(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

No pięknie. Jak widać, w czasie pokoju trzeba szukać technologii do wojny. Potęga Luftwaffe jest w tej grze ...yyy... potężna :) Sowieci po tak udanym ataku z zaskoczenia mogą jedynie zawiesić broń z Aliantami i cisnąć na Berlin czym się da.
No i przydałaby się zasada, że własne lotnictwo z sąsiednich prowincji i/lub trasy przelotu broni prowincji bombardowanej.
Ile trwała rozgrywka?
A przy okazji ciekawostka: oglądając zdjęcia piłem zieloną herbatę i mój mózg zdziwił się, że to nie owocowa, bo ostatnie dwie gry w T&T była owocowa! :) Dziwne uczucie :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:10 jedynek na 20 k6 i zbicie w jedna rundę industry o 10 punktów, musiało być epickie! :)
Może i było, ale jest to ten słabszy, bo losowy element gry. Spodziewałem się dwukrotnego skubnięcia przemysłu o łącznie 6-7 punktów do tyłu w dwa sezony, ale nie o 12.
lacki2000 pisze:(...)
No i przydałaby się zasada, że własne lotnictwo z sąsiednich prowincji i/lub trasy przelotu broni prowincji bombardowanej.
Ile trwała rozgrywka?
Czuję że trochę te bombardowania są przegięte, a w sumie bardziej dozwolony ruch lotnictwem przez wrogie (w tym okupowane) tereny. Możliwe że sensowna byłaby zasada że jeśli po drodze trzeba przelecieć przez prowincję w której stoi lotnictwo wroga, to tamto lotnictwo ma możliwość wykonania jednego ataku przechwytującego na lecącą grupę (oczywiście może też oberwać w drugą stronę). Możliwe że w ogóle to powinno zatrzymywać ruch lotnictwa jeśli nie udało się wybić do nogi przechwytujących.

Z drugiej strony - te prowincje są ogromne - i nie powinno być zasady odnośnie możliwości interwencji lotnictwa w prowincji obok (coś jakby strefa kontroli). Można też uznać, że obecne zasady są symulacja konieczności utrzymywania baz lotniczych w głębi swojego terytorium a nie na froncie. Jak ktoś chce się wybronić przed takim młotem to rozprasza lotnictwo do obrony zaplecza, ale za to wynajduje Air Radar i podwaja skuteczność obrony.

Rozgrywka trwała jakieś 5 godzin + 45 minut na początku tłumaczenia zasad.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Mieliscie mega-dobre rzuty. Poorzednio Rafal mial 0 trafien na bodajze 27 rzutow. Lotnictwo jest przegiete jak dobrze trafisz, a jak nie trafisz, to jest bezsensu :) Innymi slowy: w sam raz :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Mieliscie mega-dobre rzuty. Poorzednio Rafal mial 0 trafien na bodajze 27 rzutow. Lotnictwo jest przegiete jak dobrze trafisz, a jak nie trafisz, to jest bezsensu :) Innymi slowy: w sam raz :)
Dobrze rzuty to miałem tylko ja. Chociaż potem w kolejnej bitwie rzucałem wysoko. Dużo było tego rzucania. Ale fakt, po prostu nie wierzyliśmy własnym oczom jakie były wyniki tych rzutów na Moskwę. Rzuty per jednostka, po cztery kostki, i tutaj na start trzy jedynki, dwie jedynki, dwie jedynki..., a kolejne samoloty nadlatują. Niemniej to tylko statystyka. Jeśli wyślesz 20 stepy lotnictwa to możesz się statystycznie spodziewać 3,25 trafienia na atak - ja miałem podwójny atak letnio-jesienny więc założyłem 6-7 trafień na 40 rzutach i na tej podstawie podjąłem decyzję o ataku, zakładając że to już wystarczająco osłabi Sowietów.

Rafał miał chyba 2 trafienia w dwóch nalotach. Nie było tak źle ;)

Pewnie w najbliższej rozgrywce technologią na topie będzie "Air Radar".
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Richtus pisze:Gra ma dużo opcji, co dla mnie zawsze jest plusem. Pierwotny plan zakładał zajęcie Delhi i przerzucenie sił na zachód. Do pewnego momentu szło to nieźle, udało się zająć Persję i Afganistan. Wtedy Niemcy nagle zrównali Moskwę z ziemią, co równało się w zasadzie końcowi gry. Skojarzenie faktu istnienia odpowiednich technologii z realnymi możliwościami takiego uderzenia przekroczyło moje zdolności pojmowania w pierwszej grze, chociaż tak czy inaczej los ewidentnie nie był po mojej stronie. Kombinuję od wczoraj co mogłem zrobić inaczej i do pewnych wniosków już doszedłem.
Hej. Mało grałem Sowietami (1 raz), w ogólności plan wydaje się dobry (o ile w T&T można mówić o dobrym planie w oderwaniu od działań przeciwników i losowych ułożeń kart polityki i technologii :) ).

