(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Co do Essen.

Już zamówione:
Vinhos Deluxe Edition
Brettspiel Adventskalender 2016
Deutscher Spielepreis 2016 Goodie Box
Fields of Green

Wstępne "must have":
La Granja: No siesta
GWT
Imhotep (ale to już wyszło w sumie)

Dodatki, które trzeba kupić:
Roll Ambition
Brief and Siegel ale poczekam na PL
Alchemists Kings Golem PL od Rebela

Rozmyślam nad:

Solarius Mission zrobili La Granje więc mają mój kredyt zaufania
The Oracle of Delphi
HMS Dolores
Jorvik
Cottage Garden

Ciekawe pozycje (nie kupię... ale kto wie):
Kanagawa
Mask of Anubis autor robi niezwykłe gry, które wykorzystują główne zmysły człowieka np. dotyk, słuch czy wzroku - bardzo proste ale zabawne
Caravan gra, która będzie miała dwa różne designy do wyboru - fantasy albo klimaty kupieckie
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ChlastBatem pisze:Co do Essen.

Wstępne "must have":
La Granja: No siesta
GWT
Imhotep (ale to już wyszło w sumie)
po lekturze instrukcji No Siesta przeszła do kategorii co najwyżej "zagrać u kolegi" - więc.... kupuj kupuj :)
ostatnio dużo jeździłem z córką na treningi baseny itp. - każdy taki wypad to średnio godzinka czekania - troszkę instrukcji poczytałem :):):)

Imhotep - kupię na pewno w polskiej wersji (sporo tam tekstu)
GWT - też się waham...
Myślę sobie, że podejmę decyzję .. odwrotną od Twojej :):):):)
i na pewno zagramy :)
ChlastBatem pisze: Rozmyślam nad:[/b]
Solarius Mission zrobili La Granje więc mają mój kredyt zaufania
The Oracle of Delphi
HMS Dolores
Jorvik
Cottage Garden
Solarius - jakoś i klimat, grafiki itp. zupełnie nie podeszły
Oracle of Delphi - długo byłem przekonany, że Feld, wiec must have :) - po lekturze instrukcji moja pewność troszkę osłabła... ale.. pewno i tak kupię (w polskiej wersji - może będzie trochę taniej niż 199 u Adama)
HMS Dolores - nie znam, nic nie słyszałem - popatrzę
Jorvik - od kilku lat mam w podpisie, ze szukam angielskiej wersji rozszerzenia do Miasta Spichrzów... Tutaj dostaję obie wersje połączone w ładniejszej - IMO - oprawie graficznej. Pytanie czy to jest warte swojej ceny...
Cottage Garden - oczywiście na radarze, ale czekam na jakąś instrukcję dobrą recenzję (albo dwie) - po Hengiście, nie ufam w ciemno :):):)

ChlastBatem pisze: Ciekawe pozycje (nie kupię... ale kto wie):
Kanagawa
Mask of Anubis autor robi niezwykłe gry, które wykorzystują główne zmysły człowieka np. dotyk, słuch czy wzroku - bardzo proste ale zabawne
Caravan gra, która będzie miała dwa różne designy do wyboru - fantasy albo klimaty kupieckie
o tych nic nie słyszałem -> popatrzę
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Kurde czyli teraz tym bardziej muszę kupić wypisane must have bo inni na mnie liczą też :lol:

A co jest nie tak z No Siesta? Tzn. po lekturze. Ja nie czytałem jeszcze.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ChlastBatem pisze:
A co jest nie tak z No Siesta? Tzn. po lekturze. Ja nie czytałem jeszcze.
tu się uzewnętrzniłem :)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze:każdy taki wypad to średnio godzinka czekania - troszkę instrukcji poczytałem :):):)
Jeśli nadal jeździsz na basen to przeczytaj proszę instrukcję do https://boardgamegeek.com/boardgame/192 ... apest-1956 :)
https://dl.dropboxusercontent.com/u/435 ... c_6.44.pdf
Bardzo mi się spodobała po recenzjach, grafikach itd ale nie wiem kiedy to przeczytać :D
Oczywiście żartuję z tym czytaniem, muszę się za to sam zabrać :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Gramy? Kto będzie?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ChlastBatem pisze:Gramy? Kto będzie?
będę :)
tym razem na 100%

