Dixit (Jean-Louis Roubira)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: charlie brown »

Ja podczas gry władam te plastikowe pionki w karty do głosowania od dołu. W ten sposób można położyć je na stole i nic nie wylatuje. Ale rzeczywiście żetony były wygodniejsze, bo po odkryciu można było je przesunąć do właściwej karty i szybciej można było naliczyć punkty.
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 75 times
Been thanked: 157 times

Re: Dixit

Post autor: Legun »

Po trzech partiach Dixita muszę przyznać, że gra nie zawodzi oczekiwań, choć w przypadku części osób wymaga pewnej "rozgrzewki" ;). Natomiast zaraz po Dixicie graliśmy w "Modern Art" i natychmiast powstał pomysł, by zagrać w Dixita kartami do tej gry, choć były wątpliwości, czy wszyscy malarze dają takie samo pole do popisu :roll:. W każdym razie, jeśli komuś znudziły się oryginalne karty, to zawszeć jest to deska ratunku...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Cogito
Posty: 140
Rejestracja: 10 lip 2006, 17:25
Lokalizacja: Warszawa

Re: Dixit

Post autor: Cogito »

Dla wszystkich dla których nowe karty do głosowania okazały się wielkim zawodem (nijak nie da się tego używać, nie wiem co wydawca sobie myślał) polecam rozwiązanie, które moim zdaniem bardzo dobrze się sprawdza i wymaga tylko odrobiny majsterkowania:
-kupujemy taśme magnetyczną słabą i przyklejamy do kart do głosowania od tyłu
-kupujemy magnesy walcowe w wymiarach 3x5mm i/lub 3.5/3mm - i zaznaczmy nimi odpowiedzi i odkładamy kartę odwróconą na stół - moim zdaniem bardzo dobrze się to sprawdza
-Cena około 20pln
taśme i magnesy kupowałem w http://www.magnesy.eu/
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Dixit

Post autor: veljarek »

W necie znalazłem do głosowania następujące elementy:
http://boardgamegeek.com/image/1006211/ ... ize=medium

oraz nawet producenta (inna firma):
http://www.hettich.com/fileadmin/conten ... -03_pl.pdf

Pytanie gdzie to zakupić, w Castoramie i Leroy tylko metalowe.

Ktokolwiek widział ktokolwiek wie ?
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Dixit

Post autor: watman »

veljarek pisze:W necie znalazłem do głosowania następujące elementy:
http://boardgamegeek.com/image/1006211/ ... ize=medium
/ciap/
Pytanie gdzie to zakupić, w Castoramie i Leroy tylko metalowe.
Ktokolwiek widział ktokolwiek wie ?
OBI? albo http://www.praktiker.pl/ jesli chce Ci sie szukac online...
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
swistunka
Posty: 4
Rejestracja: 01 wrz 2012, 00:33

Re: Dixit

Post autor: swistunka »

Cześć wszystkim!
To mój pierwszy wpis na forum, więc trochę nieśmiało przydreptuję do towarzystwa i skrobię :)

Dixit jest dla mnie niesamowitą grą i sikam po nogach czekając na czwartą część (ma wyjść jakoś na jesieni, prawda?), ale przerost formy nad treścią (owocujący dużym = droższym pudełkiem) jest dla mnie ogromnym minusem tej gry.
My przeważnie na wyjazdy bierzemy jedynie karty, punkty zapisujemy na karteczce, a każdy do głosowania ma własny kawałek papieru i tam zapisuje swoje głosy.
Przeszkadza mi, że karty nie są nijak oznaczone, jeśli chodzi o ich przynależność do poszczególnych serii (gdy się je raz pomiesza - później trudno odgadnąć co idzie do którego pudła). Obecność choćby kropki w jakimś rogu karty rozwiązałoby ten problem.
paulaneo
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2011, 17:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: paulaneo »

Cześć, dotychczas nie wypowiadałam się za wiele na tym forum, ale teraz mam bardzo ważny powód. Otóż mam plan wydrukować talię dixitopodobną, będzie miała ona ok 250 kart czyli 3 razy więcej niż standardowa. Będzie profesjonalnie wydrukowana (papier 300 g, nadruk dwustronny) i pocięta (plus zaokrąglone rogi). Wydrukowanie jednej takie talii jest bardzo kosztowne, dlatego tu pytanie do Was - czy są chętni na taką talię? Wiadomo, im więcej osób, tym niższe koszty, a kształtują się one mniej więcej tak:
1-3 talie 130 zł
4-9 talii 115 zł
więcej 100 zł
Cena może jeszcze spaść, bo jestem w trakcie poszukiwania tańszej drukarni. Obrazki znalezione w sieci, niewykluczone że wykorzystam niektóre z "ruskich serwerów". Między innymi są to obrazy Kusha, Ołbińskiego, Gonsalvesa i wielu innych. Głównie szukałam obrazków prostych, nieskomplikowanych, ale z drugim dnem. Mile widziane propozycje swoich obrazków.
Osoby zainteresowane proszę o kontakt: paulaneo@wp.pl

