Zrób to sam cz. 2

Własnoręczne działania twórcze: upiększanie, inserty, malowanie figurek, tworzenie prototypów, stoły do planszówek itp.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Erni »

Muszę przyznać, że pierwsze partie w "moje" Dobble były zdecydowanie trudniejsze, niż gra w oryginalne Dobble. Jednak to kwestia przyzwyczajenia się do nowych symboli, których przecież nie trzeba nazywać super dokładnie; "Reksio" to przecież "pies", "Dora" równie dobrze może być "dziewczynką z plecakiem", a "Baranek Shaun" - zwykłą "owcą".
(Prawie) wszystkim w rodzinie nowa edycja bardzo się spodobała, zwłaszcza córce (wiadomo). Napisałem "prawie", bo teściowa marudzi, że taki krasnal Gapcio czy Furby to nie jej klimat. A do alternatywnego nazewnictwa, tak po swojemu, też się nie chce przekonać.
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: karola12 »

Losiek pisze:Poszukaj jeszcze tutaj:
http://boardgamegeek.com/geeklist/70480 ... us/page/1?
dziekuje za linka. Masz jakies fajne typy z tej listy?
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Kilka dni temu doprowadziłem do stanu grywalności Grę o Tron. Tutaj można zobaczyć jak aktualnie wygląda:
https://plus.google.com/photos/11616360 ... a_xpO7g7gE

Obrazek
Obrazek
Obrazek

Przede mną jeszcze zastąpienie pionków figurkami (na razie mam połowę lannisterów)
Obrazek
i wykończenie pudełka (grawer, malowanie, lakierowanie).

A tutaj znajdują się pliki:
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 94#p610494
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: parasite »

Witam
Niestety nie mam za bardzo czasu na przeglądnięcie całego wątku ( choć w miarę możliwości staram się to robić ), a sprawa dosyć pilna, bo przeprowadzka za pasem i chcę zabezpieczyć w jakiś sposób zawartość gier. Stąd pytanie: z czego najszybciej i najłatwiej zrobić własną wypraskę na wymiar ( usztywnione przegrody, które będę mógł łatwo dopasować pod względem wymiarów ) Kiedyś widziałem coś podobnego u kolegi z takich białych deseczek - lekkie, a zarazem twarde i solidne, ale jakby wtedy nie przyszło mi do głowy zapytać się "co i jak". Jeśli mam na to poświęcić wolną chwilę, to nie zależy mi na czystej prowizorce więc jakieś kartony wklejone w pudełko odpadają.
Awatar użytkownika
Arcus
Posty: 37
Rejestracja: 16 gru 2014, 10:21
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Arcus »

Witam!
Jeśli chodzi o te "lekkie deseczki" to najprawdopodobniej balsa.

Polecanym materiałem jest foamboard (płyta piankowa), jest łatwa do obróbki domowymi sposobami.
Oprócz tego możesz użyć zwykłego kartonu - najtaniej i najłatwiej jest go dostać.
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: parasite »

po zdjęciach widzę, że to jest to :) dzięki wielkie ! to pewnie " na klej się da " ;) prawda ( jakiś specjalny rodzaj ? ) ?
parasite
Posty: 249
Rejestracja: 26 lis 2012, 08:50
Has thanked: 6 times
Been thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: parasite »

MisterC pisze:Do takich rzeczy głównie klej Magic (kupisz na osiedlu).
na Krzykach takiego jeszcze nie widziałem :shock: :wink: a tak poważnie - czyli klej do wszystkiego wystarczy ?
Awatar użytkownika
donmakaron
Posty: 3523
Rejestracja: 16 kwie 2009, 09:33
Has thanked: 198 times
Been thanked: 646 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: donmakaron »

Większość porządnych klejów sobie poradzi, magic faktycznie najlepszy. Turbo kleje w stylu superglue potrafią żreć piankę z foamboarda.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

Ja mam pytanie ciut z innej beczki. Chcę zrobić sobie planszę. Kupuję karton 2/3mm jaki tam mi pasuje.
Drukuję sobie planszę w kolorze - na czym? Papier samoprzylepny? Papier foto?
Naklejam wydruk na karton... Jakim klejem, aby papier naklejany się nie pomarszczył i po przycięciu krawędzie "naklejki" nie odłaziły i wszystko było elegancko?
Rozumiem, że na wierzch takiej planszy dobrze nakleić jakąś folię - mogę jakiś przykład prosić?
Zagięcia planszy - to zostawię sobie na deser (ale chyba sklejenie fragmentów najpierw jakąś mocną taśmą i dopiero na gotową "rozkładówkę" wrzucam planszę kolorową będzie najlepsze).
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