[EDIT] - mam w torbie:
Nippon,
Mykerinos,
Strassburg (Feld)

i dwa króciutkie, karciane fillerki
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

czyżbym miał być sam??
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze:czyżbym miał być sam??
Na mnie zawsze możesz liczyć :D
Amadeusz też będzie.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

dexete pisze:
cezaras pisze:czyżbym miał być sam??
Na mnie zawsze możesz liczyć :D
Amadeusz też będzie.
:)
wanted
Posty: 15
Rejestracja: 21 lip 2016, 08:37

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: wanted »

Mnie nie będzie dziś niestety

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

cezaras pisze:czyżbym miał być sam??
Przecież sam zacząłem dialog więc sam nie będziesz. Trzeba utrzymać ten lokal ;)
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

ChlastBatem pisze:
cezaras pisze:czyżbym miał być sam??
Przecież sam zacząłem dialog więc sam nie będziesz. Trzeba utrzymać ten lokal ;)
taką miałem nadzieję :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

3 rycerzy prostokątnego stołu, a więc i 3 gry :wink:

Obrazek Obrazek Obrazek

Rokoko - nadal nie zmieniam zdania, że to świetna gra! Następna partia z dodatkiem.

Roll for the Galaxy - chyba najlepsza gra, która posiada w sobie aż tyle kości. Co ciekawe tej losowości aż tak dużo nie ma. Momentami gra jest mocnym pasjansem ale to mi się podoba. Czasem warto wyczuć co przeciwnik zagra, tzn. jaką akcję odpali. Również trzeba wiedzieć kiedy skończyć grę... bo ja to zrobiłem na swoją niekorzyść niestety. Dodatkowym atutem jest brak downtimu. Szybko i sprawnie wszystko przebiega. Jedynie gra może być słabsza gdy się gra z początkowymi graczami bo mogą źle wykonywać/kumać akcje przemieszczania kości (bo robimy to w ukryciu). Na szczęście w Cyganerii zawsze mocna ekipa i grało się zacnie. Gra również jest dosyć krótka jak na takie przyjemne kombinowanie. Czasem mam niedosyt. Regrywalność jest tutaj ogromna bo planet i technologii milion + różne setupy no i cały przebieg rozgrywki. Ogólnie mocne 9.

Mykerions - nawet ciekawe area control. Gra też szybciutka. Wykonanie bardzo solidne mimo, iż to stara gra. Jedynie grafiki kuleją. Do zagrania zawsze chętnie, do kupna jednak jej czegoś brakuje. Tak czy siak dobre doświadczenie.


....

PS: Zna ktoś aplikację do głosowania na wstawione samodzielnie podmioty?
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Rokoko - bardzo dobra gra, przydałoby się więcej kart pracowników bo tak cały czas ten sam zestaw kart bierze udział w rozgrywce. Mała losowość, wszystko widać na planszy, nie bierzemy niczego w ciemno.

Roll for the Galaxy - mocno losowa gra, nie ma większych przestojów bo i decyzji brak - robimy to co nam najkorzystniej z kosteczek wypadło. Do tego mega pasjans, brak przyjemności z gry i zero interakcji. Poza tym ciągła konieczność doczytywania tekstu na technologiach. Losowość jest jeszcze dodatkowo zwiększana poprzez dociągania planet i technologii z worka. Tematycznie mega niespójna jest ta gra. Rozwijamy (poprzez badania) technologie losowo wyciągane z worka itp. Plusów nie widzę, może poza tym, że jest dosyć krótka.

Mykerinos - jak na area control to całkiem poprawna gra. Jakość komponentów na plus - wiele nowych gier powinno się wstydzić. Podobają mi się postacie, które możemy pozyskiwać i używać w trakcie gry. Fajny jest też mechanizm instalowania się w muzeum.
Ostatnio zmieniony 05 lis 2016, 22:23 przez dexete, łącznie zmieniany 1 raz.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Rokoko - wszystkim nam się podoba i to o czymś świadczy :):)
Lubię gry, w których, mimo dużej liczby decyzji do podjęcia, rozgrywka toczy się płynnie. I ta taka jest.
Ale też brakuje mi przy tej grze takiego efektu WOW!! - jak mam np. przy W roku smoka...(i jak, mam nadzieję, będę miał przy np. Lorenzo il Magnifico)
Podejrzewam, ze wynika to z dwóch rzeczy:
a) niewielkiej wagi pojedynczej decyzji
b) interakcji, która jest przypadkowa -> tzn. biorę sobie jakiś skrawek materiału i słyszę "f..k, ja chciałem to wziąć". Ale to nie wynika z mojego przewidywania, trafnej oceny czy coś w ten deseń...

