Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: kwiatosz »

Żeby było ładne czy trwałe? Jak ładne to w sumie chętnie bym zobaczył (jakby się postarać i zrobić odlewaną zwłaszcza), natomiast jeżeli chodzi o wytrzymałość, to pianka jest w zupełności wystarczająca, więc ja, szukając czegoś wystarczająco wytrzymałego, nie eksperymentowałem.
Ostatnio zmieniony 19 paź 2015, 17:12 przez kwiatosz, łącznie zmieniany 1 raz.
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
grucha
Posty: 362
Rejestracja: 08 paź 2006, 08:18
Lokalizacja: Szamotuły, k/Poznania
Has thanked: 14 times
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: grucha »

Czyli warto było zapytać, dzięki.
O brudzeniu totalnie nie pomyślałem, można by to wykonać ze zwykłej stalówki i pomalować nawet ale wtedy waga nie była by już zadowalająca .

Chyba jednak zostaje pianka/drewno.
Pochodzenie człowieka od małpy jest prywatną sprawą każdego z nas.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

grucha pisze: można by to wykonać ze zwykłej stalówki i pomalować nawet ale wtedy waga nie była by już zadowalająca .
Wtedy mielibyśmy najcięższą grę tego roku :) I skończyłyby się dywagacje nad ciężkością innych tytułów...
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: costi »

MisterC pisze:Aluminium chyba szybko pobrudzi karton...

...no i nie pomalujesz.
Chyba że masz farbę amelinową ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Andarist
Posty: 443
Rejestracja: 08 gru 2014, 19:39
Has thanked: 3 times
Been thanked: 8 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Andarist »

Tyle gier, a tak malo miejsca...

Robi ktos moze wlasne pudelka do gier, zeby troche to wszystko odpowietrzyc? Jakies porady, wskazowki?
Poszukuję: Na Chwale Rzymu - Zona Senatora (Mloda)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Andarist pisze:Tyle gier, a tak malo miejsca...

Robi ktos moze wlasne pudelka do gier, zeby troche to wszystko odpowietrzyc? Jakies porady, wskazowki?
A z czym masz problem? Bo po za duzą pracochłonnością to bardzo prosta robota...
unfever
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:38

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: unfever »

Hej Panowie i Panie, dzień dobry na tym forum :)

Pytanie mam odnośnie lakierowania planszy - bo temat wielokrotnie się przewijał ale nikt nie dał konkretnych fachowych porad ("ktoś słyszał że można, ale w sumie nie wie; ktoś miał polakierować i dać znać jak wyszło" - nie dał etc etc). Wiec jak to jest z tym lakierowaniem druku?

Czym lakierować? Lakier akrylowy (matowy czy błyszczący daje lepszy efekt?)? Ktoś coś wspominał o lakierze do włosów? Wspominaliście jeszcze o folii klejącej przezroczystej ale to ma wyglądać full-profeska więc odpada :D

Zrobiłem kilka planszy do pewnej gry ale kolory wyszły dosyć blade (przeważa czerń) - wielkość B2 i B3 (zamówione na allegro, w formie plakatu - więc pewnie druk atramentowy). Widzę, że kolory można rozmazywać przy przecieraniu (np. palcem). Czy lakier uwydatni kolory i dodatkowo zabezpieczy powierzchnię?

Ps. Efekty wrzucę już niedługo, prawie 1600 kart różnych wymiarów (głównie 3"x2" i 2"x2") + 2 plansze (w tym jedna dwustronna). Zostało mi jeszcze pudełko które będę robił w tym tygodniu ale muszę jeszcze je przemyśleć żeby to wszystko pomieścić w sensowny sposób :P
Ps2. Gdybym wiedział jak czasochłonne jest coś takiego nigdy bym się tego nie podjął :D
Awatar użytkownika
veljarek
Posty: 1186
Rejestracja: 07 sty 2009, 19:50
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 5 times
Been thanked: 22 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: veljarek »

Ja uzywalem lakieru matowego w spray i sprawdził sie rewelacyjnie. Wyostrzyl kolory druku atramentowego.
Tylko nie używaj blyszczacego bo graczom to przeszkadza jak swiatlo sie odbija od planszy. Jest kilka takich gier i każdy na nie narzeka przez ten polysk.
_______________
Nie wystarczy grać w gry, trzeba jeszcze grać we właściwe gry
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Ja lakierowałem karty varniszem do farb akrylowych.
unfever
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:38

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: unfever »

Dzięki wielkie Panowie za info, własnie się zastanawiałem nad mat czy błysk (bardziej na mat ale zastanawiałem się czy jeszcze bardziej nie wyblakną kolory). Spróbuje lakier i zobaczymy jak efekty!

