(Warszawa) Piątki/soboty z Eclipse

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

To wpisz mnie, please.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Lista chętnych na grę 07.10.

- szlachcicpolski
- dicer
klobas
Posty: 41
Rejestracja: 17 sie 2010, 23:00

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: klobas »

Ja też jestem chętny na międzygalaktyczną ustawkę w ten piątek! :)
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Lista chętnych na grę 07.10.

- szlachcicpolski
- dicer
- klobas
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Lista chętnych na grę 07.10.
- szlachcicpolski
- dicer
- klobas
- puciek
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

No, no - niezła ekipa :D

Chcecie zagrać z nowymi, fanowskimi rasami?
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

dicer pisze:No, no - niezła ekipa :D

Chcecie zagrać z nowymi, fanowskimi rasami?
Ja raczej będę grał starymi. Nie mam jednak nic przeciwko pokonaniu rasy fanowskiej ;)
puciek2
Posty: 305
Rejestracja: 05 gru 2014, 14:38

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: puciek2 »

Ja bym zagrał tymi pożeraczami planet. :o)
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

puciek2 pisze:Ja bym zagrał tymi pożeraczami planet. :o)
Dlaczego mam wrażenie, że raczej zostanę pokonany przez rasę fanowską? :wink:
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

szlachcicpolski pisze:Lista chętnych na grę 07.10.
- szlachcicpolski
- dicer
- klobas
- puciek
Na grę zapraszam do siebie na 20:00. Uczestnikom wysłałem priv. Jeżeli ktoś chce jeszcze dołączyć: zachęcam.
klobas
Posty: 41
Rejestracja: 17 sie 2010, 23:00

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: klobas »

Dołącza mój kolega Michał, to będzie jego pierwsza gra.
Rafał, jeśli to nie problem to może trochę przed czasem wytłumaczymy zasady?
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

Spoko. Bądźcie 15-20 minut wcześniej, to wytłumaczymy koledze zasady.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Wczorajsza partia obfitowała w wiele nietypowych wydarzeń w... pierwszej turze. Oto one, opisane z perspektywy Mechanemy.

Spotkali się Draco, Mechanema, Lyra, Goście_z_tunelami_czasoprzestrzennymi i Ludzie.

W drugim ruchu Draco zajęło wyjściowy hex Mechanemy (która pierwszy ruch zdecydowała się użyć na wynalezienie bomb neutronowych) i zaproponowało im wymianę ambasadorów oraz sojusz. W ten sposób przyciśnięta do ściany Mechanema, niechętnie, rozważywszy za i przeciw, stwierdziła, że stoi przed wojną, na którą nie jest gotowa, lub ślepym sojuszem, który i tak kiedyś prawdopodobnie by podpisała (z tym lub drugim sąsiadem). Zdecydowała się zaryzykować i przyjąć propozycję. Swój drugi ruch Mechanema zużyła na sprawdzenie sektora między sobą a drugim sąsiadem: Lyrą. Była tam nebula. Mechanema ułożyła hex tak, żeby od strony sąsiada leżeli obcy, zaś od swojej dwa znaleziska. W następnym ruchu Mechanema spasowała, potem w reakcji zajęła pierwsze znalezisko. Wielkie jej zdziwienie była, jak tuż po tym na drugim znalezisku pojawił się statek Lyry: Lyra weszła tylnymi drzwiami. Mechanema nie była zadowolona. Aż nie dowiedziała się, co znalazła: myśliwce za 6, czyli trzy sztuki. Lyry w tym momecie już nie było, tylko o tym nie wiedziała. Mechanema z resztą też.
Następna tura zaczęła się od wykorzystania przez Mechanemę zdobytej na wymianie handlowej wiedzy na wynalezienie nanotechnologii (dysku). Lyra nadal nie wiedziała, co się dzieje. Stawiała orbitale, robiła eksploracje. W następnym ruchu Mechanema przesunęła dwa myśliwce: jeden na pole z obcym, drugiego na pole z myśliwcem Lyry. Lyra mogła zauważyć, że coś jest nie tak (dla nich). W kolejnych czterech ruchach Mechanema miała myśliwce na polu startowym Lyry oraz innym polu. Myśliwce wyposażone w komputery +2. Lyra zdążyła wybudować myśliwiec na jednym polu. innym, niż hex startowy.
Walki odbyły się zgodnie z rozkładem prawdopodobieństwa: Mechanema przegrała z obcymi oraz z Lyrą na jednym ich hexie. Zniszczyła zaś myśliwca w nebuli oraz zajęła hex startowy Lyry. Z orbitalem :mrgreen: (skąd?).
Następna tura była ostatnią turą Lyry w tej grze. Mechanema poniosła znaczne wydatki ekonomiczne na cele wojenne, zajęłą jednak dzięki nim pięknie utrzymaną ekonomię. To profitowało do końca gry, którą wygrał sojusz werdyktem rady starszych (śpiących na stojąco).

