Stronghold (Ignacy Trzewiczek)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

Dodatkowo, obie zmiany sa na plus atakujacego. Gdyby jeszcze jedna dawala obroncy, druga atakujacemu - Trzewik moglby sie jakos bronic ;)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

Żeby się bronić, trzeba być atakowanym (o ile kojarze Strongholda), a tu nikt nie atakuje. Jest dyskusja o zmianach w grze, temu służy forum, czytam z zaciekawieniem.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: ragozd »

spuśćmy więc zasłonę milczenia :P
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

Na Esensji pojawiła się recenzja Strongholda. Zapraszam do lektury - dość dokładnie opisuje przebieg rozgrywki:
http://esensja.pl/gry/recenzje/tekst.ht ... 5&strona=2
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

Obszerna, rzeczowa, bardzo dokłada a do tego dość ciekawa (bez przynudzania) prezentacja Strongholda - jeśli ktoś zna ENG i chciałby na spokojnie wysłuchać o czym gra jest i jak się w nią gra - zachęcam do odsłuchania!
http://www.thed6generation.com/d6g-ep-8 ... old-review
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: yosz »

Dodam tylko że recenzja zaczyna się o 2h:30min
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
trzewik

Re: Stronghold

Post autor: trzewik »

W najnowszym Piracie nowy tekst o strategii grania Najeźdźcą w Strongholdzie. Autorem jest Charles Simon, tłumaczenie Krzysiek Kaszuba, piekielnie wartościowy materiał - polecam miłośnikom Strongholda.

http://www.wydawnictwoportal.pl/produkt ... -pirat-41/
szmajchel
Posty: 574
Rejestracja: 19 gru 2010, 21:07
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: szmajchel »

Odświeżę trochę temat. Zastanawiam się nad zakupem 2 edycji Strongholda. Jednak praktycznie wszystkie recenzje dotyczą edycji pierwszej, która wygląda niezbyt ciekawie (brak balansu i fatalna instrukcja). Czy w 2 edycji poprawiono mankamenty z 1 edycji? W ogóle po czym poznać "z zewnątrz" że to 2, anie 1 edycja? I czy można skądś pobrać instrukcję do 2 edycji?
Awatar użytkownika
asiok
Posty: 1423
Rejestracja: 09 paź 2008, 17:29
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 327 times
Been thanked: 76 times

Re: Stronghold

Post autor: asiok »

Awatar użytkownika
Portal Games
Posty: 1358
Rejestracja: 01 lis 2012, 12:26
Lokalizacja: Gliwice
Has thanked: 23 times
Been thanked: 272 times
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: Portal Games »

Edycja II różni się poprawioną instrukcją oraz 3 zmianami w regułach.
Pomiędzy edycjami nie były wprowadzane zmiany balansu. W sprawie wątpliwości co do balansu - warto odwiedzić forum BGG, gdzie znajdują się na ten temat liczne wątki i poradniki taktyczne.

W edycji II wprowadzono następujące zmiany:
http://files.neuroshima.org/stronghold_zmiany.pdf
Awatar użytkownika
berni
Posty: 647
Rejestracja: 29 lis 2010, 15:35
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: berni »

A tak nieśmiało zapytam,
będzie może edycja 3.0 w kwadratowym pudełku i na wypasie?
Przyznam, że te zestandaryzowane pudła dobrze na półce wyglądają :)
Awatar użytkownika
sorfal
Posty: 245
Rejestracja: 23 paź 2012, 15:39
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 15 times
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: sorfal »

berni pisze:A tak nieśmiało zapytam,
będzie może edycja 3.0 w kwadratowym pudełku i na wypasie?
Przyznam, że te zestandaryzowane pudła dobrze na półce wyglądają :)
Przyłączam się do pytania :)
Łowca anegdot
Awatar użytkownika
kamron6
Posty: 1105
Rejestracja: 23 sty 2010, 20:57
Has thanked: 49 times
Been thanked: 66 times

Re: Stronghold

Post autor: kamron6 »

