Pret-a-porter w Wyborczej

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Ink
Administrator
Posty: 2811
Rejestracja: 17 gru 2007, 09:53
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 100 times
Been thanked: 154 times
Kontakt:

Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Ink »

Artykuł o Pret-a-porter i NBP na głowniej stronie Gazety:

http://wyborcza.biz/biznes/1,100896,870 ... _mode.html
Games Fanatic -/- Gradanie -/- Za dużo gier
O ile wyraźnie nie zaznaczono inaczej, powyższa wypowiedź nie jest stanowiskiem moderacji lub administracji forum.
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: mst »

"w tym roku sprzedano 166 egzemplarzy gry "Mali Powstańcy" " :shock: - albo "standardowe" dziennikarskie przekłamanie wynikające z całkowitej nieznajomości tematu albo mowa tylko o sprzedaży w Muzeum Powstania Warszawskiego albo nie wiem o co chodzi?
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Odi »

Poza tym fragmentem o MP - świetny artykuł.

Jest o Hasbro (wiadomo, największy producent gier na rynku), jest i o nowych grach, jest o Essen i polskich premierach, jest nawet o gdyńskim Gramy :)

No i przede wszystkim - nie widziałem nigdy żadnego artykułu o plansżówkach 'niemonopolowych' tak wysoko pozycjonowanego na stronie jednego z głównych portali informacyjnych w kraju.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Nataniel »

mst pisze:"w tym roku sprzedano 166 egzemplarzy gry "Mali Powstańcy" " :shock: - albo "standardowe" dziennikarskie przekłamanie wynikające z całkowitej nieznajomości tematu albo mowa tylko o sprzedaży w Muzeum Powstania Warszawskiego albo nie wiem o co chodzi?
Chyba faktycznie sprzedaż w samym Muzeum.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: cezner »

Przez moment zastanawiałem się, czy ja jednak nie trafiłem na GamesFanatic widząc zdjęcie gry :shock: :wink:
No i proszę, kto by pomyślał że to nie Neuroshima a gra o modzie może bardziej rozsławić Trzewika :lol:
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Filippos »

mst pisze:"w tym roku sprzedano 166 egzemplarzy gry "Mali Powstańcy" " :shock: - albo "standardowe" dziennikarskie przekłamanie wynikające z całkowitej nieznajomości tematu albo mowa tylko o sprzedaży w Muzeum Powstania Warszawskiego albo nie wiem o co chodzi?
No bardzo przykra sprawa. Pozywam drani :P :cry: :wink:
Ehh sam robię w tej branży ale nierzetelność dziennikarzy czasem mnie załamuje całkowicie. :?
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
cezner
Posty: 3065
Rejestracja: 30 wrz 2005, 20:26
Lokalizacja: Opole
Has thanked: 8 times
Been thanked: 88 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: cezner »

O, nie przejmuj się. Ja już zostałem załamany nierzetelnością dziennikarską kilka lat temu. Raz i skutecznie.
Od tego czasu do każdej wiadomości prasowej podchodzę z wielkim przymrużeniem oka.
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: yosz »

Bardzo fajnie kontrastuje fragment o sprzedaży 166 egzemplarzy i poniżej cytat że planszówki przeżywają renesans - że to się nikomu nie wydało dziwne.... masakra.
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Don Simon »

A Trzewik pracowal nad gra rok? 8)
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: konev »

"NBP przeznaczył na produkcję gry 186 tys. zł i zakłada, że sukcesem będzie sprzedaż na poziomie 800 egzemplarzy w ciągu roku, przy początkowym nakładzie na poziomie 1 tys. egzemplarzy." - cena w Rebelu w przedsprzedaży 99zł, a normalna 119zł. Niby jest napisane "przy początkowym nakładzie", ale widocznie muszę zagrać w Pret-a-Porter i się podszkolić z ekonomii, bo i tak trudno mi sobie ten biznes wyliczyć - przynajmniej z perspektywy NBP :lol:

[edit] Zmieniono ilość sprzedanych egzemplarzy Małych Powstańców na 2000szt.! To się nazywa siła forum.gry-planszowe! :D (albo Filip się wkurzył i im wygarnął) ;)
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6438
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 563 times
Been thanked: 926 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Odi »

Za to dla nabywców jest to świetny biznes!

