Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

... czyli zloty miłośników planszówek! Tu możesz także umawiać się na granie w Twoim mieście.
Awatar użytkownika
Catelyn
Posty: 47
Rejestracja: 21 sty 2006, 14:05

Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Catelyn »

Już za niespełna miesiąc letni festiwal gier Fair Play w Nowym Sączu, na stronce imprezy pojawił się już plakat z najważniejszymi punktami programu.
W odróżnieniu od konwentów wstęp do Strefy Gier w Rynku i Ratuszu (Games Room) jest całkowicie bezpłatny.

Fair Play jako pierwsza impreza z grami jest reklamowana nie tylko w mediach o zasięgu branżowym i lokalnym , ale również przez największy polski portal internetowy Onet.pl

http://gry.onet.pl/1986794,,wiadomosc.html

Na stronie pojawiła się mapa Nowego Sącza z 7 punktami strategicznymi, w których będą się odbywać poszczególne punkty programu oraz informacje jak najlepiej dojechać do Nowego Sącza.

Zaczynamy w piątek grami tradycyjnymi: szachy, bilard, brydż, a sobota i niedziela będzie należała do współczesnych gier towarzyskich: planszowych, bitewnych, karcianych oraz RPG . Odbędą się również zawody strzeleckie, pokazy Aikido, wystawa literatury tematycznej oraz turnieje Pędzących Żółwi, Roju, Pentago, Polowania na Robale, Neuroshimy Hex, Kosmicznej Eskadry a także Ogólnopolski Turniej Mr. Jack, w którym będzie można wygrać unikalny egzemplarz tej wyjątkowej gry z autografami wszystkich 3 autorów gry: Bruno Cathala, Ludovic Maublanc oraz ilustratora Piero, który narysował wewnątrz pudełka tytułowego Mr. Jacka specjalnie dla zwycięzcy turnieju.

Kończymy prace nad festiwalowym insertem do Dziennika Polskiego, w którym to będą opisani pokrótce wszyscy polscy wydawcy - biorący udział w festiwalu i ich gry. Taki rodzaj promocji może znacznie zwiększyć zainteresowanie grami, które zostaną zaprezentowane w czasie festiwalu.

Ponadto - w niedzielę 5.07.- Rynek w Nowy Sączu oprócz Fair Play, będzie gościł również Małopolski Festiwal Smaku
(5 edycja), spodziewamy się już tradycyjnie tłumów, które ściągną na degustacje regionalnych potraw. Przy okazji może zasmakują w dobrych, nowoczesnych grach?

Jeśli chcecie wesprzeć naszą inicjatywę i propagowanie naszego hobby - zapraszamy do współpracy - każda para rąk jest mile widziana :wink:

Serdecznie zapraszamy do wspólnej zabawy :)

Strona www festiwalu: http://www.festiwalgier.pl/
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

Kiedy zostanie podana lista dostępnych gier na festiwalu?
Awatar użytkownika
bloodlord
Posty: 55
Rejestracja: 31 paź 2008, 12:04
Lokalizacja: okolice Brzeska

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: bloodlord »

... i pełny, całościowy program ??
Awatar użytkownika
Catelyn
Posty: 47
Rejestracja: 21 sty 2006, 14:05

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Catelyn »

Listę gier i pełny program podamy do końca tego tygodnia, gdyż jeszcze napływają do nas gry od wydawców. Program festiwalu jest wciąż wzbogacany o nowe propozycje współpracy, za które dziękujemy wszystkim osobom, które odpowiedziały na nasz apel.
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

Chciałbym się dowiedzieć czy ktoś planuje przyjazd na konwent i nocleg w jednym z pobliskich hoteli?
Chodzi mi o stworzenie większej grupy by można było pograć razem w hotelu.
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: kolderek »

ja planuję przyjazd - nad hotelem nie myślałem, a znalazłeś jakiś tani? :)
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

Co do hotelu to myślałem nad tym:
http://www.muzeum.sacz.pl/pl/9336/0/w_M ... jskim.html

jest miejsce żeby pograć i w sumie niedaleko.
Ja będę z kumplem ale jeśli chcesz to możemy wziąść pokój 3osobowy to wyjdzie taniej.
Dudman
Posty: 70
Rejestracja: 03 cze 2004, 23:19
Lokalizacja: Nowy Sącz
Been thanked: 1 time

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Dudman »

