Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: LordDisneyland »

Myszaq36 pisze:
Pierzasty pisze:Powiem tyle, że zamiast laminatu lepiej potem nakleić osobną folię ochronną. Jednostronny laminat wygnie Ci całą kartkę i będziesz miał z tym mnóstwo niepotrzebnej zabawy.
:? Qrcze nie pomyślałem o tym - przy A3/B3 może to być spora wypukłość, co oznacza duże problemy z naklejaniem :?
Chyba ostatecznie zrobię zwykły druk, a później potraktuję planszę laminatem/lakierem w spray'u. Boję się, że ta folia "przyciemni" kolory, a poza tym cena 10 szt. w formacie A3 to koło 100zł :?
Strasznie drogo we Wrocławiu macie , ostatnio - w styczniu- kupując folię Oracal płaciłem za arkusz A3 niecałe 6 złociszy :? Kolory niespecjalnie przyciemnia, choć sporo zależy od wydruku- zrobiłem 3 wersje "Battle of Brandywine Creek" drukowane na 3 róznych drukarkach, i różnice są widoczne.
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: dawiata »

Czy mógłby ktoś wrzucić dobre skany kart surowców z Osadników z Catanu (po jednej z każdego rodzaju ;) )?
Moje się zatarły i muszę sobie stworzyć nową talię ;)
www.mrlock.pl - inny świat emocji
Awatar użytkownika
olocop
Posty: 324
Rejestracja: 22 wrz 2011, 13:43
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 42 times
Been thanked: 140 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: olocop »

"Wojna? Kataklizm? Po co? Diabły te przysłały Europie coś, co się nazywa: Mah-jong. Mah-jong jest to taka chińska gra, w którą umiał grać dobrze jeden stuletni mandaryn, ale się wreszcie powiesił" Kornel Makuszyński, "Wycinanki",1925
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: dawiata »

woo jaki ekspres!
Dzieki olocop! (jakos sam na nie nie trafilem przeszukujac neta :) )
www.mrlock.pl - inny świat emocji
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: dawiata »

Mam dwa pytania do kreatywnych kolegów z forum:
1. Czy ma ktoś pomysł z czego zrobić wagoniki do "wsiąść do pociągu"? Powinno to być w miarę tanie za sztukę gdyż elementów jest 240 i mają 5 kolorów. Nie muszą być dokładnym odwzorowaniem, wystarczy taki prostopadłościan jak drogi w Osadnikach.

2. Jak pociąć tekturę 2 lub 3mm grubą na kwadraciki (kafelki) aby były równe i proste?
www.mrlock.pl - inny świat emocji
skull1311
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2014, 08:43

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: skull1311 »

1. Ja kupilem listwe drewnianą w castoramie podobną na szerokość wymiarem do 1 pociągu i ciąłem na mniejsze kawałki. Dużo roboty z cięciem, szlifowaniem i malowaniem ale wyszło całkiem całkiem.

Wysłane z mojego NEXT przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

A jak ładne mają być te wagoniki? Ja ostatnio, zupełnie przypadkiem, wyprodukowałem elementy typu droga w osadnikach drewnianych tnąc płytę kartonowo-piankową na paski. Ale to raczej do prototypów się nadaje niż wyglądnego egzemplarza.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: dawiata »

Dzięki za pomysły i czekam na następne ;)

skull1311 - też o tym myślałem, jednak dość spory nakład pracy i czasu jak sam zauważyłeś.
kwiatosz - no dość schludnie powinny wyglądać. Powtarzalnie, czyli równe kształty wszystkich figurek a jak sam piszesz przy Twoim sposobie to raczej ciężko osiągnąć.
www.mrlock.pl - inny świat emocji
skull1311
Posty: 3
Rejestracja: 20 sty 2014, 08:43

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: skull1311 »

No zawsze możesz użyć klocków lego jak się nie chcesz narobić :)

Wysłane z mojego NEXT przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

Właśnie powtarzalność jest mocną cechą mojego pomysłu ;) Tniesz odcinek mający 70cm długości i go przecinasz w równych odstępach. Dłuższe krawędzie dla wszystkich są identyczne, to krótsze będą się nieco różnić. Ale ponieważ mają jakieś 0,5x0,5cm, to tego aż tak nie widać. Plus zawsze można psiknąć farbą.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
dawiata
Posty: 15
Rejestracja: 20 sty 2014, 00:03
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: dawiata »

skull1311 - no o klockach też już myślałem bo ktoś już to podrzucił we wcześniejszych wątkach, nawet jest gdzieś link do sklepu z pojedynczymi sztukami. To moje wyjście awaryjne póki co ;)

