BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Tutaj można dyskutować na tematy ogólnie związane z grami planszowymi, nie powiązane z konkretnym tytułem.
PEST
Posty: 70
Rejestracja: 26 mar 2009, 22:51
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: PEST »

Ceikawa sprawa - BGG hurtowo usunelo 90% plikow zwiazanych z grami GW. O ile jestem w stanie zrozumiec ze dany wydawca nie zyczy sobie aby skany elementow gier (instrukcji,planszy,zetonow itd) nie pojawialy sie w sieci w sposob niekontrolowany (GW to nie pierwsza i nie ostatnia firma na zadanie ktorej cos znika z BGG), o tyle w tym przypadku sprawa nie jest dla mnie taka prosta:
po pierwsze, oprocz plikow ewidentnie chronionych prawami autorskimi, znika prawie caly kontent stworzony przez graczy - tabele pomocy, przeprojektowane elementy gier, fanowskie dodatki. na jakiej podstawie?
po drugie - znikaja pliki dla 30 letnich(!) gier - wiele z nich ma tak archaiczna mechanike ze nie wyobrazam sobie ich reprintu w dzisiejszych czasach.

Wyglada na to ze GW chce stlamsic aktywnosc fanow - co z tego ze udostepnia czesc materialow na swojej stronie, skoro nie ma tam miejsca na dzielenie sie wrazeniami,opiniami, pomyslami? a niektorych po prostu nie ma :/ IMHO to glupia decyzja z marketingowego(wizerunkowego?) pktu widzenia - jesli zdecyduja sie na reprint gry ktora zbanowali gdzie tylko sie dalo, beda musieli zaczynac z marketingiem projektu od zera. (btw moge sie zalozyc ze nowy Space Hulk nie mialby takiego odzewu na BGG gdyby na temat poprzednich edycji istanial tylko lakoniczny encyklopedyczny wpis)

i na koniec - ciekawe jak to bedzie wygladalo w przypadku gier robionych przez FFG na licencji GW :twisted:


lnik do listy 'wykastrowanych' :) gier: http://boardgamegeek.com/geeklist/48933
PEST
Posty: 70
Rejestracja: 26 mar 2009, 22:51
Has thanked: 23 times
Been thanked: 9 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: PEST »

pozwole sobie wkleic post hallasa z watku SH:
hallas pisze:Była tam całą masa materiałów z poprzednich edycji, miedzy innymi oryginalne misje - można było porównać sobie różnice jakie wprowadzono, ale też były tam elementy graficzne - wszystko oczywiście jest własnością GW i jak widać upomnieli się o swoje. Szkoda. Mam tylko nadzieję, że nie jest to działanie na zasadzie psa ogrodnika, że będzie reprint Space Hulk oraz jakiś skromny dodatek.
ja, przynajmniej na razie, odbieram ta akcje tak:

"chcecie grac? sciagnijcie od nas lub kupcie. grajcie. nie dyskutujcie. nie tworzcie. nie krytykujcie."

nie podoba mi sie to :?
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: macike »

Po tym, jak ukazała się gra komputerowa Blood Bowl GW zaczął zamykać fanowskie strony tej gry. Wiele z nich walnie przyczyniło się do tego, że BB był wiecznie żywy, powstawały kolejne wersje Living Rule Booka (gra komputerowa jest AFAIK oparta na LRB wersja 5).

Kiedyś był T$R teraz kolej na Game$ Work$hop. :evil:

Na szczęście nie interesują mnie inne pozycje z oferty GW i bez żalu się rozstaniemy.
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Robak
Posty: 39
Rejestracja: 20 paź 2009, 17:34
Lokalizacja: Zabrze

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Robak »

Mnie to wcale nie dziwi. Juz kilkanascie lat mam zwiazek z ta firma (warhammer fantasy battle ;) ) i to wlasnie przez polityke tej firmy juz nie chce mi sie w ta gre grac :( Niestety to nie jest games workshop tylko greed workshop ;/
Awatar użytkownika
Earl_MW
Posty: 272
Rejestracja: 20 gru 2006, 13:13
Lokalizacja: Zielona Góra

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Earl_MW »

Cóż, moja "ulubiona" firma ostatnio rozpętała śliczną akcję wycinania z netu wszystkiego, co choćby pachnie Games Workshopem. A chyba "najładniejszy" pomysł mieli z Blood Bowlem. Jak, być może, niektórzy wiedzą, ostatnią wersją BBowla wydaną oficjalnie przez GW była niesławna 4th Edition Gold, opublikowana w 2001 roku w Official Blood Bowl magazine, numer 1 i 2. Potem GW się na grę obraziło, bo przecież na niej nie da się zarobić, nie ma sposobu, żeby zmusić graczy do kupienia 42 zestawów figurek drużynowych no i w ogóle jak to tak, panie...

