(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Chciałem na razie odpocząć od T&T...ale dzisiaj rano skapnąłem się co źle zrobiłem...i chociaż we wtorek wolę Lwów lub Pakistan to jak trzeba będzie to od T&T uciekać nie będę:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Tak, Lwów + Pakistan będą teraz w torbie na pewno :)

Przejrzałem ostatnio Periclesa i raporty ze stretegii.net także myślę, że jak każdy chociaż raz przeczyta instrukcję (xD) to wystarczy byśmy zagrali małą kampanię. Jest sporo abstrakcyjnych zasad ale lepiej chyba nie da się tego zrobić. I tak jak myślałem, gra jest w dużej mierze zależna od samego podejścia graczy. Jeżeli zagralibyśmy po prostu tak jak autor miał na myśli, że teamy porozumiewają się między sobą tylko poprzez grę (bez ustalania słownej strategii i widzenia co przeciwny team debatuje) i gramy na swoje zwycięstwo (wygrywa 1 gracz na punkty honoru) to rozgrywka była by dla nas ciekawsza - to przecież nie co-op :P. I tutaj przytoczę jeden komentarz z drugiego forum "to jest gra o konflikcie, nie o wojnie".

Nadal czekam na Churchilla

W kolejce nadal jest Wietnam COINowy - Fire in the Lake
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Kto się wybiera we wtorek?
Ja, Muad, Highlander...
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Jan_1980 pisze:Kto się wybiera we wtorek?
Ja, Muad, Highlander...
Ja niestety w ten wtorek nie mogę przybyć.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Chyba jestem skazany na T&T. Chyba, że przyjdę z Wilsonem:
Spoiler:
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Mi póki co wystarczy T&T..
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6427
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 923 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Panowie, bardzo bym chciał wpaść jutro, ale mam sporo rzeczy do zrobienia. Na razie nie da rady tego przeskoczyć.
Przykro mi, że zaburzam trochę geometrię grupy (w sensie: zmuszam Was do piłowania T&T).

Jak tylko ogarnę się nieco, wracam do Was :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Zamawiam sowietów lub aliantów zachodnich!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

W tym tygodniu nie dam rady ale za tydzień będę wraz z Next War: Poland. Jak ktoś będzie chętny to zapraszam :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

To co, odpalamy na dwa stoły France'40 i Normandy'44 ? Obrońca w obu grach co chwilę zmienia plansze :)
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Ja! Ja na Next War Poland :) za tydzień ofc

Normandy 44 to godzina rozkladania, mysmy grali bite 8h i ledwo 1/3 gry była..

Mogę zagrać Sowietami, pytanie czy Maciek będzie chcial dalej grać niemcami :p

Ewentualnie INDIA-PAKISTAN do wprowadzenia was
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Ja Osią zawsze chętnie, tyle jeszcze otwarć do przetestowania :p

A'propos rozpoczęcia, to o której możecie być?
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

17:39-18:00
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

17- 17.30.
Na następną grę zamawiam sowietów.
Mam nadzieję że za szybko nie polegbe żeby Wam zabawy nie popsuć:p
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Janek i Paweł zrobili niezłe postępy i chyba już nie chcę grać z nimi Osią :)
Otwarcie zrobiłem: mnóstwo panzerów (niespodzianka), kilka piechot na maluczkich i jeden samolot. Potem 4 stepy piechoty i 7 technologii i jazda. Niestety pakiet "bad rolls" przy początkowych VoN'ach w 1936 roku (moja klasyka: Dania, Norwegia, Jugosławia), słaby dociąg technologii i myślałem że Oś ma już przerąbane. Nie widziałem opcji na atak na Paryż, a Leningrad był dobrze zabezpieczony. Skupiłem się więc na dożynaniu maluczkich i wykonaniu mocnej skorupy defensywnej. W środku gry rozpoczęły się walki Zachód-Sowieci o Delhi (obronione), chwilę później Oś-Sowieci (wyrzucenie Sowietów z Bułgarii, Rumunii i Turcji - w efekcie Sowietów udało się zneutralizować punktowo. Na koniec Zachód niemrawo napadł na Oś. Generalnie na koniec koledzy mi trochę odpuścili, spodziewałem się raczej że ścisną mnie z obu stron i że też zostanę zneutralizowany punktowo :)
O dziwo w efekcie końcowych przepychanek udało mi się wygrać na punkty (22 Oś, 20 Zachód, Sowieci coś około 14-15) ale w sumie tylko dzięki chitom za pokój (ja miałem +2, Janek +0).

