(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Ja bym bardzo chętnie wpadł, bo od dłuższego czasu zbieram się do sprawdzenia swoich umiejętności kompasowo-mapowych w takim rajdzie, ale niestety - infekcja, temperatura, te klimaty...

Ale Maćku informuj, jeśli coś podobnego będziesz jeszcze organizował :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Ja bym bardzo chętnie wpadł, bo od dłuższego czasu zbieram się do sprawdzenia swoich umiejętności kompasowo-mapowych w takim rajdzie, ale niestety - infekcja, temperatura, te klimaty...
Ale Maćku informuj, jeśli coś podobnego będziesz jeszcze organizował :)
No ja ostatnio organizuję z żoną InO raz na 5 lat :)
Co weekend są 1-3 imprezy tego typu w trójmiejskich lasach, w Gdyni również. Wystarczy obserwować odpowiednie grupy na FB.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Ale jak kolega organizuje, to dodatkowa mobilizacja. A tak, to zawsze w weekend akurat mam inne plany :)

We wtorek raczej będę.
Richtus
Posty: 16
Rejestracja: 07 sty 2017, 14:43

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Richtus »

W tym tygodniu mnie nie będzie. Postaram się wpaść w następnym terminie.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Ja również jutro raczej nie dam rady przybyć.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Jak tam frekwencja we wtorek? Kto się wybiera i na którą?
pzdr
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Ja, Maciek, Janek, Rafał i może Magda (Magda ok 18 zapewne, może ciut później).

Pewnie znowu T&T wchodzi w grę i coś na dwie osoby, może Stawka? Tylko Stawkę musiałbym wytłumaczyć, więc zrobiłbym spora przerwę w T&T...
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Hej!

Byłby ktoś chętny zagrać w Churchilla za tydzień na spokojnie?
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Muad pisze:Hej!

Byłby ktoś chętny zagrać w Churchilla za tydzień na spokojnie?
Jeśli byłaby to gra od początku i z liczonymi punktami na bieżąco, to chętnie. Ale jeszcze nie wiem czy będę za tydzień.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Ja niestety dziś odpadam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Muad -> mogę za tydzień Churchilla przynieść i wytłumaczyć. Myślę, że ekipa T&T też chętnie odetchnie na moment :)

Dziś sytuacja jest taka: Janek, Maciek i ja. Do tego Magda o 19. Ja jestem na L4 na syna, nie byłem w biurze i nie mogłem wziąć żadnych nowych gier. Jest tylko to, co w torbie.
Propozycja pierwsza jest taka, że gramy w T&T, a potem ja wprowadzam w grę Magdę, gdy już przyjdzie (stąd prosiłbym o Sowietów i wybaczenie lagów, które mogą się pojawić).
Propozycja druga: w torbie jest Combat Commander, Guadalcanal, Holdfast, Race to Berlin... Wybieracie coś na dwóch, a ja przychodzę o 19 i gram z Magdą.
Propozycja trzecia: o 19 uczę Magdę i Janka Klossa, a do 19 spędzamy czas nad Estorilem, a od 20 gramy w coś z Maćkiem (CC?)
Propozycja czwarta: od 17 Estoril lub cos na dwie osoby (Maciek & Janek), od 19 QG (błagam, z dodatkiem!).
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Marta zaaresztowała Irenę w momencie w którym Kloss biegł na cmentarz po jakąś broń...zdjęcia jutro:)
Dzięki za miłe spotkanie!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Który scenariusz Klossa graliście?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Takie tam starcie w CC:E, III Reich, rok 1945. Nie do końca czułem klimat który zwykle panował w trakcie takich potyczek, może dlatego że Odi musiał dzielić swą uwagę na dwa stoliki - przy drugim jako ekspert od Klossa. A może dlatego, że kolejny raz starcie przebiegało wg w mojej opinii optymalnej taktyki w CC, czyli (1) stawiasz zasłonę dymną przed przeciwnikiem, (2) podchodzisz przez zadymiony odkryty teren i (3) wychodząc z dymu idziesz do walki wręcz. Brakuje mi tutaj zamodelowania sytuacji gdzie ruszasz się częścią jednostek, podczas gdy reszta daje osłonę ogniową ("Covering Fire" ?) aby stłumić potencjalny Opportunity Fire. Jak nie masz moździerzy typu "Smoke" albo Radia z artylerią, to atak ma bardzo małe szanse powodzenia.

