post autor: Gry w Bibliotece »

Jak wykorzystaliście puste płytki ras i cech? Mam dwie - z podstawki i dodatku Nie bój nic. Jaką rasę warto sobie na nich "zrobić"? Na razie nie planuje kolejnych dodatków.
Gry w Bibliotece - blog planszówkowo-książkowy
Ostatnie wpisy: Burano
Coimbra
Abyss: Lewiatan
Awatar użytkownika
romeck
Posty: 2875
Rejestracja: 20 sie 2009, 22:22
Lokalizacja: Warszawa / Łódź
Has thanked: 8 times
Been thanked: 5 times

Re: Small World

Post autor: romeck »

Odkopuję wątek, aby wylać trochę rozczarowania, którego doświadczyłem.

Jak do tej pory ze Small Worldem do czynienia nie miałem. Wiedziałem co to za gra, o co mniej więcej w niej chodzi, kto ją wydał, itp. Czułem podskórnie, że nie będzie mi się podobać, stąd nie myślałem o kupnie. Sądziłem jednak, że skoro gra ma tylu fanów, jest dość wysoko w rankingu BGG, posiada tyle dodatków, to na pewno jest w stanie mi zapewnić trochę frajdy, gdy kiedyś przyjdzie mi w nią zagrać. Nic bardziej mylnego.

Ten dzień nadszedł wczoraj. Moja wspaniała pani przyniosła ją od koleżanki, która to z kolei miała problem w ogarnięciu instrukcji i uznała, że najlepiej będzie, gdy wezmą się za to... ekhm... profesjonaliści. :) Przebrnięcie przez instrukcję nie było wielkim wyzwaniem, ale wiecie jak to jest - gdy się czyta pincetną instrukcję z kolei, to wszystko wydaje się proste. No, ale do rzeczy...

Pierwsze wrażenie: nieczytelna, rozbuchana. Zbyt kolorowa, wszystko na planszy zlewa się w sposób przypominający słynną już sałatkę owocową, która została zjedzona co najmniej raz, ale powrotnie pojawiła się na talerzu. Oczy bolą, mózg pragnie odpoczynku i to wcale nie ze względu na wysiłek intelektualny. No właśnie... Bo Small World okazał się najbardziej prostacką grą, z jaką miałem do czynienia w swoim "dorosłym", planszówkowym życiu. Nigdy bym się tego nie spodziewał. Co prawda spodziewałem się, że rozgrywka dwuosobowa może być słaba, ale nie tego, że będę się tak męczył i nudził. Miałem wrażenie, że nic się w tej grze nie dzieje. Rozkładamy kafelki, liczymy, czasem rzucimy kostką, czasem podejmujemy decyzję o tym, że tych już nie chcemy i bierzemy nowych. Nuda. Jak w polskim filmie. Zasady banalne, za to pierdyliard wyjątków z kiepską ikonografią. To naprawdę jest ta sama gra, która jest tak bardzo popularna i lubiana? A może ta prostacka mechanika została zatuszowana mnogością ras / zdolności upstrzonych kolorowymi obrazeczkami i to jest w tym taaaakie fajne? Nie rozumiem tego. A może trzeba wypić ze trzy głębsze w większym gronie i wtedy zaczyna się robić zabawnie? Ja wiem i rozumiem, że nie jestem targetem twórców tej gry, ale że aż tak?

Naprawdę nie chcemy już grać w tę grę nigdy więcej. I taka smutna dygresja: jest na pewno masa osób, które dały się nabrać na Small World jako pierwszy zakup w świecie planszówek. Ile z takich osób dało sobie potem spokój? Moja pani przyznała, że gdyby to ona kupiła tę grę na początku, to raczej długo by więcej nic nie kupiła, a może nawet nie zagrała. Jakie to szczęście, że spotkała mnie i Zamki Burgundii... :)
Właśnie czytasz kompletnie bezużyteczne zdanie.
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4635
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1027 times
Been thanked: 1944 times

Re: Small World

Post autor: warlock »

:) <3 Jakbym czytał siebie. U mnie Small World dostał 5/10 za wszystko o czym piszesz. Rdzeń gry jest nudny i powtarzalny, a twórca stara się to zatuszować mamiąc gracza dziesiątkami kombinacji ras i umiejętności. Tyle tylko, że to w ogóle nie jest lekarstwem na główny problem ;). A jeszcze smutniejsze jest to, że w turach przeciwników biernie przyglądamy się temu, co się dzieje. Nie mamy na nic wpływu. Nie jesteśmy nawet zaangażowani w walkę.

Byłem jedyną osobą w mojej starej planszówkowej ekipie, która tak nudziła się przy tej grze. Pozostali byli zachwyceni ;).
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Small World

Post autor: Cin »

romeck pisze: Naprawdę nie chcemy już grać w tę grę nigdy więcej. I taka smutna dygresja: jest na pewno masa osób, które dały się nabrać na Small World jako pierwszy zakup w świecie planszówek. Ile z takich osób dało sobie potem spokój? Moja pani przyznała, że gdyby to ona kupiła tę grę na początku, to raczej długo by więcej nic nie kupiła, a może nawet nie zagrała. Jakie to szczęście, że spotkała mnie i Zamki Burgundii...
To ja dla równowagi - Small World jest miłą, lekką grą w którą raz na jakiś czas bez bólu zagram. Natomiast gdyby moim pierwszym zakupem były Zamki Burgundii to raczej bym sobie znalazł inne hobby :)
ODPOWIEDZ