(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Czyli co, Maciek ze Sławkiem znowu w EEA, czy chcecie coś krótszego z nami?
Do tego Hańcza z kolegą (umawiacie się na coś we własnym zakresie, czy jesteście otwarci na propozycje?), Janek, pewnie Rafał, no i ja.
Wychodzi 7 osób +1 nowy (niepotwierdzony)

Mogę wziąć T&T i tu spokojnie jest miejsce dla trzech. Mogę też wziąć Churchilla (dam rade przypomnieć sobie zasady) jeśli taka jest wola ludu.
Osobiście, jeśli nie będzie nowego gracza, ja bym się skupił na dwóch zip-lockach, które już są mniej więcej znane (Bulge 20 i Guadalcanal 1942).

Z lżejszych gierek, jak już pisałem, na pewno będę miał Estoril.
Jestem umówiony ze Sławkiem na EA:A (wypraszam sobie EEA! ;) ) tym razem celem jest tempo tura na godzinę skoro Hun już dobrze rozeznał się w zasadach. Powstrzymać nas może tylko Hańcza jeśliby zapomniał odnieść cudownie odnalezionych kart do EA:A. Stąd prośba abyś awaryjnie wziął T&T.

Rozmawiałem z Jankiem i on by chętnie zagrał w Bulge20, więc możecie się wstępnie sparować.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Cudownie odnalezione karty włożyłem już do CoH aby przypadkiem nie zapomnieć ich zabrać! Teraz ważne abym nie zapomniał CoH! Nie namawiajcie mnie zatem na inne gry niż CoH
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

hancza123 pisze:Cudownie odnalezione karty włożyłem już do CoH aby przypadkiem nie zapomnieć ich zabrać! Teraz ważne abym nie zapomniał CoH! Nie namawiajcie mnie zatem na inne gry niż CoH
A nie lepiej pokazać koledze Combat Commandera? W moim przypadku pierwszy scenariusz CoH był jednocześnie moim ostatnim :) Ale z drugiej strony wtedy nie odzyskamy kart do Bulge'a :(
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Highlander pisze: Jestem umówiony ze Sławkiem na EA:A (wypraszam sobie EEA! ;) )
Wypraszasz sobie Enemy Ekszion Ardennes? :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Wypraszasz sobie Enemy Ekszion Ardennes? :)
Najbardziej boli brak dwukropka, to przecież gra z ambicjami bycia serią a'la FF:GD :P
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Rafał, Janek - a może spróbowalibyśmy Stawkę we trzech, z dodatkiem Cafe Rose? Na razie kampanię szkoleniową.
Co Wy na to?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

Znasz moje zdanie na temat Stawki i "przejrzystości" jej reguł. Jak już nie będzie opcji to zagramale to raczej ostatnia rzecz w jaką chcę grać.
Jeżeli ktoś chce kupić stawkę to ja swoją kopię chętnie sprzedam za 70 zł.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Rafał, a może to dobra okazja, żeby w miłym towarzystwie przekonać się ponownie do tej gry?

Proponowałbym scenariusz z pełnymi zasadami, ale bez dodatkowych udziwnień, czyli samo chodzenie i pytanie na czas (8 rund). W sam raz na przypomnienie sobie gry. Zrobię Ci nawet pomoc gracza, jeśli chcesz :D

Ale jeśli Janek też wolałby w coś innego, to przekonywać nie będę, tylko muszę wiedzieć wcześniej.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

O kurcze minęła doba od zakończenia spotkania, a tutaj żadnego AAR-a mimo że szły trzy naraz.

Ja tak krótko odnośnie drugiej partii EA:A. Sławek łaskawie pozwolił mi na drugą próbę Niemcami. Tym razem rozegranie 3 etapów (dni) zajęło nam zamiast 7 godzin zaledwie 4,5 godziny więc progres jest. Niestety gorzej z progresem Niemcami. Wg mnie zagrałem już świadomie i lepiej, ale Sławek też zagrał lepiej i to dużo lepiej, albo to kwestia losowego rozłożenia kart i chitów, w każdym razie mimo krwawej łaźni nie udało się rozerwać frontu. Punktowy wynik to kompromitacja. Odnoszę wrażenie, że ta gra ma na celu pokazać (faktyczny) bezsens tej ostatniej niemieckiej ofensywy :) Doświadczenia z gry Ardeny 1944 autorstwa polskiego Dragon'a gdzie Niemcy idą szeroką ławą są kompletnie nieprzydatne. System chitów w EA:A prowadzi do bardzo dużej losowości wyników starć. Można zawalić atak na miasteczko na przewadze 8:1 i kilku taktykach, i uzyskać świetny wynik w innym miasteczku mając ledwo 1,5:1 i jedną taktykę. Na razie czuję że przy czujnym i ogarniętym graczu USA i przy przeciętnym rozłożeniu kart i chitów III Rzesza nie może liczyć nawet na historyczny rezultat. Ale czuję też że trzeba więcej pograć, aby wyrobić sobie ostateczną ocenę.

