Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

Wrzucę linka - KLIK
Jest tam fajna tabelka materiałów ciętych/grawerowanych zależnie od mocy lasera oraz informacja o oprogramowaniu, które steruje też mocą lasera,
co pozwala uzyskać np. odcienie szarości podczas wypalania obrazka. Niżej są fotki ukazujące efekty pracy, z informacją o użytej mocy.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

playerator pisze:Wrzucę linka - KLIK
Jest tam fajna tabelka materiałów ciętych/grawerowanych zależnie od mocy lasera oraz informacja o oprogramowaniu, które steruje też mocą lasera,
co pozwala uzyskać np. odcienie szarości podczas wypalania obrazka. Niżej są fotki ukazujące efekty pracy, z informacją o użytej mocy.
Bardzo fajna maszynka. Sporo lepsza niż moja i oprogramowanie też dużo bardziej rozbudowane.
Jakbym nie miał to brałbym jak Reksio szynkę :D ;)
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: sopelma »

Sir_Yaro pisze:Za jakieś 1k możesz kupić laser 5.5w. Jest on wstanie ciąć większość materiałów i grewerować niektóre metale.
Nie musisz kupować co2 który kosztuje przynajmniej 5-6x więcej do domowej zabawy.
Ja mam 3W ploter o powierzchni cięcia jakieś 20x30 i uważam to za jeden z lepszych zakupów jakie poczyniłem w zeszłym roku.
Osobiście jestem bardzo zaskoczony, że takie laser/grawery są w wersji, jak by nie było, przenośnej - byłem pewny, że najmniejsze są wielkości stołu :D.
Cena rzeczywiście może się zdawać wysoka, ale jestem porażony możliwościami jakie daje zakup takiej maszynki.

Sir_Yaro, czy teraz większość czynności z wątku Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia wykonujesz za pomoca swojego plotera?

Kolejne pytanie laika: czy przy cięciu papieru (powiedzmy 300g) nie zostaje on zwęglony (przypalony) na linii cięcia?
Próbowałeś kiedykolwiek ciąć kilka arkuszy papieru na raz? (pytanie odnośnie arkuszy z kartami, przy założeniu, że są one idealnie spasowane do cięcia)
Jaka jest rzeczywista dokładność, którą można uzyskać przy cięciu (chodzi mi o dokładność ustawienia linii cięcia)?

hmmm, ale to ofiarowuje nowych (a przede wszystkim tanich - pomijając kwestię zakupu :D) możliwości.
Inserty, cięcie żetonów, hexów (nawet ze sklejki), personalizowane grawery - czego dusza zapragnie.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Sir_Yaro, czy teraz większość czynności z wątku Jak wykonać grę - techniki i zdjęcia wykonujesz za pomoca swojego plotera?
Coraz częściej. Szczególnie jakieś nietypowe (inne niż kwadrat) kształty żetonów idelnie się tnie.
Ale do pojedynczych cięć na dużych powierzchniach nie ma to sensu. Za dużo czasu sie zmarduje na przymiarki. Lepiej ciachnąć 4x skalpelem. Z reszta pamietaj, że ja mam powierzchnię cięcia 23x30 więc nic większego niż A4 tam nie wlezie :)
Kolejne pytanie laika: czy przy cięciu papieru (powiedzmy 300g) nie zostaje on zwęglony (przypalony) na linii cięcia?
Też się nad tym zastanawiałem przed wycięciem żetonów do Stockpile.
Papier samoprzylepny 80g nic nie brudził. Tekturę trzeba było przetrzeć po brzegach aby pozbyć się spalonego. Po przetarciu został normalny papier, trochę ciemniejszy.
Ale na grubszym białym papierze może (ZGADUJE - nie wiem) to być widoczne. Trzeba by sprawdzić.
Próbowałeś kiedykolwiek ciąć kilka arkuszy papieru na raz? (pytanie odnośnie arkuszy z kartami, przy założeniu, że są one idealnie spasowane do cięcia)
Tak, tnie bez problemu. Im szybciej tym ładniejsze, czystsze cięcie. Im wolniej tym bardziej widać nadpalenie ale tnie więcej kartek.

