W pajęczej sieci

Informacje o stronach WWW nt. planszówek, adresy stron producentów, miłośników, linki do artykułów o grach planszowych w mediach, itp.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

W pajęczej sieci

Post autor: Vermin83 »

Czołem wszystkim :)

Po niemal dwóch latach działania hobbystycznie, w końcu postanowiłem przekuć całość mego zainteresowania w regularną pracę. Z tej tez przyczyny odciąłem się publicystycznie od Poltergeist i Board Times, zakładając własnego bloga redaktorskiego, na którym znajdziecie mojego autorstwa recenzje przekrojowe, Areny Gladiatorów, info o warsztatach jakie prowadzę w Trójmieście oraz z czasem różnej maści artykuły tematyczne i felietony. Obecnie kończę przerzucać swoje materiały na bloga i uzupełniać strony. Niedługo tez powstanie strona na FB. Szatę graficzną bloga zostawiłem sobie na sam koniec, więc zapewne pojawi się ona w marcu. W przyszłym tygodniu pojawią się pierwsze świeże teksty i będzie to recenzja oraz kolejna Arena.
Tutaj link do bloga:

W pajęczej sieci

Mam nadzieję, że moje materiały będą się wam podobać :)

Spis działów:
RECENZJE
Recenzje gier planszowych i karcianych
Recenzje komiksów
Recenzje książek
Recenzje gier PC
Recenzje filmów

ARTYKUŁY
Dział unboxingów
Artykuły ogólne
Autorskie scenariusze do Mage Knight
Dział poświęcony Pirates of the Spanish Main
Arena Gladiatorów, czyli starcia gier

INNE
Moje książki
* HellSpace: Piekło kosmosu
Wesprzyj mnie

Pozdrawiam i miłej lektury wszystkim :D
Ostatnio zmieniony 07 lut 2016, 14:57 przez Vermin83, łącznie zmieniany 170 razy.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Senthe »

No i świetnie, powodzenia! ;)
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: mig »

Powodzenia :)
A nad szatą graficzną koniecznie trzeba będzie popracować, bo strona imho bardzo zniechęca do kolejnych odwiedzin... :?
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Pierzasty
Posty: 2719
Rejestracja: 25 wrz 2011, 11:58
Lokalizacja: Otwock
Has thanked: 3 times
Been thanked: 20 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Pierzasty »

Bardzo dobra szata graficzna, ale zniechęciła mnie liczba reklam/rzucających się w oczy logo sponsorów na stronie.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Cóż dzięki tym wydawcom mam gry na warsztaty i do recek, więc muszą być oni podlinkowani. Poza tym bez przesady, 3/4 strony to teksty, a wydawcy i serwisy zaprzyjaźnione to tylko boczne kolumny więc nie jest źle.

Jeśli dogadam się z kumplem to szatę graficzną zmieni mi po feriach zimowych.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Pierwszy nowy tekst na blogu :D
Recka przekrojowa New Era
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... w-era.html

Miłej lektury :)

Niebawem kolejny tekst :mrgreen:

EDIT:
Dorzuciłem w pierwszym poście tematu spis treści recek na blogu, a raczej działów posiadających spisy treści.
Awatar użytkownika
Christoforos
Posty: 437
Rejestracja: 22 lut 2009, 22:51
Lokalizacja: Lublin / Czerniejów
Been thanked: 6 times
Kontakt:

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Christoforos »

Vermin a mail pożegnalny do zespołu redakcyjnego gdzie? :)
Właśnie z lektury tego wątku dowiedziałem się, że nas opuściłeś. Szkoda, niemniej powodzenia ci życzę na "nowej drodze życia" :)
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

No może faktycznie powinienem coś napisać, ale przez ferie miałem więcej warsztatów na głowie, a dodatkowo wypadło mi kilka sytuacji rodzinnych, które pożarły trochę mojego czasu. W efekcie zapomniałem dać znać :P No Matio wiedział :)

Taka uwaga - poprawiłem nieco wizualnie reckę New Era, powinno się teraz lepiej to czytać. Nowy materiał pewnie dziś w nocy lub jutro rano, a w poniedziałek najnowsza Arena.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Kolejna recenzja. Tym razem pod nóż poszła gra dla dzieci od wydawnictwa Axel, czyli Wyścigi rydwanów
Zapraszam do lektury :)
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... wanow.html
Obrazek
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Dziś dwa wpisy :)

Pierwszy to plan warsztatów na marzec:
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... arzec.html

Drugi, bardziej istotny to najnowsza Arena Gladiatorów :D
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... irkle.html
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Po długiej przerwie wywołanej przeprowadzką i wzmożonymi przygotowaniami przedślubnymi, Pająk Vermin wraca do gry :D Zaczynam od recenzji przekrojowej legendy, czyli Caylusa. Poniżej link:
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013/03/caylus.html

Serdecznie polecam tytuł każdemu chociaż do przetestowania.

