Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
djedi gamer
Posty: 482
Rejestracja: 27 mar 2012, 10:38
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time

Re: Odp: Zrób to sam cz. 2

Post autor: djedi gamer »

Ja drukowałem na naklejkach a4. Papier taki jak do drukowania etykiet, ale w formacie a4. Planszę tniesz na kawałki w poste razor (program darmowy) i kleisz na wyciętą tekturę.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 480 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yosz »

Dla wszystkich lubiących "dłubać" przy swoich planszówkach, robić wypraski itp: Palmer na ZnadPlanszy rozpoczął nowy cykl właśnie o tym: http://palmer.znadplanszy.pl/2013/06/24 ... ie-wyklad/
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Themer
Posty: 6
Rejestracja: 10 lut 2011, 21:35

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Themer »

Witam, przygotowałem własne wersje kart/żetonów/budynków z dodatków do gry Puerto Rico. Być może komuś przydadzą się one: http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... =5&t=24413

Pozdrawiam
Palmer
Posty: 1266
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Palmer »

Była teoria, teraz czas na praktykę. Jeśli ktoś się nudzi w wakacje, to zachęcam do zakolegowania się z tekturą ;) KLIK!
Awatar użytkownika
jawohl
Posty: 303
Rejestracja: 06 sty 2012, 13:18
Lokalizacja: Warszawa

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: jawohl »

Uhh... przeczytałem dziś wszystkie 63 strony tego tematu i gdyby nie wasze zdjęcia gotowych gier/ulepszeń to by mi się odechciało. Mam dwie lewe ręce do majsterkowania (!) :( Szczególnie zabawnie były strony dotyczące waszego zamówienia klocków. Z kilkuset zrobiło się 8000. Współczuję i podziwiam zamawiającego :roll:

Nasunęło mi się kilka pytań i wątpliwości, które poruszę w punktach. Dodam, że wszystkie elementy jakie planuję zrobić, to tylko dodatkowe rozszerzenia fanowskie, dodatkowe karty, maty, do gier, które kupione leżą u mnie na półkach :)

1. Wszystkie elementy własnej roboty, których nie da się trzymać w koszulkach, trzeba jakos zabezpieczyć. Do plansz polecacie przezroczystą folię samoprzylepną. Do żetonów, kafelków polecano LAKIER Capon. Ktoś mówił, że na allegro jest w dobrych cenach, jednak jedyne co znalazłem to "CAPON LAKIER PODKŁADOWY DO PARKIETU 1L".... Chyba jednak nie tym smarować oklejone samoprzylepnymi zadrukowanymi etykietami z obu stron kafelki tekturowe? Na własną rękę znalazłem coś takiego "lakiery akrylowe w sprayu" -> http://kajots.pl/pl/lakier-akrylowy-spr ... arwny.html Nie mam jednak pojecia czy spelnilby swoje zadanie?
Przewinął się również pomysł szerokiej przezroczystej taśmy klejącej, którą mozna pokryc kafelki. Takie rozwiązanie wydaje mi się solidniejsze... Co myślicie?
Z drugiej strony może kiedyś spróbuję pomalować jakieś figurki, które mam w grach, wtedy taki spray by się przydał również. // Bezbawrny lakier do paznokci?

2. Jako fundament kafelków użyję tekturę introligatorską 1mm, a nadruk zrobię na etykietach samoprzylepnych/kartkach papieru samoprzylepnego. Polecaliście nożyki do tapet z wymiennymi końcówkami + linijka, więc wydaje mi się, że ten zestaw będzie najlepszy. Czytałem o waszych róznych metodach, ale chyba najlepsza będzie -nakleic arkusz samoprzylepny na tekturę i wycinać razem. na gotowe kafelki naklejać rewersy i lakierować (jeszcze nie wiem czym ;)) Drukować cos takiego na dmowej atramentowej drukarce czy kierować się z tym do drukarni? Ilość: dużo.