Zadziałałby lepiej gdybyś Persję zajął już w 1936-37, i był przyczajony do szybkiego uderzenia na Indie jak tylko Rzesza ruszy na zachód (pozorując duże siły na granicy z Rzeszą), aby zdążyć na swój front zachodni zanim Rzesza wróci z Francji.

Inna sprawa że rozgrywka miała nietypowe otwarcie - wylosowałem w 14 startowych kartach 4 flagi Rumunii... a normalnie jest to kraj który ZSRR bardzo lubi od razu "violate".
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2438
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 539 times
Been thanked: 269 times

Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Odi pisze:Mieliscie mega-dobre rzuty. Poorzednio Rafal mial 0 trafien na bodajze 27 rzutow. Lotnictwo jest przegiete jak dobrze trafisz, a jak nie trafisz, to jest bezsensu :) Innymi slowy: w sam raz :)
Potwierdzam. Zrobiłem 2 naloty na berlin. 14 stepów a potem 13 stepów. Wynik. 2 trafienia podczas drugiego nalotu. Więc tak różowo nie jest ale zawsze to fajny straszak na przeciwnika.

Ta gra to dla mnie odkrycie ostatnich 2 lat

Edit: Maciek, dlaczego Janek nie chce z tobą grać?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Markus pisze:Edit: Maciek, dlaczego Janek nie chce z tobą grać?
A chciałbyś, żeby ci ktoś bez zapowiedzi wjechał 20-ma samolotami na chatę? :] Obecnie Maciek tak dobrze sobie radzi w T&T że wszyscy boją się z nim grać ;)
Teraz faktycznie Air Radar brzmi sensownie w sztabach Brytyjczyków i Sowietów. To zalety tworzenia stałej ekipy do T&T, bo jak już się pozna styl gry poszczególnych osób, to można wejść na wyższy poziom knucia :]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Markus pisze:Edit: Maciek, dlaczego Janek nie chce z tobą grać?
Chyba chce wyrównać poziom doświadczenia w ilości rozegranych partii :)

Ja chętnie mogę pograć Sowietami, praktycznie nie mam doświadczenia - tylko 1 partia, i to moja pierwsza :)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Powiedziałem, że nie chce więcej grać z Maćkiem bo pomyślałem sobie ,że za bardzo różnimy się "poziomami". Ja gram, żeby się nauczyć grać a Maciek, żeby zabić i to nie jest fajne ani dla mnie ani dla Maćka...ale to było świeżo po grze. Teraz, na spokojnie, muszę powiedzieć: cofam wypowiedziane słowa i przemyślenia.
Ta gra jest easy to learn, hard to master, a ja od wczoraj jestem po learn i na początku drogi do master ( w sensie opanować a nie osiągnąć poziom mistrza).
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Jan_1980 pisze:Teraz, na spokojnie, muszę powiedzieć: cofam wypowiedziane słowa i przemyślenia.
Zuch chłopak! Jak już się wojna skończy to osobiście zaproponuję cię do oznaczenia! :P Jak ja siadam do tej gry to z podświadomym przeświadczeniem, że i tak nie wygram ale staram się z siebie wycisnąć ile się da. No i trzeba choć raz zagrać każdą stroną, by ogarnąć ich podstawowe wady i zalety.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze: Ta gra jest easy to learn, hard to master, a ja od wczoraj jestem po learn i na początku drogi do master ( w sensie opanować a nie osiągnąć poziom mistrza).
Nie do końca jest "easy to learn". Po naszych zaciekłych potyczkach morskich na Atlantyku znów doszkoliłem się z przepisów zakładania blokad. Jako Oś, można taką deklarację złożyć raz do roku, pod koniec lata. Wtedy koniecznie zaznaczamy znacznikami wszystkie blokowane zasoby POP i RES Aliantów. Następnie w kampanii jesiennej Aliant może się odblokować, ale jeśli Oś się rusza ostatnia znów może odtworzyć blokady. W kolejnym roku przy produkcji sprawdza się które z ZADEKLAROWANYCH LATEM zablokowanych zasobów udało się odblokować. Czyli nie może być takiej sytuacji że Oś blokuje latem szlak afrykański i morze śródziemne (blokując handel z Indiami) a pogonione stamtąd jesienią zakłada alternatywną blokadę na północnym Atlantyku aby w zamian odciąć USA od Londynu. Albo że Oś rozszerza jesienią blokadę szlaków do Indii również na blokadę szlaków do USA. To nie zadziała bo znaczniki w USA nie były przykryte latem, więc dalej będą się liczyć. Taka blokada się może pojawić dopiero po kolejnym lecie.