Co do cięcia tektury to znalazłem w Toruniu sklep, który ma tekturę 2mm za 5zł (arkusz 100x70cm chyba) i mogą go pociąć cały na kafelki za 10-20zł (zależy jakie kafle duże). Graftex na Suleckiego 2 jak coś. Tną tylko prostokąty i kwadraty, bez hexów ;/
www.mrlock.pl - inny świat emocji
Awatar użytkownika
marie ann
Posty: 15
Rejestracja: 26 mar 2014, 09:44

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: marie ann »

dawiata pisze:Mam dwa pytania do kreatywnych kolegów z forum:

2. Jak pociąć tekturę 2 lub 3mm grubą na kwadraciki (kafelki) aby były równe i proste?
Polecam dobrej jakości, nowy nożyk do papieru/tapet, taki wiesz, z ostrzem do odłamywania po zużyciu, oraz metalową linijkę. Dość często pracuję z papierem, robię różne dziwne rzeczy, i do równego przycinana nie polecam ani drewna, ani drugiego równego kawałka grubej tektury, bo jeśli zjedzie ci ostrze, ręka drgnie, nożyk wejdzie automatycznie wgłąb drewna i już "linijka" nie jest prosta.

Awaryjnie używałam też książki, ale nie w twardej oprawie, tylko grubego czasopisma. Zbity, klejony grzbiet grubej gazety z kredowymi stronami jest mega równy i twardy, i bardzo ładnie mi się odmierzało. Oczywiście zawsze najpierw szkic ołówkiem, i wedle tego tniesz, wiadomo..

A, i przy małych elementach z tektury możesz machnąć krawędzie kafelków lakierem jakimś, doda im twardości i nie będą sie tak niszczyć na rogach.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Kowal »

Od siebie dodam tylko że jeśli linijka ma przetrwać długo to polecam poszukanie stalowej. Najpopularniejsze aluminiowe niestety też się stopniowo zdzeirają od ostrego noża ;)
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: LordDisneyland »

Na przykład taka w zupełności się nada:
http://www.ef3m.pl/2208,linijka-ze-stal ... -30cm.html
Są i dłuższe, jeśli planujesz wielkoformatową działalność :)

Aha, pamiętać należy o BHP- kiedyś przez przypadek strąciłem taką ze stołu , wbiła mi się ostrym końcem w stopę 8) Cóż, modelarstwo to krew, pot , łzy i przekleństwa :P


Co do noży- takie do tapet mogą być, ja wolę mieć nieco większą kontrolę i zupełnie nieruchome ostrze, bardzo fajnie pracuje mi się olfowym ak-1
http://www.martola.com.pl/pl144/produkt ... +25_ostrzy
Zapas nożyków starcza na długo, a sam uchwyt jest bardzo dobrej jakości, swojego noża dość intensywnie używam od 3 z górą lat i wszystko działa jak pierwszego dnia :)
gaseki
Posty: 412
Rejestracja: 25 lut 2013, 22:16
Lokalizacja: Doncaster

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gaseki »

Ja wtrącę tylko, że wiele dobrego też słyszałem o nóżkach z ostrzem okrągłym
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

LordDisneyland pisze:Aha, pamiętać należy o BHP- kiedyś przez przypadek strąciłem taką ze stołu , wbiła mi się ostrym końcem w stopę 8) Cóż, modelarstwo to krew, pot , łzy i przekleństwa :P
Oj tam oj tam, jak ktoś chce sobie zaszkodzić to się zawsze sposób znajdzie. Ja łapałem nożyce dłonią za szpic :D
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: premek »

Dziś w OBI kupiłem metalową linijkę 30cm za 8.99 , były też 50cm złotówkę drożej

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: LordDisneyland »

premek, czy linijka ma podziałkę calową i centymetrową, czy tylko tę drugą?
Awatar użytkownika
premek
Posty: 362
Rejestracja: 05 lis 2012, 14:23
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: premek »

Tylko centymetrowa, calowych nie kojarzę ale też nie rozglądałem się specjalnie.

Wysłane z mojego GT-N7100 przy użyciu Tapatalka
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: czyzyk29 »

Hej,

Zainteresowałem się wątkiem przy okazji zamówienia dodatku do Uczta dla Wron do Gry o Tron planszowej.
Niestety dodatek jest pozbawiony żetonów dla nowego rodu.

