Cywilizacja: Poprzez wieki (Vlaada Chvatil)

Tutaj można dyskutować o konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier.
NIE NALEŻY TUTAJ PYTAĆ O ZASADY, MALOWANIE, ROBIENIE INSERTÓW ORAZ KOSZULKI! OD TEGO SĄ INNE PODFORA
Regulamin forum
Na tym podforum można dyskutować konkretnych grach planszowych i karcianych. Każda gra ma swój jeden wątek. W szczególnych przypadkach może być seria gier. Zapoznajcie się z wytycznymi tworzenia tematów.
TU JEST PODFORUM O MALOWANIU FIGUREK I ROBIENIU INSERTÓW
TU JEST WĄTEK, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O KOSZULKI!
TU JEST PODFORUM, W KTÓRYM NALEŻY PYTAĆ O ZASADY GIER!
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: farmer »

Paczuszka - niespodziewanie - dotarła wczoraj :D.
Nie widziałem wersji obcej, więc nasza mnie nie razi - na brak atrakcyjności graficznej byłem przygotowany (to własnie to tak długo mnie odstręczało od zakupu).

Z marudzenia, tylko jedno: brak dodatku polskiego :(

Nie wiem o co chodzi z piramidą, ale taka karta jest...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: zephyr »

co do interakcji to
- agesje i wojny DUŻO robią i bardzo bolą jak ktoś nie jest przygotowany
- są jeszcze karty paktów
- pośrednia interakcja, podbieranie kart
- zarządzanie szybkością kończenia późniejszych er przy dużej ilości akcji cywilnych

hmm myślałem że fred z tymi błędami na kartach przegiął, ale brak dużej ilości znaczników i bałagan w kartach nie brzmią najlepiej... ale to przynajmniej wydawca wymieni od ręki [znając jakość obsługi klienta u rebela]

jakość kart też brzmi mało pozytywnie, ale może się tak szybko nie zniszczą i ffg wypuściło małe protektory jakby ktoś chciał grać bardzo często

raczej zostaję przy angielskiej (znaczy się nie kombinuję ze sprzedażą i kupnem nowej)
chociaż walce są bez sensu... można gdzieś dostać same sześcianiki?
nowy układ też nie wygląda źle - znaczniki na poprzednim torze punktacji parę razy potrąciłem rękawem biorąc jakąś kartę cywilną (był wokół kart)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: farmer »

Nataniel pisze:W zalaczniku do tego posta - pelna lista kart w polskiej edycji. Powinno byc ich 340 + Piramidy + 6 kart polskich. Co do znacznikow - sprawdze to jutro rano i dam znac.
O co chodzi z tym "+ piramidy"? Wydawało mi się, że one były częścią gry podstawowej?

Ja w każdym razie piramidy mam, ale 6 kart polskich nie...

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
BloodyBaron
Posty: 1308
Rejestracja: 15 sie 2007, 12:25
Lokalizacja: War Shau - czyli szał wojny? :)
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: BloodyBaron »

Wrażenia po pierwszej rozgrywce zacznę od zaraportowania stanu zawartości pudełka - stan zgodny :) karty są wszystkie, kosteczek parę sztuk więcej ponad obiecane 260.

Graliśmy wczoraj z żoną w wersję uproszczoną, żeby ogarnąć mechanikę i wypróbować nieco, jak to działa. I dwie godzinki śmignęły jak z bicza strzelił. Zabawa była naprawdę wciągająca - pomimo braku tylu ciekawych mechanizmów.
Dostałem tęgiego łupnia niepotrzebnie budując cuda, które pewnie w pełnej grze by się przydały, ale w tej krótkiej nie produkowały punktów zwycięstwa, tylko inne rzeczy. Z kolei żona pojechała mocno na kombinacji świątyń z pierwszej ery i teatrów wzmocnionych Michałem Aniołem i wygrała ze mną o dobre 20 punktów.

jestem głodny dalszych gier i rewanżu :)
_________
Moje gry
Awatar użytkownika
bart8111
Posty: 691
Rejestracja: 28 wrz 2008, 22:25
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: bart8111 »

zephyr pisze:raczej zostaję przy angielskiej (znaczy się nie kombinuję ze sprzedażą i kupnem nowej) chociaż walce są bez sensu... można gdzieś dostać same sześcianiki?
No ja się rozglądałem czy przypadkiem gdzieś ich nie można kupić osobno ale wygląda na to, że nigdzie ich nie ma. Może się uda, że Rebel je wprowadzi do oferty jako zestawy dla posiadaczy edycji FRED, byłoby fajnie.
Awatar użytkownika
farmer
Posty: 1768
Rejestracja: 08 gru 2007, 10:27
Lokalizacja: Oleśnica
Has thanked: 373 times
Been thanked: 94 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: farmer »

A to faktycznie - Piramid nie mam, Pyramidy zaś są. Choć to akurat mi w niczym nie przeszkadza :D.

pozdr,
farm
W czasie wojny, milczą prawa.
Pierwszą ofiarą wojny jest prawda.