3. Przy druku maty do gry warto próbować drukować na atramentowej domowej drukarce, po uprzednim pocięciu plików na a4 i potem oklejać tym tekturę introligatorską (tym razem grubszą)? Może jakieś bardziej giętkie propozycje, materiały? Może lepiej zanieść do drukarni?

4. Karty. 160g najlepsza grubość? I teraz znowu pytanie - jeśli chcę miec włącznie z rewersami, jak najlepiej robić? Oczywiście na koniec chciałbym zapakować je w koszulki. Papier kredowy chyba nie wchodzi w grę, bo nie mam drukarki laserowej


5.
WARSZAWA

Polecicie jakieś sklepy oraz drukarnie, które mają dobre ceny? najfajniej internetowe z opcją odbioru osobistego w Warszawie, wtedy gwarancja niskiej ceny :) Ze sklepów kojarzę tylko ten artystyczny na ul. Mazowieckiej. Co do drukarni, nie znam żadnej, która ma dobre oferty..

Uff... dzięki z góry za odpowiedzi.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gigi »

jawohl pisze: WARSZAWA

Polecicie jakieś sklepy oraz drukarnie, które mają dobre ceny? najfajniej internetowe z opcją odbioru osobistego w Warszawie, wtedy gwarancja niskiej ceny :) Ze sklepów kojarzę tylko ten artystyczny na ul. Mazowieckiej. Co do drukarni, nie znam żadnej, która ma dobre oferty..

Uff... dzięki z góry za odpowiedzi.
Drukowałem ostatnio karty i planszę do modern art w drukani cyfrowej na ulicy kobielskiej 69 http://www.multiprint.pl.
Za wydruk 6 stron o formacie a4, na papierze o gramaturze 300 zapłaciłem 11 zł
Wychodzi ok 2 zl za stronę (druk+papier).
Na Twoim miejscu ,bym nie przesadzał z tym zabezpieczaniem kart.Możesz bawić się w zabezpieczenie ,gdy wiesz ,że będziesz grał dużo w daną grę . Ja nie zabezpieczam kart.
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gigi »

Modern art ,grafiki przygotowane przez veljareka z forum(dostępne są na bgg) .Zmniejszyłem karty do rozmiaru 6*4 cm.
Wydruk w drukarni cyfrowej na papierze 300.
Koszt 11,00 zł.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 30 lip 2013, 10:55 przez gigi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1185
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

:)
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
gigi
Posty: 823
Rejestracja: 24 lip 2006, 16:19
Lokalizacja: warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gigi »

Plansza do Can't Stop z bgg
Spoiler:
Moja wersja catch the lion.
Spoiler:
Ostatnio zmieniony 30 lip 2013, 10:56 przez gigi, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
plokij
Posty: 46
Rejestracja: 14 lis 2010, 20:30

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: plokij »

Do kart polecam ZAOKRĄGLACZ NAROŻNIKÓW cena ok 22 zł. Warto ponieważ karty na rogach tak się nie niszczą.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3640
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 54 times
Been thanked: 118 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: gafik »

Spoiler:
Linkowanie niepoprawne :)
Już ok ;)
Ostatnio zmieniony 19 lip 2013, 20:21 przez gafik, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 77rpm »

Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

77rpm pisze:http://boardgamegeek.com/image/857506/m ... e=original

Jak oni robią takie heksy ?
Odlewają z gipsu. Forma to albo pojemnik po jakimś paszteciku czy budyniu, albo była robiona z kartonu falistego.
Awatar użytkownika
yasioo
Posty: 28
Rejestracja: 15 lip 2013, 18:54
Lokalizacja: Bydgoszcz

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: yasioo »

Sam tego jeszcze nie sprawdzałem ale mam pomysł, żeby takie hexy, łącznie ze wzgórzami, robić z masy solnej :)
Awatar użytkownika
77rpm
Posty: 378
Rejestracja: 18 wrz 2011, 12:33
Lokalizacja: Jelenia Góra

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: 77rpm »