misioooo pisze:Ja mam pytanie ciut z innej beczki. Chcę zrobić sobie planszę. Kupuję karton 2/3mm jaki tam mi pasuje.
Drukuję sobie planszę w kolorze - na czym? Papier samoprzylepny? Papier foto?
Naklejam wydruk na karton... Jakim klejem, aby papier naklejany się nie pomarszczył i po przycięciu krawędzie "naklejki" nie odłaziły i wszystko było elegancko?
Rozumiem, że na wierzch takiej planszy dobrze nakleić jakąś folię - mogę jakiś przykład prosić?
Zagięcia planszy - to zostawię sobie na deser (ale chyba sklejenie fragmentów najpierw jakąś mocną taśmą i dopiero na gotową "rozkładówkę" wrzucam planszę kolorową będzie najlepsze).
Ja drukuje na standardowym papierze 80g dobrej jakości. i przyklejam taśmą dwustronna. W przypadku żetonów klejem.
karty drukuję na papierze 300g i na nic nie przyklejam.
Na wierzch nic nie daję - na razie nie widziałem na razie takiej potrzeby. Drukuję na dobrej drukarce która zabezpiecza wydruki- wyglądają jak polakierowane.
http://bit.ly/GOT-grafiki
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: CydPL »

Ja do naklejania planszy używam taśmy dwustronnej (np. TESLA - dostępna w hipermarketach). Wtedy masz pewność że się nie pomarszczy (bo jest suche). Z klejami jest ten problem, że nawet jeśli papier się nie zmarszczy (bo np. jest fotograficzny) to tektura (lita), nawet lekko zamoczona na całej powierzchni, lekko wygina się przy schnięciu. Trzeba jedynie uważać przy naklejaniu, bo raczej nie poprawisz ;p

Tektura lita 3mm to już nawet nieco ponad potrzeby. Ja na plansze używam 2mm. Jest sztywna a łatwiej się kroi :)

Planszę docinam po naklejeniu, więc krawędzie nie odłażą. Dla pewności można też zabezpieczyć krawędź mocną taśmą klejącą.
Do montowania plansz składanych polecam power tape (również dostępne w hipermarketach). Choć ostatnio zrobiłem montowaną na magnesy neodymowe ;]

Co do rodzaju papierów się nie wypowiem, bo mam ten luksus, że mam dostęp do porządnej drukarki laserowej i syntetycznego papieru w różnych grubościach i w sporym formacie (SRA3).
Na 300gsm nie drukuję plansz bo na zgięciach nieestetycznie pękają. 200gsm jest w miarę elastyczny i takiego do tej pory używałem.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

Taśmą dwustronną taką "zwykłą" (np 3M) czy jest jakaś mega szeroka?
Ubiegliśie mnie z odpowiedzią. Docinanie gilotyna czy nożyk?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: CydPL »

Ja używam nożyka trochę cieńszego (9mm), bo 14mm mają grubsze ostrza. Ostrza kupuję olfy (10szt chyba ok. 15zł). Często je łamię bo się tępią od aluminiowej linijki i tektury.
Ludzie polecają noże (takie z kółkiem fi45mm chyba) kołowe (czy jak one się tam zwą). Kupiłem w castoramie za ok. 40zł i do tego ostrze Olfy. Żałuję zakupu. Tnie może i fajnie ale łatwo zjechać z "toru" przy linijce więc nie używam.
misioooo
Posty: 5114
Rejestracja: 19 sty 2012, 08:42
Been thanked: 3 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: misioooo »

To nie ma przyrządu w stylu jakiejś prowadnicy ze szczeliną na ostrze do cięcia? Dwie linijki obok siebie i ten krażkowy nie powinien nam nigdzie zjechać chyba?
Sprzedam / wymienięKeyflower+dodatki, Nemo's War, Alien Uprising, Hunt Unknown Quarry, inne
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: CydPL »

@misioooo - nie widziałem, ale byłoby spoko :) (o ile nie byłby to koszt niewielkiej gilotyny)

Ja używam aluminiowej linijki. Trochę z nią już pociąłem zwykłym nożykiem. Setki (jak nie tysiące) kart i kilka plansz. Do tego tysiące żetonów (też z tektury) różnej maści.
Fakt... Jest już trochę zjechana, ale nie są to zadziory tylko krawędź idzie nieco po łuku... Teraz używam jej drugiej krawędzi. Ma 40cm i podklejkę z piankogumki ;p Kosztowała 15zł.
Ta ze stalową krawędzią mogłaby być spoko, ale jeśli mam na linijkę wydać 50zł to dziękuję :) Wolę raz na rok kupić aluminiową za 15zł.
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

