Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
Sandman
Posty: 1406
Rejestracja: 11 lut 2009, 11:23
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Sandman »

konev pisze:Pytanie. Jak powiększam swoją cywilizację i biorę ludzi z banku to konsumpcja od razu wskakuje mi na -1 jak wezmę ludzi z kwadratu 4x4, gdzie jest -1, czy też dopiero konsumpcja wskakuje mi na -1 jak wezmę tego ludzika, który stoi bezpośrednio na napisie konsumpcja -1? Wydaje mi się, że to drugie, ale zmyliły mnie trochę te przezroczyste chińskie plastikowe sześciany ( :twisted: ), przez które prześwituje wskaźnik konsumpcji.
Dobrze Ci się wydaje, dopiero jak zostanie odsłonięte pole z konsumpcją.
Planszowa przeszłość, teraźniejszość, przyszłość
Uzależniony od TtA :]
Visca el Barca!!!
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Nataniel pisze: Jezeli ktos nie rozbudowywal wojska, to chyba robil cos innego podczas gry? :)
Mamy takiego gracza u siebie, który praktycznie tylko idzie w rozbudowę wojska. Nic go więcej praktycznie nie interesuje... Możecie sobie wyobrazić jak wygląda taka gra...
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

cezner pisze:
Nataniel pisze: Jezeli ktos nie rozbudowywal wojska, to chyba robil cos innego podczas gry? :)
Mamy takiego gracza u siebie, który praktycznie tylko idzie w rozbudowę wojska. Nic go więcej praktycznie nie interesuje... Możecie sobie wyobrazić jak wygląda taka gra...
Zapewne wygrywa, przegrywa, albo zajmuje 2 lub 3 miejsce? ;)
Ta gra daje dużo możliwości, mi się dobrze gra z każdym kto je rozumie.
Ale całkowicie zaniedbać wojsko może tylko ktoś kto doskonale wie co robi, albo ma żyłkę ryzykanta.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Zazwyczaj pierwszego miejsca nie zajmuje, chociaż ostatnio zajął po zagraniu chyba 3 wojen i kilku agresji. Ale było to starcie Zimbabwe, Botswany i Mozambiku a nie np Francji Włoch i Niemiec :lol: Tak żałośnie wyglądały nasze cywilizacje na koniec gry.
Awatar użytkownika
Soulless
Posty: 569
Rejestracja: 22 cze 2008, 21:59
Lokalizacja: Gdynia
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Soulless »

Niestety to tylko gra.
Nie odzwierciedli tego, że to sztuka wojenna jest matką wynalazków przenikających potem do cywila, a nie odwrotnie.
Ja tak właśnie grę w TtA traktuję, jako zmagania kilku kultur na ograniczonym geograficznie terenie. Zresztą widać, że gra odzwierciedla raczej potęgi świata zachodu, a nie wschodu.
Awatar użytkownika
kubek
Posty: 243
Rejestracja: 17 mar 2008, 21:45
Lokalizacja: Wrocław

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: kubek »

Jeszcze o jakości: Cywilizacja jest wydana jakościowo na dobrym poziomie. Nie jest to co prawda "pancerna" jakość wersji FRED ale na pewno nie jest słaba. A cena za to jet dobra.

Szkoda tylko tej wypraski, która porządkowała grę. Dziesiątki kart zużytych w grze lub ściągniętych z toru cywilizacji lądowały w swoich przegródkach i były już uporządkowane. Teraz w pudełku będzie jedna wielka zawierucha, bo nie wierzę, żeby ktoś chował w czasie gry kary do woreczków.

