(Gdańsk) Gry wojenne i historyczne - umawianie się oraz dyskusje

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
tomasz_zet
Posty: 44
Rejestracja: 08 sty 2016, 13:37
Lokalizacja: Gdynia

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: tomasz_zet »

Czołem żołnierze :) Ja niestety wypadam z jutrzejszej walki, bo toczę bój na innym froncie - SESJA atakuje :D Pozdrawiam
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Hancza, akurat oświetlenie jest ważne, bo do kogo mam strzelać, jak nic nie widzę? :wink:
Awatar użytkownika
Jan_1980
Posty: 2513
Rejestracja: 18 maja 2016, 18:18
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 25 times
Been thanked: 75 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Jan_1980 »

Na wtorek zapowiadali się Rafał, Sławek, janek, hancza i ostek. Ktoś jeszcze?
Odi - Mnie na najbliższych 3 spotkaniach nie będzie.

pozdr i miłej gry
Czy gracze wojenni śnią o drewnianych owieczkach? TAK!
Moja kolekcja:
https://boardgamegeek.com/collection/user/Janek1980
Ostek13
Posty: 54
Rejestracja: 28 kwie 2016, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Ostek13 »

Ja będę mógł przyjść dopiero około 19, bo sesja.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Ostek13 pisze:Ja będę mógł przyjść dopiero około 19, bo sesja.
Lepiej zrob odwrotnie. Przyjdz na 17 i wyjdz o 19.
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Siedzimy w biforze, na mecz nikt nie przyszedl i pustki. Na gry tez malo kto przyszedl bo przestraszyli sie meczu.. :-/
Ostek13
Posty: 54
Rejestracja: 28 kwie 2016, 12:38
Lokalizacja: Gdańsk

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Ostek13 »

Moge przyjść za 15 minut. Ktoś jeszcze będzie?
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Chodz
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Tym razem stawiliśmy się w czteroosobowym składzie.

Najpierw ruszyliśmy na Pacyfik, gdzie stoczyliśmy wielka bitwę lotniskowców o Midway. Efekt? Akagi spłonął jak zimny ogień, Soryu zatopiony, Hiryu ciężko uszkodzony. Po stronie amerykańskiej zdemolowana baza na Midway, ciężko uszkodzone Yorktown i (o ile pamiętam) Hornet. W punktach 9-7 dla Amerykanów. Lubie tę gre, ale faktycznie przy czterech osobach robi się downtime, zwłaszcza jak ktoś ma karty 7 i 8, nie jest atakowany i musi czekać całą kolejkę żeby cokolwiek zrobić.
Cały czas czekam na możliwość rozegrania dwuosobowej kampanii, bo dopiero wtedy rumieńców nabierają w tej grze decyzje w poszczególnych bitwach.

Potem rozłożyliśmy nowość, tym razem nie stricte wojenną lecz jak najbardziej historyczną - Odbudowa Warszawy 1945-1980. Mam wrażenie, że to klasyczny do bólu worker placement, w którym niby wszystko działa jak należy (choć pojawiło sie wrażenie, że akcja odgruzowania jest poniekąd akcją korzystna przede wszystkim dla innych graczy - do zweryfikowania w kolejnych rozgrywkach), ale gra się ciutkę zbyt sucho. A może to ja po prostu przyzwyczaiłem się już do emocjonujących gier wojennych i takie klasyczne euro, jakim jest OW, nie robi na mnie większego wrażenia?
Tym niemniej ciesze się, że mamy taką grę w naszych zasobach. Myślę, że będzie gościć na spotkaniach, bo przecież nie każdy musi być zainteresowany li tylko grami wojennymi - dobre, historyczne euro z pewnością się przyda.

Przejrzenie instrukcji ujawniło, że graliśmy nie do końca prawidłowo:
- w fazie akcji nie kładzie się jedynie inżyniera z żetonem na polu Warszawy, ale od razu wykłada się też projekt z ręki, determinujący jaki budynek zostanie na tym polu zbudowany w fazie budowania. Czyli nie ma tak, że inżynier tylko zajmuje pole, a dopiero w fazie budowanie decydujemy sobie, co na tym polu postawimy. To sporo zmienia, także w kontekście krytykowanej przez nas akcji odgruzowywania,
- metro i mosty budować można nie posiadając inżyniera na planszy, płacąc jedynie koszt budowy. Myśmy budowali metro i mosty tylko, jeśli obok był nasz inżynier,
- na koniec każdy nasz budynek, do którego przylega metro, daje 1VP (o czym chyba zapomnieliśmy).

