Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vincencik »

Cześć, przymierzam się pierwszy raz do drukowania kart i tu pojawia kilka pytań. Szukałem już co prawda tu na forum porad, ale jakoś nie mogę dotrzeć do interesującej mnie informacji. Mianowicie:

Dysponuję w pracy drukarką Canon C5235i, która to wg specyfikacji umożliwia druk na papierze o max gramaturze 265g/m2. Troszkę mało i nie chciałbym ryzykować z 300g+ toteż postanowiłem rewersy i awersy drukować osobno (poza tym dwustronny druk się rozjeżdża o 0,5mm). Czy mógłby ktoś z własnego doświadczenia napisać jakie papiery stosuje? Są błyszczące, są matowe, satyny, kredy itp itd. Podobają mi się karty takie jak są w cytadeli lub ucho króla, coś jakby lniana faktura. Wyglądają znacznie lepiej niż na gładkim papierze. Generalnie nie mam zamiaru tego uszlachetniać czy coś, po prostu drukuję awers i rewers i wkładam w koszulki (może nawet nie będę ich sklejał). Czy może nie bawić się w lniane i po prostu wziąć jakiś kredowy 170g i tyle? Ktoś ma większe doświadczenie w druku kart na domowych/biurowych drukarkach i na rożnych papierach? Najbardziej mnie nurtuje (w przypadku rezygnacji z lnianego) czy dać połysk czy mat skoro chcę je w koszulkach trzymać.

PS. czytałem bloga o profesjonalnym wykonaniu kart do gry :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Zobacz mój temat o robieniu gier pnp. Tam są przykłady używanych papierów.
Ja bym mimo wszystko używał papieru błyszczącego ponieważ jakość wydruku i odwzorowania kolorów jest znacznie lepsza.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vincencik »

Właśnie to czynię, dzięki! Wychodzi na to że papier foto najlepiej :) Pamiętam że kiedyś jakieś karty (chyba do Carcassonne, "z rozkazu króla") drukowałem jako odbitki zdjęć z allegro. Jednak chyba kupienie papieru wychodzi taniej.
sopelma
Posty: 45
Rejestracja: 30 sty 2012, 10:06

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: sopelma »

vincencik pisze:Cześć, przymierzam się pierwszy raz do drukowania kart i tu pojawia kilka pytań. Szukałem już co prawda tu na forum porad, ale jakoś nie mogę dotrzeć do interesującej mnie informacji. Mianowicie:

Dysponuję w pracy drukarką Canon C5235i, która to wg specyfikacji umożliwia druk na papierze o max gramaturze 265g/m2. Troszkę mało i nie chciałbym ryzykować z 300g+ toteż postanowiłem rewersy i awersy drukować osobno (poza tym dwustronny druk się rozjeżdża o 0,5mm).
to jest kombajn biurowy - spokojnie pociągnie papier 300g - pamiętaj jedynie, żeby ustawić w opcjach drukowania najwiekszą dostępną grubość papieru, a nie zostawiać ustawień fabrycznych (thick). Co do przesunięć w druku dwustronnym, ja osobiście zawsze używam podajnika ręcznego (z boku) i drukuje jednostronnie (2x), dzięki czemu metodą prób i błędów jesteś w stanie znaleźć ustawienie kartki, które zredukuje przesunięcia.
Tak przy okazji to przesunięcie rzędu 0.5mm nie jest tragedią :D.

Osobiście potwierdzam, że jakościowo papiery dwustronne Mabitechu są super (Yaro - dzięki za cynk).
300g jest super (grubość jak bristol) i uważam go za idealny wybór do druku kart. 220g jest ok pod warunkiem, że zalaminujesz folią (co najmniej 2x100mikronów), ale biorąc pod uwagę stsounkowo małą róznicę w cenie to brałbym tylko 300g (różnica w grubości między 220g a 300g jest naprawdę wyczuwalna i o wiele wieksza niż się spodziewałem).
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 12:46 przez sopelma, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

sopelma pisze:
vincencik pisze:Cześć, przymierzam się pierwszy raz do drukowania kart i tu pojawia kilka pytań. Szukałem już co prawda tu na forum porad, ale jakoś nie mogę dotrzeć do interesującej mnie informacji. Mianowicie:

Dysponuję w pracy drukarką Canon C5235i, która to wg specyfikacji umożliwia druk na papierze o max gramaturze 265g/m2. Troszkę mało i nie chciałbym ryzykować z 300g+ toteż postanowiłem rewersy i awersy drukować osobno (poza tym dwustronny druk się rozjeżdża o 0,5mm).
to jest kombajn biurowy - spokojnie pociągnie papier 300g - pamiętaj jedynie, żeby ustawić w opcjach drukowania najwiekszą dostępną grubość papieru, a nie zostawiać ustawień fabrycznych (thick). Co do przesunięć w druku dwustronnym, ja osobiście zawsze używam podajnika ręcznego (z boku) i drukuje jednostronnie (2x), dzięki czemu metodą prób i błędów jesteś w stanie znaleźć ustawienie kartki, które zredukuje przesunięcia.
Tak przy okazji to przesunięcie rzędu 0.5mm nie jest tragedią :D.
Nie szalałbym z papierem 300 g, w specyfikacji podają max 256 g. Moja drukarka w robocie obsługuje do 300 g i już miała problem. Można sprawdzić, może łyknie, ale nie zakładałbym że na 100%.
Zgodzę się, że drukowanie jednostronne x2 + metodą prób i błędów ustawianie drugiego wydruku. Tego typu urządzenia i tak nie wydrukują obustronnie przy grupości powyżej 200g (przynajmniej moja).
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: vincencik »

Własnie dlatego wolę dwustronnie nie szaleć bo wtedy muszę kupić papier 300g a boje się że drukarka nie uciągnie. Mam w planie drukować jednostronnie na tym papierze:

http://mabitech.pl/?188,papier-foto-pre ... 180g-50ark

lub ewentualnie jedna strona na tym 180g a druga 135g, nie wiem jak lepiej. Karty pójdą do koszulek więc tak jak pisałem teoretycznie nie musza być sklejone.
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: smalco »

Nie wiem gdzie szukać więc pisze tutaj.
Chcę kupić okrągłe pędzelki do pomalowania figurek z Talismana. Szukam takich do pomalowania szczegółów. Jakie mi polecacie. Cena jest ważna.
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

jak ktoś używa dużo pędzli , albo nie lubi zbytnio o nie dbać to ja ostatnio stestowałem takie cuda z aliexpress

tutaj 100 pędzli w jednym rozmiarze to 78,81 zł. przez przelewy24.pl


jak ktoś tyle nie potrzebuje to w sklepie tego wystawcy są też mniejsze choć już nie tak korzystne cenowo oferty

https://www.aliexpress.com/item/BGLN-10 ... 0.0.KZXbHV



pakiet próbny 2 $ za pięć...

https://www.aliexpress.com/item/5Pcs-Se ... 0.0.YKAFrb



oczywiście dla tych co nie wiedzą - pędzle przyjdę za ok. miesiąc ...czasem szybciej, czasem wolniej
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Zrób to sam cz. 2

Post autor: schizofretka »

rastula pisze:jak ktoś używa dużo pędzli , albo nie lubi zbytnio o nie dbać to ja ostatnio stestowałem takie cuda z aliexpress

tutaj 100 pędzli w jednym rozmiarze to 78,81 zł. przez przelewy24.pl
No tak, szlachta nie płucze pędzelków, ona je wyrzuca po użyciu ;)

Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
rastula
Posty: 10021
Rejestracja: 04 sty 2012, 01:02
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1277 times
Been thanked: 1307 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: rastula »

schizofretka pisze:
rastula pisze:jak ktoś używa dużo pędzli , albo nie lubi zbytnio o nie dbać to ja ostatnio stestowałem takie cuda z aliexpress

tutaj 100 pędzli w jednym rozmiarze to 78,81 zł. przez przelewy24.pl
No tak, szlachta nie płucze pędzelków, ona je wyrzuca po użyciu ;)


takie małe pędzelki niszczą się szybko :)...
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

smalco pisze:Nie wiem gdzie szukać więc pisze tutaj.
Chcę kupić okrągłe pędzelki do pomalowania figurek z Talismana. Szukam takich do pomalowania szczegółów. Jakie mi polecacie. Cena jest ważna.
Jak tanio to mag-pol, ale ja ich nie lubię bardzo. Z w miarę tanich używam Kolibri, zdaje się że Synthetic Golden Sable.

