(Gdynia) Eurogranie (info w pierwszym poście)

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze: GWT - Najlepsza gra Pfistera. Kopalnia możliwości. Strasznie satysfakcjonująca.
Nie mogę się zgodzić. Po ostatniej rozgrywce postanowiłem grę sprzedać. Dla mnie brak satysfakcji z rozgrywki. Skrajny pasjans, każdy coś tam robi u siebie a nikt tego nie kontroluje. Nie widzę sensu zakrywania swoich kart, zresztą graliśmy w otwarte karty bo w grze interakcja jest tak znikoma, że wiedza o tym co ma przeciwnik nic nie daje. Duża powtarzalność i schematyczność. Moim zdaniem Mombasa to najlepsza gra tego autora.

The Game - jak na kooperacje to nie najgorsza.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Kto wybiera się do Cyganerii w najbliższą środę?
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze:Kto wybiera się do Cyganerii w najbliższą środę?
Niestety, wyjątkowo, nie dam rady.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

mnie też nie będzie
i niestety wygląda na to, że za tydzień też nie :(
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Trickerion - stanowczo za długa (3 godziny) w stosunku do tego co oferuje. Nie podoba mi się kolejność graczy w rundzie. Bycie pierwszym daje bardzo dużą przewagę a nie ma możliwości na przejęcie pierwszeństwa (pierwszy w nowej rundzie jest gracz który ma najmniej punktów itd.). Okropne rozwiązanie. Myślę, że wynika to z tego, że na testach pojawił się efekt kuli śnieżnej i dlatego pierwszy gracz kupuje punkty za pieniądze i dodatkowo wybiera pierwszy akcje w nowej rundzie. Poza tym za dużo losowości jak na tak długi czas rozgrywki. Ogromny plus za wykonanie - tutaj nie ma się do czego przyczepić.

Haspelknecht - po prostu świetna gra.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Trickerion - jedna z najładniejszych i najlepiej wydanych gier pod względem designu, grafik i jakości materiałów. Gra posiada wiele złożonych mechanizmów, które nie zawsze są rozpisane w klarowny sposób. Pomoce gracz to ewenement, gdyż są w postaci małych książeczek gdzie mamy opisane główne akcje, wszystkie triki i bonusowe żetony. Klimat? Ogromny! To nie jest suche euro. W zasadzie gra jest dobrym tytułem, jednakże posiada parę mankamentów, które mogą ją skreślić na częste wychodzenie na stół. Otóż:
- gra trwa zbyt długo ( z Dark Alley),
- dziwnie rozwiązana kolejność graczy w grze,
- wiele niedopowiedzeń w instrukcji,
- dużo złożonych i mało intuicyjnych zasad ,
- momentami losowa,
- fatalna regrywalność - głównie spowodowana tym, że ścieżka rozwoju trików zawsze jest taka sama (główna oś gry). Zawsze mamy dostęp do wszystkich trików. Więc po opracowaniu jednego schematu można grać cały czas podobnie. Bardzo dziwne niedopatrzenie.
- bolączka nieprzemyślanych dodatków. Jest to głównie problem gier z KSa. Na siłę wymyślane dodatki aby zebrać więcej SG=kasy. Przez to gra momentami przerasta pod względem komponentów i liczbą możliwości przy setupie. Niektóre dodatki wprowadzają niepotrzebne zamieszanie i downtime. Często pobieżnie objaśnione i nieuwzględnione w instrukcji.


Haspelknecht - genialna gra, w którą ani razu nie wygrałem (chyba). Mimo to, za każdym razem, bawię się świetnie. Graficznie miód! Jedynie parę nieeleganckich mini zasad/wyjątków. Gra na 9 z plusem.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Widzimy się w środę?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

jestem ZA

i gdyby się udało to do głosowania proponuję:
a) jeśli Amadeusz ma - Wyrocznia Delficka (jak nie ma to Bora Bora)
b) Nippon

c) jako fillerka wezmę Bohemian Villages
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Mam wyrocznię i nie zamierzam tego zmieniać :)
No to czekamy na typy Romka.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze: No to czekamy na typy Romka.
The Golden Ages
Grand Cru (Czarka)
cezaras pisze: c) jako fillerka wezmę Bohemian Villages
Jako fillerka powinieneś mieć na stałe w samochodzie Modern Art :)
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

