Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Relacje z pojedynczych gier, raporty z sesji oraz rozgrywki rpg na forum.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

Witam wszystkich,

Ostatnio udało mi się wyśrubować mój rekord w 5-osobowej rozgrywce w Agricolę - zdobyłem 50pkt :)

Szczegółowo swoją strategię opisałem na serwisie plansza24.pl, a tutaj postaram się podać krótkie streszczenie:

Członkowie rodziny - 5 osób to 15 pkt
Zboże i warzywa - 5 zboża i 3 warzywa to w sumie 5pkt
Zwierzęta: 5 owiec, 4 krowy, 4 dziki = 7pkt
Dom: 3 izby kamienne = 6pkt
Pola + pastwiska = 6 pól + 4 pastwiska = 4+4 == 8 punktów
Karty usprawnień:
studnia (4) + piec (2) + usprawienie do pastwisk (2) + garncarnia (2) == 10 pkt
Punkty dodatkowe: stajnie ogrodzone, punkty z kart, 1 + 1 == 2pkt
-2 za niewykorzystane pola farmy.
Suma: 50 pkt.

Obserwuję o co walczą współgracze. Jeśli 4 osoby aktualnie wyraźnie zbierają drewno na izby lub pastwiska, ja w tym czasie zbieram zboże oraz tworzę pola. To chyba najważniejsza moja zasada. Granie w Agricolę to symulowanie rynku, gdzie rządzi popyt i podaż. Jeśli na coś jest duży popyt, to będzie to drogie w kupnie. Agricola jest na tyle zrównoważoną grą, iż każda moda w końcu przechodzi i spokojnie zbiera się wtedy po 8 drzew z jednego pola, zamiast walczyć z wszystkimi o 4.

Obserwuj jak wyżywią się współgracze. Jeśli zapewnisz sobie żywienie rundę przed końcem etapu to w ostatniej rundzie etapu (przed żniwami) możesz nazbierać sporo dobrych akcji/zasobów. Jeśli zdarzyłoby się, że dwie osoby wyraźnie żywią się z pieczenia chleba, a dwie osoby przejadają swoje zwierzątka, to jest spora szansa, że można jednak wyżyć z połowu ryb, czy innych "pasywnych" akcji.

Porady:

Rzadko biorę starter'a, może raz-dwa razy na grę.
Rzadko wyrzucam ostatnią rzecz z danego zasobu, jak już mam owce to mam jakąś do końca rozgrywki.
Prawie zawsze mam na końcu 5 członków rodziny.
Najczęstsza strategią żywienia jest u mnie zboże i pieczenie chleba.
Moja farma jest zwykle bardziej oparta na polach niż pastwiskach.
Rzadko mam więcej niż jedną zabudowaną oborę. Jakoś rzadko mam okazję mieć tyle drzewa by "marnować" je na wiele obór.
Bardzo rzadko zbieram dniówki lub analogiczne pola z żywnością.

Więcej na: http://plansza24.pl/artykuly/agricola-m ... anie-50pkt

Moze ktos jeszcze sie podzieli swoimi strategiami?

Pozdrawiam serdecznie
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
dodi
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2010, 20:54

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: dodi »

Ja własnie zaczęłam grac w Agricole i 30punktów w wersji rodzinnej to dla mnie już kosmos :D
Podziwiam Podziwiam :roll: i pozdrawiam
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

dodi pisze:Ja własnie zaczęłam grac w Agricole i 30punktów w wersji rodzinnej to dla mnie już kosmos :D
Podziwiam Podziwiam :roll: i pozdrawiam
:)

Od tego czasu nie udało mi się wyrównać tego rekordu. Raz ostatnio zdobyłem 49pkt.
Gra jest świetna, ostatnio podniosłem swoją ocenę na 10pkt. Niestety w rankingu P24 dopiero na 10 miejscu...
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
dodi
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2010, 20:54

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: dodi »

no ciekawe kiedy ja bede mogła się tu pochwalić chociaż 40stoma punktami :D
PS nie wiem co to ranking P24 :oops:
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

