Essen 2016

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Essen 2016

Post autor: Gizmoo »

elayeth pisze:Zmartwiłeś mnie odnośnie samochodu. Serio. Liczyłem, że będzie parking... niech będzie i nietani... ale niech będzie blisko.
No właśnie to jest chyba największy dla mnie problem. Niestety jak patrzyłem na plan targów, oraz mapę najbliższych ulic, to parkowanie wygląda mega słabo. Obawiam się, że z każdego dnia urwie się godzina na szukanie miejsca parkingowego.

Aha - poza znakomitymi poradami od Rattkina polecam zerknąć na poradnik opublikowany na BGG w postaci przystępnego FAQ. Rozjaśnia wiele problemów. Kopalnia wiedzy:

https://boardgamegeek.com/thread/120409 ... -all-about
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2016

Post autor: rattkin »

elayeth pisze: Z kumplami rozmawialiśmy odnośnie nowości... i doszliśmy do wniosku, że nie po to tam jedziemy (serio!). Jeśli chcemy mieć nowości to możemy zamówić w preorderze (w jednym ze sklepów)... ale to trochę mija się z celem. Wiesz... my już dawno nie studenci... więc kontrolujemy swoje żądze... ;)
Ja też już (bardzo) dawno nie student. Nie widzę związku :) Grać normalnie mogę sobie przecież w domu. Tam to takie planszówkowe święto, rządzące się swoimi zasadami. Jechać na Essen, żeby po prostu grać w cokolwiek, to dla mnie byłaby strata czasu i energii - w takich tłumach i tak w wiele się nie zagra.
elayeth pisze:Może też w tym roku jest łatwiej... bo nie znajduje gier, które by mnie jakoś mega interesowały.
Co roku mówię sobie to samo, co roku w panice w niedzielę odkrywam, że nie zobaczyłem wszystkiego, co chciałem.
elayeth pisze: Trochę zmartwiłeś mnie z tymi aksesoriami... bo na to akurat się duża część z nas napaliła. Liczę na customowe pionki, kostki, pieniądze... nie muszą być tanie (my już nie studenci - kasa jest)... ale niech będą. :)
To jest stolica euro, tam nie ma zbyt wiele tego. Owszem, znajdą się na pewno. Ale nie liczyłbym na jakieś cuda. Customowe piękne szklane pionki sprzedaje Jen Ham (żona Rahdo, http://jenefer.net/), jeśli będzie na targach, to polecam do niej uderzyć. Alternatywnie przejechać się na Gozo, Malta i tam kupić jej wyroby z lokalnych sklepików :)
elayeth pisze:A te nowości zamówimy sobie po powrocie w necie...
Po paru miesiącach najczęściej dopiero. Z rzadka jakiś sklep przywiezie sobie parę kopii zaraz po.
elayeth pisze: Zmartwiłeś mnie odnośnie samochodu. Serio. Liczyłem, że będzie parking... niech będzie i nietani... ale niech będzie blisko. Czy jest taka opcja?... nawet parkingu na godziny w jakimś hotelu obok?
Są hale parkingowe (płatne), ale bardzo szybko są zapełniane. Tak jak pisałem - żeby tam wjechać, trzeba być bardzo rano (znajomość niemieckiego też pomaga). Trzeba zrozumieć skalę zjawiska. Tam jest kupa luda. Wszystko w promieniu 2km będzie obstawione, a dodatkowo policja/służby miejskie będą kierowały ruchem i wyganiały z centrum. Raczej nie da się gdzieś "szczęśliwie znaleźć miejsca", a już na pewno nie w hotelach.
elayeth pisze: - żarcie - nie wiem co zrobimy, bo połowa składu to wegetarianie, a reszta raczej syfu nie je... tutaj trochę zaczynam się martwić, choć czytałem FAQ, że kilka przecznic dalej jest duża ulica handlowa z dobrymi restauracjami... może tam się udamy.
Marcheweczkę i ogóreczka do plecaka. Ja tak robię. Z tymi restauracjami to jest tak, że wszyscy tam idą, oblężenie nie z tej ziemi. Raczej nie polecam, chyba, że ktoś bardzo musi. Na Essen najważniejszą walutą jest czas.
elayeth pisze: - granie - mocno liczymy, że jak coś kupimy i się zmęczymy chodzeniem to gdzieś znajdziemy wolny stół by sobie pograć. Czy z tym nie będzie problemu?
Nie ma tam czegoś takiego, niestety. Każdy spłachetek wolnej przestrzeni na wagę złota. Jedyna szansa to gdzieś rozłożyć się w przejściu na ziemi, ale to raczej żeby się przepakować czy sprawdzić grę, a nie żeby grać (choć zdarzają się desperaci grający na podłodze). Jest chyba jakaś kafeteria targowa ze stołami, ale wiecznie nabita pod sufit. We wielu hotelach w okolicy ich mieszkańcy wieczorem urządzają sobie masowe granie w holach do późnej nocy i jest to też pewien urok Essen.
Gizmoo pisze: No właśnie to jest chyba największy dla mnie problem. Niestety jak patrzyłem na plan targów, oraz mapę najbliższych ulic, to parkowanie wygląda mega słabo. Obawiam się, że z każdego dnia urwie się godzina na szukanie miejsca parkingowego.
Tam się nie szuka miejsca parkingowego. Albo wjeżdzasz do hali przy targach, jak jest miejsce, albo i tak służby drogowe odeślą Cię na wielkie parkingi (kilka ich jest) pod miastem.