Jak rozumiem, chcesz jakiś niewielki rozmiar, poniżej zera (0, 00 lub 000). Osobiście nie lubię tych cienkich pędzli, nie umiem nimi malować. Nawet drobne szczegóły wolę robić małym, ale nie takim bardzo cieniutkim pędzlem z dobrą szpiczastą końcówką. Wiem, że dobrze się sprawdzają Winsor & newton, ale te tanie nie są.
Moim najdroższym jest Tamiya Modeling Brush PRO II (Small lub Fine, nie pamiętam teraz) i sprawdza się znakomicie, ale cena w Polsce odstrasza nawet przed patrzeniemna niego. Zamawiałem swój z Japonii przy okazji innego zamówienia za mniej niż 50% ceny.
Ostatnio zmieniony 15 maja 2017, 20:02 przez Jiloo, łącznie zmieniany 1 raz.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

W&N to rozpusta, to są pędzle z najwyższej półki.

Bardzo dobre i tanie są pędzle Kolibri czy lootpite. Zresztą, polecam się przejść do sklepu dla plastyków i tam coś wybrać. Pędzle są po 4-5zł, jak się zużyje/nie będzie odpowiadał, to mała strata.

Do malowania drobnych szczegółów nie musi być supermały pędzel, za to musi mieć dobry, ostry koniec.
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: smalco »

Dzięki

Wysłane z mojego myPhone_CUBE_LTE przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
akahoshi
Posty: 902
Rejestracja: 07 maja 2015, 08:32
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 27 times
Been thanked: 26 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: akahoshi »

Dobre pędzle, z naturalnego włosia robi również Kozłowski.
Moja groteka
Nieoficjalne FAQ do Robinsona
"Kiedy jesteś martwy, to nie wiesz, że jesteś martwy. Stanowi to problem tylko dla innych. Kiedy jesteś głupi, jest dokładnie tak samo."
Michael E. Brown
smalco
Posty: 287
Rejestracja: 17 mar 2015, 14:06
Has thanked: 1 time
Been thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: smalco »

Cena ma duży wpływ nq moją decyzje.
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: malekith_86 »

przeglądałem sobie wątek i natrafiłem na coś takiego
narandil pisze:u mnie całe DIY zaczęło się kilka lat temu od gry GOSU z dodatkiem Kamakor - która nie ma polskiej wersji (choć jest po polsku na BGA). Więc zamiast 10 rodzajów goblinów - zrobiłem mix 10 różnych ras: krasnoludy, zombie, roboty, superbohaterowie, itd. W sumie ponad 200 kart, które zamówiłem przez Printer Studio. Masa roboty w photoshopie ale efekt graficzny niesamowity
czy dobrze rozumiem, że wydruk tych kart robiłeś tutaj http://www.printerstudio.com/ ?

jeśli tak to jak to wyglądało cenowo? cena za kartę? czy za arkusz? i dodatkowo wysyłka do PL?

czy w żadnej polskiej drukarni nie można sobie zapłacić za wydruk przygotowanych kart?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Printerstudio I podobne serwisy są koszmarnie drogie. Kiedyś te chińskie były jeszcze w akceptowalnych cechach ale amerykańce łykają każdą kwotę, aż do poziomu kiedy nawet dla nich zaczyna być za drogo. Na bgg jest cały temat z narzekaniami na to.
Karty w pl można zamówić ale :
-nie jest specjalnie łatwo znaleźć miejsce które zrobi jedna talię,
-zwykle tłuką w tysiącach sztuk więc jedna talia może kosztować 1-2zł od karty,
-pliki często trzeba przygotować pod firmę,
-często tylko drukują i nie wycinają kart

No i ostatnie, jak sam sobie sobie karty zrobię mam fun i kosztuje mnie to ułamek kwoty.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
Ostatnio zmieniony 18 maja 2017, 15:38 przez Sir_Yaro, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