Nie jestem na 100% pewien ale możliwe że w którymś roku naszej ostatniej gry taka sytuacja miała miejsce.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Drodzy,

Zapraszam wszystkich uczestników spotkań z grami historycznymi i wojennymi na zwiedzanie wystawy stałej Muzeum II Wojny Światowej.
Koszt zakupu biletów po Waszej stronie, ale przewodnik - w mojej skromnej osobie - zupełnie za darmo :)

Proponowany termin zwiedzania: sobota, 1 kwietnia, godz. 14.30.

Prosiłbym o deklaracje obecności, wysyłane na adres mailowy b.odorowicz(at)muzeum1939.pl, wraz z liczbą osób, które z Wami przybędą.
Zapraszam Was z najbliższymi, ale pamiętajcie, że wystawa jest rekomendowana od 12 roku życia, a zwiedzanie zaplanowane zostało na 4 godziny (a to wciąż wystarczy tylko na stosunkowo pobieżne zapoznanie się z wystawą).
Liczę na grupę min 10- , max 20-osobową.

Prosiłbym o jak najszybsze deklaracje - najpóźniej w środę rano chciałbym już nabyć bilety, na zasadzie wyłożenia (we wtorek w Krolmie możecie też dokonywać przedpłat :)
Bilet normalny - 23 zł
Bilet ulgowy - 16 zł (młodzież do 19 roku życia)
szczegóły dojazdu i inne znajdziecie tutaj

Jeśli będę miał sygnały, że duża część naszej grupy nie będzie w stanie przybyć w proponowanym terminie, przełożymy to zwiedzanie na inny lub zrobimy termin dodatkowy.

Zapraszam serdecznie! :)
Richtus
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2017, 14:43

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Richtus »

01.04 nie dam rady niestety. Z pewnością wpadnę w innym terminie.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Bartku, tak jak rozmawialiśmy termin jest dla mnie trudny do potwierdzenia. Możliwe że o 14:30 będę jeszcze w lesie zbierał punkty rozstawione w ramach organizowanej imprezy na orientację. Ale na zwiedzanie z zaufanym przewodnikiem na pewno chętny jestem.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Mnie w ten pierwszy weekend kwietniowy nie będzie w 3m. Poza tym prawie wszystkie soboty do 21:00 mam pracujące :/
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Uprzedzając Odiego - kto się planuje pojawić w najbliższy wtorek w Krolmie (i w co chce grać :) ) ?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4042
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 262 times
Been thanked: 147 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze:Uprzedzając Odiego - kto się planuje pojawić w najbliższy wtorek w Krolmie (i w co chce grać :) ) ?
A co proponujesz, mein Fuhrer? :P Ja planuję być ale pewności jeszcze nie mam. Bardziej będę wiedział w poniedziałek a ostatecznie we wtorek, najpóźniej w środę ;]
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze: A co proponujesz, mein Fuhrer? :P Ja planuję być ale pewności jeszcze nie mam. Bardziej będę wiedział w poniedziałek a ostatecznie we wtorek, najpóźniej w środę ;]
Mogę zagrać Sowietami, bo grałem nimi tylko raz :)
Richtus
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2017, 14:43

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Richtus »

Planuję być.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Mogę zagrać Aliantami bo dziś o nich myślałem jadąc na rowerze. Z drugiej strony zagrałbym w Klossa. Chyba się rozerwę na 1/2.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Jan_1980 pisze:Mogę zagrać Aliantami bo dziś o nich myślałem jadąc na rowerze. Z drugiej strony zagrałbym w Klossa. Chyba się rozerwę na 1/2.
Decyzja jest prosta. W Klossie możesz grać tylko Sowietami albo Osią. Jak chcesz grać Aliantami pozostaje Ci T&T.
;)
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2512
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 72 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

W dodatku do Klossa są Angole:)
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Ok, w takim razie przekładamy zwiedzanie na inny czas - zresztą biletów na weekend już praktycznie brak...

Jutro wreszcie będę.
Do tego Janek, Maciek i Paweł. Ktoś jeszcze?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1621
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 98 times
Been thanked: 140 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Ja jeszcze na 100% nie potwierdzam. Czeka mnie finisz organizacji leśnej imprezy na orientację która odbędzie się w najbliższą sobotę.
Ostatnio zmieniony 28 mar 2017, 10:11 przez Highlander, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6428
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 553 times
Been thanked: 924 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Wychodzi na to, że będzie nas 4-5. Pewnie jedni rozłożą T&T, a ja chętnie zagram w CC lub Klossa.
ODPOWIEDZ