Za tydzień we wtorek zapraszam do Gdyni :)
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 162 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Za tydzień we wtorek zapraszam do Gdyni :)
A propos: za tydzień w Gdyni będzie adikom5777 (ten taki koleś z Planszostrefy ;) ). Może też go zaprosimy do Anioła we wtorek? W swej obfitej kolekcji mało ma gier wojennych ale ponoć Wyścig do Renu bardzo lubi.
A z innej beczki to już można kupić Hearts of Iron 4 - z filmików na YT wnioskuję, że dość mocno zmieniona względem swoich poprzedniczek. Jak już kilka patchy wyjdzie i może jakieś promocje się pojawią to chętnie nabędę.
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
hancza123
Posty: 3656
Rejestracja: 04 lis 2009, 14:12
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 50 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: hancza123 »

Mi Fires of Midway satysfakcji to nie dał żadnej. Ale nie zawsze świeci słońce. Trochę było by mi żal czasu no ale w sumie spotkanie z kolegami z grą i piwkiem jest wartością samą w sobie więc nie narzekam.

Ale na przyszłość to mnie interesują jednak tylko konkrety i na 2 osoby: CoH, CC, BfS, RtB, Churchill, piecheń z dzika, stek, golonka i podobne.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

UWAGA

Coś mnie zaćmiło, i kolejne spotkanie ustaliłem na 21 czerwca, a to przecież dzień meczu Polska-Ukraina!
Odwołuję zatem spotkanie 21 czerwca w Caffe Anioł, postaram się je przenieść na 22 czerwca, na środę. Będę informował.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Ktoś na środę ewentualnie by się zapowiadał?
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Ktoś na środę ewentualnie by się zapowiadał?
Tym razem po dłuższej przerwie mam szansę się pojawić. Choć nie ukrywam ewentualna zmiana na Gdańsk byłaby mile widziana :)

Jakby mi się udało to bym chętnie zagrał w T&T, ewentualnie przetestować Moral Conflict (ale nie wiem czy zdążę się zapoznać z zasadami).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4059
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 279 times
Been thanked: 162 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: lacki2000 »

Odi pisze:Ktoś na środę ewentualnie by się zapowiadał?
Moje szanse na środę są słabe ale jeszcze trza mieć nadzieję...
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Środa jeszcze niepotwierdzona
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Ok, no to środa potwierdzona, aczkolwiek może być koncert i niewykluczone, że wylądujemy na dole :)
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: clown »

Wiem, że pytanie trochę zbyt wczesne, ale czy w terminie 11-15 lipca planowane jest jakieś wojenne granie w ramach Muzeum?
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Planowana była przerwa, ale jeśli będziesz wtedy w 3mieście - daj znać. Może uda się na coś ustawić.
Awatar użytkownika
clown
Posty: 1226
Rejestracja: 13 sty 2009, 12:40
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 1 time
Been thanked: 12 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: clown »

OK, dzięki za info. Dam znać z wyprzedzeniem.
"Cała kraina gier jest oczywiście krainą maniactwa, a jednak rejon gier naśladowczo-wojennych jest w tej krainie bardziej maniacki niż inne rejony. Jak na mój gust, jest to już 'konik' posunięty zbyt daleko, hermetyczny, bez przyszłości."
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

Odi pisze:Ok, no to środa potwierdzona, aczkolwiek może być koncert i niewykluczone, że wylądujemy na dole :)
To ilu jest chętnych na jutro, bo ja się doliczyłem na razie dwóch? Jak będzie nas dwóch to może Holdfast:Russia?
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Będzie jeszcze koleżanka Sylwia, i - może - kolega Markus.
Coś wymyślę, jak nas podzielić :)
Awatar użytkownika
Markus
Posty: 2446
Rejestracja: 04 mar 2005, 00:35
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 553 times
Been thanked: 271 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Markus »

del
Ostatnio zmieniony 27 sty 2023, 16:13 przez Markus, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Odi
Administrator
Posty: 6454
Rejestracja: 21 kwie 2007, 12:51
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 585 times
Been thanked: 941 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Odi »

Spotkanie w niewielkim, trzyosobowym gronie. Najpierw Tank on Tank: Westfront, brutalnie przez Maćka zdeprecjonowane ze względu na szczątkowy realizm. Mi w tak lekkiej gierce ten brak realizmu nieszczególnie przeszkadza, za to doceniam arcyprosta mechanikę. Jak na tytuł na godzinkę grania, dla mnie zupełnie ok.

Potem Kampen om Norge (ponownie w wariancie uproszczonym, bez flot), które tym razem zakończyło się przekonującym niemieckim zwycięstwem. Delikatnie pomógł w tym rozkład kart w talii alianckiej (bo inwazje i karty z posiłkami znajdowały się na samym końcu, przez co na planszy znajdowało się stosunkowo niewiele alianckich wojsk), ale generalnie zdecydowały błędy w wyborze miejsca desantu.
Rafał, będę się upierał, że lądowanie na tych skałach nie było dobrym pomysłem. Trzeba było raczej zabezpieczyć Trondheim, a na południowe miasta szykować sobie kombosa na ręce. No, ale w sumie graliśmy we dwójkę w jednej drużynie, każdy miał swoje autonomiczne decyzje, i to nawet ma swój urok, że w alianckim dowództwie siedzą gamonie :P :wink: O sobie nic nie pisze, bo Norweg ma tak niewielkie możliwości, że pola do popełnienia błędów zwyczajnie brak. Jak już pisaliśmy wiele razy, i jak mówił też wczoraj Rafał, Kampen om Norge to gra przede wszystkim dwuosobowa.