Mógłby ktoś mi opowiedzieć o zmianach w drugiej edycji, edycjach zagranicznych i często proponowanych zmianach? Bo strony Portala padły, a ostatnio zacząłem z powrotem grać, a wczesne wpuszczenie wroga do zamku jest dziwnym sposobem na zwycięstwo :p (Chyba, że czegoś nie zrozumiałem i walki toczą się nadal po szturmie ... )
Osoby z Wrocławia zapraszam do wrocławskiej grupy facebookowej zrzeszającej miłośników gier strategicznych i wojennych
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: Hiu »

Dodatek heroes na bgg store za 5$ z wysylka miedzynarodowa.
To chyba oznacza EOL dla tej linii ;)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Stronghold

Post autor: jolietjake »

A co to ma do EOL?
Heroes jest w sklepiku Portalu od dawna dostępny za 5zł jak większość promosek.
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
Hiu
Posty: 1147
Rejestracja: 24 kwie 2012, 14:59
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: Stronghold

Post autor: Hiu »

Moze to, ze juz dosc cicho o tej grze od jakiegos czasu.
Inna sprawa, ze zasugerowalem sie 51 stanem za 15$ takze na bgg shop.
krzyss
Posty: 979
Rejestracja: 02 lut 2015, 20:14
Has thanked: 32 times
Been thanked: 32 times

Re: Stronghold

Post autor: krzyss »

Witam

Jest jeszcze może gdzieś aktywny link do zmian między I a II drukiem? A może ktoś ma i mógłby mi przesłać na kdobija(at)wp.pl ?

Napisałem też post w dziale z zasadami http://forum.gry-planszowe.pl/viewtopic ... 42&t=19314
Jeśli ktoś zna odpowiedzi na nurtujące mnie pytania to bardzo proszę o odpowiedź.
...średniowiecze, rycerze, zamki, piwo, magia, smoki...
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stronghold

Post autor: mig »

Tak czytam i czytam o Strongholdzie i nie potrafię zrozumieć do końca: z jednej strony na bgg jest wysoko, cześć komentarzy entuzjastyczna itd. Z drugiej jak na gre, ktora powinna miec liczne grono fanów (bo ciekawy temat, epicki rozmach, klimat i jak rozumiem, nie proste zasady), to zbyt rzadko o niej słychać (cokolwiek). Jak to jest? To dobra/bardzo dobra gra, ktora miała pecha i zaliczyła kilka wpadek na wejściu, czy moze w AD2015 juz nieco trąci myszką, trwa za długo jak na dzisiejsze trendy i ma zbyt liczną, lepszą konkurencję a do tego wieczne problemy z balansem...
Jak sie tez ma wieloosobowsc. Zwykle takie gry dzialaja tylko na 2 osoby- tutaj zdania chyba sa bardziej podzielone...?
Gra-zagadka ;)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Stronghold

Post autor: Banan2 »

mig pisze:To dobra/bardzo dobra gra, ktora miała pecha i zaliczyła kilka wpadek na wejściu, czy moze w AD2015 juz nieco trąci myszką, trwa za długo jak na dzisiejsze trendy i ma zbyt liczną, lepszą konkurencję a do tego wieczne problemy z balansem...
Jak sie tez ma wieloosobowsc. Zwykle takie gry dzialaja tylko na 2 osoby- tutaj zdania chyba sa bardziej podzielone...
Wszystkiego po trochu :wink: Dlatego wychodzi Stronghold 2. To jest bardzo fajna gra, ale dla, w sumie, wąskiego grona graczy. Gdyby od samego początku autor posłuchał forumowiczów i nie komplikował zasad (np. nie wprowadzał idiotycznych punktów chwały) to byłaby to bardziej popularna gra. Wieloosobowość też jest doczepiona na siłę. Zamiast prostego "macie siły i środki i brońcie/zdobywajcie twierdzę" wyszły trochę dziwne zasady (np. problematyczny taran), których autor później bronił jak, parafrazując, "niepodległości". Potem wyszedł dodatek, który naprawił grę, ale to była przysłowiowa "musztarda po obiedzie".
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: Stronghold

Post autor: mig »

Ale podstawka z dodatkiem to juz jest "normalna gra", czy nadal jej czegos brakuje?
S2 ma chyba tylko, o ile dobrze zrozumiałem, poza poprawą szaty graficznej, uprościć zasady. Czyli w stara wersje na nowych zasadach da sie pograć z funem równym wersji nowej minus wrażenia estetyczne, tak?