P.S Wiem że to nie do końca zgodne z prawem...
Awatar użytkownika
szutek
Posty: 430
Rejestracja: 17 wrz 2011, 17:42
Has thanked: 15 times
Been thanked: 32 times

Re: Dixit

Post autor: szutek »

Póki masz zamiar z tego korzystać w domowym zaciszu a nie robić z tego biznes to wszystko jest zgodnie z prawem. Co by nie rozpętać kolejnej burzy na ten temat ktora raz na jakis czas przechodzi przez forum dodam, ze wedlug niektorych jest to legalne, lecz niemoralne :)
Awatar użytkownika
Michałku
Posty: 390
Rejestracja: 06 paź 2008, 18:20
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 16 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Michałku »

Pomijając już moralność Twojego postępowania.... Nowy Dixit kosztuje 119 zł (bez zniżek). Jaki jest sens zatem kupować lewe karty 5 zł taniej skoro mozna po prostu kupić oryginał?
Ogólnopolskie Forum A Game Of Thrones
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4714
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 381 times
Been thanked: 883 times

Re: Dixit

Post autor: BartP »

By mieć więcej.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Dixit

Post autor: lacki2000 »

Ja zrozumiałem, że jest to produkt dixitopodobny czyli wykorzystujący mechanikę w całkiem nowym zestawie obrazków utworzonych z różnorakich graficznych źródeł sieciowych. Jeśli więc nie jest to projekt komercyjny to nic w tym złego, a gdyby był to trza by zgody autorów grafik. I nie mogłoby się nazywać Dixit. To może Tixid? :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
paulaneo
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2011, 17:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: paulaneo »

@lacki2000 - jest tak jak piszesz, żadna z grafik dixitowskich nie znajduje się w tym zestawie.
Nie jest to też projekt komercyjny - szukam osób do obniżenia kosztów.
Cena jednej talii to 160 zł, trochę uogólniłam. No i mieć 80 kart a 250 to dla mnie różnica :)
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Dixit

Post autor: Kolejarz »

Można to wręcz traktować w kategorii fanowskiego dodatku, bo przecież uzupełnia się z oryginalnym Dixitem, a nie go zastępuje. Oczywiście tak jak w przypadku wszystkich dodatków do Dixita podstawka nie jest potrzebna, zamiast żetonów można użyć nawet zwykłych kartek na szybko przygotowanych. To jednak co innego, niż przygotowanie samoróbki innej gry. Dixit po prostu można łatwo rozwinąć na własną rękę.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Dixit

Post autor: Bea »

A można wiedzieć co to za obrazki? Sam je malowałeś? A może to zdjęcia twojego autorstwa?Może wrzucisz tu jedną grafikę dla przykładu?
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Dixit

Post autor: Kolejarz »

To już wiadomo:
paulaneo pisze:Obrazki znalezione w sieci, niewykluczone że wykorzystam niektóre z "ruskich serwerów". Między innymi są to obrazy Kusha, Ołbińskiego, Gonsalvesa i wielu innych. Głównie szukałam obrazków prostych, nieskomplikowanych, ale z drugim dnem. Mile widziane propozycje swoich obrazków.
Na BGG można znaleźć dużo różnych propozycji np. spośród obrazków wykorzystywanych w jakichś terapiach, też właśnie tak pomyślane, żeby można je było różnie interpretować.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

Skoro ktoś opublikował Rorschacha to można tych obrazków użyć do Dixita.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
paulaneo
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2011, 17:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: paulaneo »

Wśród obrazków znajduje się wiele z Ołbińskiego i Kusha, czerpałam też inspiracje z tej strony http://pinterest.com/flairsquared/dixit-cards/
Jeśli ktoś jest zainteresowany, proszę o maila paulaneo@wp.pl to prześlę link z folderem obrazków w picassie.
Nigdy nie korzystałam z BGG, jakby ktoś mógł naprowadzić linkiem gdzie tam są propozycje obrazków to będę wdzięczna.
Kolejarz
Posty: 588
Rejestracja: 12 gru 2011, 21:01

Re: Dixit

Post autor: Kolejarz »

Zobacz tu: http://www.boardgamegeek.com/thread/857 ... s-oh-cards
W innych wątkach da się znaleźć więcej różnych propozycji, niektórzy tworzą też własne karty i udostępniają.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Dixit