Chodziło mi o ranking na stronie: http://plansza24.pl/

Można tam oceniać gry i dzięki temu tworzony jest polski ranking gier planszowych :)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: surmik »

dodi pisze:Ja własnie zaczęłam grac w Agricole i 30punktów w wersji rodzinnej to dla mnie już kosmos :D
Podziwiam Podziwiam :roll: i pozdrawiam
W wersji rodzinnej punkty zdobywa się chyba trudniej tzn. nie ma bonusów za karty ulepszeń i pomocników :)
Awatar użytkownika
bogas
Posty: 2786
Rejestracja: 29 paź 2006, 00:17
Lokalizacja: Tarnowskie Góry
Has thanked: 347 times
Been thanked: 623 times

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: bogas »

dodi pisze:Ja własnie zaczęłam grac w Agricole i 30punktów w wersji rodzinnej to dla mnie już kosmos :D
Podziwiam Podziwiam :roll: i pozdrawiam
30 punktów? Ale w ile osób? Bo np. w dwójkę to w wersji rodzinnej 40-43 punkty to ostatnio był standard.
dodi
Posty: 6
Rejestracja: 18 gru 2010, 20:54

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: dodi »

No wydaje mi się że w pierwszej rozgrywce jeszcze z instrukcją w ręku zdobycie 31punktów(w dwie osoby) to chyba dużo. Moja siostra jest to jest dopiero mistrz- w pierwszej swojej rozgrywce zdobyła aż 1 punkt :lol: ale jeszcze to odrobimy.
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: vincencik »

Andrzeju mam do Ciebie pytanie. W sumie to niekoniecznie do Ciebie ale może być do kogokolwiek. Gramy ze znajomymi w Agricolę już dłuższy czas i po przeczytaniu Twojego przebiegu gry troszkę się zdziwiłem. Wszedłem pod podany link na P24 i cóż widzę: trzymasz 4 krowy i 4 dziki na jednym polu.... Cytat z instrukcji:
[...]Pojedynczy kwadratowy obszar ogrodzonego pastwiska może pomieścić do 2 zwierząt. Na przykład: pastwisko zajmujące 2 obszary mieści do 4 zwierząt, 3 obszary to 6 zwierząt itd. [...]
W związku z powyższym uważam, że rekord który ustanowiłeś jest niezgodny z zasadami. No chyba że graliście na jakichś innych zasadach albo o czymś nie wiem. Prosiłbym Ciebie (lub kogoś obeznanego) o wyjaśnienie jeśli jestem w błędzie :) Pozdrawiam

EDIT: oczywiście po przeniesieniu owcy do chaty można rozdzielić krowy na 2 pastwiska. Ale pozostają 4 dziki na jednym polu. Co z nimi?
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: arturion »

Może miał jakieś usprawnienie/pomocnika który na to pozwala?
Saluton amikoj!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: vincencik »

arturion pisze:Może miał jakieś usprawnienie/pomocnika który na to pozwala?
Też o tym pomyślałem jednak w przypadku chwalenia się rekordem powinien napisać o tym, że miał usprawnienie lub pomocnika. Nie żebym się czepiał tylko ciekaw jestem jak to rozwiązał. I jak najbardziej gratuluję wyniku ;)
Awatar użytkownika
arturion
Posty: 580
Rejestracja: 23 gru 2009, 18:48
Lokalizacja: Miłoszyce, prawie Wrocław

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: arturion »

vincencik pisze: Też o tym pomyślałem jednak w przypadku chwalenia się rekordem powinien napisać o tym, że miał usprawnienie lub pomocnika. Nie żebym się czepiał tylko ciekaw jestem jak to rozwiązał. I jak najbardziej gratuluję wyniku ;)
No toż, pomocnicy i usprawnienia to arcyważny element tej gry, czy użycie tych kart umniejsza według ciebie jego sukces? ;)
Saluton amikoj!
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: vincencik »

arturion pisze:
vincencik pisze: Też o tym pomyślałem jednak w przypadku chwalenia się rekordem powinien napisać o tym, że miał usprawnienie lub pomocnika. Nie żebym się czepiał tylko ciekaw jestem jak to rozwiązał. I jak najbardziej gratuluję wyniku ;)
No toż, pomocnicy i usprawnienia to arcyważny element tej gry, czy użycie tych kart umniejsza według ciebie jego sukces? ;)
Absolutnie nie napisałem że użycie tych kart umniejsza jego sukces. Ani dosłownie ani z podtekstem. Uważam tylko, że skoro użył ich to powinien o tym napisać ażeby rozwiać wątpliwości co do tego, dlaczego trzyma tyle zwierząt na jednym pastwisku. I tyle. Gdybym sam miał przyjemność pochwalić się takim rekordem to wypisałbym wszystkie karty jakich używałem. Nie piszę tego z zawiści, broń Boże (bo co mi z tego), tylko ciekawi mnie jak on to zrobił :) i nie pisz już tak, żeby wyglądało jakbym mu zazdrościł, bo tak nie jest.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