Już niebawem kolejna recka, tym razem dużo mniej przychylna.
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Recenzja gry karcianej Hobbit - bardzo negatywna, choć mogło być gorzej.

http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... ciana.html
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: lacki2000 »

Vermin83 pisze:Recenzja gry karcianej Hobbit - bardzo negatywna, choć mogło być gorzej.

http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... ciana.html
nie pisze się "cofa go wstecz" lecz "cofa go nazad do tyłu wstecz z powrotem" :P Ale generalnie z recką się zgadzam. Aktualną dodatkową zaletą tej gry jest możliwość zakupienia jej za 14,99zł - jeszcze jedną sztukę niedawno w kałfie widziałem :) Bo 31zł to przegięcie za coś takiego.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Fakt, poprawiłem durny błąd :P

A co do ceny, to mnie zaskoczyłeś, nigdzie takiej promocji nie widziałem :P
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: lacki2000 »

Vermin83 pisze:A co do ceny, to mnie zaskoczyłeś, nigdzie takiej promocji nie widziałem :P
W Kauflandzie od co najmniej miesiąca, wcześniej cena początkowa była coś około 29zł ale nikt nie brał. Dziś po robocie jeszcze tam jadę więc jak chcesz to ci kupię :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
MichalStajszczak
Posty: 9425
Rejestracja: 31 sty 2005, 19:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 503 times
Been thanked: 1441 times
Kontakt:

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: MichalStajszczak »

I jeszcze drobna literówka: autor gry nazywa się Martin Wallace a nie Wallec
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

nie wiem czemu wcześniej tego nie zauważyłem, w każdym razie literówka poprawiona, dzięki za zwrócenie uwagi

W tą niedzielę planuję pierwszą część recenzji Mage Knight. Publikacja będzie raczej pod wieczór, tekst będzie spory.
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Dabliu »

Vermin83 pisze:Caylus to król wśród lekkich gier strategicznych.
Naprawdę Caylus jest taką lekką grą? Na BGG średnia "waga" tej gry z ponad 2,500 głosów to 3.8 w skali od 1 do 5, a więc według dwóch i pół tysiąca ludzi Caylus jest jedną z cięższych eurogier...

edit: błąd
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
gregvip
Posty: 342
Rejestracja: 22 sty 2012, 14:55
Lokalizacja: Proszowice k. Krakowa

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: gregvip »

Dabliu pisze:
Vermin83 pisze:Caylus to król wśród lekkich gier strategicznych.
Naprawdę Caylus jest taką lekką grą? Na BGG średnia "waga" tej gry z ponad 2,500 głosów to 3.8 w skali od 1 do 5, a więc według dwóch i pół tysiąca ludzi Caylus jest jedną z cięższych eurogier...

edit: błąd
Caylus jest tak leciutką grą, że po każdej rozgrywce boli mnie głowa. I to wcale nie jest żart. Lecz pomimo tej niedogodności uważam, że jest to bardzo dobra gra to ona tak naprawdę rozbudziła moją miłość do planszówek.
Born to play
Moja kolekcja
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Jeżeli Caylusa potrafili mi opanować, do tego płynnie, totalni laicy, bez większego zająknięcia, którzy totalnie nie ogarniają Teomachii, 51 Stanu, Innowacji czy Colonii, to tak dla mnie Caylus to lekka gra. Napisałem, ze jest prosta w nauczeniu ale ciężka w wygraniu. W tamtych grach i nauka i rozgrywka są wymagające, w Caylusa idzie szybko nauczyć się grać, ale aby wygrać z doświadczonym graczem trzeba się naprawdę napocić.

Więc mechanicznie Caylus jest lekką grą w SWOIM GATUNKU. Co podkreślałem wielokrotnie :)

To tak jakby powiedzieć że Belfort to ciężka gra, a jakoś jej opanowanie nie przysparza większego problemu laikom. Za to tej samej grupie opanowanie Cyklad pożarło trzy razy więcej czasu.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: lacki2000 »

Vermin83 pisze:Jeżeli Caylusa potrafili mi opanować, do tego płynnie, totalni laicy, bez większego zająknięcia, którzy totalnie nie ogarniają Teomachii, 51 Stanu, Innowacji czy Colonii, to tak dla mnie Caylus to lekka gra. Napisałem, ze jest prosta w nauczeniu ale ciężka w wygraniu. W tamtych grach i nauka i rozgrywka są wymagające, w Caylusa idzie szybko nauczyć się grać, ale aby wygrać z doświadczonym graczem trzeba się naprawdę napocić.