Dlatego to dobra gra, ale "tylko" na 8 a nie na 10 :)

Roll for the Galaxy - jeszcze nie wiem co o tej grze sądzić.
Kombinowanie jest przyjemne, a w sumie o to chodzi...
Natomiast dla mnie to był skrajny pasjans - nie wiedziałem co robią przeciwnicy, nie patrzyłem co robią.
Ale na pewno gra nie jest losowa - przecież wygrałem :):):)

Mykerinos - genialny reprezentant typu gier, które uwielbiam :)
Już nie filler, ale nie będziemy grać dwóch godzin.
Jeszcze nie zabijacz mózgu, ale mnóstwo niebanalnych decyzji.
Już nie karciana "wojna", ale opanowanie reguł zajmuje 10 minutek.
jeszcze nie szachy, ale o zwycięstwie decyduje pomysł, taktyka, trafne decyzje, a nie los...

Do takich gier zaliczam min. Notre Dame, Glen More'a, 7 cudów czy El Gaucho
A Mykerinos świetnie się wpisuje w ten nurt...
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

dexete pisze:Rokoko - bardzo dobra gra, przydałoby się więcej kart pracowników bo tak cały czas ten sam zestaw kart bierze udział w rozgrywce.
Przecież jest dodatek z kartami więc problem rozwiązany 8)

Co do Rolla...

Skrajny pasjans głównie wynika z tego, że słabo gramy. Zaawansowany gracz bacznie obserwuje przeciwnika i reaguje/zagrywa tak aby zyskać jak najwięcej. Musi przeczuwać, musi być szybszy, być konkurentem na np. technologie lub konsumpcje lub być monopolistą w czymś. Zarzut oddalony :wink:

Po to są technologie i możliwość odrzucenia kafla aby tej losowości się pozbyć do przystępnego poziomu.

Ikonografia gry jest świetna. Po paru grach nie ma problemu z rozpoznawaniem działania danego kafelka. Tekst wtedy jest już zbędny. Na początku jest ciężko... ale potem z górki.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze:
Przecież jest dodatek z kartami więc problem rozwiązany
Przydałyby mi się tylko dodatkowe karty pracowników a takiego dodatku chyba nie ma.
ChlastBatem pisze: Co do Rolla...

Skrajny pasjans głównie wynika z tego, że słabo gramy. Zaawansowany gracz bacznie obserwuje przeciwnika i reaguje/zagrywa tak aby zyskać jak najwięcej. Musi przeczuwać, musi być szybszy, być konkurentem na np. technologie lub konsumpcje lub być monopolistą w czymś. Zarzut oddalony :wink:

Po to są technologie i możliwość odrzucenia kafla aby tej losowości się pozbyć do przystępnego poziomu.

Ikonografia gry jest świetna. Po paru grach nie ma problemu z rozpoznawaniem działania danego kafelka. Tekst wtedy jest już zbędny. Na początku jest ciężko... ale potem z górki.

Jeśli chodzi o pasjans to mnie gra nie wciągnęła na tyle żeby analizować co robią inni gracze. Tym bardziej, że po odkryciu kości każdy tak szybko wykonuje swoje akcje, że nie dałoby się tego nawet za bardzo obserwować. Nie odpowiada mi taka mechanika. Tematycznie też porażka więc nie mam ochoty więcej grać :) Jeśli chodzi o tekst to musiałbym grać często żeby zapamiętać wszystkie kafle. Nie zgodzę się, że zmniejszam losowość zamieniając losowo dociągnięty kafel na inny losowo dociągnięty, co więcej mogę dostać jeszcze "gorszy" niż mam :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Na ostatnim spotkaniu padła inicjatywa aby prowadzić ankietę z wyborem gier na najbliższe spotkanie w Cyganerii. Ma to zaoszczędzić nam czasu i zbędnych dyskusji podczas spotkania. Ogarnąłem ostatnio aplikację, która pozwala przeprowadzić tajne ankiety i przedstawić w ładnej formie wyniki. Aby wszystko działało sprawnie poniżej przedstawię, krótki regulamin - napisane na szybko, pewnie z błędami (poprawcie mnie jak coś):