Moje wnioski:
Ta gra pokazała mi, jak niebezpieczna jest Mechanema. Pokazała mi, jak bezsensownie szybko w Eclise można stracić wszystko. Nie mam pojęcia, czy Lyra mogła się obronić. Może mogła próbować się odciąć po powstaniu sojuszu, zamiast otwierać bramy od tyłu. To otwarcie bram sprawiło, że starania innych graczy nie miały znaczenia: nie zdążyli. Z drugiej strony, czy by zdążyli? 4 myśliwce dla Mechanemy w pierwszej rundzie to jakiś absurd.
Zastanawiam się, jak z tą właściwością gry radzić sobie towarzysko. W końcu nie wykorzystać przewagi rasy, jakby zabija sens gry, zabić na trzeciej turze, przykre. Dużo przemyśleń na następne dni.

Dziękuję Wam za grę!

Dodam jeszcze, że istnieje teraz napęd dający 3 punkty ruchu, odejmujący 1 inicjatywy za zero energii. Moje myśliwce miały w pewnym momencie trzy ruchu i 6 rakiet. Okrutna broń napędzana siłą umysłu.
klobas
Posty: 41
Rejestracja: 17 sie 2010, 23:00

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: klobas »

Piękny esej pod tytułem "Rafał nie gniewaj się", z którego można poznać pełny log z technologicznego labu mechanemy.

W sytuacji jaka miała miejsce Rafał nie miał jak się obronić. Z jednej strony Sojusz 2 starych wyjadaczy, z drugiej miał mnie, ale atak był na tyle szybki, że Rafał sam się go chyba nie spodziewał, a co dopiero ja. Mój plan na ten sojusz był taki, żeby założyć sojusz obronny z Rafałem, ale naszym cywilizacją nie było dane się spotkać, ze względu na odgradzających obcych.

Czy Rafał popełnił błąd nie odgradzając się od Mechanemy? Rezultat pokazuje, że tak. Czy Draco i Mechanema popełniły błąd wchodząc w taki sojusz? Rezultat pokazuje, że nie.

Każdy z nas ma swoje motywacje do zabawy z Eclipsem. Zmierzam do tego, że nigdy bym nie zawarł takiego sojuszu, sąsiadując z graczem grającym w grę po raz pierwszy, czyli mając de facto bezpieczne plecy. Układ sił został całkowicie zdestabilizowany i wynik można było łatwo przewidzieć, aczkolwiek mogło oczywiście być inaczej. Szczerze liczyłem na rozłam w sojuszu :)

Nie mam do Was żadnych pretensji MM i Draco, ale czy nie ciekawsza gra byłaby bez Waszego sojuszu?

Po anihilacji Lyry, Goście_Z_tunelami wysyłali co mogli w przyszłość i przez pewien czas walczyli z MM na hexach 1 kręgu a nawet centrum. Przez brak zaplecza technologiczego i surowcowego musieli w końcu się wykrwawić. Eksplozja Supernovej na pewno nie pomogła.
Terranie w końcu, dostali upragnione, ale pyrrusowe zwycięstwo na Obcymi i odbudowali swoją cywilizację, rozwijającą się pod czujnym okiem Draco, a potem pod kontrolą jego misji stabilizacyjnych.

O godz 4, na początku 8 tury (!) walki zostały zawieszone, a gra zakończyła się remisem ze wskazaniem na sojusz :)
Lyra, RIP [*]

P.S. Goście_Z_tunelami nie przekonali mnie do siebie. Ciekawe, ale...takie se.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

klobas pisze:Piękny esej pod tytułem "Rafał nie gniewaj się"
Raczej: Wybacz proszę. Mogłem Cię uprzedzić, że po ostatnich niewykorzystanych okazjach postanowiłem tym razem wykorzystać do wygranej wszystkie możliwości gry.
Niestety okazało się, że jedną z nich jest wejście we wczesny sojusz i rozjechanie sąsiada. Nie wiem, czy powtórzyłbym tę zagrywkę. Może rzeczywiście sojusz z Marcinem zakończył rozgrywkę i wtedy właśnie straciła ona smak. Może z drugiej stroy taki jest Eclipse, tylko o tym zapomnieliśmy.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

Dobra – to teraz kilka słów ode mnie.
Cała ta sytuacja mocno mnie zaskoczyła i – nie będę ukrywał – zirytowała, a wynika to z faktu, że widocznie mam zupełnie inne podejście do naszych spotkań. Dla mnie liczy się przede wszystkim fajna atmosfera i dobra zabawa, a zwycięstwo w grze (choć oczywiście zawsze miłe) jest dla mnie sprawą drugorzędną.

