Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

Nie mam pojęcia jak kształtują się ceny, bo sam nie kupowałem, jedynie wpadło mi w oko przypadkiem i zapisałem - bo być może dla kogoś taki sprzęt byłby interesujący.
Na tej samej zasadzie sprzęty do wycinania kostek gitarowych z kart plastikowych mogą być sensowną alternatywą dla okrągłych żetonów, bo dużo łatwiej uzyskiwalną.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

malekith_86 pisze:z tego co jest w opisie do tych czystych kart wynika, że one się nie nadają do takich celów
Karty posiadają powłokę przeźroczystą, można na nich pisać jedynie pisakiem
Niektóre się nadają - klik - :wink:

Tak mi jeszcze wpadło do głowy - w niektórych grach rewersy kart nie mają szczególnego znaczenia, więc można by użyć typowej talii plus nalepka "po całości" na awers. Myślę, że gdyby plecki w tej typowej talii miały odpowiednią, neutralną grafikę w pastelowych odcieniach i sensownym kolorze, to taki sposób zdałby egzamin. Może ktoś już tego próbował?
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

playerator pisze:
malekith_86 pisze:z tego co jest w opisie do tych czystych kart wynika, że one się nie nadają do takich celów
Karty posiadają powłokę przeźroczystą, można na nich pisać jedynie pisakiem
Niektóre się nadają - klik - :wink:

Tak mi jeszcze wpadło do głowy - w niektórych grach rewersy kart nie mają szczególnego znaczenia, więc można by użyć typowej talii plus nalepka "po całości" na awers. Myślę, że gdyby plecki w tej typowej talii miały odpowiednią, neutralną grafikę w pastelowych odcieniach i sensownym kolorze, to taki sposób zdałby egzamin. Może ktoś już tego próbował?
Nom. Coś podobnego. Do Alien frontiers jako rewersu użyłem rozgwieżdzonego nieba. Więc spasowanie obu stron było drugorzędną sprawą.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pawluus_3 »

Tak mi jeszcze wpadło do głowy - w niektórych grach rewersy kart nie mają szczególnego znaczenia, więc można by użyć typowej talii plus nalepka "po całości" na awers. Myślę, że gdyby plecki w tej typowej talii miały odpowiednią, neutralną grafikę w pastelowych odcieniach i sensownym kolorze, to taki sposób zdałby egzamin. Może ktoś już tego próbował?
Osobiście najczęściej korzystam z takiego rozwiązania, jest to dla mnie najlepsza opcja.
Ostatnio zrobiłem sobie nacje Polan do O:NI Albo wcześniej do Red7 Koszt talii w promocji to 1zł w pewnym francuskim sklepie na "C" ;)

PS. Ktoś poratuje instrukcją jak wrzucać zdjęcia do posta?
Awatar użytkownika
Skryty Planszoholik
Posty: 119
Rejestracja: 09 mar 2016, 15:37
Has thanked: 4 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Skryty Planszoholik »

Hej, czy gdzie kupujecie piankę do robienia wyprasek? może ktoś podrzucić linka do taniego sklepu online?

kolego Pawlus, cóż to za tani francuski sklep? czyżby Carrefour ? :oops:
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pawluus_3 »

Oczywiście że to ten sklep;) w normalnej cenie talia jest po 3 zł jednak co jakiś czas widziałem promocję na karty.
Zakupiłem kilkanaście talii i jeszcze kilka mam na przyszłe projekty;)

To kolej na moje pytanie:
Czym myślę o zrobieniu customowych kostek. Planuje kupić czyste kości i poprzyklejać na nie grafiki wydrukowane na papierze samoprzylepnym.
Czym zabezpieczyć naklejki by nie schodziły a grafika się nie ścierała?
zukam rozwiązania budżetowego.
Ostatnio zmieniony 20 maja 2017, 14:44 przez pawluus_3, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

Do takich celów najlepsze są kości z obniżonymi ściankami - to znaczy takie, które mają bardziej wystające brzegi, to zabezpiecza najlepiej, bo nalepki nie mają kontaktu z podłożem etc. Lakier w sprayu byłby drugim krokiem, ale nie wiem na ile potrzebnym, zależy na ile częsta ta turlanina.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pawluus_3 »

Niby tak ale szukam rozwiązania budżetowego.
Może ktoś stosuje jeszcze jakieś inne sprawdzone metody?
Lub gdzie kupić kostki z brzegami w okazjonalnej cenie?
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

O damn, ja je w Rebelu kupowałem po 1,50, ale widzę że teraz jakby drożej gdzieniegdzie. I to o ile :shock:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Najtaniej to kupić drewniane sześciany z Chin i na nich coś nakleić lub wypalić. Dodatkowo jak trzeba koloru to można zafarbować wodną bejcą w proszku.