vincencik pisze:
arturion pisze:
vincencik pisze: Też o tym pomyślałem jednak w przypadku chwalenia się rekordem powinien napisać o tym, że miał usprawnienie lub pomocnika. Nie żebym się czepiał tylko ciekaw jestem jak to rozwiązał. I jak najbardziej gratuluję wyniku ;)
No toż, pomocnicy i usprawnienia to arcyważny element tej gry, czy użycie tych kart umniejsza według ciebie jego sukces? ;)
Absolutnie nie napisałem że użycie tych kart umniejsza jego sukces. Ani dosłownie ani z podtekstem. Uważam tylko, że skoro użył ich to powinien o tym napisać ażeby rozwiać wątpliwości co do tego, dlaczego trzyma tyle zwierząt na jednym pastwisku. I tyle. Gdybym sam miał przyjemność pochwalić się takim rekordem to wypisałbym wszystkie karty jakich używałem. Nie piszę tego z zawiści, broń Boże (bo co mi z tego), tylko ciekawi mnie jak on to zrobił :) i nie pisz już tak, żeby wyglądało jakbym mu zazdrościł, bo tak nie jest.
Pytania jak najbardziej na miejscu.
Można zerknąć na dodatkowe fotki z mojej farmy:

http://plansza24.pl/photos/57
http://plansza24.pl/photos/58
(da się przybliżyć po kliknięciu).

Niestety nie widac wszystkich pomocników...

Już nie do końca pamiętam niuanse tej farmy, ale z tego co widać na zdjęciach pastwiskom na pewno pomagało Małe Usprawnienie: Laska Pasterska, która chyba pozwala trzymać dwie owce więcej na pastwisku.

Owce dzięki Lasce mieszczą się na jednym pastwisku. Dwa dziki można przenieść na puste pastwisko, jedną krowę dać do domu. Pozostaje kwestia jednej krowy, podejrzewam, że tutaj był jeszcze jakiś pomocnik. Musiałbym przejrzeć talie pomocników.

Jako że wynik był niecodzienny (jak na naszą grupę), więc moge tylko dodać, że farma była kilkukrotnie sprawdzana i liczona przy zakończeniu gry przez różne osoby :) Wątpię, żeby coś nam wtedy umknęło.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
vincencik
Posty: 103
Rejestracja: 10 mar 2011, 23:25
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 1 time

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: vincencik »

andrzejk pisze: Pytania jak najbardziej na miejscu.
Można zerknąć na dodatkowe fotki z mojej farmy:

http://plansza24.pl/photos/57
http://plansza24.pl/photos/58
(da się przybliżyć po kliknięciu).

Niestety nie widac wszystkich pomocników...

Już nie do końca pamiętam niuanse tej farmy, ale z tego co widać na zdjęciach pastwiskom na pewno pomagało Małe Usprawnienie: Laska Pasterska, która chyba pozwala trzymać dwie owce więcej na pastwisku.

Owce dzięki Lasce mieszczą się na jednym pastwisku. Dwa dziki można przenieść na puste pastwisko, jedną krowę dać do domu. Pozostaje kwestia jednej krowy, podejrzewam, że tutaj był jeszcze jakiś pomocnik. Musiałbym przejrzeć talie pomocników.

Jako że wynik był niecodzienny (jak na naszą grupę), więc moge tylko dodać, że farma była kilkukrotnie sprawdzana i liczona przy zakończeniu gry przez różne osoby :) Wątpię, żeby coś nam wtedy umknęło.
Dzięki za odpowiedź :) Faktycznie widzę tam laskę obok Twojej planszy. Chyba jednak nie miałeś żadnego innego pomocnika który pozwoliłby na trzymanie więcej zwierząt bo ta laska wystarcza zupełności. No bo:

- jedna owca do chaty -> mamy wolne pole na które przenosimy 4 pozostałe owce przez co zwalnia się pole z oborą
- do pola z oborą przenosimy np dziki i w ten sposó uzyskujemy kolejne puste pole
- dzielimy krowy po 2 na każdym polu :)