Z całym błogosławieństwem Jervisa Johnsona (autora), a i firmy-matki, rzecz przejęli fani, pod wodzą niejakiego Toma Andersa, znanego jako Galak Starscraper. Wysiłkiem rzeczonego Galaka Starscrapera i całej rzeszy fanów testujących nowe zasady w internetowych ligach OLBBL i FUMBBL rzecz żyła, rozwijała się i generalnie utrzymywała na powierzchni przez lata. Powstawały nowe wersje zasad, włącznie z oficjalnie obowiązującą na dzień dzisiejszy LivingRulebook 5.0. Podkreślam: oficjalnie. Te zasady były do ściągnięcia ze strony GW, na tych zasadach oparta jest gra komputerowa wydana przez Cyanide, jedyne słuszne zasady, jednym słowem.

Ktoś jest ciekaw, jakiej nagrody doczekał się Tom Anders po ośmiu latach całkowicie fanowskiej i bezpłatnej orki na ugorze? Ano pisma z GW, że ma natychmiast zamknąć swoją stronę http://www.bloodbowl.net i ma na to dwa tygodnie, albo spotkamy się w sądzie. I w ogóle do budy mi tu. Podobny bilecik powędrował do Christera, autora i administratora FUMBBLa, który próbuje coś tam walczyć prawnie. OLBBL jeszcze jakoś działa, ale nie sądzę, żeby to potrwało długo.

Generalnie klasyczna pokazówka ze strony GW, jak by tu zebrać fanów, a potem triumfalnie kopnąć ich wszystkich w klejnoty.

A najprawdopodobniej rzecz cała związana jest z prawem patentowym i koniecznością rejestracji znaków towarowych. Rejestracja taka w UK i w USA ważna jest przez 10 lat, GW robi powszechną akcję rejestracji wszystkiego na raz, żeby się nie wozić i nie wyliczać osobno kiedy im się prawa kończą na poszczególne różności. No i ostatnia taka akcja miała miejsce bodajże w 1999 roku. Czas przedłużyć rejestrację, więc dział prawny chce zarobić, stąd wielkie czesanie Internetu.

Earl

EDIT: Widzę, że w trakcie pisania posta przeze mnie i Macike napomknął o sprawie...

E.
Awatar użytkownika
Hudson
Posty: 481
Rejestracja: 20 gru 2004, 00:14
Lokalizacja: Warszawa

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Hudson »

Earl_MW pisze: A najprawdopodobniej rzecz cała związana jest z prawem patentowym i koniecznością rejestracji znaków towarowych.
Coś w ten deseń. Chodzi o to, żeby żadne podmioty nie wykorzystywały materiałów należących do GW w niekontrolowany sposób (czyli żeby wcale ich nie wykorzystywały). Ta decyzja została ogłoszona już parę miesięcy temu i generalnie została uznana za kompletą bzdurę. Tyle tyko, że to nie jest pierwsza "kontrowersyjna" decyzja tej firmy i pewnie wbrew temu co się powszechnie mówi "w środowisku" ja zwykle wyjdzie im na $$$. :twisted:
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Browarion »

No muszę przyznać że wymiękam... widać nie jestem typem korporacyjnego skur#$%#$na, i takie myślenie po prostu mi obce :)
Ale też się cieszę, że Games Workshop to nie moja bajka, więc dla mnie strata niewielka
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Dabi
Posty: 1256
Rejestracja: 24 wrz 2005, 01:08
Lokalizacja: Lublin
Been thanked: 1 time

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Dabi »

Jak się widzi takie numery to coraz bardziej mam chęć swoje Orki z W40K opchnąć a pieniądze przeznaczyć na planszówki.

Mam wstręt do tej firmy coraz większy.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: costi »

To wszystko tutaj to jest naprawde nic... Jakis czas temu GW wymyslilo, ze sklepy netowe sprzedajace ich produkty nie maja prawa korzystac z oficjalnych zdjec GW w opisach produktow. Chca miec zdjecia, to musza zrobic wlasne.

