(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

lacki2000 pisze:
Odi pisze:A na Churchilla ktoś się pisze?
No ja się zgłosiłem ale brakuje jeszcze trzeciego. A bez trzeciego w Churchillu to jak bez czwartego w brydżu...
Zastanawiam się czy się nie zgłosić, ale na razie odstrasza mnie długa (36 stron) instrukcja do opanowania. Mogę nie zdążyć się z nią zapoznać. Czy Wy już dobrze znacie tę grę?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Highlander pisze:
lacki2000 pisze:
Odi pisze:A na Churchilla ktoś się pisze?
No ja się zgłosiłem ale brakuje jeszcze trzeciego. A bez trzeciego w Churchillu to jak bez czwartego w brydżu...
Zastanawiam się czy się nie zgłosić, ale na razie odstrasza mnie długa (36 stron) instrukcja do opanowania. Mogę nie zdążyć się z nią zapoznać. Czy Wy już dobrze znacie tę grę?
Gen. Odi wszystko wytłumaczy :] Ja grałem dawno temu ze 2-3 razy w wersję skróconą, by wyrobić się w jednym spotkaniu. Podejrzewam, że wersja pełna nie jest dłuższa od T&T (to zależy od poziomu zadumy graczy). A wolałbym wersję pełną bo startuje od pierwszej konferencji i ma się większy wpływ na przebieg wojny. Kilka rzeczy nie za bardzo mi się podoba w tej grze, no ale zanim ostatecznie będę udawać eksperta to musiałbym jeszcze kilka razy pograć.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Kto się wybiera jutro, na jaką grę się nastawia i o której godzinie przyjdzie?

Magda będzie o 19, i o tej godzinie pewnie rozpoczęlibyśmy Klossa na trzech. Chętnie zagram, Janek tez się deklarował. Do tego czasu mogę z Jankiem zagrać w któregoś zip-locka lub tłumaczyć Churchilla (ale grających upraszam także o przeczytanie instrukcji we własnym zakresie).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

ja planuję przybyć, mogę być Stalinem w Churchillu (hyhy, wyobraźnia szaleje :P - chodzi oczywiście o czołg Mk IV Churchill ;) ). Instrukcję do Churchilla przeczytam (jak się go odpala, jak zmienia biegi, celuje, itp.). Jak się wielka trójka do tej gry nie zbierze, to mogę zagrać w cokolwiek, nawet T&T albo QM z dodatkiem, bo jeszcze nie grałem.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Będę najpóźniej o 18, ale postaram się być wcześniej. Jak nie zdążymy zagrać w Guadalcanal lub Bulge to na spokojnie rozłożę Klossa. Do jutra!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Hej, to o której chcecie rozłożyć Churchilla? Wytłumaczenie + rozstawienie powinno chyba zając mniej niż 30 minut jak każdy przeczyta instrukcję, co? I pewnie całej nie damy rady w ten jeden dzień? Godzina 18 czy chwilę po? Dla mnie to bez różnicy dostosuję się tylko żeby coś ustalić :)
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Tylko na razie na Churchilla jest dwojka chetnych, a to za malo...
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Skład wygląda tak: Magda (od 19), Janek, Mirek, Maciek, Muad (?) no i ja. Może jeszcze Rafał

Jeśli tak, skład jest na Klossa (od 19) i na Churchilla (od 17). Maciek, Muad - potwierdźcie udział.
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Skład wygląda tak: Magda (od 19), Janek, Mirek, Maciek, Muad (?) no i ja. Może jeszcze Rafał

Jeśli tak, skład jest na Klossa (od 19) i na Churchilla (od 17). Maciek, Muad - potwierdźcie udział.
Mnie nie będzie. Skumulowanie obowiązków w pracy i domu.
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Skład wygląda tak: Magda (od 19), Janek, Mirek, Maciek, Muad (?) no i ja. Może jeszcze Rafał

Jeśli tak, skład jest na Klossa (od 19) i na Churchilla (od 17). Maciek, Muad - potwierdźcie udział.
Mnie też niestety też dopadły rozkazy z innych frontów... znaczy nie będzie mnie ciałem w Krolmie dziś...
To od razu zapytam czy na wtorek po Świętach jest jakiś battleplan?
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Muad
Posty: 700
Rejestracja: 07 sty 2016, 21:57
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 110 times
Been thanked: 64 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Muad »

Hm, dobra wpadnę tak czy siak, chociaż najbardziej zależy mi na Churchillu. Na 17 powinienem być.
wytłumaczę i zagram: seria COIN, seria Next War, Labyrinth (War on Terror + Awakening), Churchill, Pericles, Diuna. Paxy: Emancipation + Pamir
=============
Moja kolekcja | Oczekujące | Na oku | Mam LotR TCG (Decipher) PL
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Wczoraj wystąpiło małe zamieszanie, bo raz, że przyszedł nowy, niezapowiedziany (albo raczej: późnozapowiedziany) kolega, a dwa, że Magda, która się zapowiadała, nie przyszła, i tym samym Janek zaliczył pusty przyjazd :/

Ostatecznie Janek rozłożył Stawkę, żeby następnie ją złożyć.

