Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Nasze home-rules do różnych gier, a także PRZETESTOWANE i ciekawe home-rules znalezione w sieci.
ShinMe
Posty: 72
Rejestracja: 24 gru 2013, 21:23

Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: ShinMe »

Widzę, że ten temat był/jest dość popularny, podałem w nim już jak ja to rozwiązałem, chociaż nie testowałem go zbyt dużo razy, bo gry nie lubię. Zakładam osobny temat, bo tam jak ktoś trafi to nie znajdzie tego co zaproponowałem.

Sposób jest prosty jak budowa cepa i na 100% nie tylko ja jeden tak robiłem, dodaje też trochę elementu taktycznego, bo daje wybór tego jakie pola dadzą surowce.

Zamiast rzucać dwiema kostkami rzucajcie trzema i wybierajcie korzystniejszą parę. Cały sposób.

Losowość została? - została
Losowość zmniejszona? - zmniejszona
Jest wybór czyje pola przyniosą surowce a czyje nie? - jest (już na tym etapie można handlować - ja wybiorę te kości a ty mi coś dasz)

Przetestujcie.
Stałem się fanem Portal Games... bo Robinson, bo Tezeusz, bo Hex 3.0
Awatar użytkownika
mr.big
Posty: 330
Rejestracja: 26 kwie 2013, 13:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 8 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: mr.big »

Pomysł bardzo prosty i ciekawy.
Obawiam się tylko że aż za bardzo zredukuje losowość. Być może go przetestujemy :D
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: RunMan »

Hm, niezłe, sam gry nie mam, ale jak będę grać następnym razem to zaproponuję ten pomysł
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Pixa »

Nie wpadlem na to, choc pomysl w gruncie rzeczy banalny :-) Przetestuje o ile inni gracze sie zgodza.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Rumburak
Posty: 96
Rejestracja: 12 gru 2012, 00:08
Lokalizacja: Wrocław

Re: Odp: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie loso

Post autor: Rumburak »

Co to znaczy "korzystniejszą parę"? Na podstawie jakiego kryterium ją wybrać? Czy chodzi Ci o to, że gracze będą negocjować ze sobą tę parę? Jeżeli tak, to się skończy na noże, o ile w ogóle się skończy. Każdy rzut będzie przedmiotem negocjacji=gra do białego rana :)
Awatar użytkownika
BartP
Administrator
Posty: 4719
Rejestracja: 09 lis 2010, 12:34
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 383 times
Been thanked: 885 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: BartP »

Korzystniejszą wg gracza, którego tura jest obecnie.
Awatar użytkownika
alyna
Posty: 8
Rejestracja: 05 lut 2014, 09:04

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: alyna »

Modyfikacja brzmi interesująco. Mam nadzieję, że przy najbliższej okazji uda mi się wypróbować. Podoba mi się równiez to, że może zwiększyć interakcje między graczami (negocjacje itp.).
Awatar użytkownika
Bombloslav
Posty: 57
Rejestracja: 11 cze 2013, 11:52
Lokalizacja: Gdynia

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Bombloslav »

Pomysł tak prosty, że aż wstyd, że sam na to nie wpadłem. Przy następnej partii (a te ostatnio zdarzają się rzadko) na pewno wypróbuję.
Vanatox
Posty: 156
Rejestracja: 12 lut 2014, 14:09
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 32 times
Been thanked: 46 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Vanatox »

Jeśli 3 kości i wybranie z nich 2 to za mało losowości (3 kombinacje), to polecam sprawdzić metodę z 2 kombinacjami tj. : rzut jedną kością, a następnie 2 i dobranie do pierwszej kości jednej z tych 2 wylosowanych później.
Zauważyłem, że może być z tym dużo zamieszania, więc najlepszym rozwiązaniem jest rzucanie dwoma parami kości (niebieską i czerwoną), a następnie wybranie odpowiadającej nam najlepiej parze kości (czerwonej, bądź niebieskiej). Tj. wyżej kości wybiera ten co rzuca.