W to gram...
Awatar użytkownika
Spike_85
Posty: 26
Rejestracja: 15 kwie 2009, 19:28
Lokalizacja: Warszawa

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Spike_85 »

Pierwsze wrażenia po otwarciu - ogólnie pozytywne (mimo cienkich plansz cywilizacji i kart pomocy).
Liczba kostek i kart się zgadza.
Brak polskiego dodatku :?
Avandrel
Posty: 193
Rejestracja: 05 wrz 2006, 20:51
Lokalizacja: Wrocław
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Avandrel »

Aba pisze:Dodatek polski powinien Ci wręczyć sprzedawca lub wysłać sklep internetowy w osobnym woreczku.
Z tego co się orientuję te polskie dodatki były/są dodawane tylko do opakowań zbiorczych (6/48). Czyli jak sprzedawca kupił/kupi mniej to nie otrzymał dodatku.
Narzędzia Mathtrade - http://mathtrade.mgpm.pl
Awatar użytkownika
skanna
Posty: 1337
Rejestracja: 22 lis 2007, 20:43
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 22 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: skanna »

Avandrel pisze:
Aba pisze:Dodatek polski powinien Ci wręczyć sprzedawca lub wysłać sklep internetowy w osobnym woreczku.
Z tego co się orientuję te polskie dodatki były/są dodawane tylko do opakowań zbiorczych (6/48). Czyli jak sprzedawca kupił/kupi mniej to nie otrzymał dodatku.

Chyba żartujesz? Skoro na GF przedstawiciele Rebela opisują kartę po karcie, nie pisząc, że są jakiekolwiek dodatkowe warunki otrzymania tych kart, to nie wyobrażam sobie, żeby otrzymanie tych kart było uzależnione od tego, jakie zamówienie złożył sprzedawca.
I nie widzę w ofercie żadnego sklepu internetowego takiej informacji, że sprzedaje je z polskimi kartami lub bez.
offtopikowa specjalistka - z góry przepraszam, to niezależne ode mnie i moich palców ;-)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Browarion »

dragon77 pisze:@browarion

Spoko, żadnego napinania, tylko jak widzisz wyszło "na moje" chociaż w sumie spędziłem przy TTA zaledwie dwie i pół godziny i zębów na nim nie zjadłem ;-)
A chodzi tylko o to żeby grać poprawnie i zgodnie z zasadami, bo ja osobiście nie lubię dorabiać homerules, bo instrukcja jest niejasna...
Pozdrowionka i udanego wykorzystywania Michała Anioła, którego po dzisiejszej debacie chyba strasznie "uszy pieką" ;-)
No i super, o to chodzi byśmy wszystko załatwiali w przyjaznej wzajemnie atmosferze.
Ja gram od jakiegoś czasu, wielu graczy gra(ło) podobnie i gdy pytałeś o to samo to wydawało się że po prostu się nie rozumiemy.
Ale jak widać dobrze żes temat zgłębił - Ci co grali inaczej się nie chcieli początkowo odzywać, a jak widać trzeba było.
No i dobrze że potem temat został przez Filipa wyjaśniony, bo pierwsze informacje były inne i potem już graliśmy według - jak wychodzi - niepoprawnych reguł ;)

Tak więc do zobaczenia przy TtA... i niech lepsza cywilizacja wygra :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

pabula pisze:Mnie brakuje fioletowego koloru gracza...
Ktoś wspominał że będzie możliwość dostania samych kart bonusowych (polskich i czeskich)... Czy to prawda, i czy z rewersem wersji FRED?
Nie ma i nie bedzie takiej mozliwosci, a przynajmniej ja nic o niej nie wiem.

Polski dodatek powinien byc NIE W PUDELKU tylko na zewnatrz. Wszyscy, ktorzy go nie dostali powinni wygrzebac karton i przetrzasnac go porzadnie jeszcze raz. Oczywiscie, jezeli nadal go nie ma - nalezy zglosic sie do sprzedawcy - POD WARUNKIEM, ze w ofercie sprzedawcy jest gra z dodatkiem! Tak jak pisal ktos powyzej - dodatki wchodzily tylko w sklad opakowan zbiorczych, wiec niektorzy sprzedawcy moga miec gre bez dodatku (aczkolwiek nie wiem czy jakikolwiek sklep zamawial opakowania mniejsze niz zbiorcze - to tylko 6 szt.).
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Ja odbierałem grę na miejscu. Z kartą Piramidy faktycznie zapomniałem, że miała być osobno. Ale że dodatek też tak ma, tego w ogóle nie kojarzyłem.