Fajny pomysł z tym odlaniem... i kupa pracy.
A z czego oni robią te zwykłe klasyczne heksy, na których stawiają odlewki :) ?
Awatar użytkownika
watman
Posty: 809
Rejestracja: 22 kwie 2010, 14:33
Lokalizacja: Tychy

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: watman »

77rpm pisze:Fajny pomysł z tym odlaniem... i kupa pracy.
A z czego oni robią te zwykłe klasyczne heksy, na których stawiają odlewki :) ?
foamboard?
Sepelite me facie versa in terram, osculetur me mortuum mundus in culum... | In omnia pericula tasta testicula
BGG | Piwo i Planszówki Blog | Fanpage na FB
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: lacki2000 »

Takie ogólne pytanie mam: czy samoróbki kompletnych gier można legalnie kupować/sprzedawać?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

lacki2000 pisze:Takie ogólne pytanie mam: czy samoróbki kompletnych gier można legalnie kupować/sprzedawać?
Zależy na jakiej licencji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: lacki2000 »

Pierzasty pisze:
lacki2000 pisze:Takie ogólne pytanie mam: czy samoróbki kompletnych gier można legalnie kupować/sprzedawać?
Zależy na jakiej licencji.
yy no na takiej, że ktoś zrobił samoróbkę i ja bym chciał od niego kupić, bo np. jakość mnie zadowala a cena znacznie niższa niż oryginał bądź używka.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Curiosity
Administrator
Posty: 8720
Rejestracja: 03 wrz 2012, 14:08
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2627 times
Been thanked: 2319 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Curiosity »

Gry wideo, filmy i muzykę też tak kupujesz?
Jesteś tu od niedawna? Masz pytania co do funkcjonowania forum? Pisz.
Regulamin forum || Regulamin podforum handlowego
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: FortArt »

Było o tym setki razy - mechanika gry planszowej nie jest utworem i nie podlega żadnej ochronie.
Ale grafiki i logo gry, być może też nazwa, są własnością wydawnictwa/autora i jeśli ktoś użył ich w swojej samoróbce bez zgody to naruszył czyjeś prawa autorskie. Nie ważne czy sprzedaje czy rozdaje grę.

Natomiast kupowanie lub ściąganie przez sieć rzeczy naruszających prawa autorskie (poza programami komputerowymi) nigdy w Polsce nie było nielegalne.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: lacki2000 »

A na własny użytek samoróbkę wykonać można?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
matoozik
Posty: 403
Rejestracja: 24 sie 2009, 14:19
Lokalizacja: Małopolska

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: matoozik »

lacki2000 pisze:A na własny użytek samoróbkę wykonać można?
Możesz, pod warunkiem że nie wykorzystasz oryginalnych grafik z gry. Na BGG jest bardzo dużo gotowych plików wykonanych przez graczy i udostępnionych innym graczom :) np.tutaj. Dla przykładu znajduje się tutaj fantastyczna wersja Puerto Rico.
Małpa nie żyje. Przedstawienie skończone.
Moja skromna kolekcja: matoozik
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7875
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

A jeżeli nie można? A jeżeli można w innym kraju, to jak wiedzieć czy można czy nie można na wodach międzynarodowych? Nie ma co sobie głowy zawracać takim problemem moim zdaniem, w dalszym ciągu uważam, że jak ktoś poświęci kilka ładnych godzin oraz nieraz większe pieniądze niż potrzebne są do kupna tej samej gry to przeważnie i tak gry kupuje (jak nie wierzycie mi na słowo to wystarczy wspomnieć samoróbki WC). Oczywiście można mieć skrajne podejście, że nic nigdy nie wolno, ale moim zdaniem nie warto ;)
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10023
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1304 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

Curiosity pisze:Gry wideo, filmy i muzykę też tak kupujesz?

tja - jakby Mietek ze szwagrem nakręcili w piwnicy Pacific Rift to bym pewnie kupił :)...
ODPOWIEDZ