Za tydzień (we wtorek) zapraszam na ostatnie, przedwakacyjne spotkanie do Gdyni
Awatar użytkownika
Highlander
Posty: 1634
Rejestracja: 15 gru 2013, 00:09
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 100 times
Been thanked: 150 times

Re: Gry wojenne i historyczne pod egidą Muzeum [Gdańsk, Gdyn

Post autor: Highlander »

@Tank-on-Tank

Czy brutalnie? Raczej merytorycznie. Mam mało doświadczenia z grami taktycznymi, ale gdy kolejny raz powtarza się sytuacja gdy:
- odkrytym polem (albo drogą) jedzie sobie Sherman-zapalniczka Odiego
- wchodzi jadąc w zasięg strzału stojącego w zasadzce (las/zabudowania) mojego PzKpfw IV
- zgodnie z mechaniką gry nie mam możliwości żadnej reakcji, więc zapalniczka spokojnie się zatrzymuje, wyszukuje lunetą ukrytego, milczącego wroga i oddaje go niego niszczący strzał
- opada kurtyna
to mój umysł tego nie ogarnia. Skoro generalnie podczas jazdy nie strzelano, to tym bardziej powinna być możliwość oddania strzału z zasadzki w nadjeżdżającego przeciwnika, w trakcie jego tury.

Z kolejnych abstrakcji:
- czołg może w ruchu przejechać mijając bokiem (lub nawet tyłem) wrogą jednostkę, i na koniec ruchu obrócić się do niej przodem, i jeszcze w kolejnej akcji ją zniszczyć strzałem - oczywiście oponent nic nie może zrobić
- zasada że strzał w boczny pancerz nie daje żadnego bonusu
- zasada że odległość do celu nie ma znaczenia dla szansy trafienia/zniszczenia

Czuję że przy pewnych modyfikacjach istniejących zasad można usprawnić tę grę, ale jest tyle innych gotowych i pewnie ciekawszych. Więc "Never more Tank-on-Tank" :)

Kampen om Norge

Gra ciekawa, pewnie ciekawsza dla mnie (debiutującego jako Niemca) niż dla Rafała i Odiego, w sumie inicjatywa jest wyraźnie po stronie Niemców.

Na plus gry:
- ciekawy pomysł na ustalanie wyniku bitwy (suma k6, a straty jako 6 na k6).
- prosta podstawowa mechanika
- ciekawe zasady związane z lotnictwem (zasięg, desanty powietrzne, transport)
- czytelna mapa
- karty ze świetnie dobranymi fotografiami z epoki budowały klimat

Niemniej po przetrawieniu pierwszej rozgrywki i porównaniu sobie mechaniki z podobnymi grami "area control", widzę że niektóre elementy są tutaj kiepsko zamodelowane:
- nie może być tak że losowy zestaw kart może załatwić gracza Alianckiego (powinien móc tak jak Niemcy ciułać punkty uzupełnień z dowolnych kart) co miało miejsce w naszej rozgrywce
- obrońca powinien mieć bonus obronny zależnie od terenu (szczególnie że walki toczyły się często w terenie górskim - np. dodatkowe kostki, w grze tylko atak przez fjord (dla mnie znającego Norwegię - szaleństwo) uwzględnia bonus
- atak z kilku stron (prowincji), w szczególności równoczesny atak "od tyłu" lub "z góry" nie daje żadnego bonusu do walki
- limit siły ataku = 5 byłby może i racjonalny dla ataku z jednej prowincji (czyli per stos) ale trudno uwierzyć że atak z dwóch stron dwoma stosami będzie miał podobną skuteczność, de facto obrońcę ze stosem = 5 można przepchnąć tylko kartami
- powinna być standardowo możliwość ruchu marszowego (podwojona ruchliwość - jeśli nie wchodzisz do walki) i bojowego (jeśli na koniec ruchu idziesz do ataku)
- powinna być możliwość otrzymania większych strat zamiast wycofania się tudzież eliminacji okrążonej jednostki (np. obrońca po przegranej walce zostaje w miejscu, ale ponosi straty za każde wyrzucone 5 i 6, albo 4,5,6) - sytuacja gdzie "ginie" stos 5 batalionów w przegranej walce ale bez ponoszenia strat, jest dziwna.

No to tyle tych przemyśleń. Pozdrawiam serdecznie i chętnie zagram rewanż, może w wersji z flotami.
ODPOWIEDZ