Nataniel, a co z ilością plastikowych kostek w poszczególnych kolorach? Ciągle podejrzewam, że mam za mało niebieskich (72). Ale nie wiem, czy dobrze podejrzewam, a jeśli tak, to ile mi brakuje?

Albo niech jakaś dobra dusza posiadająca Cywilizację się zlituje i poda ile ma plastikowych kostek w poszczególnych kolorach. Mam już info od Aby. Ale jeden egzemplarz to za mało, żeby wysnuwać jakieś wnioski.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Natanielu, to te 6 kart zwie się dodatkiem?
To dlaczego nie ma możliwości ich sprzedaży? Wyprodukowano ich tylko tyle ile jest egzemplarzy polskiego wydania Cywilizacji?
Awatar użytkownika
Dzej
Posty: 1399
Rejestracja: 09 sty 2008, 12:47
Lokalizacja: Kraków

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Dzej »

cezner pisze:Natanielu, to te 6 kart zwie się dodatkiem?
To dlaczego nie ma możliwości ich sprzedaży? Wyprodukowano ich tylko tyle ile jest egzemplarzy polskiego wydania Cywilizacji?
Bo by nie było wysokiej sprzedaży polskiej wersji :P
Nigdy więcej karcianek kolekcjonerskich i pseudo kolekcjonerskich. [W trakcie infiltracji mafii Twilightowej ]
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Geko pisze:Mam już info od Aby. Ale jeden egzemplarz to za mało, żeby wysnuwać jakieś wnioski.
116 żółtych, 90 niebieskich

a co do kart: co z tego że karty by były sprzedawane oddzielnie, jeżeli ich rewersy są zupełnie inne. A poza tym karty angielskie są odrobinę większe od tych z polskiego wydania.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Geko
Posty: 6491
Rejestracja: 18 mar 2006, 22:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Geko »

Dzięki, Yosz. Skoro 2 osoby mają 90 to podejrzewam, że też tyle powinienem mieć.

Przeliczyłem jeszcze raz i.... jednak mam 90 :oops: Wszystko dlatego, że odliczałem po 18 (startowa ilość na gracza) metodą wrzucania do woreczka. Konkretnie, to liczyłem niebieskie na końcu, brakowało mi 77 do 260 i zamiast 5 osiemnastek (w sumie 90) przyjąłem omyłkowo 4 (w sumie 72). Przepraszam za zamieszanie. Może chociaż komuś się przyda informacja ile jest kostek w danym kolorze. I wychodzi na to, że ogólnie jest więcej (273) niż potrzeba (260). Miło.
Moje blogowanie na ZnadPlanszy.pl
Na BGG jako GekoPL. Ja tu tylko moderuję, żaden ze mnie administrator.
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: cezner »

Dzej pisze:
cezner pisze:Natanielu, to te 6 kart zwie się dodatkiem?
To dlaczego nie ma możliwości ich sprzedaży? Wyprodukowano ich tylko tyle ile jest egzemplarzy polskiego wydania Cywilizacji?
Bo by nie było wysokiej sprzedaży polskiej wersji :P
No to pewnie za kilka miesięcy pojawią się w sprzedaży :-)
Awatar użytkownika
Krionah
Posty: 267
Rejestracja: 25 sie 2005, 08:46
Lokalizacja: Kalisz
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Krionah »

A ja mam pytanie odnośnie karty "Piramidy" - powinna być w woreczku z polskim dodatkiem? Pytam, bo jej nie mogę znaleźć. Najwyżej będę grał Pyramidami - tragedii nie będzie :P
Awatar użytkownika
Aba
Posty: 1296
Rejestracja: 19 lis 2008, 22:02
Lokalizacja: Świętochłowice

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Aba »

Tak, Piramidy powinno się dostać osobno wraz z polskim dodatkiem.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Nataniel »

cezner pisze:Natanielu, to te 6 kart zwie się dodatkiem?
To dlaczego nie ma możliwości ich sprzedaży? Wyprodukowano ich tylko tyle ile jest egzemplarzy polskiego wydania Cywilizacji?
Po pierwsze dlatego, ze wyprodukowano ich tyle ile egzemplarzy polskiej wersji, po drugie dlatego, ze co komu po dodatku, bez gry podstawowej?? Karty maja inne rewersy, inna wielkosc, inna fakture niz wydanie angielskie - polaczenie ich nie ma sensu.

