Dixit (Jean-Louis Roubira)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Qnnrad
Posty: 200
Rejestracja: 02 sie 2012, 22:47
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 167 times
Been thanked: 166 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Qnnrad »

Z tego co wiem, Karuta [かるた] to gra dla dwóch graczy i lektora (osoba lub nagranie). Gracze mają rozłożony między nimi zestaw losowo rozmieszczonych kart z drugą połową poematów (zapisane tekstem), a lektor w losowej kolejności wyczytuje pierwsze połowy poematów z kart z wmieszanymi kilkoma poematami "martwymi", nie mającymi dokończenia na kartach graczy.
Po rozłożeniu talii gracze mają chwilę (kilka minut) na zapamiętanie położenia kart i zaczyna się gra.
Celem gracza jest odnalezienie i odebranie właściwej karty (której pierwsza połowa jest wyczytywana) zanim zrobi to przeciwnik.
Gra nie jest zbyt popularna, nawet w Japonii nie ma dużej społeczności graczy ze względu na bardzo, bardzo, bardzo wysoki próg wejścia.
Więc mamy tu raczej połączenie Jungle Speeda, Łap Prosiaka i antologii Haiku dla dwóch graczy i kasety magnetofonowej lub lektora. Skojarzenie z Dixitem - w mojej ocenie nietrafione (chyba, że faktycznie jest wersja z obrazkami dla wielu graczy, bardzo chciałbym o niej poczytać! Można jakieś źródło?).
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: FortArt »

Kyuzo pisze: bardzo, bardzo, bardzo wysoki próg wejścia.
"Kwiecień plecień bo przeplata ..."
i szukamy karty z napisem "trochę zimy trochę lata"
Brzmi raczej jak banalna (i nudnawa) imprezówka.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

Z tego co rozumiem to bardziej gra na zasadzie:
lektor czyta: "Mówili o niej:"Łka, więc jest!" - I nic innego nie mówili"

I trzeba do tego dołożyć: I przeżegnali cały świat - i świat zadumał się w tej chwili..
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Dixit

Post autor: Pan_K »

kwiatosz pisze:Z tego co rozumiem to bardziej gra na zasadzie:
lektor czyta: "Mówili o niej:"Łka, więc jest!" - I nic innego nie mówili"

I trzeba do tego dołożyć: I przeżegnali cały świat - i świat zadumał się w tej chwili..
Za Leśmiana +10 do szacunku ;)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dixit

Post autor: Senaszel »

Dokładnie to samo chciałem napisać
to masz już +20 :D

Przyznaję bez bicia; Karutę zobaczyłem w anime ( wersję dla dzieci, wieloosobową ) pewnie stąd wynikają różnice.
Aczkolwiek przytoczona przez ciebie wersja (pomijając liczbę uczestników i lektora) brzmi, dla mnie, swietnie!
Szczególnie do zagrania, fragmentami stworzonymi we własnym gronie.
Kto próbował grać w dixita, własnymi rysunkami, rozumie o czym mówię.

Skojarzenie z Dixitem nasunęło mi się samo. Ja myślę trochę od końca albo wbrew. np kiedy widzę "Sapera" mam wrażenie, że to są statki "od tyłu".
Wingmakers
Awatar użytkownika
radzdzij
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2015, 11:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dixit

Post autor: radzdzij »

Witajcie.

Jestem nowy na forum i nowy w grze, w ktorej watku sie znajdujemy :)

Chcialem sie podzielic swoimi uwagami odnosnie gry. Wiem, ze wiele osob sie nia zachwyca. Dla mnie okazala sie ona jednak sporym rozczarowaniem..

Wg. mnie gra wyglada tak, ze Narrator mowi swoje skojarzenie, kladzie karte, pozostali sie dokladaja itd. itd. Kazdy obstawia, po czym narrator wskazuje swoja karte, wszyscy patrza i "aha, aha.. no tak..".. I koniec. I nastepna runda.. Brak jakichs "punktow zapalnych", okazji do "konfrontacji".. Skojarzenia przewaznie dawaly sie jakos "obronic", spelnialy zasade, ze nie zbyt oczywiste, ani zbyt "odjazdowe"..

No nie wiem, jakos nie chwycilem bakcyla, aczkolwiek czuje, ze gra ma potencjal..

Co robie/robimy zle? Moze to kwestia niedobranej paczki osob? Czy mozna zagrac gdzies w Dixita w jakims "mieszanym" towarzystwie (spotkanie w jakiejs kawiarni/klubie)?
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Dixit

Post autor: eltadziko »

radzdzij pisze:Witajcie.

Jestem nowy na forum i nowy w grze, w ktorej watku sie znajdujemy :)

Chcialem sie podzielic swoimi uwagami odnosnie gry. Wiem, ze wiele osob sie nia zachwyca. Dla mnie okazala sie ona jednak sporym rozczarowaniem..