Jedna rzecz,natomiast nie daje mi spokoju: Dlaczego na pudełku nie ma nigdzie nazwiska autora? Teraz wynika z niego, że grę opracował Portal a wydał Rebel (lub na odwrót). Moim zdaniem ostre niedopatrzenie (nie wiem w sumie czyje, bo nie wiem kto składał grafikę polskiego pudełka).
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Aba »

cezner pisze:
Nataniel pisze: Jezeli ktos nie rozbudowywal wojska, to chyba robil cos innego podczas gry? :)
Mamy takiego gracza u siebie, który praktycznie tylko idzie w rozbudowę wojska. Nic go więcej praktycznie nie interesuje... Możecie sobie wyobrazić jak wygląda taka gra...
Hehe już go lubię :P :D. A tak serio to powiem szczerze że ja też dość często staram się grać militarnie ale żeby naprawdę uciec przeciwnikom to trzeba albo trochę szczęścia do taktyk albo poświęcić ogromną ilość populacji tylko na militaria (surowców zresztą też) i to najczęściej kończy się tym że przeciwnicy punktują po 5-10-15 kultury co turę (zależnie od etapy gry) a wojskowy ciuła te 2-3-4 punkciki i niech mu się ktoś wzmocni na szybko pod koniec gry np.: dzięki samolotom i niech on nie wygra ze dwóch wojen to ma bardzo ciężko.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

sheva pisze:Pytanie jeszcze co do zasad jeśli zagrywam np kartę szybkiej modernizacji(czy innej podobnej) czyli wydaje na to akcje to czy muszę wydać następną akcje żeby tą modernizacje przeprowadzić czy już zagranie karty daje mi takie prawo?
Samo zagranie karty daje Ci takie prawo.

A co do wrażenia. Czasem i w 3 i 4 osoby komuś uda się wykręcić takie kombo że zostaje walka o drugie miejsce. Im bardziej zaawansowani gracze tym rzadziej się to będzie działło :)
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: konev »

kubek pisze:Jeszcze o jakości: Cywilizacja jest wydana jakościowo na dobrym poziomie. Nie jest to co prawda "pancerna" jakość wersji FRED ale na pewno nie jest słaba. A cena za to jet dobra.

Szkoda tylko tej wypraski, która porządkowała grę. Dziesiątki kart zużytych w grze lub ściągniętych z toru cywilizacji lądowały w swoich przegródkach i były już uporządkowane. Teraz w pudełku będzie jedna wielka zawierucha, bo nie wierzę, żeby ktoś chował w czasie gry kary do woreczków.

Jedna rzecz,natomiast nie daje mi spokoju: Dlaczego na pudełku nie ma nigdzie nazwiska autora? Teraz wynika z niego, że grę opracował Portal a wydał Rebel (lub na odwrót). Moim zdaniem ostre niedopatrzenie (nie wiem w sumie czyje, bo nie wiem kto składał grafikę polskiego pudełka).
Ja też pierwszą rzeczą jaką zauważyłem to fakt, że na pudełku nie ma nazwiska autora :). Może się wstydzi swojej gry ;).

Co do drugiej części to autentycznie dzisiaj w trakcie gry chowałem karty do woreczków :). Robiłem to raz na jakiś czas, ale takie już mam miejscami zboczenie, że składam grę zanim skończymy grać - szczególnie jak elementy już w grze nie są potrzebne.

Co do pierwszego zdania to gra jest wydana na mizernym poziomie. Same kostki plastikowe powinny obniżyć znacznie cenę końcową, ale FRED doszedł do wniosku, że kostki to kostki i mogą kosztować tyle co drewniane - nic to, że są w produkcji naście razy tańsze. Ich prawo, nasze pieniądze :). Wszystkie elementy wydrukowane jednostronnie (po najniższej linii oporu). Jedynie pomoce graczy i instrukcja zrobione porządnie. Karty mogłyby być na nieco grubszym papierze.
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Tycjan pisze:Np. napisanie na kartach zamiast "bibl., wydarz." normalnie "biblioteka, wydarzenie"
Nie rozumiem, skroty w typach kart nie maja nic wspolnego z kosztami, tylko z dlugoscia tych napisow :) Po prostu pelne napisy nie mieszcza sie na karcie - wchodzily pod numerek epoki i wygladalo to obrzydliwie.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
rhcorvin
Posty: 249
Rejestracja: 10 mar 2008, 09:33
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: rhcorvin »