Skoro koszt wyprodukowania jednego egzemplarza to co najmniej 18600 zł, a w sklepie gra jest za 100 zł to...
...
LUDZIEEE PORTAL ZWARIOWAŁ I DAJE GRĘ PRAWIE ZA DARMO!!! BRAĆ KUPOWAĆ AAAA PÓKI JESZCZE MAJĄ GRĘ W SKLEPIEEEE!!! :lol:

(potem zawsze można sprzedać za - powiedzmy - połowę kosztu produkcji. Jakby nie patrzeć - niezła przebitka :wink: )
Awatar użytkownika
yosz
Posty: 6356
Rejestracja: 22 lut 2008, 22:51
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 192 times
Been thanked: 488 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: yosz »

wygarnął w komentarzu ;)

@Odi: a koszt wyprodukowania egzemplarza jest na pewno mniejszy tylko że wypłata dla grafika i designera pochłonęła większość tej kwoty :lol: Ignacy - rozumiem, że na Pionku stawiasz wszystkim piwo? :D
ZnadPlanszy | YouTube
Always keep at the back of your mind the possibility that you're dead wrong. -- T. Pratchett --
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: MichalStajszczak »

Mnie najbardziej w tym tekście zaszokowała informacja o przeznaczeniu na produkcję 186 tysięcy złotych, przy zakładanym poziomie sprzedazy 800 sztuk. Gdyby to przedsięwzięcie miało sens ekonomiczny, gra powinna kosztować na półce 999,99 :D

EDIT: Widzę, że nie tylko ja na to zwróciłem uwagę
Awatar użytkownika
folko
Posty: 2442
Rejestracja: 23 wrz 2004, 13:26
Lokalizacja: Wodzisław Śl.
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: folko »

konev pisze: [edit] Zmieniono ilość sprzedanych egzemplarzy Małych Powstańców na 2000szt.! To się nazywa siła forum.gry-planszowe! :D (albo Filip się wkurzył i im wygarnął) ;)
Jak się Filip wkurzy to będzie 20 tys :D
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: konev »

To jest dla NBP inwestycja w nasze umiejętności ekonomiczne, tak więc nigdy pewnie nie zakładali, że to im się choćby zwróci ;). Trzeba w budżet było wpisać konsultacje ze specjalistami itd. Miło słyszeć, że ktoś się na poważnie zainteresował grami planszowymi i jest gotów wyłożyć na nie porządną gotówkę. Może wejdzie to na stałe do budżetu NBP obok prowadzenia portalu internetowego itd. Zresztą gratulacje należą się Portalowi i Trzewikowi, bo ktoś musiał ich nieźle w tyłek kopnąć by sypnęli kasą ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: mst »

Ale przedsięwzięcie ma mieć sens edukacyjny, a nie ekonomiczny. :twisted:
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
konev
Posty: 2094
Rejestracja: 22 gru 2006, 12:39
Lokalizacja: Tewkesbury (UK)

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: konev »

yosz pisze:wygarnął w komentarzu ;)
Rzeczywiście :). I rzeczywiście się wkurzył ;).
Warszawskie spotkania projektantów i testerów gier planszowych
Monsoon Group :: Aktualne Spotkania :: Facebook
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Browarion »

konev pisze:[edit] Zmieniono ilość sprzedanych egzemplarzy Małych Powstańców na 2000szt.! To się nazywa siła forum.gry-planszowe! :D (albo Filip się wkurzył i im wygarnął) ;)
WOW, ale mają tam szybkich twardorękich :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Filippos
Posty: 2466
Rejestracja: 02 sty 2007, 16:54
Lokalizacja: Wawa, sercem w Wawie, nogą w wawie i innymi częściami ciała też;))

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Filippos »

No po poprawce informacja jest nieco mniej bzdurna, choć nadal nieprofesjonalna. Btw ciekawe cóż to za tajemniczy detalisci :wink:

A co do 186 tysięcy na prodkcje 1000 sztuk to albo pan dziennikarz znów błysnął albo należy
pogratulować Trzewikowi dealu dziesięciolecia :D
Zwykle gram w to co mam
Moja strona o projektowaniu: http://milunski.com/
Awatar użytkownika
Don Simon
Moderator
Posty: 5623
Rejestracja: 10 wrz 2005, 16:28
Lokalizacja: Warszawa, sercem w Jozefowie ;-)
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Don Simon »