Tak czy siak, nie chcę tutaj dramatyzować. Pierwszy raz na Essen jest szokująco wspaniały :)
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Essen 2016

Post autor: elayeth »

rattkin pisze: Ja też już (bardzo) dawno nie student. Nie widzę związku :) Grać normalnie mogę sobie przecież w domu. Tam to takie planszówkowe święto, rządzące się swoimi zasadami. Jechać na Essen, żeby po prostu grać w cokolwiek, to dla mnie byłaby strata czasu i energii - w takich tłumach i tak w wiele się nie zagra.
Widzisz... każdy ma chyba inne podejście. Grać mogę w domu... ale jest żona i dzieci.... nie pozwoli mi grać 3 dni z rzędu... a tam można! ;-)
A co do studentów... to może moje stereotypowe myślenie, że mają czas na granie, że szukają nowości na wyprzedażach itd... ale sam taki byłem i super to wspominam. Teraz już nie mam dużo czasu na granie i nauczyłem się, że nie muszę mieć każdej nowości... bo kupa gier nieogranych w szafie itd... a ja tego nie cierpię. ;) Także my tam jedziemy raczej dla towarzystwa, pogrania, poszperania... niż szukania konkretnych tytułów.

rattkin pisze: Po paru miesiącach najczęściej dopiero. Z rzadka jakiś sklep przywiezie sobie parę kopii zaraz po.
Myślisz, że po essen nie zostanie kilku sztuk? Ja pamiętam rok temu, że były jeszcze kilka dni po essen...
rattkin pisze: Marcheweczkę i ogóreczka do plecaka. Ja tak robię. Z tymi restauracjami to jest tak, że wszyscy tam idą, oblężenie nie z tej ziemi. Raczej nie polecam, chyba, że ktoś bardzo musi. Na Essen najważniejszą walutą jest czas.
Co Ty z tym czasem... ;) Ja tam jadę się wyluzować i odpocząć od rodzinnych obowiązków... ;)
Gizmoo pisze: Aha - poza znakomitymi poradami od Rattkina polecam zerknąć na poradnik opublikowany na BGG w postaci przystępnego FAQ. Rozjaśnia wiele problemów. Kopalnia wiedzy:
https://boardgamegeek.com/thread/120409 ... -all-about
Chyba się zagłębię w cały wątek, bo przyznam, że zawiodłem się postem pierwszym, który miał tam niby opisywać wszystko. Nie ma w nim np: szczegółowej informacji o parkingach. Znalazłem jednak więcej już niżej w wątku...
rattkin pisze: Tak czy siak, nie chcę tutaj dramatyzować. Pierwszy raz na Essen jest szokująco wspaniały :)
I na to liczę! :)
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Essen 2016

Post autor: Gizmoo »

elayeth pisze:Chyba się zagłębię w cały wątek, bo przyznam, że zawiodłem się postem pierwszym, który miał tam niby opisywać wszystko
Tak. Polecam zagłębić się w cały wątek. Jest tam mnóstwo informacji i ciekawostek.