Ja z nowymi kolegami (Bartkiem i Pawłem) zasiedliśmy do Triumph&Tragedy. Tym sposobem gra zdobyła nowych fanów :) na T&T można umawiać się teraz już w ciemno, bo chyba z 8-9 osób zna zasady :)

Żałuję bardzo, że nie robiłem żadnych zdjęć, bo sytuacja była nadzwyczaj ciekawa. Początek bardzo spokojny, co było tylko w interesie prowadzonych przeze mnie Aliantów. Co turę brałem dużo kart inwestycji, szukając właściwych technologii i mocno rozbudowując przemysł (ostatecznie miałem więcej punktów inwestycji niż Niemcy, bo aż 15). Niestety, broń atomowa, w której zbudowanie celowałem, nie doszła (mimo, że razu jednego wziąłem na rękę aż 11 kart inwestycji!) i musiałem zmienić strategię. Jak zwykle indyjski korpus pancerny, sukcesywnie wzmacniany, w dogodnym momencie ruszył na niebronione (!) Baku. Trwała już wtedy wojna między ZSRR i III Rzeszą, które uwikłały się w krwawe zmagania w Polsce, najpierw z Polakami, a potem między sobą. Widząc niemiecką szpice pancerną próbującą obejść armie radzieckie od południa, postanowiłem wyszarpać z upadającego ZSRR coś dla siebie, i z Baku ruszyłem na pełnym baku w kierunku Moskwy.
Prowadzeni przeze mnie Alianci wygrali grę de facto trzy razy. Najpierw, po błędzie gracza niemieckiego, który widząc, że trzymam Baku, nie wzmocnił swoich sił w Ruhrze (jeden bloczek, forteca z jedną kropką!), dzięki czemu desant piechoty z Wysp załatwił sprawę. Było to jednak na tyle wcześnie, a rozgrywka miała wymiar szkoleniowy, więc zdecydowaliśmy się grać dalej. Potem gracz sowiecki nie policzył dobrze dystansu od mojego indyjskiego korpusu, i pojedyncza armia pancerna mogła w jednym ruchu zająć Moskwę, na co zwróciłem mu uwagę jeszcze w jego turze, umożliwiając korektę ustawienia. Wreszcie na końcu wygrałem wyścig z Niemcami do Moskwy (tym razem przebijając się przez obronę radziecką), i choć bitwa była wciąż nierozstrzygnięta, możliwości produkcyjne ZSRR (chyba 5 czy 6 pkt, względem moich 15), przewaga technologiczna (first fire na piechotę i panzery) przechyliłyby szale zwycięstwa na moją stronę.

Tak naprawdę trudno mówić o miarodajnej rozgrywce, bo koledzy zrobili wszystkie błędy charakterystyczne dla początkujących (lekceważenie Iranu i kierunku południowego przez Sowietów, pokojowe Niemcy itp.). Świadczy to o samej grze bardzo dobrze, skoro nawet stosunkowo słabymi Aliantami doświadczony gracz może ograć początkujących. A jeszcze muszę dodać, że w swojej ocenie miałem wyjątkowo nieszczęśliwe dociągi dyplomatyczne i technologiczne, dobierając albo bezwartościowe z punktu geopolitycznego kraje, albo mniej przydatne technologie. To już drugie zwycięstwo Aliantami z rzędu, i w poprzedniej grze chyba Mirek, grający także z mniej doświadczonymi zawodnikami, także sobie poradził.

W naszej rozgrywce znowu zaniepokoili mnie Sowieci. Brytyjczycy i Niemcy dokonali wręcz rozbioru ZSRR, które siły wystawiło stosunkowo słabe. O ile Alianci zwykle dostaną w tyłek we Francji, o tyle Londyn jest stosunkowo bezpieczny za Kanałem. W przypadku ZSRR kierunków do wyprowadzenia ataku jest mnóstwo (właściwie z każdej strony trzeba uważać, bo i w Archangielsku wylądować mogą Alianci...). Mam ogromną ochotę zagrać tymi Sowietami i zobaczyć, co można zrobić, żeby nie tylko się obronić, ale i zmienić ZSRR w mocarstwo. Mam kilka pomysłów :)

Najważniejsze jednak, że koledzy zapoznali się z grą i na pewno kolejne rozgrywki będą bardzo świadome :)

PS Janku, gra już spakowana! :)
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

Odi pisze:(...)To już drugie zwycięstwo Aliantami z rzędu, i w poprzedniej grze chyba Mirek, grający także z mniej doświadczonymi zawodnikami, także sobie poradził.(...)
;)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

hyhy aleś umniejszył rolę moich rywali, już oni ci pokażą jacy są niedoświadczeni :)
Niestety pierwsze rozgrywki w T&T trzeba zawsze traktować jako szkoleniowe, doświadczenie ma tu duże znaczenie.
Skoro tylu już wtajemniczonych, to drugi egzemplarz obklejamy na kolejnym spotkaniu? A kolejne spotkanie kiedy? Bo w pierwszym poście jeszcze marzec.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

No a nie grałeś z Richtusem i Markusem, dla którego była to druga rozgrywka?
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4050
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 152 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:No a nie grałeś z Richtusem i Markusem, dla którego była to druga rozgrywka?
Ostatnio Richtus grał Niemcami a Highlander Sowietami.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

No to mi się coś pomerdało :)

Co nie zmienia faktu, że Alianci zaliczyli winning streak! :D
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2442
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 548 times
Been thanked: 270 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Markus »

Wesołych Świąt
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

.. i po Świętach. Ktoś się planuje zjawić we wtorek? Są chętni na T&T?
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Obrazek
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Koniec żartów, meldujemy się:
Będę ja, gram w Klossa. Czy w 3,2 czy w 1, nie ma znaczenia. Będzie Kloss.
pozdr!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6443
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 570 times
Been thanked: 932 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Odi »

Tez bede :) Tez chetnie w Klossa. Ktos jeszcze?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1629
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 146 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Highlander »

No to Panowie O. i J. zagrają w Klossa, a ja się zajmę zaległymi pracami ogrodowymi.
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk]

Post autor: Jan_1980 »

Coś mało nas będzie!
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
ODPOWIEDZ