Jaka jest rzeczywista dokładność, którą można uzyskać przy cięciu (chodzi mi o dokładność ustawienia linii cięcia)?
Linia prosta zawsze jest linią prostą, chyba, że masz coś pogięte. Jak pracuje tylko 1 silnik to nie nie ma jak skręcić ;)
Ale mam wrażenie, że pytasz o coś innego. Rozwiń może pytanie.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: sopelma »

Dzięki wielkie za szybką odpowiedź
Sir_Yaro pisze:Jaka jest rzeczywista dokładność, którą można uzyskać przy cięciu (chodzi mi o dokładność ustawienia linii cięcia)?
Linia prosta zawsze jest linią prostą, chyba, że masz coś pogięte. Jak pracuje tylko 1 silnik to nie nie ma jak skręcić ;)
Ale mam wrażenie, że pytasz o coś innego. Rozwiń może pytanie.
Chodziło mi bardziej o powtarzalność tej samej (wcześniej ustawionej) linii cięcia - czy ustawione arkusze dokladnie w tym samym miejscu zostaną przycięte dokładnie tak samo (w różnych "sesjach").
Właściwie to pytanie można zamknąć, czy lepiej użyć gilotyny i ręcznie wyciąć arkusze, czy lepiej uzyć plotera do wycięcia idealnie takich samych kart?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

sopelma pisze:Dzięki wielkie za szybką odpowiedź
Chodziło mi bardziej o powtarzalność tej samej (wcześniej ustawionej) linii cięcia - czy ustawione arkusze dokladnie w tym samym miejscu zostaną przycięte dokładnie tak samo (w różnych "sesjach").
Właściwie to pytanie można zamknąć, czy lepiej użyć gilotyny i ręcznie wyciąć arkusze, czy lepiej uzyć plotera do wycięcia idealnie takich samych kart?
W samach jednej sesji cięcia powtarzalność jest idealna. Natomiast MÓJ laser pomiędzy sesjami ma minimalne odchyły. To znaczy ze jeśli na tej samej kartce wypalę ten sam kształt 2x (w osobnych sesjach) to będą wzdlędem siebie minimalnie przesunięte. Wygląda jakby parkowanie nie kończyło ruchu idealnie w tym samy miejscu co laser zaczynał. Bardzo wątpię aby to była przypadłość wszystkich laserów.
globus20
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: globus20 »

Ja osobiście na start najbardziej jestem zainteresowany cięciem akrylu do 3mm grubości bo większość znaczników czy żetonów jest tak robionych.
Jaki sprzęt byś zaproponował do takiego zadania?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Nie wiem czemu ale mam wrażenie, że wy myślicie, ja śpię z tymi laserami i się na nich jakoś specjalnie znam :)
globus20 pisze:Ja osobiście na start najbardziej jestem zainteresowany cięciem akrylu do 3mm grubości bo większość znaczników czy żetonów jest tak robionych.
Jaki sprzęt byś zaproponował do takiego zadania?
Niestety z tego co czytałem to tylko 30-40W laser CO₂
http://www.ebay.com/itm/Professional-40 ... 3ac271bae5
globus20
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: globus20 »

Sir_Yaro pisze:Nie wiem czemu ale mam wrażenie, że wy myślicie, ja śpię z tymi laserami i się na nich jakoś specjalnie znam :)
Sam się wykreowałeś na takiego specjalistę :lol:
A tak poważnie to czytałem że w tych co2 z niższej półki lasery są takiej sobie jakości i lepiej kupować mocniejsze np 60W i pracować tylko na 70% mocy wtedy laser pożyje dłużej, niż kupować 40W i jechać na 100% bo wtedy napewno szybko padnie.
Tylko koszt takiego sprzętu jest już spory i dla zadań domowych już się robi drogo, chyba że zrobić sobie małą produkcję i sprzedawać by odzyskać cześć kosztów.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

globus20 pisze:Sam się wykreowałeś na takiego specjalistę :lol:
Gdzie? Kiedy? To oszczerstwo! :lol:
A tak poważnie to czytałem że w tych co2 z niższej półki lasery są takiej sobie jakości i lepiej kupować mocniejsze np 60W i pracować tylko na 70% mocy wtedy laser pożyje dłużej, niż kupować 40W i jechać na 100% bo wtedy napewno szybko padnie.
Bardzo możliwe. Tylko trzeba też pamiętać, że te rzeczy piszą przeważnie osoby które trzaskają na tych maszynkach rzeczy całymi dniami. Ja używam lasera ciągiem przez 2-3 dni, a potem leży na szafie przez 3 tygodnie. Więc nawet mała żywotność rzędu 5000h starczy mi na ~10 lat używania :D