Spotkanie umilała nam grupa około 100 osób z krajów hiszpańskojęzycznych i innych (inauguracja Erasmusa czy coś tam), okupująca każdy cm2 powierzchni klubu i pochłaniająca cały tlen :)
Ostatnio zmieniony 01 mar 2017, 23:29 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze:O kurcze minęła doba od zakończenia spotkania, a tutaj żadnego AAR-a mimo że szły trzy naraz.
Na forum wróg przeprowadził udany sabotaż, wysadzając radiostacje, więc wieści z frontu nie dochodziły.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Po przejściowych trudnościach znowu nadajemy! :)

AAR tym razem będzie krótki. Maciek opisał wrażenia z EA:A, obok hańcza z ukraińskim kolegą walczył o jakąś zagubiona w stepach wioskę (CoH), a w mojej grupie (Janek, Rafał i ja) królowały klimaty pacyficzne (Pacific Fury: Guadalcanal 1942).

Nasze wrażenia z Guadalcanalu są naprawdę bardzo pozytywne. Już chyba dwa czy trzy razy próbowałem te grę proponować na spotkania, ale udawało się rozegrać co najwyżej jedną turę. Tym razem mamy za sobą dwie pełne rozgrywki i jesteśmy pod wrażeniem. Chyba pora bliżej przyjrzeć się rynkowi zip-locków (gier sprzedawanych w foliowych woreczkach), bo można tam znaleźć perełki.

Wracając na Guadalcanal - gra opisuje zmagania flot japońskiej i amerykańskiej na akwenach wokół wyspy. Mechanika opiera się na planowaniu przez graczy swoich ruchów, poprzez tworzenie zakrytych stosów złożonych z okrętów (Task Force trzech rodzajów: amfibijne, ogniowe, lotniskowcowe). W danym etapie TF wprowadzać możemy w zaplanowanej kolejności i w ustalonym wcześniej składzie. Walki lądowe na samej wyspie są domyślne - lotnisko przejmuje ten, kto akurat dostarczy transport wojska i zaopatrzenia na wyspę. A tam trwa przeciąganie liny - po czyjej stronie będzie znacznik kontroli na koniec, ten wygrywa. Wygląd gry wskazuje na prostotę zasad (cztery pola, dwa współczynniki każdego z okrętów), ale to wrażenie mylne. Jest sporo różnego rodzaju zależności, wyjątków itp. Instrukcję, choć krótka, trzeba wykuć na blachę (oczywiście wykuć muszę ja, a reszta darmozjadów przychodzi na gotowe i potem jeszcze krytykuje... :roll: 8) :wink: )
Co mi się w tej grze podoba, to fakt, że rezultaty walk mają jedynie pośredni wpływ na wynik gry. Zatapianie okrętów nie jest absolutnie celem samym w sobie - nie ma za to żadnych dodatkowych punktów. Można stracić mnóstwo okrętów, ale utrzymać kontrolę nad wyspą i wygrać. Dzięki zasadzie, że TF zaangażowany w walkę wraca do bazy (spada z planszy) i ograniczonej liczbie ruchów (7 akcji w każdym z czterech etapów), kluczowe jest wymanewrowanie przeciwnika. Przed graczem bardzo ciekawa łamigłówka w zakresie planowania działań i ustalania kolejności ich odpalania. Łamigłówka, której sztuki rozwiązywania trzeba się uczyć.

W naszych dwóch rozgrywkach desant na wyspę udało się przeprowadzić tylko raz, a i to w wersji Tokyo Express (może być dokonany bez konieczności spełnienia wymogu uprzedniego zbombardowania lotniska) i na skutek popełnienia przez gracza amerykańskiego oczywistego błędu (niezaatakowanie samotnej grupy japońskiej, wyglądającej właśnie na Tokyo Express). W pierwszej grze Janek wszedł Expressem na Guadalcanal w pierwszym etapie i potem Rafałowi nie udało się zmontować skutecznego desantu, przez co Japsy broniły się na wyspie do końca. W drugiej grze od początku atakowałem, udało się zatopić Jankesom trzy lotniskowce i przetrzebić ich flotę skutecznie (straty mniej więcej 3 do 1), ale nie dałem rady wejść na wyspę i Amerykanie zdołali nawet umocnić się na Guadalcanalu na poziomie trzecim siły, skąd bardzo trudno ich już zrzucić.
Ewidentnie trzeba się gry nauczyć. Na pewno jeszcze będziemy próbować rozgryzać Pacyfika, bo całość trwa ze 2 godzinki max i miejsca wiele nie zajmuje, a grało się bardzo, bardzo przyjemnie.

