Dixit (Jean-Louis Roubira)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Dixit

Post autor: adalbert »

Dixita bardzo lubię, ale prawie nigdy nie gram na punkty, bo to generuje niezdrowe zapędy rywalizacyjne, które w takiej grze są niepotrzebne.
Mogę sobie spokojnie wyobrazić granie bez punktów (ale najwyżej kilka "zgadywanek"), ale dzięki punktowaniu Dixita mogę w ogóle zaliczyć do kategorii gier a nie jedynie zabaw + jest to dodatkowy fajny element wprowadzający interakcję między graczami (zawsze są komentarze do aktualnej kolejności) + z uwagi na charakter gry często wygrywają tzw. nie-gracze/niedzielni gracze i daje im to sporą satysfakcję + niezdrowa rywalizacja w Dixice? C'mon
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: kwiatosz »

Popieram, że niezdrowa rywalizacja w Dixicie jest słaba - po tekście "teraz nie zgadujcie jego hasła, bo wygra" odechciewa się grać.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
zakwas
Posty: 1777
Rejestracja: 19 mar 2014, 00:45
Lokalizacja: Zgierz
Has thanked: 7 times
Been thanked: 12 times

Re: Dixit

Post autor: zakwas »

kwiatosz pisze:Popieram, że niezdrowa rywalizacja w Dixicie jest słaba - po tekście "teraz nie zgadujcie jego hasła, bo wygra" odechciewa się grać.
A to są ludzie co grają w Dixita tak, żeby za wszelką cenę wygrać? :shock:

Przecież to bardziej "zabawa" niż "gra", jeżeli wiecie co mam na myśli.
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Dixit

Post autor: rattkin »

Tak, to bardziej zabawa. Dlatego punkty są zbędne.
Marek.F
Posty: 121
Rejestracja: 24 lut 2013, 14:33
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: Marek.F »

A to są ludzie co grają w Dixita tak, żeby za wszelką cenę wygrać?

Przecież to bardziej "zabawa" niż "gra", jeżeli wiecie co mam na myśli.
Popieram, że niezdrowa rywalizacja w Dixicie jest słaba - po tekście "teraz nie zgadujcie jego hasła, bo wygra" odechciewa się grać.

Ja znam takich co w Dixita potrafili oszukiwać :D :D
Rahu
Posty: 313
Rejestracja: 20 wrz 2014, 17:39
Has thanked: 289 times
Been thanked: 27 times

Re: Dixit

Post autor: Rahu »

rattkin pisze:Tak, to bardziej zabawa. Dlatego punkty są zbędne.
Punkty nie są zbędne. Tak to jest zabawa, ale dobrze jest mieć możliwość zobaczenia, po kilku rundach jak komuś idzie i kto ewentualnie wygra.
Bez punktacji ta gra nie zachęciła by mnie do zakupu z pewnością.
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4470
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Dixit

Post autor: garg »

Marek.F pisze:Ja znam takich co w Dixita potrafili oszukiwać :D :D
Mój kolega ściągał na teście na inteligencję, ale chyba nie powinniśmy patrzeć na innych przez pryzmat skrajności :mrgreen: .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
xilk
Posty: 911
Rejestracja: 15 paź 2014, 19:16
Has thanked: 1074 times
Been thanked: 102 times

Re: Dixit

Post autor: xilk »

Marek.F pisze:Ja znam takich co w Dixita potrafili oszukiwać :D :D
Możesz dodać mnie do nich. Choć ja oszukiwałem w Dixita, aby ktoś inny wygrał, a nie abym ja miał punkty :P Po prostu zdarzyły mi się sytuacje, że specjalnie oddawałem głos na niepasującą kartę, aby dziecko, które było narratorem dostało jakieś punkty ;)
Awatar użytkownika
moonman
Posty: 250
Rejestracja: 25 mar 2005, 12:17
Lokalizacja: Słupsk

Re: Dixit

Post autor: moonman »

Moja żona oszalała na punkcie Dixita, ma już wszystkie części, a cieszy się z każdej dodatkowej karty
i w związku z tym mam pytanko o karty i gadżety promocyjne ale tylko od wydawnictwa rebel.pl

czy oprócz poniższych, coś jeszcze istnieje:
karty promo:
1. prezenty
2. dyniogłowy
3. mikołaj

gadżety:
2 zakładki do książek dostępne na ostatnim festiwalu Gramy
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Dixit