Drugą metodą jest dawanie znaczników +2/-2, których mamy ograniczoną ilość, bądź dostajemy np. co drugą rundę , które możemy użyć, aby do sumy oczek na kościach dodać 2, lub odjąć 2
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: bukimi »

Podzielę się swoją metodą, którą wprowadziliśmy gdy zaczęły nas denerwować powtarzające się wyniki (np. "6" trzy razy z rzędu, itd.)

W ogóle zrezygnowaliśmy z kostek, a zamiast tego przygotowaliśmy karty z liczbami, normalnie według rachunku prawdopodobieństwa dla rzutu dwiema kostkami (jedna karta z liczbą 2, dwie karty z liczbą 3, trzy karty z liczbą 4, itd.)

Wszystkie karty tasuje się i gracz w swojej turze normalnie wyciąga jedną i rozpatruje jej wynik.
Różnica polega na tym, że zużyta karta nie wraca od razu do talii, lecz ląduje odkryta na stole. W ten sposób tworzymy "kolejkę" zagranych już liczb. Przetestowaliśmy wariant, gdzie wyłożonych pozostaje zawsze ostatnich 5 kart z wynikami. W momencie wyciągnięcia szóstej karty, pierwsza zostaje wtasowana z powrotem do talii.

W ten sposób "spłaszczamy" szanse na wyniki, z lekką korzyścią dla liczb pojawiających się najrzadziej. Nam się ten wariant bardzo podobał, a można modyfikować sobie dodatkowo (gdyby ktoś chciał) liczbę zablokowanych kart, a nawet szanse na każdą liczbę poprzez dodawanie/usuwanie kart.

PS. Widzę, że istnieje wątek, w którym ktoś również wprowadził karty, lecz bez blokowania kilku kart, więc mój post na szczęście nie jest na marne ;)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Fojtu
Posty: 3379
Rejestracja: 10 maja 2014, 14:02
Has thanked: 557 times
Been thanked: 1263 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Fojtu »

Grałem ostatnio w wersję z rzucaniem 3 kośćmi (ale jedna musi być, więc są tylko 2 wyniki do wyboru) - i muszę powiedzieć że grało się koszmarnie :D

1. Prawie nikt nie zbierał zasobów, bo często opłacało się wybrać pole którego nikt nie ma, albo ma jedna osoba itp
2. Co chwilę wypadał złodziej i często był najbardziej opłacalną opcją
3. W efekcie 1+2 gra szła okrutnie wolno - nikt prawie nic nie mógł zbudować, tak się ciągnęło że zrezygnowaliśmy w pewnym momencie bo już mieliśmy dość

możliwe że to efekt tego że graliśmy na 3 osoby i mniejsze było zagęszczenie na planszy, ale ogólnie grało się fatalnie. Muszę spróbować motyw z kartami i eliminowaniem, bo wydaje się znacznie fajniejszy
sami0008
Posty: 20
Rejestracja: 18 lut 2015, 13:22

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: sami0008 »

Fojtu pisze:Grałem ostatnio w wersję z rzucaniem 3 kośćmi (ale jedna musi być, więc są tylko 2 wyniki do wyboru) - i muszę powiedzieć że grało się koszmarnie :D

1. Prawie nikt nie zbierał zasobów, bo często opłacało się wybrać pole którego nikt nie ma, albo ma jedna osoba itp
2. Co chwilę wypadał złodziej i często był najbardziej opłacalną opcją
3. W efekcie 1+2 gra szła okrutnie wolno - nikt prawie nic nie mógł zbudować, tak się ciągnęło że zrezygnowaliśmy w pewnym momencie bo już mieliśmy dość

możliwe że to efekt tego że graliśmy na 3 osoby i mniejsze było zagęszczenie na planszy, ale ogólnie grało się fatalnie. Muszę spróbować motyw z kartami i eliminowaniem, bo wydaje się znacznie fajniejszy
:?: Mi się grało wręcz świetnie w 4 osoby i mieliśmy zasadę że jeżeli jeden z wyników jest 7 to musi być złodziej no na podstawce jest trochę nudno, ale na losowych żeglarzach było naprawdę fajnie dynamika zmienia się bardzo jest więcej używania mózgu :D
sami0008
Posty: 20
Rejestracja: 18 lut 2015, 13:22