Eclipse jest grą, która stwarza możliwości wyeliminowania gracza z gry na wczesnym jej etapie. Ja, choć kilkakrotnie w swoich rozgrywkach miałem taką okazję, nigdy z niej nie skorzystałem, z dwóch powodów:
- ze względów towarzyskich nie widzę w takiej zagrywce większego sensu
- ze względów związanych z rozgrywką nie widzę w takiej zagrywce żadnej frajdy.
No ale to jest moje zdanie i zdaję sobie sprawę, że inni mogą mieć inne, o co nie mam do nikogo żadnych pretensji.

Podsumowując:
1) ze strategicznego punktu widzenia rozgrywki - wejście w pierwszej turze gry w sojusz z najsilniejszym graczem na planszy i wyeliminowanie w drugiej turze gry praktycznie bezbronnego sąsiada – super pomysł. Prawdziwy blitzkrieg i gratulacje.
2) z punktu widzenia spotkań towarzyskich – kompletna porażka.

Teraz każdy musi sobie sam odpowiedzieć na pytanie, na czym mu bardziej zależy.
Jeśli chodzi o mnie - chęć wygrania za wszelką cenę to nie moja bajka.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

W najbliższy piątek planujemy rozgrywkę w Eclipsa. Na razie jest 4 chętnych.
Rozgrywka zapowiada się "lajtowo", gdyż 2 osoby są "świeże" i będziemy je wprowadzać w grę, ale jakby ktoś chciał dołączyć, to zapraszamy.

Piątek, pub Terapia na Bemowie (ul. Radiowa 18 lok. 2), start 17.45-18.00.
szlachcicpolski
Posty: 201
Rejestracja: 30 gru 2014, 16:24
Been thanked: 1 time

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: szlachcicpolski »

Ja odpadam.

Wysłane z mojego Z205 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

Mała zmiana planów.
Okazało się, że w Terapii jest impreza.

W takim razie gramy w Beerhubie, ul. Powstańców Śląskich 20B (Jelonki, koło Hali Wola).
Godziny bez zmian.
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

Dzięki za wczorajsze spotkanie. Bardzo przyjemna, lajtowa rozgrywka z wieloma pełnymi emocji starciami w końcowych rundach.
Cieszę się, że "młodzieży" się spodobało i powiększyło się grono zagorzałych fanów tej gry.

Przy okazji przetestowaliśmy nowy lokal - multi-tap BeerHub na Jelonkach.
Graczoprzyjaźni właściciele, świetna atmosfera, w piątki i weekendy lokal czynny do 01.00.
Jak się złączy 4 małe stoły to powstaje duży stół pod wymagające większej powierzchni tytuły na 4-6 osób, dobre światło (lampki na wysięgnikach nad stołami). No i to piwo... :P
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

5-go stycznia (czwartek) planujemy pierwszą w nowym roku rozgrywkę w Eclipsa.
Jak ktoś chciałby dołączyć, to zapraszamy.
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: weejet »

dicer pisze:5-go stycznia (czwartek) planujemy pierwszą w nowym roku rozgrywkę w Eclipsa.
Jak ktoś chciałby dołączyć, to zapraszamy.
A o ktorej mniej/wiecej i gdzie? Na jelonkach?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

weejet pisze:A o ktorej mniej/wiecej i gdzie? Na jelonkach?
Zaczynalibyśmy ok. 18.00.
A gdzie - jeszcze nie wiem. Na pewno na Bemowie :)
W grę wchodzą trzy miejscówki:
- Green Pub
- Terapia
- BeerHub (Jelonki)
Awatar użytkownika
weejet
Posty: 98
Rejestracja: 25 kwie 2016, 10:51
Been thanked: 3 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: weejet »

Ja bym chcial ale nie wiem czy bede w wawie, a jesli bede to moge miec problem zeby dojechac na 18. Gracie w podstawke, czy z dodatkami?


Wysłane z iPhone za pomocą Tapatalk
Awatar użytkownika
dicer
Posty: 755
Rejestracja: 11 sty 2014, 00:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1 time
Been thanked: 5 times

Re: [Warszawa] Piątki z Eclipse

Post autor: dicer »

Gramy z dodatkami.
A na którą jesteś w stanie dojechać?
ODPOWIEDZ