U Chińczyków da się zamówić takie małe praski do wycinania kart kredytowych z plastiku, to może do papieru też się nada? Trochę roboty, ale po wydruku w arkuszach pewnie sporo taniej ciąć samemu.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

kwiatosz pisze:U Chińczyków da się zamówić takie małe praski do wycinania kart kredytowych z plastiku, to może do papieru też się nada? Trochę roboty, ale po wydruku w arkuszach pewnie sporo taniej ciąć samemu.
Brzmi dobrze... Zarzucisz jakiegoś linka może?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

playerator pisze:
kwiatosz pisze:U Chińczyków da się zamówić takie małe praski do wycinania kart kredytowych z plastiku, to może do papieru też się nada? Trochę roboty, ale po wydruku w arkuszach pewnie sporo taniej ciąć samemu.
Brzmi dobrze... Zarzucisz jakiegoś linka może?
klik
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
narandil
Posty: 351
Rejestracja: 09 gru 2013, 10:06
Has thanked: 255 times
Been thanked: 54 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: narandil »

malekith_86 pisze:przeglądałem sobie wątek i natrafiłem na coś takiego
narandil pisze:u mnie całe DIY zaczęło się kilka lat temu od gry GOSU z dodatkiem Kamakor - która nie ma polskiej wersji (choć jest po polsku na BGA). Więc zamiast 10 rodzajów goblinów - zrobiłem mix 10 różnych ras: krasnoludy, zombie, roboty, superbohaterowie, itd. W sumie ponad 200 kart, które zamówiłem przez Printer Studio. Masa roboty w photoshopie ale efekt graficzny niesamowity
czy dobrze rozumiem, że wydruk tych kart robiłeś tutaj http://www.printerstudio.com/ ?

jeśli tak to jak to wyglądało cenowo? cena za kartę? czy za arkusz? i dodatkowo wysyłka do PL?

czy w żadnej polskiej drukarni nie można sobie zapłacić za wydruk przygotowanych kart?
tak to ta strona. cena była "za talię a'54"x liczba zamówionych talii. niestety od czasu jak ja zamawiałem kilka lat temu, ich ceny poszybowały w górę - dodatkowo miałem jakiś kosmiczny rabat za zapisanie się. w lokalnej drukarni / punkcie ksero drukowałem raz dwustronnie na kredowym 300g. Całkiem fajnie wyszło choć z lekkim przesunięciem 2mm. oczywiście wycinanie we własnym zakresie.
Awatar użytkownika
Jiloo
Posty: 2420
Rejestracja: 19 sie 2011, 14:11
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 524 times
Been thanked: 455 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Jiloo »

narandil pisze:(...) w lokalnej drukarni / punkcie ksero drukowałem raz dwustronnie na kredowym 300g. Całkiem fajnie wyszło choć z lekkim przesunięciem 2mm. oczywiście wycinanie we własnym zakresie.
2 mm to nie jest lekkie przesunięcie. Przy karcie CCG to już kolosalne przesunięcie.

Znajomy zamawiał ostatnio gdzieś druk kart, zapytam o szczegóły i dam znać jak efekty.
| keep-disco-evil |
mam | szukam | oddam
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: malekith_86 »

a co myślicie o czymś takim?

http://mepel.pl/arkusz-czyste-karty-61x87mm

przypadkiem trafiłem na to
wiem, że to świadczy o moim skrajnym lenistwie :oops:
zastanawiam się też jaka jest jakość takich kart i czy jak taki arkusz przechodzi przez drukarkę to czy te karty nie wypadają z tego arkusza

Jiloo byłbym wdzięczny

zasadniczo chciałbym sobie zrobić porządne karty do fanowskich dodatków do zakazanych gwiazd i szukam jakie mam opcje na zrobienie tego bez samodzielnego wycinania :oops:
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

kwiatosz pisze:
playerator pisze: Brzmi dobrze... Zarzucisz jakiegoś linka może?
klik
Dziękuję. To tanio, czy typowo?
Dobrze, że opis nie ma znaczenia, bo tłumaczenie na polski jest chyba mniej zrozumiałe od oryginału :)

malekith_86 pisze:a co myślicie o czymś takim?

http://mepel.pl/arkusz-czyste-karty-61x87mm
A pojedyncze, czyste karty (też są w meplu) można jakoś przepuścić przez drukarkę? Odpadł by problem z pozycjonowaniem kart na takim arkuszu.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
malekith_86
Posty: 791
Rejestracja: 11 kwie 2016, 14:25
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 2 times
Been thanked: 11 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: malekith_86 »

z tego co jest w opisie do tych czystych kart wynika, że one się nie nadają do takich celów
Karty posiadają powłokę przeźroczystą, można na nich pisać jedynie pisakiem
ODPOWIEDZ