Możliwe że główną plansze i tak będę przedrukowywał bo krawędzie pól mało kontrastująco wyszły z tłem i jest troszkę nieczytelnie w niektórych miejscach - zauważyłem że drukarnie oferują lakierowanie offsetowe, spotkał się ktoś z tym albo ma jakieś doświadczenie? Działa to na tej samej zasadzie co lakier/werniks czy i tak będę musiał nałożyć dodatkową warstwę zabezpieczającą lakieru?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

unfever pisze:Dzięki wielkie Panowie za info, własnie się zastanawiałem nad mat czy błysk (bardziej na mat ale zastanawiałem się czy jeszcze bardziej nie wyblakną kolory). Spróbuje lakier i zobaczymy jak efekty!

Możliwe że główną plansze i tak będę przedrukowywał bo krawędzie pól mało kontrastująco wyszły z tłem i jest troszkę nieczytelnie w niektórych miejscach - zauważyłem że drukarnie oferują lakierowanie offsetowe, spotkał się ktoś z tym albo ma jakieś doświadczenie? Działa to na tej samej zasadzie co lakier/werniks czy i tak będę musiał nałożyć dodatkową warstwę zabezpieczającą lakieru?
Jak masz możliwość i zasoby aby wydrukować to w drukarni to ja bym brał pełen pakiet. Jestem pewien, że lakierowanie w drukarni będzie znacznie lepszej jakości niż sam byłbyś w stanie wykonać. No i skład planszy z dużych arkuszy będzie dużo łatwiejszy niż z samodzielnie drukowanych stron A4 czy A3.


Ps. Nie pisz "lakier/werniks" bo to nie to samo. To coś jak pisać "polonez/mercedes". Niby jedno i drugie to samochód ale różnica jest bardzo duża. :)
unfever
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:38

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: unfever »

Zatem przy kolejnej próbie druku planszy spróbuje tym lakierem offsetowym który oferuje drukarnia, dam znać jak poszło. Na razie spróbuje pociągnąć obecną plansze lakierem akrylowym bo już zamówiłem - nie wiedziałem że ten werniks taki zajebisty (różnica w cenie trzykrotna ale za puszkę 0,4L 10zł za lakier a 30zł za werniks to ciągle niewielkie pieniądze :P). Jak lakier offsetowy będzie cienki to spróbuje jeszcze werniksem. Metoda prób i błędów - w końcu będzie idealnie :)

Wszystkie karty to druk A4 wykonany na laserze (mam za "darmo" jak nikt w robocie nie widzi :D), całkiem niezłe kolory i brak rozmazywania. Plansze B2 już musiałem z drukarni brać, bo słabo by to wyglądało w przypadku łączenia kartek A4 (no i spora trudność w równym przyklejeniu papieru względem pozostałych arkuszy).
unfever
Posty: 18
Rejestracja: 02 wrz 2015, 10:38

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: unfever »

Da sie? da sie, ale po co? :D jeszcze te kości z drewna i karty które się zaraz rozlecą (szczególnie że trzyma się je na ręce i ciągle maca). Propsy natomiast za super board - dużo napracowania!
Awatar użytkownika
michalldz90
Posty: 572
Rejestracja: 07 wrz 2014, 20:47
Has thanked: 28 times
Been thanked: 60 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: michalldz90 »

Mam pytanie, gdzie można kupić pusty kafelek/hex do takiej gry jak keyflower (rozmiar: 7cm) i żeby był z grubej tektury... odrazu wyprzedadzm odpowiedzi: nie nie chce mi się samemu wycinać :)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

michalldz90 pisze:Mam pytanie, gdzie można kupić pusty kafelek/hex do takiej gry jak keyflower (rozmiar: 7cm) i żeby był z grubej tektury... odrazu wyprzedadzm odpowiedzi: nie nie chce mi się samemu wycinać :)
7cm? Na pewno? Strasznie duży. Choć w sumie zależy który wymiar podałeś.