Wysłane z nogi przy użyciu stonogi.
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: cactusse »

Można kupić puste plastikowe bądź drewniane kostki (w meplu widziałem po ok 1.70 PLN) i przetransferować na nie symbole za pomocą drukarki laserowej, papieru kredowego, żelazka i odrobiny octu.
Spoiler:
Efekt jest dosyć trwały (kostki przeżyły już ponad 20 brutalnych partii w Arkham i Eldritch Horror bez żadnych śladów), aczkolwiek wymaga poświęcenia kostki lub dwóch bogom eksperymentu ;-)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

cactusse pisze:Można kupić puste plastikowe bądź drewniane kostki (w meplu widziałem po ok 1.70 PLN) i przetransferować na nie symbole za pomocą drukarki laserowej, papieru kredowego, żelazka i odrobiny octu.
Spoiler:
Efekt jest dosyć trwały (kostki przeżyły już ponad 20 brutalnych partii w Arkham i Eldritch Horror bez żadnych śladów), aczkolwiek wymaga poświęcenia kostki lub dwóch bogom eksperymentu ;-)
Kolega pytał o tanie kości. 1-2zł to cena normalna w pl. Więc myślę, że 50gr za sztukę to max :P
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

Te z wkleslymi sciankami sa po 8zl w mepelu, wiec po 2 zl to przyzwoicie.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

kwiatosz pisze:Te z wkleslymi sciankami sa po 8zl w mepelu, wiec po 2 zl to przyzwoicie.
Szaleństwo.
Ja kupiłem tutaj:
http://www.blankdice.co.uk/6_Sided_indented_dice/10/
50 kości za €17.50
Awatar użytkownika
pawluus_3
Posty: 84
Rejestracja: 05 mar 2015, 11:27
Lokalizacja: Wodzisław Śląski
Has thanked: 6 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: pawluus_3 »

Cena poniżej 2 zł jest już bardziej znośna, wcześniej widziałem te po 8zl za sztukę, co jest jednak cena zaporową jak ma się kupić z 15 kości. Aczkolwiek im taniej tym oczywiście lepiej - zaczynam interesować się aukcjami na alliexpres, ciekawi to wygląda. Tak więc szukam dalej.

Bardzo zainteresowało mnie to transferowanie druku laserowego bo powiem że wygląda niezwykle interesująco i przyzwoicie. Jestem możliwość nanoszenia także innego koloru niż czarny? Ocet nie wybiela wtedy tonera? Większość plastiku się nadaje?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: donmakaron »

cactusse pisze:Można kupić puste plastikowe bądź drewniane kostki (w meplu widziałem po ok 1.70 PLN) i przetransferować na nie symbole za pomocą drukarki laserowej, papieru kredowego, żelazka i odrobiny octu.
Jest gdzieś jakiś przystępny tutorial? ;)
Awatar użytkownika
playerator
Posty: 2873
Rejestracja: 01 lis 2015, 21:11
Has thanked: 904 times
Been thanked: 310 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: playerator »

pawluus_3 pisze:... myślę o zrobieniu customowych kostek ...
To ja się trochę podrażnię :wink: - klik - laser 60W i pisaki olejowe. Fajne, nie?

A tutaj do poczytania.

Nieco bliżej tematu - myślałem niedawno o kostkach drewnianych (blank) i wypalaniu customowych symboli za pomocą zrobionych na tę okazję stempli nakładanych na lutownicę. Trochę to prymitywny sposób, przy tych wszystkich laserach, ale mógłby się sprawdzić. Może nawet na plastiku, gdyby potem przeszlifować ścianki. Oczywiście, symbole musiałyby być raczej... symboliczne :wink:, bo grawerem nie jestem. Na pomyśle na razie się skończyło, praktyczne próby dopiero przede mną.
tak że = w takim razie, więc
także = też, również
Piszmy po polsku :)
Awatar użytkownika
cactusse
Posty: 479
Rejestracja: 10 sty 2012, 15:50
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 390 times
Been thanked: 330 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: cactusse »

donmakaron pisze:Jest gdzieś jakiś przystępny tutorial? ;)
Tutorial z którego korzystałem jest tutaj.