Wszystko się zgadza i pasuje :) Jeszcze raz gratuluję wyniku ;) ciekawe kiedy mi się taki przytrafi :D
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

vincencik pisze: Dzięki za odpowiedź :) Faktycznie widzę tam laskę obok Twojej planszy. Chyba jednak nie miałeś żadnego innego pomocnika który pozwoliłby na trzymanie więcej zwierząt bo ta laska wystarcza zupełności. No bo:

- jedna owca do chaty -> mamy wolne pole na które przenosimy 4 pozostałe owce przez co zwalnia się pole z oborą
- do pola z oborą przenosimy np dziki i w ten sposó uzyskujemy kolejne puste pole
- dzielimy krowy po 2 na każdym polu :)

Wszystko się zgadza i pasuje :) Jeszcze raz gratuluję wyniku ;) ciekawe kiedy mi się taki przytrafi :D
Dzięki :)

Nie udało mi się już wyrównać rekordu. Ostatnio eksperymentuję z bardziej ryzykownymi strategiami opartymi o większe użycie kart oraz/lub mniejszą rodzinę. Bez powodzenia - wyniki w przedziale 28-35 pkt.
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

Pochwalę się ponownie, a co :)

Poniżej farma za 54 punkty (rozgrywka 2-osobowa) :)

Obrazek


Powiększenie można zobaczyć tutaj:
http://plansza24.pl/photos/325
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
wajwa
Posty: 2217
Rejestracja: 18 sty 2008, 10:24
Lokalizacja: Zabrze
Has thanked: 238 times
Been thanked: 391 times
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: wajwa »

Trzeba będzie uważać na tego pana na MP :D
Always look on the bright side of life
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

wajwa pisze:Trzeba będzie uważać na tego pana na MP :D
Zawsze można walczyć o drugie miejsce ;)
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
yanoo
Posty: 262
Rejestracja: 09 maja 2011, 18:59
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 2 times
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: yanoo »

dodi pisze:Moja siostra jest to jest dopiero mistrz- w pierwszej swojej rozgrywce zdobyła aż 1 punkt :lol: ale jeszcze to odrobimy.
Oj tam, oj tam, kolega zdobył 0, inkasując -12 na pierwszych żniwach :)
This is Stannis Baratheon. The man will fight to the bitter end and then some.

BGG
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: FortArt »

andrzejk pisze: Członkowie rodziny - 5 osób to 15 pkt
Zboże i warzywa - 5 zboża i 3 warzywa to w sumie 5pkt
Zwierzęta: 5 owiec, 4 krowy, 4 dziki = 7pkt
Dom: 3 izby kamienne = 6pkt
Pola + pastwiska = 6 pól + 4 pastwiska = 4+4 == 8 punktów
Karty usprawnień:
studnia (4) + piec (2) + usprawienie do pastwisk (2) + garncarnia (2) == 10 pkt
Punkty dodatkowe: stajnie ogrodzone, punkty z kart, 1 + 1 == 2pkt
-2 za niewykorzystane pola farmy.
Suma: 50 pkt.
Jakim cudem to się sumuje do 50???

51.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
Awatar użytkownika
andrzejk
Posty: 110
Rejestracja: 30 mar 2010, 13:36
Lokalizacja: Brzeg/Wrocław
Kontakt:

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: andrzejk »

FortArt pisze:
Jakim cudem to się sumuje do 50???

51.
Faktycznie :D

Przez tyle czasu nikt się nie zorientował, dzięki!
Posiadam
Plansza24.pl - serwis dla miłośników gier planszowych
Awatar użytkownika
Czochrun
Posty: 439
Rejestracja: 19 mar 2011, 08:05
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 5 times

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: Czochrun »

Mi się udało niedawno zdobyć 52 punkty w rozgrywce 3-osobowej. Musiałbym rzucić okiem na zapiski z czego mi tyle wyszło. Jakby co to w moim planszówkowym gronie jest to aktualnie rekord.
Awatar użytkownika
bardopondo
Posty: 720
Rejestracja: 27 kwie 2015, 21:18
Has thanked: 175 times
Been thanked: 214 times

Re: Agricola - jak zdobyłem 50pkt.

Post autor: bardopondo »

ODPOWIEDZ