Np. taka, że torby z zakupionymi grami można zostawić w "szatni" (za 2 euro), żeby nie tachać ich po site i nie robić bezsensownych kursów do samochodu, na które traci się cenny czas.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Essen 2016

Post autor: ENDryu »

Powiem szerze, że po przeczytaniu tych postów trochę entuzjazm mi opadł ;) Chyba ograniczę się do wypadu na 1-2 dni, żeby tego zjawiska doświadczyć ;)
Awatar użytkownika
Bardok
Posty: 607
Rejestracja: 23 mar 2010, 18:42
Has thanked: 40 times
Been thanked: 111 times

Re: Essen 2016

Post autor: Bardok »

Mam identycznie - chyba na pierwszy raz 1-2 dni to max!
When they kick out your front door, How you gonna come? With your hands on your head or on the trigger of your gun!?

______Moja kolekcja______Wymienię/sprzedam______
Awatar użytkownika
kaszkiet
Posty: 2807
Rejestracja: 03 maja 2013, 13:06
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 308 times
Been thanked: 525 times

Re: Essen 2016

Post autor: kaszkiet »

W tym roku niestety nie dam rady pojechać, ale byłem w zeszłym i mogę dorzucić kilka porad.

1. Warto mieć jakikolwiek plan co by się chciało zobaczyć, a także mieć pojęcie gdzie się w tym celu udać. Bardzo pomocna będzie lista W Erica Martina, na której możemy m.in. znaleźć numery stanowisk poszczególnych wydawcnictw. https://boardgamegeek.com/geeklist/1935 ... 16-preview
Warto przejrzeć także różnego rodzaju listy interesujących gier z Essen. Na forum jest osobny wątek tego typu(viewtopic.php?f=1&t=44582). Dice Tower zrobi zapewne kilkuczęściowe wideo, niejeden blog, recenzent czy strona też takie zestawienie przygotuje. Na tej podstawie można coś sobie wypisać(w zeszłym roku zrobiłem sobie taką listę - https://boardgamegeek.com/geeklist/1973 ... essen-2015) i dzięki temu mieć jakiś konkretny cel przemierzania hal. Oczywiście po drodze zobaczycie tyle rzeczy, że do pierwszego celu traficie dopiero drugiego dnia, ale u mnie systematycznie lista się kurczyła i szczególnie w ostatnich dniach pozwalała zaplanować kolejny.

2. Na targach da się pograć! Ja właśnie z takim nastawieniem tam pojechałem i byłem usatysfakcjonowany. Chciałem spędzić jak najwięcej czasu przy grach. Nie zawsze to są pełne rozgrywki, szczególnie w dłuższe tytuły ale różnie bywa. Warto się zapisać na sesję np. na następny dzień (nie każdy wydawca to praktykuje) - to dodatkowo pomaga zaplanować sobie czas, bo wiesz, że o danej godzinie masz być w konkretnym miejscu. Do takiego np. Trickeriona trudno byłoby się dopchać bezpośrednio z tłumu. Zagraliśmy ze 3-4 rundy w podstawową grę i w pełni mogliśmy stwierdzić, czy gra nam pasuje, czy nie i jak działa.
Rzadko staliśmy w kolejkach do grania - jeśli Wam wybitnie nie zależy na ograniu konkretnego tytułu, czekanie bym sobie odpuścił, tylko po prostu próbował trafić na wolny stół, a jeśli go nie ma, szedłbym do innego stoiska. Ewentualnie można poczekać parę minut jeśli ewidentnie widać, że ktoś kończy grać.

3. Nie wątpię, że znajomość niemieckiego się przydaje, ale z samym angielskim można doskonale sobie radzić. Najtrudniej zrozumieć Francuzów i czasem Azjatów :)

4. Jeśli macie możliwość, sugerowałbym pobyt na czterech dniach targów. Sugeruję także nie robić dnia przerwy, tylko skoro już się tam jest, wykorzystać czas maksymalnie. Co nie znaczy, że trzeba wpadać w panikę, że tyle się dzieje akurat w innej hali. Po prostu warto tam dobrze się bawić i cieszyć największymi targami ulubionego hobby. Wszystkiego i tak nie zobaczycie, odpoczniecie w domu.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Essen 2016

Post autor: ENDryu »

Są jeszcze jacyś chętni? Patrzyłem na airbnb i nie ma nic w Essen - wszystko zajęte i jedynie co wolne to poza Essen, więc potrzebny byłby dojazd samochodem na miejsce...
Awatar użytkownika
KubaP
Posty: 5830
Rejestracja: 22 wrz 2010, 15:57
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 137 times
Been thanked: 404 times