Sam scenariusz dziwnie wyskalowany, opanowałem 80% punktów, atakowałem ostatni z nich, zadałem duże starty volksstrumistom, ale wg punktów zwycięstwa to Niemcy mieli ich ponad 22 na plusie. Nawet jakbym opanował ostatni z nich, to i tak by to niewiele zmieniło. Chyba te scenariusz można wygrać tylko przez Surrender przeciwnika.
DaRealOdi pisze:(...)
W mojej grze z Maćkiem był jeden epicki moment, gdy grupa amerykańskich spadochroniarzy biegiem przebyła silnie zadymioną przestrzeń, wspieła się na zbocze i szturmem zaatakowała silne gniazdo niemieckiego cekaemu. Chwilę wcześniej objawił się w nim niemiecki bohater, do tego Niemcy mieli skitrane na ręku dwa ambushe (na co Amerykanie Maćka odpowiedzieli dwoma własnymi ambushami, więc w jednym starciu poszły cztery zasadzki :D). Efektem starcia było wycięcie Amerykanów w pień. No, ale potem zaczęły podchodzić kolejne grupy... Faktycznie, czasami mam wrażenie, że scenariusze w CC są dziwnie ustawione punktowo. Nie wiem co bym musiał zrobić, żeby przegrać. Nawet zdobycie i utrzymanie wszystkich objectivów, nie dałoby Jankesom zwycięstwa. A takie ganianie się po mapie, żeby nabić straty jest mało fajne.(...)
To był spory błąd który pomniejszył skalę zwycięstwa jankesów. Powinienem był pamiętać że możesz mieć Ambushe na ręku i nie dzielić sił na dwie walki wręcz - czyli za pomocą Advance wejść dwiema drużynami do kluczowej walki o gniazdo ciężkiego ckm-u, licząc się z tym że pół drużyny po walce trzeba będzie odrzucić za "overstacking". Rozproszyłem siły i główny atak się nie powiódł.

Obrazek

Obrazek
Ostatnio zmieniony 05 kwie 2017, 13:48 przez Highlander, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Pierwszy. Bardzo liczę, że za tydzień zagram w Hotel Exelsior.
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Krótkie podsumowanie z mojej strony:

Przede wszystkim dziękuję Maćkowi za cierpliwość, bo najpierw czekał aż skończymy z Jankiem Guadalcanal, potem czekał aż wytłumaczę Jankowi i Magdzie Klossa, a potem jeszcze cierpliwie znosił, że uwagę dzieliłem pomiędzy rozgrywkę z nim w Combat Commandera i doradzanie w Klossie. Kolejny raz potwierdziło się, że team spirit w naszej grupie jest wysoki :D ;)

Najpierw rozgrywka w Guadalcanal - powoli, powoooli, bardzo pooowooooli zaczynam rozumieć naturę tej gry. Zasady niby proste (choć sporo wyjątków i drobnych zasad), ale kombinowania na tych czterech dostępnych polach i przy użyciu trzech rodzajów grup bojowych, bardzo dużo. ponownie nie udało mi się ani razu wejść na wyspę "normalnym" desantem (czyli po uprzednim wyłączeniu lotniska przez bombardowanie), raz tylko Tokyo Express się przedarł. Straty, jak to w tej grze, były ogromne. Bardzo lubię Guadalcanal, ale mam problem z objęciem mechanizmów tej gry. Dopiero wczoraj udało mi się zmontować może ze dwa triki, które wyprowadziły mojego rywala w pole, co i tak nie wystarczyło do zwycięstwa.
Maćku, tam jest naprawdę dużo kombinowania. Wygląda na dice fest, ale rezultaty walk nie mają decydującego znaczenia dla przebiegu kampanii. Pierwszoplanowa jest umiejętność tworzenia grup, kolejność ich wprowadzania do walki, właściwe zaplanowanie całego etapu i przechytrzenie przeciwnika. Owszem, wyszedł Jankowi jeden niezwykle fartowny rzut (dwie jedynki na 2k6), który miał znaczenie (wyłączył mi na ostatni etap dwa moje okręty liniowe), ale generalnie losowość ma w Guadalcanalu poboczną rolę.

Potem tłumaczyłem Magdzie i Jankowi Klossa, zaczynając edukację Magdy od razu od pierwszego pełnego scenariusza z radiostacją (Tak Rafał, wiem... :D). Wyszło chyba nieźle. Choć na przyszłość, bardziej niż Hotel Excelsior (ten scenariusz zupełnie nie przypadł nam do gustu) polecam scenariusz trzeci z podstawki, albo grę trzyosobową z dodatkiem.