Post autor: Legun »

kwiatosz pisze:Popieram, że niezdrowa rywalizacja w Dixicie jest słaba - po tekście "teraz nie zgadujcie jego hasła, bo wygra" odechciewa się grać.
U nas takie teksty chodzą w formie żartu - mamy jednego stałego faworyta, dla którego niewiadomą jest tylko to, czy będzie pierwszy, drugi czy trzeci (na - z reguły - 7-10 osób). Na poważnie, to genialność reguł punktowania w Dixicie wyklucza racjonalność jakichkolwiek zachowań innych niż próba zgadywania karty (oczywiście poza opisanym przez Xilka litowaniem się nad dziećmi dającymi zbyt oczywiste hasła). Teoretycznie da się umówić, żeby nie głosować na kartę bajarza, tylko skąd wiedzieć, która to jest? Nawet gdyby wszyscy wskazali swoje karty przed głosowaniem, to największą nagrodę zgarnie ten, kto się wyłamie i jednak zgadnie - ktoś z pozostałych umawiających się będzie przecież musiał wskazać jego kartę :twisted:
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
adalbert
Posty: 941
Rejestracja: 02 lis 2009, 14:15
Has thanked: 11 times
Been thanked: 26 times

Re: Dixit

Post autor: adalbert »

Moja żona oszalała na punkcie Dixita, ma już wszystkie części, a cieszy się z każdej dodatkowej karty
i w związku z tym mam pytanko o karty i gadżety promocyjne ale tylko od wydawnictwa rebel.pl
Nie od wydawnictwa Rebel, ale były akcje drukowania kart fanowskich z odmiennym rewersem. Jakaś miła pani z tego forum się tym zajęła. Takich kart jest ponad dwieście i w mojej grupie sprawdziły sie naprawdę dobrze.

Podzielam spostrzeżenia Leguna odnośnie do punktowania.
berik
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2015, 11:20

Re: Dixit

Post autor: berik »

Drodzy dixitowicze. Jakie i gdzie kupić koszulki na karty?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: FortArt »

berik pisze:Drodzy dixitowicze. Jakie i gdzie kupić koszulki na karty?
FFG i AT nie robią takiej rozmiarówki.

Ja polecam Swan. Rozmiar dedykowany dla Dixita. W paczce tyle co w talii plus niemały zbędny zapas. Są świetne. Do kupienia w zagranicznych sklepach. Koszt wysyłki to w przybliżeniu jedna paczka w plecy.

Są też Maydaye, ze wszystkimi wadami produktów tej firmy. Odradzam chyba, że alternatywa to gołe karty.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
berik
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2015, 11:20

Re: Dixit

Post autor: berik »

FortArt pisze:
berik pisze:Drodzy dixitowicze. Jakie i gdzie kupić koszulki na karty?
FFG i AT nie robią takiej rozmiarówki.

Ja polecam Swan. Rozmiar dedykowany dla Dixita. W paczce tyle co w talii plus niemały zbędny zapas. Są świetne. Do kupienia w zagranicznych sklepach. Koszt wysyłki to w przybliżeniu jedna paczka w plecy.

Są też Maydaye, ze wszystkimi wadami produktów tej firmy. Odradzam chyba, że alternatywa to gołe karty.
ile mniej więcej wyniesie cena w zagranicznych? mam podstawę i właśnie zamówiłem 1 dodatek
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Dixit

Post autor: Relo »

Rozmiar kart 80x120. Ja używam Mayday GOLD i nie narzekam na komfort gry jak i tasowanie.
W jednej paczce jest 100 sztuk koszulek(czasem jest ich niestety nawet kilka mniej) do gry są potrzebne 84 sztuki(tyle oficjalnie jest kart), chyba że otrzymałeś również 3 dodatkowe karty specjalne, które były/są dodawane do nowych wydań gry.
Jeśli chodzi o cenę Mayday to są nieznaczne różnice około 1-1,50zł na paczce, więc przy zakupie samych koszulek, różnica między sklepami jest do zniesienia(zaakceptowania).

Co do koszulek opisanych przez FortArt to nie mam z nimi większego doświadczenia.
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Dixit

Post autor: Epyon »

Ja też mam Maydaye z braku alternatywy (te Swan muszę koniecznie sprawdzić!), ale jestem bardzo niezadowolony. Co paczka, to nieco inne wymiary koszulek, bardzo nietrwałe, karty się sklejają, generalnie dno i metr mułu.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Dixit

Post autor: FortArt »

Dixitowe koszulki Swana, 80x122 mm.