La Wyniki
Spoiler:
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

wczoraj 3 gry,
no dobra: dwie i pół

zaczęliśmy od fillerka:
Bohemian Villagges
Nie tak dobra jak czytałem
Nie tak zła jak myślałem po pierwszej rozgrywce
Leciuchne rzucanie kostkami. Krótkie i płynne - a to cechy oczekiwane przy tego typu grze.
Natomiast dalej nie podoba mi się, że jak poustawiamy sobie te wszystkie planszetki, to trzeba naprawdę dobrej chwili,żeby się zorientować jak wygląda sytuacja. I na początku i podczas gry.
Takie 6/10. Nie sprzedam, ale gdybym zagrał wcześniej, to raczej bym nie kupił.

potem było Tournay
Czyli kolejna gra twórców Troyes. Tym razem karciana, a nie kościana, zabawa w czasach średniowiecza.
Mimo kilku podobieństw, to nie jest młodsza siostra Troyes - jeżeli już iść w taką metaforę, to raczej daleka kuzynka :):):).
Wrażenia pozytywne. Fajne kombinowanie. Fajny czas gry. i - fajne wyniki :D - bardzo zbliżone, ale wygrał najlepszy :lol:
Minusem, fakt, że zbyt często musieliśmy zaglądać do instrukcji, bo po samej ikonografii ciężko było wykumać o co kaman.
Ale i tak 7 /10.

i na koniec Wyrocznia Delficka
To jest Feld??
Naprawdę??
Z mechanizmem walki z potworami zapożyczonym z Talizmana??
Przecież gdyby tę grę zrobił jakiś nieznany projektant, to nikt nie przeszedł by nawet przez setup !!!
Jak na grę dla mnie - zbyt losowo.
Jak na grę do grania z dziećmi - to zbyt dużo, zbyt skomplikowanych zasad. Tłumaczyłbym, tłumaczyłby...... aż by posnęły....
Nie wiem dla kogo (poza Amadeuszem :) ) ta gra.
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Bohemian Villagges - bardzo przeciętna, krótka gra. Chyba nic nie zasługuje w niej na wyróżnienie ale też nic nie wymaga jakiejś ogromnej krytyki. Jak ktoś lubi krótkie, losowe i nie wymagające za dużo myślenia gry to może być zadowolony.

Tournay - kolejna dosyć losowa gra (chyba równie losowa jak Troyes). Na duży plus oprawa graficzna (równie ładna jak Troyes). Dla mnie jednak za dużo losowości i za mało możliwości walki z nią.

Wyrocznia Delficka - no i kolejna dosyć losowa gra :) W jej przypadku przynajmniej było sporo śmiechu, np podczas walk z potworami. Czarek próbował ubić jednego już w pierwszej turze. Okazało się jednak, że był niedostatecznie przygotowany na starcie z potworem morskim :D i musiał uznać jego wyższość. Jak dla mnie jest to jedna z najlepszych gier Felda (poza nią do takich zaliczam Zamki i Amerigo). Losowości jest sporo ale można ją kontrolować (chyba bardziej niż w Tournay). Jak ktoś lubi gry, których główną cechą jest walka z losowością to myślę, że Wyrocznia mu się spodoba. Typowa gra Felda czyli słaba oprawa graficzna i wykonanie, losowość, zadania do wykonania, rodzinna, nudnawa, sucha i bez emocji. Do kompletu brakuje w tej grze tylko sałatki punktowej.
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek Obrazek

Bohemian Villagges - poprawna gra z dużą losowością i beznadziejnym zakończeniem gry. Emocji raczej brak, ponieważ brakuje interakcji. Jak dla mnie OctoDice czy Las Vegas to o wiele lepsze pozycje w tej kategorii. Graficznie ładna. Okładka byłaby przepiękna gdyby nie manekin, który przesłania sielankę:
Spoiler:
Czarek mocno szedł w siłę chłopów. Pańszczyzna, wyzysk, pot i krew. Ja inwestowałem kości w produkcję szkła i żyta. Natomiast Romek wiedział gdzie trzeba zainwestować aby wygrać. Kościół i wiara. Wyczuwam w tej grze ukryty przekaz nawracania do wiary :lol:

Tournay - niby grałem parę razy ale ciężko mi ją ocenić. Raczej oceniam ją niżej niż Troyes. Na pewno podoba mi się ten wyścig i uważam za genialne punktowanie końcowe. To gracze ustalają za co będziemy punktować i kropka. Problemem jest ikonografia - tak samo jak i w Troyes. Co dziwne gra zajmuje więcej miejsca niż Troyes mimo, iż mieści się w małym pudełku. Odwieczny problem karcianek. Gra na bank zostaje w kolekcji. Poziom losowości do zaakceptowania. Szczególnie, że w tej grze nie ma złych kart. Jedynie problem może wystąpić z tymi prestiżowymi. Bo gra powoli zbliża się ku końcowi, a Ty nie możesz wylosować tej kart co chcesz. Z drugiej strony może warto najpierw sięgnąć po kartę III poziomu i wtedy pod nią budować królestwo. Gra chowa w sobie więcej głębi niż się nam wydaje.