Możesz kupić tutaj:
http://www.spielematerial.de/en/hexagon-60-mm.html
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

Na aliexpres są drewniane. 100szt ok 5usd jak dobrze pamiętam. Nie wiem czy wymiar dokładnie taki będzie.
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
szczemp
Posty: 10
Rejestracja: 10 sty 2015, 10:43

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: szczemp »

misioooo pisze:Na aliexpres są drewniane. 100szt ok 5usd jak dobrze pamiętam. Nie wiem czy wymiar dokładnie taki będzie.
Gdzie?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

szczemp pisze:
misioooo pisze:Na aliexpres są drewniane. 100szt ok 5usd jak dobrze pamiętam. Nie wiem czy wymiar dokładnie taki będzie.
Gdzie?
w szukajce na portalu. co za lenistwo...

http://pl.aliexpress.com/item/120pcs-lo ... 12611.html
szczemp
Posty: 10
Rejestracja: 10 sty 2015, 10:43

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: szczemp »

Chwilę po napisaniu posta znalazłem:)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

w któryms temacie o DIY wrzucałam linki do tego sprzedawcy. O ile pamietam ma jeszcze kółka i kwadraty.
Justynian
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2016, 17:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Justynian »

Hej,
Jestem nowy na forum. Trafiłem tutaj bo chcę zapytać bardziej doświadczonych od siebie ;) , w jaki sposób wykonać samodzielnie składaną planszę do gry. Rozmiar całej planszy to 70 cm x 100 cm.
Macie jakieś rady ? Zastanawiałem się nad tekturą introligatorską, a może płyta pilśniowa ? Ale przede wszystkim jak wykonać składanie...
Będę wdzięczny za rady.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Justynian pisze:Hej,
Jestem nowy na forum. Trafiłem tutaj bo chcę zapytać bardziej doświadczonych od siebie ;) , w jaki sposób wykonać samodzielnie składaną planszę do gry. Rozmiar całej planszy to 70 cm x 100 cm.
Macie jakieś rady ? Zastanawiałem się nad tekturą introligatorską, a może płyta pilśniowa ? Ale przede wszystkim jak wykonać składanie...
Będę wdzięczny za rady.
mniej więcej tak:
https://boardgamegeek.com/thread/531148 ... l-pictures
Z tym, że ja najpierw robię składaną plansze z tektury introligatorskiej, a dopiero potem naklejam na nią wydruk.
W przypadku planszy do Zaawansowanej Cywilizacji wydrukowałem plansze na materiale i jestem cały czas z niej bardzo zadowolony.
Justynian
Posty: 5
Rejestracja: 13 cze 2016, 17:13

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Justynian »

Dzięki.
W linku autor nie zostawia przerw między fragmentami planszy. Ja mam wydruk w całości 70 cm x 100 cm, na folii matowej.
Nie będzie problemu, jeśli zrobię jak Ty tzn. najpierw plansza a potem naklejenie?

Jak grubą tekturę używasz pod planszę? Czy 1,5 mm na żetony będzie dość?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1644
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 358 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Justynian pisze:Dzięki.
W linku autor nie zostawia przerw między fragmentami planszy. Ja mam wydruk w całości 70 cm x 100 cm, na folii matowej.
Nie będzie problemu, jeśli zrobię jak Ty tzn. najpierw plansza a potem naklejenie?
Trzeba potem bardzo ostrożnie rozcinać naklejkę w miejscach gdzie plansza będzie "zawijana" do tyłu ale wg mnie to jedyny minus.
Jak grubą tekturę używasz pod planszę? Czy 1,5 mm na żetony będzie dość?
Używam 1.5-2mm. Przeważnie 1.5mm bo powyżej tej wartości bardzo szybko rośnie trudność przecięcia.
Raz się skusiłem na żetony i planszę 3mm - wyszło super ale męczyłem się strasznie i zużyłem od cholery noży. Wg mnie nie warto.
Tony23
Posty: 421
Rejestracja: 03 paź 2014, 18:43
Been thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Tony23 »

Zrobiłem w końcu swoja pierwszą wypraskę.
Koślawa bo koślawa, pierwszy raz pracowałem z tym materiałem, jakość sprzętu też ograniczona
ale własna i cieszy
troszkę trzeba ją jeszcze doszlifować, może pomalować, ale spełnia już swoją funkcję
Spoiler:
ODPOWIEDZ