1. Każdy z uczestników najbliższego spotkania w Cyganerii może zgłosić maksymalnie 3 tytuły do ankiety (najlepiej zgłaszać od razu po spotkaniu), pod warunkiem, że:
- posiada i będzie wstanie przynieść te gry
- pojawi się osobiście na spotkaniu
- zna zasady i poprowadzi grę
2. Każdy ma prawo zagłosować tylko raz, pod warunkiem, że pojawi się osobiście na spotkaniu,
3. Można głosować na każdy tytuł w sposób dowolny (brak ograniczeń), brak głosu na tytuł to również cenna informacja (dezaprobata na dany tytuł),
4. Możliwość zagłosowania będzie trwać od momentu stworzenia ankiety do najbliższego wtorku do godziny 20:00,
5. Wyniki ankiet będą podawane dzień wcześniej czyli w każdy wtorek po godzinie 20:00,
6. W wyniku sytuacji awaryjnej np. absencja uczestnika, należy wtedy skreślić tytuły uczestnika, który się nie pojawi na spotkaniu i wybrać inne tytuły z największą oceną/wartością głosów,
7. Jeśli zajdzie potrzeba to wyniki będą podawane wcześniej. Czas głosowania zostanie również odpowiednio przesunięty do tyłu.

PS: Można go przypiąć do pierwszego posta.

PSS: To zaczynamy zabawę... podajcie tytuły do pierwszej ankiety :D
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Myślę, że prościej byłoby wybierać gry poprzez dyskusję na forum PRZED SPOTKANIEM a nie w głosowaniu. Po prostu - jak komuś obojętnie w co zagra to nie zgłasza nic i nie wypowiada się a jeśli ktoś chce przynieść swoje gry to zgłasza to na forum (maksymalnie zgłasza 2 gry). Każdy pisze w co najchętniej by zagrał a w co nie i ze zgłoszonych gier wybieramy 2 główne do zagrania (+ 1 rezerwowa).

Jeśli mamy natomiast wybierać gry poprzez głosowanie to wydaje mi się, że każdy powinien zgłaszać maksymalnie 2 gry. Każdy miałby po 3 głosy przy czym nie można dać 2 głosów na jeden tytuł. Dzięki temu zawsze musimy dać przynajmniej jeden głos na grę "przeciwnika" :D Oczywiście wszystkie 3 głosy trzeba rozdysponować, nie można się wstrzymać.
Wygrywają 3 gry z najwyższym wynikiem (z czego pewnie tylko 2 uda się zagrać ze względu na ograniczenie czasowe). W przypadku remisu jest dogrywka między remisującymi tytułami i każdy ma już tylko jeden głos jeśli remisują dwie gry lub odpowiednio więcej jeśli remisuje więcej gier. Ewentualne dalsze remisy rozstrzyga losowanie :D
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

No właśnie prościej jest stworzyć taką ankietę. Klikasz w link potem czytasz jakie masz gry/opcje, klikasz na wybrane gry i koniec. Wynik zapisany. To co opisałeś, że można na forum czy w jakiś inny sposób jest tym samym co ankieta tylko, że sto razy szybciej i prościej. Dodatkowym atutem jest anonimowość i brak sugerowania się poprzednimi głosami. Jeśli komuś jest obojętne to nie głosuje w ankiecie i tyle. Bo tutaj już nie raz dyskusje prowadziły do tego, że w Cyganerii było pełno siatek z grami, a wystarczą 2 tytuły i jazda ;)

Okej można zmienić, że max 2 tytuły. Nie ma problemu ;)
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Moje propozycje na środę to:
Louis XIV
Madeira
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

Ankieta jest bardzo OK pomysłem, ale... w najbliższą środę na pewno nie mogę być :(:(, więc nie tym razem nie będę zgłaszał żadnych propozycji

ps. a'propos ankiety - apka, którą znalazł Amadeusz jest super i nie ma sensu szukać innej, ale gdyby coś nie trybiło, to ogarnąłem temat po stronie Google'a.
Bardzo łatwo da się zrobić i później obsłużyć ankietę (przy użyciu Google Form i Arkusza)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Okej to jeśli ktoś będzie miał ochotę z nami pograć w środę to śmiało pisać. Jeśli ktoś jeszcze chce zgłosić jakiś tytuł to również proszę pisać, czekam do 15 i odpalam ankietę. Dwóch graczy na razie mamy :)
wanted
Posty: 15
Rejestracja: 21 lip 2016, 08:37

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: wanted »

O mojej obecności zadecyduje wtorek jak zwykle i jak zwykle byłbym później nieco ;-)

Wysłane z mojego GT-I9300 przy użyciu Tapatalka
ODPOWIEDZ