Witam,
jestem szczęśliwym posiadaczem wersji angielskiej :) . Miałem możliwość zobaczenia na własne oczy jak wygląda wersja polska. Na wstępie powiem że jak na polskie wydanie gra jest wydana dobrze. Jak porównam jednak wersję polską do angielskiej to cieszę się podwójnie że mam angielską. Karty polskie na cienkim papierze bez woreczków do niej bym nie podszedł (na moich angielskich co prawda także mam), brzegi kart niektóre noszą ślady od wycinania w maszynie takie odduszenia. Są także błędy druku np cyfry rzymskie I, II, III u góry karty mają wokół taką poświatę białą lub innego koloru to na niektórych kartach jest ona przesunięta. Jak zobaczyłem plansze gracza to się bardzo zdziwiłem. Myślałem że tego nie będą zmieniać przecież skoro plansza może być z grubej tektury to dlaczego i plansze graczy nie mogą ??
Sobie ponarzekałem :), ale to co bardzo mi się podoba to te kosteczki są o niebo lepsze niż moje drewniane walce. A oczywiście najważniejsze jest to że wsio jest po Polsku.
Ogólnie pomijając ograniczenia nie wiem z czego wynikające odnośnie wydania jakościowego gry dla mnie produkt na 5. Błedy o których pisałem wyżej nie są jakieś szczególnie przeszkadzające w rozgrywce i po pewnym czasie i tak dzięki woreczkom i ograniu nie będzie się zauważać.
Jako Ogromny fan tta polecam oczywiście komuś kto nie ma jeszcze wersji angielskiej :)
Grać czy nie grać oto jest pytanie. OCZYWIŚCIE GRAĆ!!!
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

cezner pisze:
Nataniel pisze: Jezeli ktos nie rozbudowywal wojska, to chyba robil cos innego podczas gry? :)
Mamy takiego gracza u siebie, który praktycznie tylko idzie w rozbudowę wojska. Nic go więcej praktycznie nie interesuje... Możecie sobie wyobrazić jak wygląda taka gra...
Agresje I ery sa malo bolesne, a potem przewaga techniczna powinna go sprowadzic do parteru. No chyba ze robi to z glowa, czyli ma niezla nauke - ale wtedy gra sie toczy jak wiekszosc partii TtA - wyscig zbrojen :) Mozliwosci tylko militarne sa mocno ograniczone i losowe, jesli ktos zaklada taktyke do gry zanim ona sie rozpocznie, przegra w 4 wypadkach na 5 :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tycjan »

Nataniel pisze:
Tycjan pisze:Np. napisanie na kartach zamiast "bibl., wydarz." normalnie "biblioteka, wydarzenie"
Nie rozumiem, skroty w typach kart nie maja nic wspolnego z kosztami, tylko z dlugoscia tych napisow :) Po prostu pelne napisy nie mieszcza sie na karcie - wchodzily pod numerek epoki i wygladalo to obrzydliwie.
Ja nie jestem fanem tego typów skracania wyrazów jak również dzielenia wyrazów, który też występuje w tłumaczeniach. Mniejsza czcionka pewni by pomogła. Ale to moje zdanie i niem co drążyć tematu ;) A co do poprawek to można by zmienić jedną z okresleń Kolosa z Rodos (w instrukcji), bo na kartach jest okropny "Kolos rodyjski". Może to i poprawne, ale kto tak mówi? Tak samo jak "Tadź Mahal" :|
Ostatnio zmieniony 23 gru 2009, 22:18 przez Tycjan, łącznie zmieniany 1 raz.

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Aba »

Przykro mi ale w naszym języku mamy tak dużo długich wyrazów (i zwrotów) że jeśli chcemy to wcisnąć tam gdzie kiedyś było po angielsku to się nie mieścimy - trudno, taka prawda.
Awatar użytkownika
costi
Posty: 3416
Rejestracja: 09 lut 2005, 19:19
Lokalizacja: Warszawa - Ochota
Has thanked: 7 times
Been thanked: 3 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: costi »