Z nowości w tej grze:
- przeciwnicy mieli sporo technologii first strike i to od 1936, to mnie bardzo bolało. mi się udało je dociągnąć dopiero w... 1945.
- po planszy hasało mnóstwo wojsk pancernych
- a Polska co? znowu neutralna aż do końca :)
Ostatnio zmieniony 21 mar 2018, 11:31 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Hola, hola...z tym moim nieciśnięciem to nie taka prosta sprawa...ale, że dopiero dotarłem do chaty opiszę całą sprawę z pracy;)
Dzięki za grę!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze:Hola, hola...z tym moim nieciśnięciem to nie taka prosta sprawa...ale, że dopiero dotarłem do chaty opiszę całą sprawę z pracy;)
Dzięki za grę!
Wiadomo że są to wrażenia subiektywne. Ja nie wiem co ty miałeś na stanie bloczków, Ty nie wiesz co ja miałem. Generalnie jeśli miałeś przewagę technologii first strike czołgów i piechoty to mogłeś swobodnie atakować i to w kilku miejscach naraz, np. zaczynając od mniej bronionych skandynawskich aby mnie zneutralizować surowcowo (koniec z corocznymi zakupami 15+). Ciekawym, mało testowanym zagraniem byłoby też użycie jednostek USA do ataku na Włochów i Europę Południową. To były moje dwa obszary surowcowe, nie do obronienia naraz.
Zakładając że Waszym błędem nie był jednoczesny atak na Oś (a chyba był), to na pewno błędem Sowietów było nieskuteczne zaatakowanie Iraku i Indii. Całe to zamieszanie dało mi czas na umocnienie mojej nieciekawej centralnej pozycji, tak żeby dożyć do końca 1945.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Hmm, czyli USA nie zrolowało Osi? Wg moich wizji, gdy już Alianci mają wsparcie wojskowe z USA, a Paryż nie padł, to można pruć na Berlin, jak nie od zachodu, to od południa.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze:Hmm, czyli USA nie zrolowało Osi? Wg moich wizji, gdy już Alianci mają wsparcie wojskowe z USA, a Paryż nie padł, to można pruć na Berlin, jak nie od zachodu, to od południa.
Jedyna zdobycz terytorialna Aliantów to odzyskanie Beneluxu i zlikwidowanie harcowników przesłaniających na Morzu Północnym. Inna sprawa że w środkowej części gry Alianci mieli na głowie wojnę w Indiach z Sowietami, a w końcowej części III Rzesza, Benelux i Dania były potężnie ufortyfikowane (5 x forteca 4 CV, 10 x infrantry/panzer 4 CV plus dodatkowe różnorodne kadry - większość skupiona centralnie w Ruhr) + w 1945 też już w końcu miałem technologie first strike piechoty i czołgów, produkcja 18/turę więc atak frontalny na coś takiego raczej nie dałby sukcesu.

Ciekaw jestem jak to widział Janek, obiecał że opisze :P
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Na marginesie:
https://fortgier.pl/q/?keywords=&keywor ... 5B33%5D=33
Zastanawiam się nad zakupem dla nas gier z tej serii.
Bardzo brakuje mi heksówek a w potwory typu France i Normandy nie zagramy z powodu czasu gry.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
surmik
Posty: 1494
Rejestracja: 07 sty 2010, 14:22
Lokalizacja: Gdynia
Been thanked: 1 time

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: surmik »

W Rebelu też kilka jest (mam 10% zniżki jakby co).
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Skoro T&T mamy już ograne, a nie mamy czasu na Normandię, to może czas na to bloczkowe cudeńko od tego autora T&T:

Eurofront II.

Urzekła mnie informacja: "Playing time: The stated 10 hour playing time is for a shorter scenario. A complete game takes 60-100 hours."
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

macie jakieś swoje życzenia co do tych małych gier?
ps. Eurofront II to faktycznie gra dla nas, tylko trzeba by uderzyć w amfetaminę :p
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Czas na sesje zdjęciową :)

To była jedna z lepszych jeżeli nie najlepsza partia T&T jak dla mnie :) Sporo się działo, były nerwy i spięcia. Całej gry nie będę streszczał bo już chłopaki co nieco zapodali. Na początku muszę powiedzieć, że Sowieci na starcie bardzo ładnie ogarnęli sobie technologię. Nim wystawili armię to już mieli ją w pełni ulepszoną. Kart politycznych do połowy gry w ogóle nie brałem, także cel był bardzo prosty. Stały rozwój przy trzymaniu armii w formie by dorównywać niemcom. Taktyczne rozstawienie i mała flota pod Waszyngtonem, tak by irytować niemców :) Grało się przyjemnie, rzuty myślę że w miarę równomiernie się rozkładały.

Popełniłem parę błędów, przez co punktacja była taka a nie inna. Po zabezpieczeniu Turcji (bo Moskwa była cały czas pusta) źle wybrałem cel. Próba zajęcia Indii okazała się tragiczna pod względem organizacji i przebiegu, co sprowokowało niemców - prawidłowo. Drugim błędem, był brak wojsk pancernych. Było widać, że Maciek zmienił strategię i na pewno nie ma piechoty+lotnictwa. Skoro widział, że mam ulepszoną piechotę na starcie to to był prawidłowy wybór - a mój błąd.