Wyrocznia Delficka - dobra gra Felda. Najbliżej jej do Zamków Burgundii. Losowość odrobinę większa. Faktycznie walka z potworem jest słabo pomyślana, taka nie-feldowska. Ale jak ktoś atakuje stwora bez przygotowania to trudno się dziwić, że się nie udało. Stracenie kolejki przez nadmiar ran też dziwaczne, ale również całkowicie można to kontrolować. Tylko trzeba chcieć... ja raz nie chciałem i dostałem kolejkę w plecy :wink:
Dalej nie będę się rozpisywać. Oceniałem już grę dosyć obszernie parę stron wcześniej. Gra na 8/10.

Z moich osobistych ocen wynika, że oceniłem tę grę najniżej z gier Felda jakie mam (razem z karcianymi Zamkami) ale to nie oznacza, że gra jest słaba. Gra nadal jest świetna i EMOCJONUJĄCA. To chyba jej największa zaleta. Dlatego warto ją mieć na półce.
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

a'propos Wyrocznia delficka i nieprzygotowany atak :)
zaczynałem jako drugi - miałem 4 Favor Tokeny - jednego wydałem, że podejść do smoka
ale dobrałem 2 kolejne.
Czyli miałem 5 rzutów w zapasie i szanse na wygranie kolejno 1/9, 2/9, .. i tak dalej w kolejnych ruchach.
Wystarczyło wygrać jedną z nich.
Czyli potwór przeżywał tylko wtedy jak nie trafiałem czyli 8/9, 7/9 itd.
co oznacza, że na porażkę miałem tylko 11% szans - nie wiem jak bardziej można się przygotować.
A przez rzuty kostką w pierwszej rundzie gry straciła ona sens.
Różnica między trafieniem potwora w pierwszym rzucie (trafiając 9) i nie trafieniem w pięciu rzutach jest diametralna i niewytłumaczalna przy tego typu grze, aspirującej do strategicznej.
Jak mam rzucać kostką i od tego uzależniać wyniki gry, to wolę Osadników z Catanu :lol: :lol: :lol:

Dobra - po prostu programowo nie lubię przygodówek i innych ameritrashy
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

cezaras pisze: nie wiem jak bardziej można się przygotować.
Można zainwestować w tarczę przed spotkaniem z potworem morskim. Można również wynieść na szczyt boga odpowiedzialnego za walkę z potworami i wygrywasz z automatu (bez rzutu kostką). :D
Tytuł do powtórki? :lol:
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Ale prawisz teraz herezje. Feld Ci nie wybaczy :wink: Sam podjąłeś się ryzyka. Mogłem wytłumaczyć jednak zasady od a do z. Atakować potwora bez tarcz to wielkie ryzyko. Natomiast 5 żetonów to nie tak dużo. Nie lepiej było naładować Boga Hadesa i pokonać potwora automatycznie? Bez rzutu kością. Ta gra ma elementy gdzie musimy zarządzać ryzykiem, losowością... ale nadal wszystko zależy od nas jak bardzo chcemy być na to przygotowani. Porównując albo zniżając tę grę do Osadników z Catanu to spora przesada. Ameritrash, przygodówka? Przecież ta gra to totalna optymalizacja ruchów, wyścig powiązań i zębatek. Strategia długo-planowa (bo trzeba wiedzieć jakie najpierw zadanie i gdzie płynąć aby je zrealizować... nie gdzie popadnie) jak i elementy taktyczne (przez interakcję sytuacja może się zmienić... bo ktoś zwinął dary albo pokonał mojego potwora itp.).
Co do argumentu, że po przegranej walce już gra zatraciła sens, w cale tak nie jest. To tylko jedna kość i parę żetonów łask. Ja np. nie raz straciłem całą kolejkę (3 kości!) i potrafiłem wygrać albo być blisko lidera.
Weź nawet pod uwagę recenzje czy opinie uznanych krytyków. Same superlatywy.
Oczywiście możesz mieć swoje zdanie. Nie podoba Ci się, zgoda. Ale porównania do Catanu i przygodówek są nietrafione i krzywdzące. :wink:
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

