At the Gates of Loyang (Uwe Rosenberg)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
gath
Posty: 203
Rejestracja: 08 cze 2006, 21:47
Lokalizacja: Białystok
Has thanked: 4 times
Been thanked: 10 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: gath »

Chęć kupienia tej gry nachodzi mnie, można powiedzieć, regularnie, więc odważę się zapytać czy ktoś posiada polskie tłumaczenie instrukcji? Bardzo by mi pomogła w decyzji.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: witek »

Jest na stronie Rebela. A ja w swoim Loyangu mam instrukcje polską zrobioną przez Barda (nie pamiętam gdzie kupowałem grę).
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

A jak bardzo potrzeby jest opis zawarty na kartach pomocników? One się pojawiają często, łatwo to spamiętać, czy jednak trzeba czytać za każdym razem?
Innymi słowy tania wersja niderlandzka (co to jednak ani w ząb owej mowy) czy sięgnąć głębiej do portfela i dołożyć do zrozumiałej angielskiej?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: Veridiana »

Ja tam spamiętałam...
Ale współgracze niestety nie i za każdym razem były pytanie "a co on robi?". choć nie miałam wersji niderlandzkiej ;)
Awatar użytkownika
maciejo
Posty: 3356
Rejestracja: 01 lut 2009, 14:20
Lokalizacja: Gliwice-Bielefeld
Has thanked: 104 times
Been thanked: 129 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: maciejo »

FortArt pisze:A jak bardzo potrzeby jest opis zawarty na kartach pomocników? One się pojawiają często, łatwo to spamiętać, czy jednak trzeba czytać za każdym razem?
Innymi słowy tania wersja niderlandzka (co to jednak ani w ząb owej mowy) czy sięgnąć głębiej do portfela i dołożyć do zrozumiałej angielskiej?
jak będziesz często grał to zapamiętasz jeśli jak ja raz na kilka miesięcy to za każdym razem trzeba niestety będzie spojrzećdo tłumaczenia :wink:
Planszówkowym skrytożercom mówię stanowcze NIE !!!
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: ja_n »

FortArt pisze:A jak bardzo potrzeby jest opis zawarty na kartach pomocników? One się pojawiają często, łatwo to spamiętać, czy jednak trzeba czytać za każdym razem?
Ja mam kilkadziesiąt rozgrywek na koncie i nie zawsze pamiętam co robi każdy pomocnik. Nie z każdego się często korzysta, a każdego czasem warto użyć. Niderlandzka wersja może być, ale potrzebna będzie czytelna ściąga z hasłami typu Market crier - sprzedaż ze straganu lub wypełnienie straganów itd. Z drugiej strony miejsca na stole zawsze przy tej grze brakuje, więc jeśli jeszcze będzie musiała tam leżeć ta ściąga, to trochę słabo. A konsultowanie ściągi może dawać hinty przeciwnikom co do tego co trzymamy na ręce.
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Dziękuję, tego się obawiałem. :( A rozumiem, że spolonizować się na własną rękę nie da bo karty nietypowe i nie ma na to koszulek? A może już są?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
loreciak

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: loreciak »

FortArt pisze:Dziękuję, tego się obawiałem. :( A rozumiem, że spolonizować się na własną rękę nie da bo karty nietypowe i nie ma na to koszulek? A może już są?
Gotowych, pasujących idealnie nie ma. Korzystam z koszulek FFG Standard American (zielone 56x87). Na szerokość pasują prawie idealnie, a na wysokość wystają około 0,5 cm (można przyciąć nożykiem do tapet na żądaną wysokość). Jeżeli ktoś potrzebuje naklejki z tłumaczeniem, to mogę wysłać.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: tomuch »

FortArt pisze:Są jakieś perspektywy na polskie wydanie?
Odkopuję :)
Czy coś zmieniło się w tej kwestii? Lacerta wydała już Agricolę dużą i małą, LH, OeL. Może zanim weźmie się za Cavernę lub Glass Road (takie propozycje już padły na forum ;) ), wyda najpierw AtGoL?
Byłoby bardzo miło :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Odpiszę po latach:
melee pisze:Mocno losowy jest pierwszy wybór, jakie warzywo zasadzić na głównym polu.
Wariant zalecany do pierwszej gry (czyli z jednym regularnym klientem na ręce) pozwala ten wybór uczynić nielosowym. Wydaje mi się, że utrzymanie tej zasady ma zdecydowanie sens także w kolejnych grach. Bo inaczej ten regularny klient może długo nie przyjść, a bez tego trudno zarobić jakiś kesz.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: tomuch »

Tycjan pisze:Na kartach pomocników są opisy ich funkcji, ale nie za dużo no i jest ich polskie tłumaczenie na BGG
Może ktoś poratować tym tłumaczeniem pomocników na polski? Na BGG już go nie ma (albo jestem ślepy...).
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: mn3006 »

Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: tomuch »

Ah, to to. O tym wiedziałem. Myślałem, że jest jeszcze coś innego, gdzie opis pomocników jest na takim samym tle (i w takich samych wymiarach), jak karty do AtGoL - na jakimś festiwalu używałem właśnie takiej kopii z tłumaczeniami w koszulkach.
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
grabash4u
Posty: 348
Rejestracja: 30 sty 2013, 16:11
Lokalizacja: Głogów
Has thanked: 6 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: grabash4u »