Re: Essen 2016

Post autor: KubaP »

ENDryu pisze:Są jeszcze jacyś chętni? Patrzyłem na airbnb i nie ma nic w Essen - wszystko zajęte i jedynie co wolne to poza Essen, więc potrzebny byłby dojazd samochodem na miejsce...
... albo wynajem auta na miejscu, co wcale nie jest takie drogie, zwłaszcza w 3-4 osoby.
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Essen 2016

Post autor: Gizmoo »

ENDryu pisze: Patrzyłem na airbnb i nie ma nic w Essen - wszystko zajęte i jedynie co wolne to poza Essen, więc potrzebny byłby dojazd samochodem na miejsce...
My znaleźliśmy lokum aż w Dortmundzie. :lol: Będzie trzeba niestety dojeżdżać.

Zmieniając temat - Jeżeli ktoś szuka dobrego organizera tytułów, to to jest bardzo dobra strona:

http://www.tabletoptogether.com/essen-spiel/index.php

Rejestrujemy się (wystarczy podanie e-maila i hasła). Przeglądamy listę wszystkich opublikowanych tytułów (na obecną chwilę 596 gier!!!). Zaznaczamy w jakim stopniu interesuje nas dany tytuł i...

Możemy sobie wydrukować naszą listę uporządkowaną w zależności od:
- Stopnia zainteresowania tytułem.
lub
- Halą i miejscem wystawowym.

Pomocne narzędzie. :wink:
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen 2016

Post autor: kwiatosz »

Notki prasowe mówią o 1200 premierach. Ale czy nie kłamią to mi się nie chciało sprawdzać...
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
Gizmoo
Posty: 4104
Rejestracja: 17 sty 2016, 21:04
Lokalizacja: Warszawa/Sękocin Stary
Has thanked: 2631 times
Been thanked: 2546 times

Re: Essen 2016

Post autor: Gizmoo »

kwiatosz pisze:Notki prasowe mówią o 1200 premierach.
W takim razie mam pytanie do stałych bywalców - co zrobić, żeby nie zwariować? Jakie prochy kupić? :D
Awatar użytkownika
kwiatosz
Posty: 7874
Rejestracja: 30 sty 2006, 23:27
Lokalizacja: Romford/Londyn
Has thanked: 132 times
Been thanked: 416 times
Kontakt:

Re: Essen 2016

Post autor: kwiatosz »

Ja bym powiedział, że trzeba odpuścić te wszystkie premiery, które i tak zaraz trafią do sklepów, także w polskich wydaniach. Zamiast tego można odwiedzić hale mniejszych wystawców, trzeba się jednak przygotować na to, że spędzi się tam dwa dni na poznawaniu szrotów. Także w sumie nie wiem co robić :mrgreen:
Czy istnieje miejsce bardziej pełne chaosu niż Forum? Jednak nawet tam możesz żyć w spokoju, jeśli będzie taka potrzeba" - Seneka, Listy moralne do Lucyliusza , 28.5b

ZnadPlanszy kwiatosza|ZnadPlanszy gradaniowe
Rebel Times - miesięcznik miłośników gier
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2016

Post autor: rattkin »

kwiatosz pisze:Zamiast tego można odwiedzić hale mniejszych wystawców, trzeba się jednak przygotować na to, że spędzi się tam dwa dni na poznawaniu szrotów.
Patrzysz na listę gier, patrzysz co Cię potencjalnie interesuje, odsiewasz po wyglądzie, na targach sprawdasz to co chcesz zobaczyć. Na samych targach najlepiej nie grać zbyt długo w jedną grę, często po jednej rundzie można już wyłapać, czy jest sens grać dalej. Poza tym warto też nastawiać uszu na ogólny buzz - gdzie ludzie idą, o jakich grach się mówi, co jest na topkach list BGG (wyświetlają na projektorach w jednej hali). To prawda, że u mniejszych wystawców zwykle trudno znaleźć coś interesującego.
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Essen 2016

Post autor: Pan_K »

Jeśli chodzi o parkowanie, myślę, że najlepiej zaparkować gdzieś pod miastem lub wręcz w innym mieście. To jest zagłębie Ruhry i komunikacja jest tam nieźle zorganizowana. Pewnie szybciej się dotrze spod Essen pociągiem i metrem niż znajdzie miejsce parkingowe w pobliżu. Ale mogę się mylić. Ja i tak nie miałem ze sobą samochodu, więc nie miałem wyjścia :)
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
Awatar użytkownika
Franek Strzała
Posty: 353
Rejestracja: 06 lip 2007, 21:40
Lokalizacja: Warszawa