Tycjan pisze: Ja nie jestem fanem tego typów skracania wyrazów jak również dzielenia wyrazów, który też występuje w tłumaczeniach. Mniejsza czcionka pewni by pomogła. Ale to moje zdanie i niem co drążyć tematu ;) A co do poprawek to można by zmienić jedną z okresleń Kolosa z Rodos (w instrukcji), bo na kartach jest okropny "Kolos rodyjski". Może to i poprawne, ale kto tak mówi? Tak samo jak "Tadź Machal" :|
Zawsze znalem te cudy jako Tadz Mahal i Kolos Rodyjski, Kolosa z Rodos pierwszy raz zobaczylem w tym watku, podobnie jak sugestie pisania po polsku Taj Mahal.
Rozumiem, ze na wschodnim wybrzezu USA jest nie Nowy Jork, tylko New York? ;)
trochę człowieka i technika się gubi
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

costi pisze:Rozumiem, ze na wschodnim wybrzezu USA jest nie Nowy Jork, tylko New York? ;)
Jest Big Apple ;P
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

Tycjan pisze:A co do poprawek to można by zmienić jedną z okresleń Kolosa z Rodos (w instrukcji), bo na kartach jest okropny "Kolos rodyjski".
http://www.googlefight.com/index.php?la ... s+rodyjski - ktos tam jednak mowi :)
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: strategos Formion »

Polska tradycja piśmiennictwa historycznego jest raczej za Kolosem Rodyjskim :).
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
Tycjan
Posty: 3200
Rejestracja: 23 sty 2008, 22:14
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 44 times
Been thanked: 32 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Tycjan »

Nataniel pisze:
Tycjan pisze:A co do poprawek to można by zmienić jedną z okresleń Kolosa z Rodos (w instrukcji), bo na kartach jest okropny "Kolos rodyjski".
http://www.googlefight.com/index.php?la ... s+rodyjski - ktos tam jednak mowi :)
:) 120 osób różnicy to pewnie błąd statystyczny ;) Już nic nie mówię, ale w grze (instrukcja, karta) występują dwie nazwy tego samego :)

# ZnadPlanszy.pl - tutaj piszę: http://miroslawgucwa.znadplanszy.pl | NAJWIĘKSZA baza premier i zapowiedzi gier wydanych po polsku: http://Premiery.ZnadPlanszy.pl
Awatar użytkownika
Keleno
Posty: 451
Rejestracja: 04 kwie 2007, 10:16
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Keleno »

Oba określenia Kolosa są poprawne, ale ja osobiście wolę "Kolosa Rodyjskiego", "Kolos z Rodos" brzmi wg mnie trochę głupawo :)
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: konev »

MisterC pisze:
Keleno pisze:Oba określenia Kolosa są poprawne, ale ja osobiście wolę "Kolosa Rodyjskiego", "Kolos z Rodos" brzmi wg mnie trochę głupawo :)
Trochę jak Biggus Dickus z wiadomego filmu :P
A swoją drogą kmiotem chyba nie jestem, a też o Kolosie z Rodos pierwszy raz słyszę (w przeciwieństwie do Rodyjskiego).
Tak dla równowagi to ZAWSZE uznawałem tylko i wyłącznie określenie Kolos z Rodos :). Tak to kiedyś słyszałem/czytałem itp. Autentycznie i bez złośliwości to właśnie określenie Kolos Rodyjski brzmi dla mnie głupawo :).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Nie ma takiego miasta Londyn, jest Lądek... Lądek Zdrój.

A w Cywilizacji nie podoba mi się, że karty są pionowe. Teraz przecież i monitory i telewizory są poziome, a wydawca nie czuje nowoczesności i wydaje takie staromodne piony. Jakby karty były poziome (panoramiczne) to napisy: "laboratorium", "wydarzenie" albo "Pałac Kultury i Nauki" by się ładnie mieściły w jednej linijce... Porażka i mizeria. Jak będzie poprawiona edycja z plastikowymi, panoramicznymi kartami, to może kupię.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Van »

takie panoramiczne chyba by się źle w ręku trzymało. A przynajmiej byś się naobracał nimi niepotrzebnie ;)
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Van_Hoover pisze:takie panoramiczne chyba by się źle w ręku trzymało. A przynajmiej byś się naobracał nimi niepotrzebnie ;)
Nieprawda, wystarczy trzymać dłoń poziomo.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: ragozd »

Geko pisze: A w Cywilizacji nie podoba mi się, że karty są pionowe. Teraz przecież i monitory i telewizory są poziome,
ja mam nowoczesny obracany monitor, dlatego zadne karty nie sa mi straszne :P (no, poza jedna ;))
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
ODPOWIEDZ