Co do liczby kart i znacznikow -- bardzo prosze zawsze o jeszcze raz dokladne przeliczenie. Dostalismy juz kilka zgloszen, ze czegos brakuje a chwile potem maile, ze jednak jest wszystko ok, bo ktos sprawdzal z angielskim wydaniem (gdzie jest blednie karta Ideal Building Site III zamiast Rich Land III), bo zabral mu syn, zjadl pies, zona wyrzucila razem z pudelkiem, itp.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: strategos Formion »

Nataniel pisze:
cezner pisze: . Dostalismy juz kilka zgloszen, ze czegos brakuje a chwile potem maile, ze jednak jest wszystko ok, bo ktos sprawdzal z angielskim wydaniem (gdzie jest blednie karta Ideal Building Site III zamiast Rich Land III), .
Pewnie w tym przypadku uniknięto by nieporozumienia gdyby od razu ( w zestawie z grą)dostępna była polska lista kart .

(Karty w pudełku były wymieszane w sposób zupełnie przypadkowy a nie uporządkowane okresami co nie wzbudzało zaufania , dodatkowe karty znajdowały się w woreczku nie przytwierdzonym do pudełka i wypadły na podłogę przy rozpakowaniu a na Forum pojawił się już sygnał o problemie z podwójną kartą jakiegoś przywódcy i link na BGG do spisu kart zawierającego błąd)

Od soboty uczymy się grać z żoną w Cywilizację.
Zaczęliśmy od jednej gry uproszczonej jednej zaawansowanej ( niedokończone ) no i dwu gier pełnych ,liczących się do tabeli wyników oficjalnych :).

W pierwszej grze po błędach żony udało mi się uzyskać wyraźną przewagę , której nie była w stanie odrobić . Rozległe imperium kolonialne pod światłym przywództwem króla Jamesa I Cooka przyjęło honorową kapitulację reszty świata.

Raczkowanie w drugiej partii było bardziej emocjonujące a gra niezywkle wyrównana. Mimo wybudowania Kolosa , Kolei Transkontynentalnej oraz podboju kosmosu przegrałem w końcówce 202 do 182 ( po edycji :) , ech te tabele wyników z wielu różnych gier ) z uwagi na brak zrównoważonego rozwoju ( doskonały wybór Sida jako króla wrogiego imperium ,po mojej stronie za słaby rozwój naukowy i zahamowanie postępu cywilizacyjnego w wyniku trudności z wybudowaniem cudownej kolei)

Ogólne wrażenia debiutanta znakomite. :D .
Instrukcja pozwala na szybkie opanowywanie podstaw a to wielki plus dla spragnionych niezwłocznego kontaktu z legendą :).
Szykujemy się do akcji zjednywania naszych Przyjaciół do planowanej poświątecznej 4 osobowej rozgrywki .

Wykonanie gry ok.
Najwięszy problem to zanlezienie odpowiednich "protektorów" na te nietypowe i "delikatne" karty .

PS.
Koncepcja przyszłych rozgrywek w domu jest taka po każdej partyjce w Cywilizację jedna gra "kontyuacyjna" w RtG :lol:
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
Van
Posty: 1062
Rejestracja: 24 sie 2006, 19:10
Lokalizacja: Rybnik
Has thanked: 1 time
Been thanked: 16 times

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: Van »

strategos Formion pisze: Najwięszy problem to zanlezienie odpowiednich "protektorów" na te nietypowe i "delikatne" karty .
Protektory da się kupić tylko nie wiem czy będą pasować do polskiego wydania. Do mojego egzemplarza z trzeciej edycji idealnie pasują koszulki z fantasy flight rozmiar mini european.
Van_Hoover
#Lista gier
Awatar użytkownika
strategos Formion
Posty: 191
Rejestracja: 17 lip 2004, 01:10
Lokalizacja: Łódź

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: strategos Formion »

Dzięki, pozostaje tylko poszukać sklepu z takim asortymentem :) .
"O wojnie" :
"... aby uczynić z niej grę , jednego już teraz tylko potrzeba czynnika , którego wojnie z pewnością nie brak : czynnikiem tym jest przypadek "

Carl von Clausewitz
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Cywilizacja: Poprzez wieki

Post autor: yosz »

Van_Hoover pisze:Protektory da się kupić tylko nie wiem czy będą pasować do polskiego wydania. Do mojego egzemplarza z trzeciej edycji idealnie pasują koszulki z fantasy flight rozmiar mini european.
Więc na polskie też będą pasować. Wersja PL jest delikatnie mniejsza od angielskiej - na całe szczerokości i wysokości może 1mm, albo i mniej.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
ODPOWIEDZ