No co ja czytam, jakieś zabijanie potworów na spotkaniach euro?
Jeśli gra oferuje możliwość ryzykownego losowego zagrania, to to już nie jest coś co powinno pojawić się w Cyganerii :)
Zarządzanie ryzykiem to temat bardzo śliski w kategorii eurogier ale ja w niektórych sytuacjach to lubię (np. miło mi się gra w Stone Age). W tego ameritrashowego Felda (hehe) jeszcze nie grałem, dziwnie się czyta, że coś takiego istnieje. Brzmi jak jakiś oksymoron! :)
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

lacki2000 pisze: Jeśli gra oferuje możliwość ryzykownego losowego zagrania, to to już nie jest coś co powinno pojawić się w Cyganerii :)
Z drugiej strony porwanie się z motyką na potwora to tylko jedna z opcji. Możesz to zrobić z zerową losowością (z pomocą odpowiedniego boga) albo po zwiększeniu obrony do poziomu 5 (z dużym prawdopodobieństwem sukcesu).
Awatar użytkownika
lacki2000
Posty: 4049
Rejestracja: 30 maja 2012, 00:09
Lokalizacja: Gdynia
Has thanked: 271 times
Been thanked: 151 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: lacki2000 »

dexete pisze:
lacki2000 pisze: Jeśli gra oferuje możliwość ryzykownego losowego zagrania, to to już nie jest coś co powinno pojawić się w Cyganerii :)
Z drugiej strony porwanie się z motyką na potwora to tylko jedna z opcji. Możesz to zrobić z zerową losowością (z pomocą odpowiedniego boga) albo po zwiększeniu obrony do poziomu 5 (z dużym prawdopodobieństwem sukcesu).
Nie grałem to nie będę się wymądrzać. Losowość w walkach jest jak najbardziej na miejscu, wg mnie ryzykowanie jest nieopłacalne, jeśli są sposoby likwidacji ryzyka (przy czym ważny jest bilans zysków/kosztów).
Nie dajcie gnuśnieć umysłom, grajcie w Go! - Konfucjusz (Kǒng Fūzǐ, 551-479 p.n.e.)
:: Moja kolekcja (BGG) :: Chciałbym do kolekcji (BGG) :: Chętnie kupię (BGG) ::
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

Gramy jutro?
cezaras
Posty: 1924
Rejestracja: 08 maja 2008, 13:15
Lokalizacja: Reda
Has thanked: 15 times
Been thanked: 11 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: cezaras »

mnie nie będzie :(
Awatar użytkownika
ChlastBatem
Posty: 1648
Rejestracja: 14 kwie 2014, 15:35
Lokalizacja: Gdynia/Gdańsk
Has thanked: 12 times
Been thanked: 28 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: ChlastBatem »

Obrazek Obrazek

Vinhos - najlepsza oraz najtrudniejsza gra Pana Vitala Lacerda. Gra jest bardzo złożona i wymaga świadomego planowania. Krótka kołderka w postaci tylko 12 akcji (plus parę bonusowych) powoduje niesamowitą ekscytację. Powiązanie mechaniki z tematem, jak zwykle na wysokim poziomie. Nowa edycja gry dodatkowo ofiaruje nam ucztę dla percepcji wzrokowej. Grubość kartonu - na bogato. Jedynie martwi mnie zbyt duża liczba mini dodatków, które mogą okazać się słabe lub całkowicie zbędne. Czas rozgrywki również zadowalający. Za tydzień koniecznie powtórka!

Tournay - coraz bardziej lubię ten wyścig. Powoli zaczynam doceniać ten tytuł, tak samo jak Troyes. Świetne karciane euro na 40 minut!
Awatar użytkownika
dexete
Posty: 357
Rejestracja: 28 sty 2016, 21:30
Has thanked: 6 times
Been thanked: 3 times

Re: [Gdynia] Eurogranie w Cyganerii (info w pierwszym poście

Post autor: dexete »

ChlastBatem pisze: Vinhos - najlepsza oraz najtrudniejsza gra Pana Vitala Lacerda.
Nie Pana Lacerdy tylko w ogóle najlepsza gra planszowa!
Moja ulubiona gra, losowość zredukowana do minimum. Poza tym najcięższe euro w jakie kiedykolwiek grałem. Po prostu są gry i jest Vinhos.

Tournay - spodobała mi się bardziej niż ostatnio. Na pewno bardziej niż Troyes bo jest mniej losowa (mimo tego, że gra bazuje na kartach). Koniecznie muszę zagrać ponownie.
ODPOWIEDZ