Więc mechanicznie Caylus jest lekką grą w SWOIM GATUNKU. Co podkreślałem wielokrotnie :)

To tak jakby powiedzieć że Belfort to ciężka gra, a jakoś jej opanowanie nie przysparza większego problemu laikom. Za to tej samej grupie opanowanie Cyklad pożarło trzy razy więcej czasu.
Myślę, że tu warto wyraźnie rozgraniczyć podział na złożoność reguł (wielość zasad i wyjątków) i złożoność gry (wielość decyzji, strategii, taktyk). Bo takie ogóle mówienie o lekkości może sugerować, że GO jest bardzo lekką grą w swoim gatunku :)
Po angielsku takie "lekkie" gry określa się "easy to learn, hard to master" - czyli łatwo opanować reguły ale ciężko wygrać z doświadczonym przeciwnikiem - i taki właśnie jest Caylus (oraz wszystkie dobre gry abstrakcyjne). No i są takie pojęcia jak krzywa uczenia i inne takie ale to już pewnie wiecie i nie będę was zanudzać ;)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Dabliu
Posty: 394
Rejestracja: 21 kwie 2012, 20:11
Lokalizacja: Wrocław

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Dabliu »

No właśnie, ciężar gry jakoś w ogóle nie kojarzy mi się z liczbą lub zawiłością reguł, ale z głębią strategii, wielością decyzji do podjęcia i szeroko rozumianą "mózgożernością". Meandry zasad - z uwagi na ich mniejszą lub większą intuicyjność - mogą jedynie nieco owej wagi grze przysporzyć lub odjąć, ale tylko tyle.
Moje grafomańskie wybryki / W czym jeszcze maczam paluchy / Rodzinna kolekcja
Pamiętaj, aby zawsze być sobą. Chyba, że możesz być Batmanem. Wtedy lepiej bądź Batmanem.
Awatar użytkownika
mig
Posty: 4046
Rejestracja: 24 lip 2010, 16:41
Lokalizacja: Konin
Been thanked: 4 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: mig »

Najlepiej byłoby dac po prostu dwie oceny dotyczące i trudności zasad i trudności wygrywania. Choć dla mnie zwykle istotniejsze jest to co ujął Vermin - pokonanie bariery wejścia przez rozpoczynających przygodę z grą. Zwykle (może ze względu na fakt, że rzadko mamy okazję na to by poświęcić dużo czasu na wszystkich "rozpracowanie" strategii w grze) to jest kryterium istotniejsze przy wyborze gry niż późniejsza głębia możliwości strategiczno-taktycznych.
Więc, jeśli nie jest możliwe rozdzielenie i osobne omówinenie tych dwóch współczynników (skomplikowania/rozbudowania zasad i wyjątków oraz mnogości wyborów strategicznych) to z dwojga wolę skoncentrowanie się na tym pierwszym, jak to zrobił Vermin...

Ale to bardziej w kwestii przydatności recki do dalszego wykorzystania niż teoretycznych rozważań dot. wprowadzania nowej typologii...
Planszostrefa - 11%, 3 Trolle - 5%
Mam / Chcę mieć / Sprzedam
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - blog o grach

Post autor: Vermin83 »

Mig i Lacki mają rację. Właśnie to próg wejścia do gry i umiejętnego opanowania zasad w moim odczuciu określa czy gra jest lekka czy ciężka. Bo ilość strategii jakie gracz obierze to jest w dużej mierze jego indywidualna sprawa, która po części wynika z doświadczenia a po części z osobistego upodobania. W Caylus, nawet totalny laik, znający tylko monopoly i chińczyka potrafił szybko się wkręcić w zabawę. Nie widziałem po nim aby był zmęczony choć też na swój sposób starał się móżdżyć co często wychodziło takim osobom dobrze. Nie wygrywały co prawda z osobami wprawionymi w boju i znającymi na blachę budynki, ale i tak potrafiły zebrać dużo punktów, co tylko utwierdza mnie przekonaniu że Caylus to lekka gra, choć trudna w wygraniu - easy to play, hard to be master.

Teraz ważniejsze info.
Dziś miała być premiera pierwszej części recenzji Mage Knight. Niestety ze względu na wyjazd do (przyszłych) teściów na obiad od którego nie mam jak się wymigać, nie skończę dziś pisać tekstu, który i tak po pocięciu go jest olbrzymi. Dlatego publikacja nastąpi jutro, zapewne wieczorem. Całość podzieliłem na dwie części:
* Pierwsza - opis gry, cena do jakości, przygotowanie, zarys tury i rozgrywka solo z oceną.
* Druga - opis scenariuszy, rozgrywka multi, opis grup testowych i końcowe podsumowanie.

Gra zatem będzie miała dwie oceny - solo i multi. Druga część recki pojawi się po świętach Wielkanocnych.

Edit:
Dlaczego prowadzimy dyskusję o Caylusie tutaj a nie pod recką? :P
Awatar użytkownika
Vermin83
Posty: 796
Rejestracja: 17 kwie 2012, 09:42
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 11 times

Re: W pajęczej sieci - Hobbit: Gra karciana

Post autor: Vermin83 »

Zapraszam do lektury pierwszej części z dwóch, recenzji Mage Knight:
http://wpajeczejsieci.blogspot.com/2013 ... gry-i.html
ODPOWIEDZ