City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Tutaj można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SA INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Sloth
Posty: 383
Rejestracja: 03 mar 2020, 14:08
Has thanked: 80 times
Been thanked: 76 times

City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: Sloth »

Obrazek

City of the Great Machine to gra strategiczna, jeden vs wielu, w klimacie technokratycznego, wiktoriańskiego steampunka.

Miasto stanęło na masywnych latających platformach, dryfując nad światem, niczym pomnik triumfu nauki! Jeden gracz wciela się w rolę Wielkiej Maszyny. Gracz ten zarządza siłami udoskonalonych Sług i mechanicznych Strażników. Zadaniem Wielkiej Maszyny jest ukończenie Master Planu, mającego na celu ulepszenie ludzkości.

Pozostali gracze nazywani są Rewolucjonistami. Celem tych graczy jest wywołanie rewolucji i obalenie despotycznego reżimu Wielkiej Maszyny. Czy garstka Bohaterów może coś osiągnąć przeciwko całej miejskiej policji, złowrogim Sługom i pozornie niezwyciężonym Strażnikom?!

Po której stronie staniesz?

Liczba graczy: 1 - 4
Czas gry: 60 - 90 minut
Wiek od: 14 lat
Autorzy: German Tikhomirov
Wydanie polskie: Czacha Games
Wydanie oryginalne: CrowD Games
Premiera: listopad 2023

https://czachagames.pl/city-of-the-great-machine/

https://boardgamegeek.com/boardgame/263 ... at-machine



Ruszył Late Pladge u Czacha Games. Jakoś mnie zdziwiła mocna cisza o grze, raz u recenzentów zaledwie 2-3, a tym bardziej na forum. W wyszukiwarce pojawialy się wpisy w stylu "premiery", "gry do kupienia" itp. Nie znalazłem również tematu stąd ten wątek. Wizualnie gra prezentuje się przednie, dodatkowo system solo w tego typach gier jest rzadko spotykany. Klimat steampunk nie trafia się często, a tutaj aż sie wylewa. Cena akceptowalna a sadzę że po late pledgu w sklepech będzie jeszcze lepiej. Mechanika po pobejrzeniu jednej z recenzji przyswajalna.
Ostatnio zmieniony 17 paź 2023, 09:13 przez Mr_Fisq, łącznie zmieniany 1 raz.
Powód: Dodanie twórcy gry do tytułu.
feniks_ciapek
Posty: 2269
Rejestracja: 09 lut 2018, 11:14
Has thanked: 1589 times
Been thanked: 915 times

Re: City of the Great Machine

Post autor: feniks_ciapek »

Gra jest nieskomplikowana, ale też specjalnie nie powala ani w jedną, ani w drugą stronę. Główną jej zaletą jest to, że jest krótka. Dużo zależy od graczy, polecałbym spróbować przed zakupem.
Cellstar
Posty: 42
Rejestracja: 14 lip 2021, 21:43
Has thanked: 10 times
Been thanked: 3 times

Re: City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: Cellstar »

Dzisiaj dostałem grę i pierwsze wrażenie jeżeli chodzi o wykonanie są mega pozytywne. Pudełko grube i płótnowane. Żetony również płótnowane i wykonane z grubego kartu. Figurki szczegółowe i w miarę duże. Wszystko fajnie pasuje w wyprasce (jest miejsce na zakoszulkowane karty). W porównaniu z innymi grami ma się wrażenie, że jest to produkt bardziej premium.

Co do instrukcji oraz przewodnika to jest masa tekstu i obawiam się o tłumaczenie ale zobaczymy :)

Czy ktoś z Was może wie gdzie można kupić gumowe podstawki (jak np. w księdze cudów) w kolorze czerwonym oraz zielonym tak żeby można było rozróżniać bohaterów od przeciwników?
Awatar użytkownika
Prototypowo
Posty: 98
Rejestracja: 13 cze 2022, 08:16
Has thanked: 25 times
Been thanked: 65 times

Re: City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: Prototypowo »

Ograne dwukrotnie zawsze składzie dwuosobowym. Steampunk i domyślnie tryb 1 vs wielu. Jeden kieruje złowrogą AI, która chce podporządkować miasto, a reszta graczy próbuje wywołać zamieszki i obalić CHAT GPT. Core mechaniki to próba wywoływania chaosu tam gdzie maszyna sie nie spodziewa, czyli jest to coś w rodzaju gry z ukrytym ruchem. Rdzeń gry to tzw. mind game, czyli zastanawianie się, czy rozgryzłeś mój plan w tej turze. Nie każdemu musi pasować to, że wiesz, że ja wiem, że ty wiesz i opieranie o to swojej decyzji. Czacha games będzie to wydawał w tym lub na początku przyszłego roku po polsku. Czas gry do 2h.