Wg. mnie gra wyglada tak, ze Narrator mowi swoje skojarzenie, kladzie karte, pozostali sie dokladaja itd. itd. Kazdy obstawia, po czym narrator wskazuje swoja karte, wszyscy patrza i "aha, aha.. no tak..".. I koniec. I nastepna runda.. Brak jakichs "punktow zapalnych", okazji do "konfrontacji".. Skojarzenia przewaznie dawaly sie jakos "obronic", spelnialy zasade, ze nie zbyt oczywiste, ani zbyt "odjazdowe"..

No nie wiem, jakos nie chwycilem bakcyla, aczkolwiek czuje, ze gra ma potencjal..

Co robie/robimy zle? Moze to kwestia niedobranej paczki osob? Czy mozna zagrac gdzies w Dixita w jakims "mieszanym" towarzystwie (spotkanie w jakiejs kawiarni/klubie)?
Bo tak ta gra mniej więcej wygląda :P Mi podoba się to, że podczas gry często może wyjść jak dobrze znamy drugą osobę. Często właśnie tylko dzięki dobrej znajomości drugiej osoby uda się odgadnąć jej skojarzenia :P Pamiętam grę, gdzie parę skojarzeń jednej koleżanki odgadła tylko jej koleżanka, bo ona znała ją najlepiej. Albo gdy tylko ja odgadywałem niektóre skojarzenia kolegi, a inni nie wiedzieli o co chodzi ;P Dla mnie w tym tkwi potencjał tej gry - zgadnąć co siedzi w głowie drugiej osoby. A nie w jakiejś bezpośredniej konfrontacji ;P
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Dixit

Post autor: misioooo »

No i po odkryciu kart dyskusje "A skąd ci to do głowy przyszło? Jak to?! Przecież tutaj nie ma Buki!" - Dixit to zabawa. Ciężko mi go nazywać "pełnoprawną grą".
Jak ktoś kupuje dixita, aby tylko grać jak w grę (a nie się bawić) to jego błąd (moim zdaniem) - do takich rozgrywek to neuroshima hex lepiej się nada ;P
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Dixit

Post autor: Andy »

eltadziko pisze:Często właśnie tylko dzięki dobrej znajomości drugiej osoby uda się odgadnąć jej skojarzenia :P
I to jest właśnie najsłabsze w Dixicie.
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

Andy pisze:
eltadziko pisze:Często właśnie tylko dzięki dobrej znajomości drugiej osoby uda się odgadnąć jej skojarzenia :P
I to jest właśnie najsłabsze w Dixicie.
Warto dodać, że to nie tylko wada Dixita - podobnie w Grze o tron można wygrać tylko dlatego, że wie się, że dana osoba praktycznie nigdy nie łamie sojuszy. Ale oczywiście jeżeli dwie osoby na zmianę grają tak, że zadają skojarzenia tylko sobie znajome, to jest to słabe i należy raczej z nimi do gier nie siadać, bo, cytując instrukcję do Two Rooms and a Boom, "nie są dobrymi ludźmi i nie powinno się z nimi bawić".
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Dixit

Post autor: Legun »

Andy pisze:
eltadziko pisze:Często właśnie tylko dzięki dobrej znajomości drugiej osoby uda się odgadnąć jej skojarzenia :P
I to jest właśnie najsłabsze w Dixicie.
To jest słabość tylko wtedy, gdy ktoś celowo zadaje tak pytanie, żeby tylko jedna osoba była w stanie zgadnąć (np. współmałżonek). Niemniej pomaga w tym rezonans fal mózgowych, zwany przez laików czytaniem w myślach. W każdym razie już nie raz odgadywałem hasło adresowane do kogoś, kto - pomimo takiej podpuchy - wcale tego nie chwycił.
Nigdy nie zastanawiam się dłużej niż sekundę i raz wygrywam, raz jestem ostatni. Zawsze jednak świetnie się bawię. Mam jednak słabość do tej gry. U nas nieodmiennie wywołuje salwy śmiechu.
Aha - mała rada dla kalkulujących introwertyków, którzy mają trudność z wymyślaniem haseł: zawsze można dać hasło "na uwolnienie", czyli piękna karta, brzydka karta, wieloznaczność czy egzemplifikacja 8)
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

U nas świetnie sprawdzają się hasła polityczno-światopoglądowe, socjalizm potrafi obrodzić wspaniałymi skojarzeniami :mrgreen: ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
eltadziko
Posty: 360
Rejestracja: 18 lis 2014, 22:05
Lokalizacja: Oława
Has thanked: 123 times
Been thanked: 79 times

Re: Dixit

Post autor: eltadziko »

kwiatosz pisze:
Andy pisze:
eltadziko pisze:Często właśnie tylko dzięki dobrej znajomości drugiej osoby uda się odgadnąć jej skojarzenia :P
I to jest właśnie najsłabsze w Dixicie.
Warto dodać, że to nie tylko wada Dixita - podobnie w Grze o tron można wygrać tylko dlatego, że wie się, że dana osoba praktycznie nigdy nie łamie sojuszy. Ale oczywiście jeżeli dwie osoby na zmianę grają tak, że zadają skojarzenia tylko sobie znajome, to jest to słabe i należy raczej z nimi do gier nie siadać, bo, cytując instrukcję do Two Rooms and a Boom, "nie są dobrymi ludźmi i nie powinno się z nimi bawić".
Żeby nie było - w sytuacji opisanej przeze mnie nikt nie podawał specjalnie takich haseł, żeby tylko konkretna osoba zgadła :P To samo wyszło podczas gry, że znając druga osobę można łatwiej dojść co i czemu mogła wymyślić ;P
Awatar użytkownika
radzdzij
Posty: 2
Rejestracja: 05 maja 2015, 11:44
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dixit

Post autor: radzdzij »

Chyba najlepiej podsumowal misioooo, ze "nie jest to pelnoprawna gra" albo przynajmniej nie ma co tak do niej podchodzic/tak jej traktowac.

