Kilka gier w jednym pudełku

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: ponika »

Od kilku dni intensywnie przeglądam swoją kolekcję i rzuciło mi się w oczy, że w sumie mam kilka gier, które równie dobrze mogłyby pochodzić z jednego pudełka. Mam tu na myśli gry bazujące na bardzo podobnych (jeśli nie identycznych) komponentach. Takie na przykład Zaginione miasta i Spór o bór bazują na taliach 6x10 kart. Istnieje zresztą fanowaska wersja PnP zbierająca bazowe karty i wyróżniające je kart dodatkowe w jeden pakiet. Tym samym zestawem kart da się też zagrać w Załogę.
Azul witraże Sintry może spokojnie posłużyć do gry w pierwszego Azula, wystarczy wydrukować plansze graczy (są dostępne na BGG w bardzo dobrej jakości).
Oczywiście jest milion gier bazujących na standardowej talii kart czy zestawie kości, ale o ich istnieniu wiem :)
Znacie podobne gry/koncepty?
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: PytonZCatanu »

Ja pakując się na wakacje ostatnio zapakowałem 8 różnych gier w jedno pudełko po Dochodzeniu (po wyjęciu Insertu).

Wrzuciłem nawet na Facebooka z komentarzem:
😎😈🌴☀️
(Żona) Na wakacje możesz wziąć tylko jedną grę - starter pack:

Obrazek


Natomiast używałem wyłącznie oryginalnych komponentów w każdej z nich.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4089
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2601 times
Been thanked: 2533 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: Gizmoo »

PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2023, 12:06 Ja pakując się na wakacje ostatnio zapakowałem 8 różnych gier w jedno pudełko po Dochodzeniu (po wyjęciu Insertu).
Pakowanie na wyjazd, to chyba inna para kaloszy. Zawsze, jak wyjeżdżam, to pakuję kilka gier do jednego pudła. Zazwyczaj jest to pudło po dodatkach, żeby nie było szkoda jak ulegnie zniszczeniu. Wszystkie komponenty w woreczkach strunowych i jedziemy. Czasem zaskakuje mnie, jak komponenty z niektórych gier zajmują mało miejsca, a jak bardzo mają niepotrzebnie wielkie pudła. Z drugiej strony to może i dobrze, bo gdyby wszystkie gry miały takie pudełeczka jak Harbour, to miałbym tych gier duuuużo więcej. :lol:

A dla zaoszczędzenia powierzchni "półkowej" mam kilka gier spakowanych do jednego pudła, ale są to zazwyczaj gry albo z jednego uniwersum, albo różne edycje. I tak:

Jump Drive mam spakowany do jednego pudełka z Race for The Galaxy (razem z dodatkami)
Pierwszą i drugą edycję The Ancient World trzymam w jednym pudle (wypełnione po brzegi).
Colonial Horror i Dark Gothic, bo to w sumie niemal jak podstawka i dodatek.

A w kwestii mieszania komponentów, to włącza się u mnie wewnętrzny detektyw Monk i jestem zdecydowanie przeciwny takim konceptom.
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: ponika »

Gizmoo pisze: A w kwestii mieszania komponentów, to włącza się u mnie wewnętrzny detektyw Monk i jestem zdecydowanie przeciwny takim konceptom.
Zdecydowanie dostałbyś zawalu przeglądając moją półkę ;) powymieniane pudełka, porozdzielana zawartość, powymieniane komponenty, inserty wklejone na stałe w pudełka, poprzecinane plansze, przycięte instrukcje z recznymi notatkami...
Awatar użytkownika
PytonZCatanu
Posty: 4471
Rejestracja: 23 mar 2017, 13:53
Has thanked: 1646 times
Been thanked: 2040 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: PytonZCatanu »

ponika pisze: 14 kwie 2023, 13:39
Gizmoo pisze: A w kwestii mieszania komponentów, to włącza się u mnie wewnętrzny detektyw Monk i jestem zdecydowanie przeciwny takim konceptom.
Zdecydowanie dostałbyś zawalu przeglądając moją półkę ;) powymieniane pudełka, porozdzielana zawartość, powymieniane komponenty, inserty wklejone na stałe w pudełka, poprzecinane plansze, przycięte instrukcje z recznymi notatkami...
OMG!