Jak z każdym narzędziem, jak chcesz kupować to kupuj najlepsze na co Cię stać ale pod dane przeznaczenie. Ja nigdy nie chciałem ciąć/grawerować metalu, szkła, akrylu więc kupiłem tanią używkę z 2 ręki za niecały 1000. Natomiast ze sklejką się trochę przeliczyłem (mój słabo tnie) dlatego sugeruję kupno 5W+ a nie 2.8W.
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 350
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 253 times
Been thanked: 54 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: narandil »

podzielę się ostatnim znaleziskiem: http://www.fneu.fr/pnp/

jest tam trochę plików do pnp. Niektóre co prawda po francusku ale angielskie też się znajdą ;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Moja wypowiedź nt sketchup wywołała jakąś falę zapytań i już 5 osób mnie pyta jak to robię. Kleję więc wiadomość którą wysłałem pierwszej osobie aby tego nie powtarzać 100x.
Sir_Yaro pisze: plugin jest tutaj:
http://birchenough.co.uk/sketchup-laser-cutter-plugin/
link jest na dole pod filmem

dodajesz go przez
window -> preferences -> extensions -> install extension

Uzywanie jest proste choc nie koniecznie intuicyjne
narysuj kwadrat i ustaw jego grubosc na np 2mm
zaznacz cały, prawy myszy na obiekcie -> make component
obok narysuj drugi i zrób go na 5mm
zaznacz cały, prawy myszy na obiekcie -> make component

Na marginesie: komponenty są zajebiste. np robisz jakas sciankę do 20 przegródek, kopiujesz ją 19 razy, ustawiasz w odpowiednich miejscach i orientujesz sie, że w każdej miało byc jakieś wcięcie. Zamiast kasowac i robić od poczatku, robisz wcięcie na jednym, a identyczna zmiana pojawia sie na wszystkich kopiach komponentu :)

teraz:
tools -> create cut sheet
wybierz jakie grubosci ma wyeksportowac np 2
i zapisz z okna dialogowego które sie pojawi.

otwórz zapisany rysunek - gotowe

jak podasz przy eksporcie "2, 5" to utworzy 2 rysunki. jeden z materiałami 2mm, drugi z tymi 5mm.

grubosć obiektu musi byc idealnie taka jaką podajesz wiec przy rysowaniu wartosci wpisuj recznie a nie myszką :)
Awatar użytkownika
ravenone
Posty: 239
Rejestracja: 13 lip 2016, 21:29
Has thanked: 64 times
Been thanked: 35 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: ravenone »

A tu moje DIY:
Spoiler:
W pudełku mieście podstawka + Khazad Dum + 5 przygód (nie wyjąłem z pudełek, bo lubię z nich korzystać:D).
Część żetonów ograwerowałem cyfrą 5, bo wkurzała mnie masa znaczników na wyprawach 11+.
Całość jest niezwykle funkcjonalna, a scenariusz i składanie talii da się przygotować w kilka minut:)
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: splocki »

Mała i poręczne pudełko do Race For The Galaxy z wydziwianym wieczkiem i wydłubanym napisem.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59777B87

Żeby otworzyć pudełko najpierw trzeba cofnąć wieczko do tyłu, a następnie można je podnieść do góry.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=597B7FC5

Wysuwany zawias widziany z zewnątrz.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5977A160

Zawias z prowadnicą. Kilkanaście godzin dłubania, mierzenia i poprawiania.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59750355

Pudełko bez zawartości.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=59BCFD36