CydPL pisze:Ta ze stalową krawędzią mogłaby być spoko, ale jeśli mam na linijkę wydać 50zł to dziękuję :) Wolę raz na rok kupić aluminiową za 15zł.
Niby tak. Ale komfort cięcia przy tej pierwszej jest nieporównywalnie wyższy i nie tępią się tak ostrza. Wg mnie jeśli dużo się tnie to warto.
Awatar użytkownika
CydPL
Posty: 340
Rejestracja: 17 kwie 2014, 14:34
Lokalizacja: Wrocław

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: CydPL »

Nie wątpię. Ale to wygląda trochę jak kupowanie kleju w sprayu 3M 77 (czy jak on się tam zwie).
Podobno cudowny. Suchy, nie lepi papieru do powierzchni na której leży kartka którą psikasz. Pozwala na korektę położenia. Schnie odpowiednio szybko i jest cholernie mocny.

Jedyny problem jest taki, że kosztuje 70zł a taśma dwustronna 7zł ;p

Któregoś razu do sporych powierzchni (w chwili słabości) zakupiłem jakiś polecany w dużym sklepie papierniczym klej w sprayu.
Wydałem chyba ze 35-40zł. Żałuję. Gdybym wtedy wydał te 30zł więcej (i miał gdzie kupić ten od 3M) to pewnie byłbym zadowolony.
Ten tańszy jednak okazał się badziewiem. Powierzchnia psikana albo była mokra, albo jeśli nałożyłem mniej kleju, po zaschnięciu się nie trzymała (albo bardzo słabo).
Klej rozpylany w rękawiczkach krążył w całym pomieszczeniu i czułem jak skleja mi włoski na rękach ;p
Al_Dente
Posty: 478
Rejestracja: 12 sie 2013, 14:53
Has thanked: 10 times
Been thanked: 4 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Al_Dente »

Już drugi raz widzę tego Twojego GOTa, więc napiszę: W głowie mi się nie mieści jak to genialnie wygląda. Brak słów. Gratulacje;)
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

Al_Dente pisze:
Już drugi raz widzę tego Twojego GOTa, więc napiszę: W głowie mi się nie mieści jak to genialnie wygląda. Brak słów. Gratulacje;)
Dziękuję serdecznie. Jakieś dwa miesiące zabawy się opłaciło :)
myszor
Posty: 205
Rejestracja: 13 mar 2013, 14:54
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 1 time

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: myszor »

MisterC pisze:Nie może być. Wbijaj do dowolnego papierniczego. Na Psiaku i w Astrze były na w pasmanteriach, bo panie twierdzą, że to dobry klej do tkanin. Ostatecznie wszystko dostaniesz w Tel-Pen, tylko po co drogi nadkładać.
Dzięki za cynk ;) Nabyłem Magica w papierniczym w Astrze na Horbaczewskiego. 4 zł za tubkę.
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: karola12 »

Powiedzcie mi proszę jakiej dokładnie w mm wielkości są wagoniki w Ticket to train Europa oraz jaka jest wielkość planszy. Przygotowuje się do wykonania
Awatar użytkownika
Sir_Yaro
Posty: 1642
Rejestracja: 21 cze 2014, 18:00
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 47 times
Been thanked: 355 times
Kontakt:

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Sir_Yaro »

karola12 pisze:Powiedzcie mi proszę jakiej dokładnie w mm wielkości są wagoniki w Ticket to train Europa oraz jaka jest wielkość planszy. Przygotowuje się do wykonania
wagon:
2.58 x 0.83 (podstawa) /0.56 (dach) [cm]

plansza:
4x po 26.35 x 26.35 [cm]
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: karola12 »

dziekuje bardzo za szczegółowe wymiary
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: Pierzasty »

Wydrukowałem sobie Magic Realm. Wygląda ślicznie. Teraz tylko pomalować figurki i ofoliować, podkleić i wyciąć ~75 stron kafli, żetonów, kart, ściąg i innych pierdółek Obrazek

W związku z powyższym jeśli jest tu osoba z W-Wy lub okolic posiadająca porządny zaokrąglacz do żetonów o promieniu 2-3mm i skłonna go pożyczyć, byłbym baaardzo wdzięczny.
myszor pisze:Dzięki za cynk ;) Nabyłem Magica w papierniczym w Astrze na Horbaczewskiego. 4 zł za tubkę.
Też nabyłem, zobaczymy jak się sprawdzi.

ed: a ta Gra o Tron wyszła super.
karola12
Posty: 32
Rejestracja: 27 gru 2014, 14:18
Has thanked: 5 times

Re: Zrób to sam cz. 2

Post autor: karola12 »

Tak się zastanawiam ten zaokrąglacz poza wizualnym walorem oraz tym ze karty mniej się zaginają przynosi kartom jakieś inne plusy?
Pytam bo jakoś grając z ostrymi rogami nie odczuwam dyskomfortu.
ODPOWIEDZ