Obrazek
Awatar użytkownika
sliff
Posty: 921
Rejestracja: 29 maja 2020, 15:27
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 318 times
Been thanked: 379 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: sliff »

Miał ktoś kiedyś taki pomysł (jak uda znaleźć mi się kto dopiszę), żeby sprzedawać system gry - a kostki pionki miały być uniwersalne ale zupełnie się to nie sprawdziło wcale w praktyce.

Czy też uniweralne talie kart np 5 gier w jednej, ludzie bawią się na BGG w takie rzeczy.

Poza tym tak na wydanych grach, to wybieranie który zestaw kart i któe znaczniki są potrzebne do danej gry wyobrażam sobie jako mordęge. A zysk względem zaoszczędzonego miejsca marny, do pudełka 30x30 można upchnąć kilkanaście takich gier, zredukowanie tego do powiedzmy 2 deckboxów nie wydaje się tego warte.

Z planszówek wiem jedynie o piramit arcade - gdzie jest tam kilkanaście abstaktów w jednym https://boardgamegeek.com/boardgame/187 ... mid-arcade
Awatar użytkownika
miker
Posty: 694
Rejestracja: 03 maja 2019, 16:55
Has thanked: 524 times
Been thanked: 417 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: miker »

ponika pisze: 14 kwie 2023, 09:58 Od kilku dni intensywnie przeglądam swoją kolekcję i rzuciło mi się w oczy, że w sumie mam kilka gier, które równie dobrze mogłyby pochodzić z jednego pudełka. Mam tu na myśli gry bazujące na bardzo podobnych (jeśli nie identycznych) komponentach. Takie na przykład Zaginione miasta i Spór o bór bazują na taliach 6x10 kart. Istnieje zresztą fanowaska wersja PnP zbierająca bazowe karty i wyróżniające je kart dodatkowe w jeden pakiet. Tym samym zestawem kart da się też zagrać w Załogę.
Azul witraże Sintry może spokojnie posłużyć do gry w pierwszego Azula, wystarczy wydrukować plansze graczy (są dostępne na BGG w bardzo dobrej jakości).
Oczywiście jest milion gier bazujących na standardowej talii kart czy zestawie kości, ale o ich istnieniu wiem :)
Znacie podobne gry/koncepty?
A kysz siło nieczysta! :wink:

Generalnie jestem jednopudełkowcem i dla mnie każdy dodatek MUSI zmieścić się w pudle od podstawki. Inaczej nie mogę w to grać, bo nie przemawia do mnie idea rozkładania kilku pudeł do jednej rozgrywki. Za dużo komplikacji. Stąd raczej wystawię na sprzedaż Canvas i Canvas Lustrzane Odbicia bo nie udało mi się tego z nimi zrobić. Od początku (po 2 rozgrywkach) gry mimo, że ładne, leżą na półce i patrzę na nie z politowaniem jedynie...

A wracając do idei, że kartami z Załogi możesz zagrać w Spór o Bór. To czemu nie iść dalej i je wszystkie wydrukować? Rewers kart niech będzie jednolity albo biały. To samo z planszami, jeśli Ci to nie przeszkadza.

Dla mnie obcowanie z grami, to obcowanie z ich wydrukami, tym jak plansza jest ładna lub brzydka. Czy na karcie namalowany jest batyskaf czy zwierzątko. Mój wewnętrzny perfekcjonista nie podołałby takiemu pomieszaniu. Ordnung muss sein!
ponika
Posty: 530
Rejestracja: 01 sty 2019, 17:25
Lokalizacja: Zagranica
Has thanked: 231 times
Been thanked: 440 times

Re: Kilka gier w jednym pudełku

Post autor: ponika »

miker pisze: 14 kwie 2023, 14:32 Dla mnie obcowanie z grami, to obcowanie z ich wydrukami, tym jak plansza jest ładna lub brzydka. Czy na karcie namalowany jest batyskaf czy zwierzątko. Mój wewnętrzny perfekcjonista nie podołałby takiemu pomieszaniu. Ordnung muss sein!
Prawda, że łatwiej gra się kartami z dedykowanymi ilustracjami. Chociaż PnP są mi bliskie i jeśli kiedyś znajdę grę 5w1 to na pewno wydrukuję :)
PytonZCatanu pisze: 14 kwie 2023, 13:41 OMG!
Obrazek
Obrazek
ODPOWIEDZ