Sama metoda jest banalna :
1. Drukujesz obrazek na papierze kredowym - powinno to być wykonane na laserowej drukarce lub odbite na ksero (kwestia toneru).
2. Przykładasz obrazek do wybranej powierzchni
3. Przyciskasz go nagrzanym żelazkiem (kilka razy, po kilka sekund, wymaga eksperymentowania i poświęcenia ;-) )
4. Delikatnie zrywasz papier z powierzchni
5. Papier kredowy pozostawia szaro-białą warstwę na docelowej powierzchni i obrazku - można to łatwo usunąć czyszcząc powierzchnię wodą z octem (świetnie się u mnie sprawdziła stara szczoteczka do zębów ;-) )
pawluus_3 pisze:Bardzo zainteresowało mnie to transferowanie druku laserowego bo powiem że wygląda niezwykle interesująco i przyzwoicie. Jestem możliwość nanoszenia także innego koloru niż czarny? Ocet nie wybiela wtedy tonera? Większość plastiku się nadaje?
Niestety nie wiem, jak będę miał szansę to przetestuje (aczkolwiek zbieram się do tego testu już dwa lata ;-) ).
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

a co myślicie o drukowaniu kart plastikowych? Np. drukarką MAGICARD ENDURO? (cena około 1500zł), zamiast tekturowych
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Ave Jupiter pisze:a co myślicie o drukowaniu kart plastikowych? Np. drukarką MAGICARD ENDURO? (cena około 1500zł), może drukować nawet 100 kart plastikowych
Mysle ze musiałbyś na tym dobrze zarabiac aby to miało jakikolwiek sens. Drukarka droższa niż profesjonalne atramenty, a materiały także drogie:
http://www.ymck.pl/do-drukarek-magicard ... ymcko.html
i jeszcze plastik (czyste karty) trzeba dodać.
Więc pierwsze 1500 kart kosztuje Cię jakieś 2zł+ za kartę, a kolejne 1zł+.
Awatar użytkownika
Ave Jupiter
Posty: 234
Rejestracja: 05 maja 2017, 22:26
Lokalizacja: Dolny Śląsk/ Wielkopolska
Has thanked: 2 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Ave Jupiter »

chyba masz rację, 2 zeta za kartę, ewentualnie hurtem zet za kartę to i tak za drogo, bo licząc niechby w planszówce było 50 kart, to same karty podnoszą koszt produkcji, co oczywiście zawsze się przerzuca na klientów. No chyba, że ktoś wystawia na kickstarter'ze swój pomysł i to ewentualnie zrobić jako taki bonus dla darczyńców, żeby zamiast zwykłych tańszych materiałów wysłać im produkty lepszej jakości jako wyraz wdzięczności za wsparcie projektu. Ewentualnie chyba, że uda się znaleźć tańsze "plastiki",
Jedynymi i prawowitymi spadkobiercami Północy są dzieci Jowisza i Europy.
schizofretka
Posty: 4360
Rejestracja: 13 mar 2010, 17:29
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 6 times

Zrób to sam cz. 2

Post autor: schizofretka »

Czym się kierować przy kupnie gilotyny?

Potrzeba chwili to równe docinanie koszulek na karty, ale fajnie gdyby posłużyła również do pimpów, czyli sprawdzała się przy cięciu materiałów trudnych do zrobienia na równo skalpelem.
Konieczne precyzja i powtarzalność.

Fajnie by było, by nieużywana nie zajmowała zyt dużo miejsca.

Stukał Lucjan Szołajski
Ja bym chciał do ciemnej nocki tak układać z wami razem,
Ale dajcie nowe klocki, albo zmieńcie ten obrazek!
Mogę przynieść
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Czytałem (ale nie sprawdzałem), że jesli potrzebna precyzja i dokładność to gilotyna tego nie da. Nie pytaj mnie czemu bo nie wiem. Ludzie pisali, że do takich celów trymery są znacznie lepsze.
Awatar użytkownika
zioombel
Posty: 1148
Rejestracja: 21 wrz 2010, 13:19
Lokalizacja: Wołomin
Has thanked: 200 times
Been thanked: 98 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: zioombel »

Ja mam gilotyne. Dałem za nią około 100. Czasem jak tnę jedna kartke to mimo tego, że dokładnie trzymam to jakoś się to fikusnie wygina i od czasu do czasu dziwnie przytnie. . Wydaje mi się, że koszulka się zegnie zamiast obciąć. Z trymerem też pracowałem robiąc zaproszenia na ślub. I wydaje mi się, że właśnie on będzie lepszy od gilotyny. Po weekendzie mogę sprawdzić czy da radę z koszulka. Jakie chcesz ciąć? W domu mam rebel premium, mayday, ffg, arcane tinmen, i chyba ultra pro. Która próbować?

Edycja: a może nóż krążkowy?
Ostatnio zmieniony 27 maja 2017, 07:43 przez zioombel, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1643
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 356 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

trymer na pewno da rade bo sam przycinałem koszulki swoim trymerem.
ODPOWIEDZ