Az zapytalem w komentarzu o ten koszt gry. Skoro slowa FIlipa podzialaly to moze i na moje pytanie odpowiedza?
Każdy może,prawda, krytykować, a mam wrażenie, że dopuszczenie do krytyki, panie, tu nikomu tak nie podoba się.Tak więc z punktu, mając na uwadze, że ewentualna krytyka może być, tak musimy zrobić, żeby tej krytyki nie było, tylko aplauz i zaakceptowanie.
Awatar użytkownika
Nataniel
Administrator
Posty: 5293
Rejestracja: 03 cze 2004, 20:46
Lokalizacja: Gdańsk Osowa
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: Nataniel »

AFAIK coś zostało mocno pokręcone z tą ceną i nakładem.
= Artur Nataniel Jedlinski | GG #27211, skype: natanielx =
= Festiwal gier planszowych w Gdyni - GRAMY! =
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: garg »

Dla mnie niejasne jest, dlaczego NBP wykłada pieniądze (niemałe zresztą) na projekt mający na celu edukację itp., a gra jest dostępna w sklepach po normalnej cenie rynkowej.

Albo coś promujemy z pieniędzy publicznych i jest łatwo dostępne dla jakiejś grupy (na przykład nauczyciele, kierownicy domów kultury, rodzice rodzin wielodzietnych itd. itp.), albo wydajemy planszówkę na zasadach rynkowych i nie mieszamy do tego pieniędzy publicznych.

Nie żebym miał za złe - uważam, że to naprawdę rewelacja, że NBP dało się namówić na udział i finansowanie takiego projektu :) Po prostu nie potrafię dostrzec sensu finansowania przez niego gry planszowej sprzedawanej na rynkowych zasadach. Mówię to przez pryzmat na przykład Chłopskiej Szkoły Biznesu, która została sfinansowana z pieniędzy publicznych i jest dostępna bezpłatnie dla ludzi związanych z edukacją.

Ale może ktoś mi to wyjaśni? Trzewik na przykład? :D
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9420
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 502 times
Been thanked: 1439 times
Kontakt:

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: MichalStajszczak »

Żebym ja pana nie znał, tobym myślał, że pan robi zły interes; ale że ja pana znam, więc ja sobie myślę, co pan robi... dziwny interes.
(Szlangbaum do Wokulskiego na wiadomość, o tym, że Wokulski chce kupić kamienicę o 30 tysięcy rubli powyżej wartości)

Jeżeli ktoś wydaje grę po to, by sprzedać ją za 1/3 poniesionych kosztów, to pierwszy pomysł jest taki, że potrzebuje wyprać pieniądze. Ale do NBP to chyba nie pasuje :lol:
Mam tylko obawę, jak na to zareaguje Komisja Europejska. Czy np. niemieckie wydawnictwa nie zaprotestują, że Portal został nielegalnie dofinansowany jak jakaś stocznia? :D
Awatar użytkownika
ja_n
Recenzent
Posty: 2303
Rejestracja: 28 lip 2004, 10:42
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: ja_n »

garg pisze:Dla mnie niejasne jest, dlaczego NBP wykłada pieniądze (niemałe zresztą) na projekt mający na celu edukację itp., a gra jest dostępna w sklepach po normalnej cenie rynkowej.
A skąd wiedza, że to normalna cena rynkowa?
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4462
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1095 times

Re: Pret-a-porter w Wyborczej

Post autor: garg »

Mam na myśli ceny rynkowe innych polskich gier wydanych ostatnio (w zaokrągleniu): Magnum Sal - 100 zł, K2 - 90 zł, 51 stan - 75 zł. Jeśli Pret-a-Porter kosztuje więcej, a zostało dofinansowane kwotą 186.000 złotych, to albo miało jakieś znacząco wyższe koszty produkcji, albo marża sprzedawcy/producenta jest istotnie wyższa.

Ale, jak już pisałem, nie siedzę w biznesie planszówkowym i nie ze wszystkiego zdaję sobie sprawę. Dlatego właśnie proszę o wyjaśnienie ze strony mądrzejszych ode mnie :)
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
ODPOWIEDZ