Na stronce:
https://www.dropbox.com/sh/2nclqv96kgpq ... n%20Tokens
fani udostępnili wersję do druku żetonów dla rodu Arrynów.

Żetony w z podstawki mają grubość 2mm, nie chciałbym żeby samorobne odbiegały od oryginalnych wymiarów.

Wydruk na papierze foto matowym, samoprzylepnym do podklejenia tektura 2mm, a następnie rewersy klejem np: magic/butaprenem
Wszystkie żetony z liniami prostymi wytnę nożykiem do tapet.
Okrągłe żetony są o średnicy 25mm. Chciałem wyciąć je nożem krążkowym (jaki polecacie?)


Czy w ten sposób osiągnę zadowalający efekt?

Czy jakieś dodatkowe zabezpieczenie, dla żetonów?
Powiem szczerze że w podstawce po rozegranych kilkunastu partiach widać ślady użytkowania, dlatego chciałbym żeby były jednak nieco trwalsze.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Kowal »

Najlepszym wyjściem do wycinania okrągłych żetonów jest zakup wybijaka kaletniczego do skór o odpowiedniej średnicy. Niestety takie o większych średnicach tanie nie są i do każdego rozmiaru żetonów musiałbyś mieć inny
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: czyzyk29 »

MisterC pisze:
czyzyk29 pisze:Okrągłe żetony są o średnicy 25mm. Chciałem wyciąć je nożem krążkowym (jaki polecacie?)
Ja mam krążkowy z ostrzem 45mm i nie polecam. Do prostych i łuków o sporym promieniu jest dobry, ale małe żetoniki raczej nie wyjdą.

Jeśli ma to być nóż krążkowy, to na pewno mniejszy
http://www.olfa.net.pl/products/Noz-RTY-4.html
albo cyrkiel tnący?
http://www.olfa.net.pl/products/Cyrkiel ... -1-DX.html
Właśnie o to mi chodziło, dzięki.
Czy taki nożyk tylko online czy w marketach np: budowlanych także?
Kowal pisze:Najlepszym wyjściem do wycinania okrągłych żetonów jest zakup wybijaka kaletniczego do skór o odpowiedniej średnicy. Niestety takie o większych średnicach tanie nie są i do każdego rozmiaru żetonów musiałbyś mieć inny
Na razie mam w planach wycinke tylko kilku okrągłych żetonów więc koszt takiego sprzętu jest nieporównywalnie droższy od nożyka.
Poza tym jak będę jeszcze coś w przyszłości wyciąć to wybijak jest na jedną rozmiarówkę, nożyk jest bardziej uniwersalny.



A co z zabezpieczeniem żetonów?
Pytam o ścieranie oraz o rozwarstwienie.
Awatar użytkownika
Kowal
Posty: 162
Rejestracja: 28 gru 2011, 12:37
Lokalizacja: Bytom

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Kowal »

Dlatego napisałem ze jest to najlepsza a nie najtańsza opcja ;) Nożyk na pewno bardziej uniwersalny, ale jeśli go kupisz to daj znać czy udało Ci się nim wyciąć małe żetony ;)
czyzyk29
Posty: 86
Rejestracja: 21 kwie 2011, 22:36
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: czyzyk29 »

Kowal pisze:Dlatego napisałem ze jest to najlepsza a nie najtańsza opcja ;) Nożyk na pewno bardziej uniwersalny, ale jeśli go kupisz to daj znać czy udało Ci się nim wyciąć małe żetony ;)
ok, dam znac na przestrzeni tygodnia będę zaopatrywał się w gadżety do wycinki i sklejania
MisterC pisze:
czyzyk29 pisze:Czy taki nożyk tylko online czy w marketach np: budowlanych także?
Ja noże i ostrza Olfy kupuję w Castoramie. Są jeszcze w wypaśniejszych papierniczych i sklepach dla plastyków.
dzięki za info
Awatar użytkownika
LordDisneyland
Posty: 438
Rejestracja: 20 cze 2010, 01:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: LordDisneyland »

Noże i nożyki wszelakie, cyrkle, maty samogojące, kleje, płytki polistyrenowe itp itd oferują także sklepy modelarskie, czasem w całkiem ciekawych cenach. Ja najczęściej kupuję w sklepach Martola i Moje-hobby...
ODPOWIEDZ