+ Czuć klimat. Fajnie oddają go karty wydarzeń, figurki i próba przekonywania do siebie obywateli.
- Trochę pozostawiające do życzenia wykonanie gry (ciemne to, malusie figurki robotów, arty jak z 2010)
+/- Choć gra jest dość prosta, ta sporo nie zawsze jasnych, drobnych zasad.
+ Tryb jeden vs wszyscy, coop i solo. Dla każdego coś milego.
+ Fajnie się po prostu w to gra.
Awatar użytkownika
crazygandalf
Posty: 415
Rejestracja: 14 lut 2016, 16:25
Has thanked: 76 times
Been thanked: 471 times
Kontakt:

Re: City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: crazygandalf »

Swego czasu nagrywaliśmy materiał z rozgrywką. Może być pomocny w podjęciu decyzji zakupowej, a także w ogarnianiu zasad, które tłumaczymy w trakcie gry.
City of the Great Machine
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: michal2014 »

Witam

Coś cicho w temacie gry.
Na pewno wielu z Was bawiło sie juz solo.

Gram bez misji na najłatwiejszym poziomie i gra jest zajebiście trudna.
Nie jestem w stanie nic ugrać. Góra jedno powstanie w dystrykcie.
Cały czas jestem łapany. Tracę karty dostępu , albo zaufanie. Master plan pędzi na łeb na szyję.

Nie macie też wrażenia, ze poziom trudności solo jest przegięty ? Gra przez to sprawia wrażenie popsutej.
Albo ja coś źle robię.

Jak tam u Was to wygląda ?
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Termigez
Posty: 44
Rejestracja: 16 gru 2019, 21:27
Has thanked: 29 times
Been thanked: 9 times

Re: City of the Great Machine (German Tikhomirov)

Post autor: Termigez »

Ja pierwsze dwie rozgrywki solo też mocno przewaliłem, ale też próbowałem różnych skrajnych podejść. Kolejne dwie gry już dużo lepsze i pierwszy raz wygrana za 4 razem. Też grałem bez misji.

Ze wstępnych wniosków:
- Trzeba znać karty ruchów sług maszyny i liczyć na co jest największa szansa. Tura przed przetasowaniem kart zwłaszcza daje pole do popisu bo można z dużym prawdopodobieństwem wszystkiego uniknąć.
- Trochę powiązane z punktem powyżej, ale warto być w ciągłym ruchu, jak próbowałem za często zostawać w tym samym dystrykcie to zwykle na tym traciłem.
- A jak już ma jakiś sługa nas złapać, to najlepiej ten przez którego nie kończy się tury :P zwłaszcza na początku jak niezadowolenie jest niskie. A jak ognia unikam złapania przez sługę, który odbiera kartę dostępu.
- Warto bić strażników, jest to droga akcja i jeszcze zależna od rzutu kostką, ale daje mnóstwo korzyści jak się uda.
- Nie można się spieszyć ze wzrostem niezadowolenia. Drugą grę poszedłem ostro w jak najszybsze podniesienie niezadowolenia do max poziomu poprzez akcje w odpowiednim dystrykcie (zdaje się plac centralny) i próbę skończenia w max 2 tury po osiągnięciu maksymalnego niezadowolenia, ale jedno pechowe rozstawienie dwóch zdrajców wśród 4 obywateli (liczyłem na max 1 :P) mi skutecznie zabiło grę bo licznik maszyny przy takim niezadowoleniu lata jak szalony i wszystko musi pójść perfekcyjnie żeby się powiodło. Wygraną grę skończyłem na niezadowoleniu = 3. Dużo przy tym było przesuwania obywateli i wyciągania ich z więzienia. W zasadzie jak już się odkryje te kilka 1 i 2 to mam wrażenie, że sie troche wokół nich zaczyna gra.
ODPOWIEDZ