Ktos w tej firmie bardzo mocno upadl na glowe po prostu...
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Jacek_PL
Posty: 1307
Rejestracja: 25 mar 2007, 18:06
Lokalizacja: Częstochowa
Has thanked: 17 times
Been thanked: 36 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Jacek_PL »

costi pisze:Ktos w tej firmie bardzo mocno upadl na glowe po prostu...
Nie wiem czy akurat w GW czy w urzędzie patentowym. Czytałem niedawno odpowiedź GW w podobnej sprawie (chyba zamknięcie serwisu Blood Bowl) i jeśli dobrze zrozumiałem to co napisali to nie jest do końca ich pomysł. Jak ktoś chce to tutaj jest link
Awatar użytkownika
hallas
Posty: 187
Rejestracja: 09 wrz 2009, 14:06
Lokalizacja: Brodnica, Toruń

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: hallas »

Taaaak. Wysłali list z notką "łamiesz prawo, lepiej przestań" i nie dziwi, że ludzie przestali. No, ale oni są czyści bo przecież pistoletu do głowy nikomu nie przyłożyli... jeszcze.
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Geko »

Co za banda @#%^&* w tym GW :shock: Choć ich produkty zupełnie mnie nie interesują, to współczuję fanom. Zwłaszcza tym aktywnym.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9429
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 506 times
Been thanked: 1442 times
Kontakt:

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: MichalStajszczak »

Podobnie zachowuje się Disney - zabronił polskim teatrom wystawiać Kubusia Puchatka.
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: zephyr »

Disney ma prawa do kubusia puchatka?
Przecież to książka A. A. Milne'a z 1926...
ał... gupie to prawo autorskie

Myślę że GW strzela sobie w stopę, bo na takich materiałach raczej nie ma większych strat (??? z samoróbek bitewniaka figurkowego???) a ciekawe propozycje fanów jednak przedłużają życie niektórych gier (parz Twilight Imperium)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: costi »

90% klientow GW ma to wszystko gleboko w d... powiem wiecej, w ogole nie jest calej sprawy swiadoma.
Stad tez GW co prawda na tych numerach nie zarobi, ale tez i relatywnie niewiele straci - przynajmniej finansowo. Niestety, zrazaja do siebie grupe najwierniejszych i najstarszych klientow.
Po prostu ta firma zaczyna reprezentowac mentalnosc "kup i spier...".
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Grzech
Posty: 594
Rejestracja: 20 maja 2005, 13:55
Lokalizacja: Wrocław/Warszawa
Has thanked: 7 times
Been thanked: 10 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Grzech »

http://www.boardgamegeek.com/thread/467980

Urocze... mi zdecydowanie poprawiło humor na cały dzień :D
Jervon
Posty: 165
Rejestracja: 07 maja 2006, 10:36
Lokalizacja: Łódź

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Jervon »

Heh a to znacie:

Games Workshop is concerned about the number of fantasy football miniature companies now showing up in the world. GW has also noted that several of the Star Players do not have official figures. They have agreed to allow them in at this time … however over the coming weeks (perhaps months) they do not want to see discussions (or worse released figures) from other miniatures companies about creating figures to fill in for missing star players. Miniatures released by any company should not be marketed online as being a great figure for such and such BB Star Players.

It was made very clear today that if GW sees such marketing happening … they will pull the LRB 6.0 (or modify it before it is officially posted) and remove all star players from the document that do not have an official BB figure effectively deleting the rules for that player from the game (and since LRB 6.0 will be the offical rules for many years to come … this will be a serious deletion). So not only would this erase all the LRB 6.0 stars added to balance out the game and team’s inducements. But many LRB 5.0 stars (Ramtut, Zara, Hemlock, Helmet, Ugroth, Spleenripper, etc. etc) would be deleted from the rulebook as well.

Źródło:http://www.tabletopgamingnews.com/2009/11/17/31483
- Koza!
- Co?
- Ty... wiesz co :p
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: Van »

Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
SeeM
Posty: 936
Rejestracja: 19 maja 2009, 19:13
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 2 times

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: SeeM »

This comment has been removed. :) Zastanawia mnie jak długo śmianie się z GW będzie trendy. Coś mi się zdaje, że dosyć długo.
+ (BGG)
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: ja_n »

Jeśli się dobrze zastanowić, to po usunięciu plików powinna ruszyć seria procesów o bezprawnie uzyskane GeekGoldy za pliki które naruszały prawa patentowe GW. Te GeekGoldy przecież zgodnie z prawem należą się GW...
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: BGG usuwa pliki na 'prosbe' Games Workshop

Post autor: macike »

No dobra zrobiła się akcja, ale czy rzeczywiście aż tyle się zmieniło.
Otóż dochodzę do konkluzji, iż GW cyklicznie co 10 lat rejestruje swoje znaki towarowe, etc. - innymi słowy dba o ochronę swej własności intelektualnej. Wymaga to zapewne procedur prawnych. Być może cała ta akcja jest niczym innym jak zasłoną dymną, którą będzie można wykazać się w sądzie, a w rzeczywistości nikt niczego od nikogo nie oczekuje.
Oczywiście ze względów prawnych GW nie może tego powiedzieć oficjalnie...
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
ODPOWIEDZ