Cześć z tych nowych zasad pewnie była juz przez graczy testowana, jako home rule, tak? Czy moze tak sie zrażono, ze nawet nie było ochoty na samodzielne poprawianie;)?
A ile taka typowa dwuosobowa partia zajmuje?

No i pytanie fundamentalne: gdyby taka gra(S+Undead) wyszła dzis (a wiec nie miała żadnej nalecialosci sentymentalnej), to kupiłbyś? :)
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Stronghold

Post autor: Banan2 »

Tak po pierwsze to kupiłbym :) , bo ja bardzo lubię takie klimaty. Mimo, że rozgrywka potrafi trwać nawet 3-4 h.
A odpowiadając. Niestety Portal wydaje (wydawał?) kolejne wersje swoich gier w sposób bardzo chaotyczny. Nie wiem co dokładnie będzie w S2, ale idealny według mnie Stronghold , w świetle S1+U i plotek o S2, to:
- wyrzucenie z reguł punktów chwały - albo twierdzę zdobyłem albo nie zdobyłem,
- lepsze zbalansowanie gry (taran),
- dwie wersje rozgrywki (stary Stronghold, gdy zaczynamy od zera i nowy Stronghold z jednostkami na planszy),
- dwie instrukcje (!) dla broniącego i atakującego + karty pomocy (otoczka ułatwiająca grę),
- gra tylko dla 2 graczy (bez udziwnień na 3-4 graczy),
- trochę ładniejszego, bardziej klimatycznego drewna - S1 opiera się na dość dalekich skojarzeniach :wink:
- nieumarli (Undead) i inne takie nie są konieczne - dodatek był, IMHO, ratowaniem sytuacji,
- graficznie S1 jest bardzo ładny - nie wiem co będzie w S2.
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Stronghold

Post autor: mig »

Dzięki. Bo w sumie to ja grę juz mam :)
Wymieniłem na ostatnim MH. Ale zawsze mnie ta otoczka wokół niej (zepsucie-niedorobki-hype-potencjał) fascynowała i chciałem przed zabraniem zrobic sobie background ;)

To teraz prośba o radę. Najlepiej:
A) poczekać aż wyjdzie S2 i zagrać na nowych zasadach (mam tez Undead), starymi nie zaprzątając sobie głowy
B) zagrać teraz w podstawkę/ podstawkę i dodatek wprowadzając jakieś zmiany (jakie)

Wolałbym od razu zagrać w wersje optymalna, bo nie sadze, żebym miał możliwosc czesto zasiadać do gry czterogodzinnej. No i nie chcę ekipy zrazić na samym początku. Wolałbym zagrać tez w więcej niż 2 osoby (chyba ze to wyjątkowo koślawy wariant).
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
powermilk
Posty: 1042
Rejestracja: 25 maja 2012, 11:27
Lokalizacja: Bydgoszcz
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Stronghold

Post autor: powermilk »

O ile się nie mylę, to Ignacy powiedział, że dla posiadaczy S1 (i S1,5) będzie pakiet upgrade'owy by pograli w S2. Zatem ja bym na twoim miejscu zagrał zwykłe S1, a potem dokupił ten pakiet.
Banan2
Posty: 2616
Rejestracja: 12 maja 2009, 09:28
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 118 times
Been thanked: 67 times

Re: Stronghold

Post autor: Banan2 »

Hmm, trudne pytania, bo ja nie wiem co dokładnie będzie w S2. A S2 ma być dopiero na Essen. Na Twoim miejscu zrobiłbym tak:
- wydrukowałbym 2. egzemplarz instrukcji,
- zagrałbym testowo z kimś zaufanym i niejęczącym :wink: w standardową wersję S1 i w S1+U, żeby sobie wyrobić zdanie a potem zdecydował co dalej.
Na temat 3-4 graczy się nie wypowiem, bo ja nie lubię takich udziwnień - dowódca w każdej armii jest jeden!
Pozdrawiam
Moja kolekcja
10% rabatu w planszomanii, 7% w 3Trollach, 5% w Battle Models
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 937
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 32 times
Been thanked: 119 times

Re: Stronghold

Post autor: Koshiash »

Odkopuję wątek. Czy dysponujecie pdf-em poprawionej instrukcji w wersji PL? Stare linki kierują donikąd, lub do Stronghold II.
ODPOWIEDZ