Kiedyś wykonałem amatorskie tłumaczenie kart na podstawie znalezionego gdzieś w sieci opracowania. Niestety to było moje pierwsze tłumaczenie i ustawiłem zbyt dużą liczbę dpi (600) stąd plik ma wagę 36MB. Jeżeli chcesz się poczęstować to zapraszam na mojego chomika >> http://chomikuj.pl/grabash/pdf - plik atgol.pdf . Znajdziesz tam jeszcze moje tłumaczenia do Yedo, Merchant of Venus i Archipelago a jeszcze w tym roku do Lords of Waterdeep i dodatku. Uprzedzam - nie jestem zawodowym tłumaczem, jednak starałem się nie tłumaczyć słowo-w-słowo, tylko tak by miało to ręce i nogi.
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: tomuch »

grabash4u pisze:Kiedyś wykonałem amatorskie tłumaczenie kart na podstawie znalezionego gdzieś w sieci opracowania.
O to mi właśnie chodziło, dziękuję! :)
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

Wczoraj przy rozgrywce narodził się taki oto pomysł:

Gracz ma 10 keszu, kupuje najtańsze zboże po 3, odsprzedaje je za 1, zaciąga pożyczkę za 5. Ma 13 keszu. Kupuje punkty aż do 5 (1+3+4+5), w czasie gdy innych graczy stać najwyżej na +1, +2 pkt.Czy i dlaczego to nie jest strategia wygrywająca?
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: witek »

Masz wtedy w drugiej rundzie 1 zboże i 0 kesz. Nie rozwijasz się. A jak się ne rozwijasz to się zwijasz...
Kilka rund zejdzie, żeby kupić chociaż jedno warzywko więcej. Tymczasem innych graczy stać na kolejne skoki w punktacji.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, 19:28 przez witek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 894 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: Galatolol »

A zdarzyło się, żeby wygrał ktoś, kto choć raz nie kupił punktu za 1 kesz?
Awatar użytkownika
adikom5777
Posty: 2231
Rejestracja: 28 gru 2009, 08:52
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 81 times
Been thanked: 12 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: adikom5777 »

u mnie nie. Awans w każdej rundzie o przynajmniej 1 punkt to konieczność.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: Cin »

FortArt pisze:Kupuje punkty aż do 5 (1+3+4+5), w czasie gdy innych graczy stać najwyżej na +1, +2 pkt.Czy i dlaczego to nie jest strategia wygrywająca?
Przewaga 3 punktów na początku gry nic nie oznacza.
witek pisze:Masz wtedy w drugiej rundzie 1 zboże i 0 kesz
FortArt pisze:Gracz ma 10 keszu, kupuje najtańsze zboże po 3, odsprzedaje je za 1
Czyli w drugiej rundzie masz 0 keszu i 0 warzyw.
Czyli w piątej rundzie nadal masz 5 punktów... :)
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

W żadnej rundzie nie możesz mieć 0 warzyw - przecież dostajesz z homefielda. Czyli w trzeciej rundzie po wymianie możesz już robić dostawę regularnemu klientowi. Robisz to runde pozniej niz reszta, ale jednak masz przewage bardzo tanio kupionych pkt.

Moje partie jak dotąd kończyły się przewagą 1 pkt albo remisy byly w pkt. Stąd moje wątpliwosci co do tej strategii.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
witek
Posty: 254
Rejestracja: 15 kwie 2010, 18:05
Lokalizacja: Rzeszów
Been thanked: 14 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: witek »

Bardzo trudno byłoby zdobyć pieniądze na rozbudowę. W 3 rundzie możesz dostarczyć do regularnego klienta, ale tylko wtedy kiedy uda ci się wyłożyć jedną konkretną kartę (tego z podwójnym zbożem). W najlepszym wypadku w 3 rundzie idziesz na 6 pole i masz 2 lub 3 kesz (nie pamiętam ile daje akurat ten klient) i jesteś w stanie kupić co najwyżej kolejne zboże. Inny znacznik kupisz dopiero w 5-6 rundzie, czyli w połowie gry. Reszta graczy są już wtedy w okolicach 8-10 pola, mają obsiane wszystko co się da i zbroją się na następne rundy. Przepadło. Moim zdaniem nie da się tak grać.
Ostatnio zmieniony 11 mar 2014, 22:19 przez witek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Galatolol
Posty: 2311
Rejestracja: 23 mar 2009, 13:03
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 562 times
Been thanked: 894 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: Galatolol »

Najlepiej niech ktoś to po prostu przetestuje i da znać jak poszło 8)
Awatar użytkownika
tomuch
Posty: 1900
Rejestracja: 21 gru 2012, 03:17
Lokalizacja: zza winkla
Has thanked: 146 times
Been thanked: 171 times

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: tomuch »

Tak czy siak, po co brać pożyczkę i przesuwać się na pole nr 5 - przecież i tak później trzeba będzie się cofnąć przy podliczaniu wyników...
kolekcja
rabaty: Planszostrefa 11%, Planszomania 7%, 3trolle 7%, Rebel 5%, Cdp 5%, Aleplanszowki 5%, Mepel 5%
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: At the Gates of Loyang

Post autor: FortArt »

witek pisze:W 3 rundzie możesz dostarczyć do regularnego klienta, ale tylko wtedy kiedy uda ci się wyłożyć jedną konkretną kartę (tego z podwójnym zbożem).
Dlaczego? Przecież są handlarze od wymian.
tomuch pisze:Tak czy siak, po co brać pożyczkę i przesuwać się na pole nr 5 - przecież i tak później trzeba będzie się cofnąć przy podliczaniu wyników...
Ano racja. Bez pożyczki można dojść na 4.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