Seria thick (albo Premium), 90 szt w paczce:
http://www.smiling-monster.com/Card-Sle ... k::45.html
http://www.boardgameextras.co.uk/item.php?id=1922
Te mam, używam, polecam.

Seria thin, 170 szt w paczce:
http://www.smiling-monster.com/Card-Sle ... in::4.html
http://www.boardgameextras.co.uk/item.php?id=1954
Mam z tej serii do innych gier, są naprawdę cienkie. Używam ich wtedy, gdy gra ma wypraskę (np do Alhambry), tylko tak udaje się je zmieścić.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
berik
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2015, 11:20

Re: Dixit

Post autor: berik »

Dzięki wielkie :D coś wybiorę :)
Awatar użytkownika
Barbus
Posty: 128
Rejestracja: 10 mar 2011, 20:22

Re: Dixit

Post autor: Barbus »

Czy ktoś z fanów Dixita dysponuje skanami kart w wysokiej rozdzielczości? Chcemy z dziewczyną wydrukować sobie kilka i powiesić na ścianie, ale w googlach bida :)
berik
Posty: 15
Rejestracja: 10 sty 2015, 11:20

Re: Dixit

Post autor: berik »

Znalazłem takie koszulki do Dixita. Co możecie powiedzieć o ich jakości? Warto?

http://www.ceneo.pl/30296475?se=vYaNmOz ... B#tab=spec
Awatar użytkownika
Epyon
Posty: 1164
Rejestracja: 30 mar 2012, 08:07
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 8 times

Re: Dixit

Post autor: Epyon »

Jakość jest tragiczna, ale to praktycznie jedyne co jest obecnie dostępne w Polsce. Planszostrefa ma na stanie Arcane Tinmen Oversize i na pewno będą lepsze od tych Maydayów.
azz
Posty: 700
Rejestracja: 12 kwie 2014, 00:08
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Dixit

Post autor: azz »

http://boardgamegeek.com/boardgameexpan ... rsary-pack
http://www.trictrac.net/actus/happy-birthday-dixit

Ktoś będzie w Cannes pod koniec czerwca? : )

Mało sprytne to Libellud...
Wspomogę rabatem 11% Planszostrefa, 7% 3Trolle
Karolcia
Posty: 13
Rejestracja: 15 maja 2014, 07:39
Lokalizacja: Wroclove

Re: Dixit

Post autor: Karolcia »

rattkin pisze:Tak, to bardziej zabawa. Dlatego punkty są zbędne.
Prawie się zgadzam :) ma na celu rozluźnić atmosferę.. Po paru rundach jest przewidywalna. Punkty przy pierwszych rozgrywkach dodają pikanterii. Uważam, że jest to jedna z gier bardziej do wypożyczenia niż zakupu
Pozdrawiam K.
Get Rich or Die Tryin' or Playin'....
Awatar użytkownika
Legun
Posty: 1786
Rejestracja: 20 wrz 2005, 19:22
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 76 times
Been thanked: 158 times

Re: Dixit

Post autor: Legun »

Karolcia pisze:Po paru rundach jest przewidywalna.
:shock:
Nie wiem, czy Twoje towarzystwo jest tak genialnie empatyczne, czy może wręcz przeciwnie ;). W każdym razie tylko te dwa wyjaśnienia takiej oceny przychodzą mi do głowy :roll: . Rozegrałem w Dixita już pod 200 partii w składzie od 4 do 12 osób i dla mnie przewidywalna jest tylko nieprzewidywalność. Być może to efekt posiadania zestawu kilkuset kart i kilkunastu wesołych znajomych...
Najlepsze gry to te, w które wygrywa się dzięki wybitnej inteligencji, zaś przegrywa przez brak szczęścia...
Awatar użytkownika
Senaszel
Posty: 776
Rejestracja: 03 cze 2006, 21:54
Lokalizacja: Poznań

Re: Dixit

Post autor: Senaszel »

Hej, właśnie odkryłem, że instnieje stara japońska gra Karuta, która polega na tym, że jeden z uczestników wypowiada przysłowie, a pierwsza osoba, z pozostałych graczy, która podniesie odpowiadającą mu tabliczkę (kartę) z obrazkiem zdobywa punkt. Brzmi znajomo?
Wingmakers
ODPOWIEDZ