UWAGA! Za tydzień we wtorek pierwsze spotkanie w KROLMIE!
Zasady pamiętacie? 10 zł za wejście, do dyspozycji herbata, możliwość wniesienia własnego jedzenia i/lub zamówienia pizzy.

CoH

Obrazek

Guadalcanal - kilka japońskich zespołów w The Slot.

Obrazek

Bitwa morska koło wyspy Savo

Obrazek
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Andy »

Fajny ten Guadalcanal, tylko po pierwsze strasznie drogi jak na ziplock, a po drugie autorom pomyliły się wyspy Tulagi i Savo. :wink:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Ja co do najbliższego wtorku w Krolmie to jeszcze pewności nie mam, zależy od zapracowania mej małżonki. Niestety kolejne spotkanie w Krolmie za 2 tyg. odpada bo akurat ja będę walczył na froncie robotniczym do wieczora.
A mam też nową ekscytującą wiadomość: mój ulubiony deweloper Paradox, wraz z Eugen Systems, twórcą mej ulubionej gry R.U.S.E. tworzą nową komputerową grę taktyczno-strategiczną Steel Division: Normandy 44. Takie połączenie nie wyprodukuje byle czego! Jaram się jak Reichstag w 1933! :P
https://youtu.be/ccobgIHP0Zc
http://www.steeldivisiongame.com/
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Czas się umawiać na wtorek.
Bulge20??
pzdr
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Jutro w pracy będę tylko na chwilkę, możliwe że gry do Krolma będę musiał zabrać do domu już dzisiaj.
Wezmę zip-locki, T&T, QG, Estoril... Powiedzmy, że mam miejsce jeszcze na jedno pudełko.
Propozycje?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Ludzie, kto jutro będzie w Krolmie?
Zamówiłem trzy stoły, a na razie chyba tylko Janek się zadeklarował... Dajcie znać - jeśli nie możecie przyjść, to też dla mnie istotne info.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Ludzie, kto jutro będzie w Krolmie?
Ja spróbuję dotrzeć, ale tym razem mam trochę długą trasę dojazdu (ruszam z Kołobrzegu). Dam znać z trasy o której.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4054
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 272 times
Been thanked: 156 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Ja też planuję dotrzeć.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6448
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 575 times
Been thanked: 933 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Highlander pisze:
Odi pisze:Ludzie, kto jutro będzie w Krolmie?
Ja spróbuję dotrzeć, ale tym razem mam trochę długą trasę dojazdu (ruszam z Kołobrzegu). Dam znać z trasy o której.
Prosto z festiwalu piosenki żołnierskiej - to mi się podoba!

[wystukalem w telefonie]
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

Bedę. Ok 18:00
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Highlander pisze:
Odi pisze:Ludzie, kto jutro będzie w Krolmie?
Ja spróbuję dotrzeć, ale tym razem mam trochę długą trasę dojazdu (ruszam z Kołobrzegu). Dam znać z trasy o której.
Google mówi 18:30 w Krolmie.
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

Obrazek

Jesteśmy w nowym lokalu. Lokal super
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

Finalne ustawienie na planszy.
Zwyciężyły Niemcy
Obrazek

Herbata w Krolmie jest wyborna
Obrazek

I mała zagadka: jakie herbatki sa na poniższym zdjęciu

Obrazek
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1631
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Markus pisze:Finalne ustawienie na planszy.
Zwyciężyły Niemcy
Widzę klasyczny Militarny KO. I słusznie. Widzę że postanowiłeś sprawdzić czy Sowieci nie blefują w Leningradzie. Domyślam się że nastąpił atak znienacka na Leningrad z Estonii + z Łotwy przez Białoruś. Nawet nie trzeba było Finlandii ani Szwecji trzymać. Pięknie.

Który to był rok?
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2444
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 550 times
Been thanked: 270 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdynia]

Post autor: Markus »

To był czysty przypadek. Udało się zdobyć politycznie Polskę co dało mi dodatkowe wojsko.
Moskwa była pusta w odległości 3 pól od Polski. Oczywiście (gapiostwo) nie postawiłem czołgu w Polsce :-( w ramach tych darmowych wojsk. A miałem najwyższą inicjatywę w poruszaniu na wiosnę. Byłoby epicko - samotny czołg zdobywający moskwę :-). No ale nie było. Sam jestem zaskoczony winem. Polska zadecydowała
ODPOWIEDZ