W mojej grze z Maćkiem był jeden epicki moment, gdy grupa amerykańskich spadochroniarzy biegiem przebyła silnie zadymioną przestrzeń, wspieła się na zbocze i szturmem zaatakowała silne gniazdo niemieckiego cekaemu. Chwilę wcześniej objawił się w nim niemiecki bohater, do tego Niemcy mieli skitrane na ręku dwa ambushe (na co Amerykanie Maćka odpowiedzieli dwoma własnymi ambushami, więc w jednym starciu poszły cztery zasadzki :D). Efektem starcia było wycięcie Amerykanów w pień. No, ale potem zaczęły podchodzić kolejne grupy... Faktycznie, czasami mam wrażenie, że scenariusze w CC są dziwnie ustawione punktowo. Nie wiem co bym musiał zrobić, żeby przegrać. Nawet zdobycie i utrzymanie wszystkich objectivów, nie dałoby Jankesom zwycięstwa. A takie ganianie się po mapie, żeby nabić straty jest mało fajne. Jako obrońca, kart mam tak niewiele, że trudno montować jakąs ofensywną akcję na innej flance. No, ale to jest CC - nawet, gdybyśmy przestali całą grę w okopach naprzeciwko siebie, i tak by mi się podobało :)

Na przyszły tydzień postaram się wreszcie przynieść T&T dla jakiejś dobrej duszy do pomocy, jest opcja z Churchillem, no i -jeśli będzie Magda, żeby na świeżo utrwalić jej Klossa, proponuję Klossa z Cafe Rose (jeśli dam radę przygotować)
Awatar użytkownika
Andy
Posty: 5129
Rejestracja: 24 kwie 2005, 18:32
Lokalizacja: Piastów
Has thanked: 77 times
Been thanked: 192 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Andy »

Czarny dzień dla Muzeum po wyroku NSA! :evil:
Gdy wszystko inne zawiedzie, rozważ skorzystanie z instrukcji.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Cóż. Spodziewaliśmy się tego. Szkoda, bo za chwile WSA i NSA będą rozpatrywać zasadniczą sprawę, czyli legalność połączenia dwóch placówek muzealnych bez zasięgania opinii Rady ds Muzeów. I jeśli orzekną nieprawidłowe działanie ministra, całe połączenie trzeba będzie odkręcać.

To tak, jakby pozwolić stłuc filiżankę, aby następnie orzec, że stłuczenie było jednak przeprowadzone niezgodnie z procedurą i nakazać sklejenie fragmentów.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

z mojej perspektywy to tylko walka o stołki na górze. Oczywiście może to mieć wpływ na najważniejszy element Muzeum, czyli wystawę, ale nie musi.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Ale Bartku..... scenariusz z radiostacją jest bardzo ok. Bardzo dobrze że koleżanka od niego zaczęła.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Ja mam straszny klimat na Klossa i chce poznawać kolejna scenariusze (bo w 1szy gralem 3 razy :) )
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 555 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Jan_1980 pisze:Ja mam straszny klimat na Klossa i chce poznawać kolejna scenariusze (bo w 1szy gralem 3 razy :) )
Markus i Odi radzi: nie graj w scenariusz hotelowy. Jest nudny i bez napięcia
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 942 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Drodzy, nawiązałem kontakt z Carlem Paradisem, autorem serii No Retreat (w zasobie muzealnym mamy trzy części: front wschodni, Afryka z Kretą, Włochy). Jego nowa gra, szykowana na koniec lata/jesień, to No Retreat: French&Polish Fronts.
http://www.gmtgames.com/p-465-no-retrea ... ronts.aspx

Otrzymałem od niego materiały do wydruku i mniej więcej za dwa-trzy tygodnie będę miał prototyp gry gotowy do ogrania na spotkaniach. System No Retreat jest stosunkowo ciekawy, no a tu jeszcze mało w grach wykorzystywana kampania polska 1939 roku.
Zaproponowałem, że skupilibyśmy się właśnie na froncie polskim. Carl bardzo się ucieszył - liczy na testy gry, nie tylko w aspekcie akuratności historycznej, ale także jej grywalności. Myślę, że warto dopomóc, by gra o kampanii polskiej 1939 roku (a takich jest - jak już pisałem - niewiele) była i dobrą grą, i niosącą w sobie sporo rzetelnych informacji o wrześniu. Możemy proponować zmiany w zasadach, możemy wykrywać luki w systemie i zagrożenia dla grywalności... Czy ktoś z Was byłby zainteresowany? :)

Przygotowałem też do grania dodatek Cafe Rose, czyli w najbliższy wtorek Kloss mógłby zadebiutować w składzie trzyosobowym :) Uprzedzam, że jako jedną z tych osób widziałbym Magdę. Drugim chętnym był Janek. Czyli jeszcze jedno miejsce wolne (start Klossa pewnie o 19, jak Magda przyjdzie).

A na Churchilla ktoś się pisze?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Widzę że autor mapy powiela niemiecką propagandę używając określenia "Polish Corridor".

Co to za fortyfikacje mieliśmy zbudowane od Poznania po Bydgoszcz?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 163 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:A na Churchilla ktoś się pisze?
No ja się zgłosiłem ale brakuje jeszcze trzeciego. A bez trzeciego w Churchillu to jak bez czwartego w brydżu...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
ODPOWIEDZ