Z mojego doswiadczenia wynika bowiem, ze prawie zawsze jest jakis "rozrzut" wskazan, co oznacza, ze narrator bardzo czesto zgarnie pelna pule punktow. Brak mi tutaj jakiegos "wyrachowania" albo docenienia przez gre/graczy szczegolnie "fajnych" skojarzen.

Ale to wszystko moze gdybanie i zalezy od ekipy z ktora sie gra. Dlatego ponawiam moje pytanie: czy ktos slyszal moze o jakichs miejscach spotkan, gdzie mozna zagrac z bardziej przypadkowymi osobami?
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Dixit

Post autor: xilk »

Po pierwsze w Dixita trzeba umieć grać, zarówno wygrywać, jak i przegrywać. Znajomi zorganizowali partię na 8 i żeby dobra zabawa się nie skończyła za szybko, to w sumie dwa razy cofali wszystkie pionki o 10 punktów i raz o 5 punktów ;) Po drugie, Dixit Odyssey daje jednak większe możliwości z wariantami gry. Poza tym, przy większej ilości graczy, trudniej zgadnąć hasło i większa szansa, że się zdobędzie punkt za czyjś głos ;)

Na rozgrywkę z przypadkowymi osobami najłatwiej trafić na jakiś konwentach z grami planszowymi lub w gralniach. Wszystko zależy gdzie się mieszka.
LouisQ
Posty: 1
Rejestracja: 20 sie 2015, 20:08

Re: Dixit

Post autor: LouisQ »

adalbert pisze: Nie od wydawnictwa Rebel, ale były akcje drukowania kart fanowskich z odmiennym rewersem. Jakaś miła pani z tego forum się tym zajęła. Takich kart jest ponad dwieście i w mojej grupie sprawdziły sie naprawdę.
Proszę o więcej informacji na temat kart fanowskich.
Skąd można je wziąć?
lerhit
Posty: 144
Rejestracja: 02 lut 2014, 07:45
Has thanked: 22 times
Been thanked: 2 times

Re: Dixit

Post autor: lerhit »

Za 2 ostatnie wypusty odpowiedzialna jest Paulaneo. I chwała jej za to, bo karty przygotowała wyborne.
Radek
Posty: 626
Rejestracja: 15 gru 2006, 21:20
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 6 times

Re: Dixit

Post autor: Radek »

lerhit pisze:Za 2 ostatnie wypusty odpowiedzialna jest Paulaneo. I chwała jej za to, bo karty przygotowała wyborne.
Potwierdzam. Karty są doskonałe. Gdyby jeszcze miały oryginalne rewersy...
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2805
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Dixit

Post autor: kaszkiet »

Jeśli byłby trzeci druk to ja chętnie bym wziął udział.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Dixit

Post autor: smalco »

i ja
Scott
Posty: 128
Rejestracja: 20 sie 2013, 18:33

Re: Dixit

Post autor: Scott »

Jeśli funduszy nie braknie, to ja też ;)
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Dixit

Post autor: mig »

Ja wstępnie tez. A jakby były jakieś konkrety to również tabunek innych ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Drakonin
Posty: 54
Rejestracja: 17 sie 2015, 19:05
Lokalizacja: Szczecin/Kraków

Re: Dixit

Post autor: Drakonin »

Witam,
Mam zamiar kupić Dixit Odessey i zastanawia mnie czy zakup dodatku jest niezbędny, bo przeglądając forum spotkałem się z opiniami, że jest mało regrywalny ze względu na mala ilość kart . Jeżeli dodatek jest wart zakupu, to który najlepiej wybrać?
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Dixit

Post autor: costi »

kaszkiet pisze:Jeśli byłby trzeci druk to ja chętnie bym wziął udział.
Też bym chciał.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Dixit

Post autor: rastula »

Drakonin pisze:Witam,
Mam zamiar kupić Dixit Odessey i zastanawia mnie czy zakup dodatku jest niezbędny, bo przeglądając forum spotkałem się z opiniami, że jest mało regrywalny ze względu na mala ilość kart . Jeżeli dodatek jest wart zakupu, to który najlepiej wybrać?

to jest taka gra gdzie im więcej kart tym lepiej a o tym który dodatek jest najlepszy decyduje wyłącznie nasza wyobraźnia i gust plastyczny


dodatki 4 i 5 różnią się stylem graficznym od podstawek i dodatków 1-3.


regrywalność również zależy głównie od kreatywności grających ...inaczej gra się z osobami, które dobrze (naprawdę dobrze) znasz i z obcymi
ODPOWIEDZ