Re: Essen 2016

Post autor: Franek Strzała »

szukam jednego wolnego miejsca noclegowego na Essen. chodzi o 2 noclegi z piatku na sobot i z soboty na niedziele.
pozdrawiam
Franek

Mój Harem!!!
Awatar użytkownika
raphaell7
Posty: 772
Rejestracja: 17 kwie 2014, 01:23
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 143 times
Been thanked: 81 times
Kontakt:

Re: Essen 2016

Post autor: raphaell7 »

Hej :) Wybiera się ktoś autem? Jeśli tak, to dałoby radę zabrać 2 osoby z Krakowa? Mamy również własny pojazd, więc ewentualnie to my możemy 1-2 osoby zabrać, ale uprzedzam że samochód nie należy do największych (Fiesta z 97'). Jeśli ktoś jest chętny nas zabrać lub zabrać się z nami, to proszę o wiadomość na PW :)
(S)przedam, (K)upię, Wishlista (BGG)
Rabaty: 3Trolle 7%, Mepel 5%, Rebel 5%, Planszostrefa 5%, Portal Games 4%, GryGrora 3%
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2016

Post autor: palladinus »

U nas jedno miejsce z Poznania i w samochodzie i w hotelu? Ktoś chętny? Proszę o pw. Oczywiście możemy kogoś z trasy zgarnąć też.
elprzybyllo
Posty: 424
Rejestracja: 08 sty 2012, 12:26
Lokalizacja: Łódź
Has thanked: 1 time
Been thanked: 1 time

Re: Essen 2016

Post autor: elprzybyllo »

Mamy jedno wolne miejsce noclegowe w Essen (ok. 30 transportem zbiorowym od targów) w dniach od 12/10 (środa) do 15/10 (sobota).
Jeśli ktoś byłby chętny proszę o PW.
ENDryu
Posty: 815
Rejestracja: 18 lut 2012, 11:20
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 138 times
Been thanked: 28 times

Re: Essen 2016

Post autor: ENDryu »

palladinus pisze:U nas jedno miejsce z Poznania i w samochodzie i w hotelu? Ktoś chętny? Proszę o pw. Oczywiście możemy kogoś z trasy zgarnąć też.
Jestem bardzo zainteresowany :) macie na cały wyjazd? Ja bym z Rotterdamu pociągiem przyjechał na sobotę i niedzielę :)
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Essen 2016

Post autor: palladinus »

palladinus pisze:U nas jedno miejsce z Poznania i w samochodzie i w hotelu? Ktoś chętny? Proszę o pw. Oczywiście możemy kogoś z trasy zgarnąć też.
Nieaktualne.
Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen 2016

Post autor: herman »

Mam takie pytanko do stałych bywalców. Mam kilka tytułów po angielsku, których chciałbym się pozbyć, a Essen wydaje się doskonałą okazją. Czy jest gdzieś na BGG jakaś lista handlowa, gdzie można wstawić swoje gry do sprzedaży/wymiany?
Awatar użytkownika
rattkin
Posty: 6518
Rejestracja: 24 maja 2013, 15:00
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 382 times
Been thanked: 929 times

Re: Essen 2016

Post autor: rattkin »

Awatar użytkownika
herman
Posty: 687
Rejestracja: 12 paź 2009, 12:24
Lokalizacja: ukochana Warszawa
Has thanked: 9 times
Been thanked: 43 times

Re: Essen 2016

Post autor: herman »

Zamknięte :(
Palmer
Posty: 1267
Rejestracja: 13 mar 2010, 15:24
Lokalizacja: Chorzów
Has thanked: 120 times
Been thanked: 188 times

Re: Essen 2016

Post autor: Palmer »

herman pisze:Mam takie pytanko do stałych bywalców. Mam kilka tytułów po angielsku, których chciałbym się pozbyć, a Essen wydaje się doskonałą okazją. Czy jest gdzieś na BGG jakaś lista handlowa, gdzie można wstawić swoje gry do sprzedaży/wymiany?
https://www.boardgamegeek.com/geeklist/ ... tem4891188
ODPOWIEDZ