Bardzo się starałem, aby powietrze nie miało tu za dużo miejsca.
https://scontent-cdg2-1.xx.fbcdn.net/v/ ... e=5987B360
Awatar użytkownika
Quille
Posty: 328
Rejestracja: 13 lut 2017, 00:34
Been thanked: 6 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Quille »

splocki pisze:Mała i poręczne pudełko do Race For The Galaxy z wydziwianym wieczkiem i wydłubanym napisem.
Ja tam się nie znam, ale wygląda świetnie - jak coś, co za 60 lat wnuki mogłyby znaleźć na strychu :D
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

splocki pisze: Bardzo się starałem, aby powietrze nie miało tu za dużo miejsca.
A gdzie miejsce na dodatki?! :D
Spoiler:
Ale pomysł ogólnie super :)

Tapnięte | keep-disco-evil
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

Akurat z RFTG nie ma co kombinować, cały 1 arc (podstawka + 3 dodatki) w sam raz wchodzi do pudełka od dodatku.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
fahrad
Posty: 226
Rejestracja: 24 cze 2015, 10:46
Has thanked: 8 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: fahrad »

Ma ktoś z Was wersję PnP gry Roll Player Deluxe ? Nigdzie nie mogę znaleźć.
J821
Posty: 13
Rejestracja: 25 sty 2016, 14:48
Has thanked: 9 times
Been thanked: 4 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: J821 »

Czy jest w stanie ktoś podpowiedzieć na jakiej gramaturze papieru są wydrukowane w takich grach jak Runebound/Chaos w starym świecie?

Do tej pory drukowałem na papierze fotograficznym błyszczącym 260g/m² ale nie podobają mi się błyszczące karty, lepsze są matowe.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

fahrad pisze:Ma ktoś z Was wersję PnP gry Roll Player Deluxe ? Nigdzie nie mogę znaleźć.
Możesz kupić na stronie wydawcy. Tylko cenę mają z dupy. Jak chcesz to się mogę złożyć na zakup.

Swoją drogą prawie skończyłem tłumaczyć dostępne komponenty i prawie wszystko mam już dostępne po polsku. Tylko jakość grafiki jest przeciętna...

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
globus20
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: globus20 »

Sir_Yaro pisze: Nigdy nic nie grawerowałem. Tylko ciąłem. Przymierzam się do wygrawerowania kości K6. Ciekawy jestem jak to wyjdzie.
A mógłbyś sprawdzić czy jesteś w stanie wygrawerować coś na czarnym kamieniu / tłuczeń - taki, co się łupie choćby z ulicy - posypują tym podjazdy czy krzaczki (gravel) ? :) PROSZĘ
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

globus20 pisze:
Sir_Yaro pisze: Nigdy nic nie grawerowałem. Tylko ciąłem. Przymierzam się do wygrawerowania kości K6. Ciekawy jestem jak to wyjdzie.
A mógłbyś sprawdzić czy jesteś w stanie wygrawerować coś na czarnym kamieniu / tłuczeń - taki, co się łupie choćby z ulicy - posypują tym podjazdy czy krzaczki (gravel) ? :) PROSZĘ
Bardzo, bardzo wątpię. To tylko niecałe 3W. A kamień pewnie jeszcze kamieniowi nie równy. Ale jak będę coś palił to zobaczę.
Awatar użytkownika
splocki
Posty: 540
Rejestracja: 06 mar 2013, 09:01
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: splocki »

Tym razem przygotowałem pudełko do gry Ascension: Chronicle of the Godslayer
Drewno dębowe bejcowane na czarno.
Napis malowany ręcznie.
Pudełko ma podwójne dno pod którym znajduję się schowek na planszę.
http://winonboard.blogspot.com/2017/05/ ... nsion.html
globus20
Posty: 7
Rejestracja: 20 kwie 2017, 21:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: globus20 »

Sir_Yaro pisze:Bardzo, bardzo wątpię. To tylko niecałe 3W. A kamień pewnie jeszcze kamieniowi nie równy. Ale jak będę coś palił to zobaczę.
Dokładnie chodzi mi o coś takiego. Często w doniczkach są wysypywane tego rodzaju kamyczki.
Po Angielsku slate po Polsku łupek.
Styknie by cokolwiek się pokazało a będzie można zakładać że większej mocy będzie grawerował bez problemu :)
Obrazek
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 350
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 253 times
Been thanked: 54 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: narandil »

wrzuciłem karty do GOSU na bgg oraz zaaktualizowałem o linki wpis o DIY. Have fun! :wink:
ODPOWIEDZ