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: sami0008 »

no fakt w trzy osoby nudno no i jeszcze do tego na podstawce
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: charlie brown »

Jeśli chodzi o granie w wersję podstawową, to we 3 osoby, gra się dużo lepiej niż we 4, bo można cokolwiek zaplanować i jest miejsce na rozbudowę. Gra we 4 to bardzo często chaos i losowość.

Grałem parę razy z Żeglarzami, ale wg mnie niewiele wnoszą do rozgrywki, głównie ją wydłużają.

Obecnie moja ulubiona konfiguracja to:
- tylko podstawka
- 3 osoby
- karty zamiast kości
Michał333
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2016, 13:25

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Michał333 »

Ja mam taki pomysł:
karty z numerami od 1 do 6 tak jak na kościach, w grze wykładamy dwie losowe karty tak jakbyśmy rzucali kostkami,
ale po wyłożeniu odkładamy na bok, losowość zachowana ale numery nie powtarzają się w nieskończoność,
ja osobiście zabrałem karty z gry UNO, ponieważ są tam karty z numerem "1" i po 8 kart tak jakby z dwóch normalnych talii,
ale jeżeli ktoś ma normalne karty to "1" zawsze można zastąpić Asem lub inną kartą.
Awatar użytkownika
bukimi
Posty: 925
Rejestracja: 08 mar 2013, 10:02
Has thanked: 1 time
Been thanked: 4 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: bukimi »

Michał333 pisze:Ja mam taki pomysł:
karty z numerami od 1 do 6 tak jak na kościach, w grze wykładamy dwie losowe karty tak jakbyśmy rzucali kostkami,
ale po wyłożeniu odkładamy na bok, losowość zachowana ale numery nie powtarzają się w nieskończoność,
ja osobiście zabrałem karty z gry UNO, ponieważ są tam karty z numerem "1" i po 8 kart tak jakby z dwóch normalnych talii,
ale jeżeli ktoś ma normalne karty to "1" zawsze można zastąpić Asem lub inną kartą.
I testowałeś ten wariant? Trochę bez sensu brzmi odkładanie na bok pojedynczego wyniku kości/kart. Jeśli ktoś "wyrzuci" 7 przy pomocy układu 6+1, odłożenie jednej 6 i jednej 1 w efekcie oznacza zerową szansę na wynik 2 i zerową na wynik 12 w kolejnych losowaniach (po co?) i ogólnie zmniejsza szansę na rzadki rezultat (3 i 11). Tymczasem wypadnięcie 7 i innych "popularnych" wyników pozostaje nadal na wysokim poziomie. Na jak długo taka blokada danego wyniku?
Nie widzę więc sensu w tym wariancie. Pod względem matematycznym się nie broni ;)
Moja kolekcja na BGG (stan posiadania, na sprzedaż, oceny i komentarze): >KLIK<
Polecam transakcje z: Karioka, Voronwe, Deninis, Razul, Chaaber, cyberowca, tiamat997, syfon, joanna_kozlowska6, ArniK, GaGacek
Moje gry solo na Excela (w kodzie VBA): >KLIK<
Arius
Posty: 1411
Rejestracja: 30 mar 2016, 16:31
Has thanked: 296 times
Been thanked: 159 times

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: Arius »

Na zmniejszenie losowości po prostu używamy talii kart z jednego z dodatków.
PALADYNJAREK
Posty: 1
Rejestracja: 12 gru 2020, 17:44
Been thanked: 1 time

Re: Osadnicy z Catanu - mój sposób na zmniejszenie losowości

Post autor: PALADYNJAREK »

W którym dodatku jest talia kart?
ODPOWIEDZ