Tak na prawdę zamiast skupiać się na Indiach, chociaż kanał sueski mogłem sobie ot tak zabrać, powinienem wejść do Polski. Chociaż to nadal była by trudna decyzja i operacja, by nie dostać od razu kontry od niemców. Zły wybór i trzeba było ponieść konsekwencje.. No i jak zwykle straciłem parę stepów ze względu na brak zaopatrzenia (2-4 piechoty?) ale nie to co grając niemcami (10 lotnictwa)

Początek rozgrywki:
Spoiler:
Zajęcie Rumunii i spotkanie sąsiada
Spoiler:
Podział europy
Spoiler:
Linia frontu
Spoiler:
Turcja - początek
Spoiler:
Turcja - sowietyzacja
Spoiler:
Atak na Indie (-.-)
Spoiler:
Zamach Niemiecki
Spoiler:
Desant Amerykański / Germanizacja Turcji (przez włochów?)
Spoiler:
Naloty amerykańskie na Berlin
Spoiler:
Amerykanie w akcji (Low Countries?)
Spoiler:
Turcja - próba odzyskania wpływów sowieckich
Spoiler:
Grand Finale
Spoiler:
btw. technologia first strike'a dla navy u sowietów przydała się :P mogłem tą jedną flotą uciekać bez problemu. Aha tak by reszta wiedziała, 1 step statków sowieckich okrążył europę, trasa: Murmańsk-Waszyngton-Morze Indyjskie a zatopiony w Iraku ;D
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1620
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Muad pisze: To była jedna z lepszych jeżeli nie najlepsza partia T&T jak dla mnie :) Sporo się działo, były nerwy i spięcia. Całej gry nie będę streszczał bo już chłopaki co nieco zapodali. Na początku muszę powiedzieć, że Sowieci na starcie bardzo ładnie ogarnęli sobie technologię. Nim wystawili armię to już mieli ją w pełni ulepszoną. Kart politycznych do połowy gry w ogóle nie brałem, także cel był bardzo prosty. Stały rozwój przy trzymaniu armii w formie by dorównywać niemcom. Taktyczne rozstawienie i mała flota pod Waszyngtonem, tak by irytować niemców :)
Irytowało to dużo bardziej Aliantów niż Niemców. Ja w tej rozgrywce ogóle nie miałem Kriegsmarine :)
No dobra, w sumie ciut mnie to stresowało pod kątem możliwości zaatakowania USA/Kanady tylko po to aby ich szybciej ściągnąć do Europy.
Muad pisze: Popełniłem parę błędów, przez co punktacja była taka a nie inna. Po zabezpieczeniu Turcji (bo Moskwa była cały czas pusta) źle wybrałem cel. Próba zajęcia Indii okazała się tragiczna pod względem organizacji i przebiegu, co sprowokowało niemców - prawidłowo. Drugim błędem, był brak wojsk pancernych. Było widać, że Maciek zmienił strategię i na pewno nie ma piechoty+lotnictwa. Skoro widział, że mam ulepszoną piechotę na starcie to to był prawidłowy wybór - a mój błąd.
To nie do końca tak było. Ja już przy otwarciu (tak jakby w 1935) wybrałem sobie komplet kadr pancernych. Przypadek że akurat było to sensowną odpowiedzią na sowieckie technologie piechoty z 1936. Piechoty wziąłem chyba 4 kadry żeby ich używać to VoN'ów. Ale teraz widzę że te panzery nie są takie różowe. Przez to nie miałem jak zaatakować Paryża "nokautem". Brak lotnictwa, brak floty, tylko 3 jednostki z Low Countries... jakbym tam wrzucił 3 x 3 CV panzerów to one wygenerują tylko 3 hity/sezon. Piechota z zaskoczenia wbiłaby 4-5 hitów. Chyba jednak nie można iść w taki monolit armijny.
Muad pisze: Tak na prawdę zamiast skupiać się na Indiach, chociaż kanał sueski mogłem sobie ot tak zabrać, powinienem wejść do Polski. Chociaż to nadal była by trudna decyzja i operacja, by nie dostać od razu kontry od niemców. Zły wybór i trzeba było ponieść konsekwencje.. No i jak zwykle straciłem parę stepów ze względu na brak zaopatrzenia (2-4 piechoty?) ale nie to co grając niemcami (10 lotnictwa)
Atak Sowietów na Polskę to marzenie Niemców. Warszawy nie przejmiesz w pierwszym sezonie, wtedy Niemcy wypowiadają wojnę ZSRR i robią interwencję w Polsce, przejmując Warszawską fortecę 3CV. Plus 3 karty polityki gratis. No chyba że atak na Polskę stosując combo późna wiosna/wczesne lato itp.

Tyle możliwości jest w tej grze... aż głowa boli.
ODPOWIEDZ