Post autor: lacki2000 »

paulaneo pisze:Nigdy nie korzystałam z BGG, jakby ktoś mógł naprowadzić linkiem gdzie tam są propozycje obrazków to będę wdzięczna.
Nie można nie korzystać z BGG na tym forum! To taka obraza szanownego grona jak rzucenie hasła wśród postępowej młodzieży, że się nie ma konta na twarzoksiążce!
A co do pomysłu zbiorczego obniżania kosztów to niewiele osób w ciemno zainwestuje w przedsięwzięcie, bez przejrzenia choćby części proponowanych grafik, więc dobrze, że je udostępnisz zainteresowanym. Te karty będą dodatkiem do oryginału czy oddzielnym projektem z własnym innym tyłem karty?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
paulaneo
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2011, 17:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: paulaneo »

Wydaje mi się że nawet jak by się bardzo starać to nie uda zrobić tych kart tak, żeby były nierozróżnialne od oryginału, więc moim zdaniem pomysł mieszania ich jest kiepski. Szczerze nie myślałam nad rewersem, mi to obojętne, póki co najwięcej głósów jest za tym, żeby był w skali odcieni szarości (koszty)

Wstępna wersja grafik:

https://picasaweb.google.com/1114376817 ... -oyG-sPiKw

Enjoy!
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: FortArt »

O co chodzi z tymi brakującymi trzema kartami do Dixita 3, o której piszą na stronie hobbity.eu?
To jest nadal aktualne, czy też zestawy w sklepach są już poprawne?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Dixit

Post autor: Senthe »

paulaneo pisze:Wydaje mi się że nawet jak by się bardzo starać to nie uda zrobić tych kart tak, żeby były nierozróżnialne od oryginału, więc moim zdaniem pomysł mieszania ich jest kiepski. Szczerze nie myślałam nad rewersem, mi to obojętne, póki co najwięcej głósów jest za tym, żeby był w skali odcieni szarości (koszty)

Wstępna wersja grafik:

https://picasaweb.google.com/1114376817 ... -oyG-sPiKw

Enjoy!
Bardzo ładny dobór grafik. W końcu udało się coś z tą talią, czy niekoniecznie?
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Perpetka
Posty: 1124
Rejestracja: 06 sty 2009, 22:24
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: Perpetka »

paulaneo pisze:Wydaje mi się że nawet jak by się bardzo starać to nie uda zrobić tych kart tak, żeby były nierozróżnialne od oryginału, więc moim zdaniem pomysł mieszania ich jest kiepski. Szczerze nie myślałam nad rewersem, mi to obojętne, póki co najwięcej głósów jest za tym, żeby był w skali odcieni szarości (koszty)

Wstępna wersja grafik:

https://picasaweb.google.com/1114376817 ... -oyG-sPiKw

Enjoy!
Piękne!
Awatar użytkownika
pawel1454
Posty: 231
Rejestracja: 31 paź 2008, 22:11
Lokalizacja: Biała Podlaska

Re: Dixit

Post autor: pawel1454 »

FortArt pisze:O co chodzi z tymi brakującymi trzema kartami do Dixita 3, o której piszą na stronie hobbity.eu?
To jest nadal aktualne, czy też zestawy w sklepach są już poprawne?
Dixit Journey był drukowany na rynek amerykański razem z Dixitem 3 na rynek europejski. Obie talie miały być prawie takie same, za wyjątkiem trzech kart. Journey zawiera karty z wydanych wcześniej talii (po jednej z Dixita, Dixita 2 i Dixita Odyssey) wraz z oznaczeniem, z której talii są one zapożyczone. Miało to zachęcić Amerykanów do kupna również wcześniejszych zestawów. Razem zawiera więc Dixit Journey 81 nowych kart + 3 karty przedrukowane z poprzednich zestawów. Za to w przedsprzedaży w Stanach dostępna była karta Dragon, której z kolei nie ma w Europie.
Natomiast Dixit 3 miał nie mieć przedruków z poprzednich talii. Miał on zawierać 81 nowych kart, takich jak Dixit Journey + 3 nowe karty, których nie ma w wydaniu amerykańskim. Niestety, na skutek pomyłki w druku Dixit 3 ma identyczną zawartość jak Dixit Journey. Na BGG była na ten temat krótka rozmowa, ale nie zakończyła się niczym sensownym. http://boardgamegeek.com/article/10602842#10602842 Z kolei chwilę później w BGG Store pojawił się zestaw trzech dodatkowych kart do Dixita, dostępnych prawdopodobnie tylko tam. Sądzę, że są to właśnie te karty, o które pytasz.
paulaneo
Posty: 10
Rejestracja: 09 lis 2011, 17:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Dixit

Post autor: paulaneo »

Jest już ponad 10 osób, więc i cena nienajgorsza. Do końca wakacji karty powinny być wydrukowane
ODPOWIEDZ