Miejsce do spania mozna wynajac w pobliskich akademikach WSB-NLU.
Jako rodzony "sączers" moge tylko zachecic do przyjazdu, to takie piekne miasto w dolinie otoczone z kazdej strony gorami (plus jezioro w poblizu) :) No ale wracajac do tematu, to szykuje sie niezla zabawa, jest tyle zaplanowanych eventow oprocz planszowek, ze chyba nie ma szans, zeby we wszystkim uczestniczyc ;] Tak, ze bede tam w Ratuszu, mam nadzieje ze pogramy w cos razem. Hej! :D
Awatar użytkownika
vappor
Posty: 61
Rejestracja: 12 mar 2008, 21:19
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 14 times

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: vappor »

Ja również jak najbardziej polecam Nowy Sącz. Cieszę się, że w mieście, w którym spędziłem trochę mojego dzieciństwa będę mógł pograć w planszówki i znów poczuć się dzieckiem :P.
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: charlie brown »

BMC pisze:Co do hotelu to myślałem nad tym:
http://www.muzeum.sacz.pl/pl/9336/0/w_M ... jskim.html
jest miejsce żeby pograć i w sumie niedaleko.
Ja będę z kumplem ale jeśli chcesz to możemy wziąść pokój 3osobowy to wyjdzie taniej.
Tylko pamiętaj ten Ratusz w Miasteczku Galicyjskim (Skansenie) to nie jest Ratusz w którym będą planszówki. Odległość między nimi to na oko jakieś 4 km.
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

charlie brown pisze:Tylko pamiętaj ten Ratusz w Miasteczku Galicyjskim (Skansenie) to nie jest Ratusz w którym będą planszówki. Odległość między nimi to na oko jakieś 4 km.
Wiem, wiem. To jest wszystko napisane na stronie tego miasteczka, że do rynku jest 4km a to jakieś 40 minut spacerku i to wolnym tempem a że Nowy Sącz to piękne miasto to się przy okazji zwiedzi :) Damy rade z Vapporem :D
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: kolderek »

BMC pisze:Co do hotelu to myślałem nad tym:
http://www.muzeum.sacz.pl/pl/9336/0/w_M ... jskim.html

jest miejsce żeby pograć i w sumie niedaleko.
Ja będę z kumplem ale jeśli chcesz to możemy wziąść pokój 3osobowy to wyjdzie taniej.
chcę - popatrzyłem i jeśli mam jechać to tylko z noclegiem - 5-6 godz. podróży z przesiadkami :/ - więc chętnie się dołączę, jeśli jeszcze można :)
Awatar użytkownika
Catelyn
Posty: 47
Rejestracja: 21 sty 2006, 14:05

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Catelyn »

Wczoraj 18 czerwca w Pałacu Młodzieży w Nowym Sączu odbyła się konferencja prasowa na temat festiwalu gier FAIR PLAY, na której pojawili się przedstawiciele mi.in takich mediów jak: radio RMF i RDN, Dziennik Polski, Gazeta Krakowska, telewizje kablowe Insat i RTK.

Podczas konferencji organizatorzy przedstawili ideę festiwalu, jego założenia oraz program. Zaprezentowano również kilka gier, aby przełamać stereotyp, że gry planszowe są tylko dla dzieci. Wyjaśniono co to jest Games Room czyli wypożyczalnia gier, do której będzie każdy będzie miał wstęp wolny, a która będzie mieściła się w sądeckim Ratuszu. Już dziś media w weekendowych wydaniach donoszą o festiwalu, m.in Dziennik Polski:
http://www.dziennikpolski24.pl/Artykul. ... 8fc.0.html

Aby jeszcze bardziej zachęcić Was do przyjazdu na FAIR PLAY zobaczcie Nowy Sącz na internetowych targach turystycznych:
http://onlineexpo.com/pl/pol/exhibition ... 7/1001242/

Do zobaczenia w Nowym Sączu!
Awatar użytkownika
draco
Posty: 2096
Rejestracja: 05 sty 2006, 23:15
Lokalizacja: Warszawa, żona też

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: draco »

Pokazuje mi się pierwszy akapit i "wykup dostęp".
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: torquemada »

draco pisze:
Pokazuje mi się pierwszy akapit i "wykup dostęp".

niestety ale nie możemy opublikować płatnych treści z dziennika.
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: torquemada »

Z przyjemnością ogłaszamy listę gier dostępnych w ratuszowym Games Roomie. KLIK :D








P.S Program będzie jutro.
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Veridiana »

trzeba przyznać, że imponująca
Awatar użytkownika
Catelyn
Posty: 47
Rejestracja: 21 sty 2006, 14:05

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Catelyn »

Cały rok przygotowań za nami. Zbliżamy się do finału prac nad festiwalem, mile zaskoczyła nas liczba osób chcąca współpracować przy tym przedsięwzięciu. Jeszcze do wczoraj ludzie pełni entuzjazmu zgłaszali pomysły, które przekuwaliśmy wspólnie na nowe punkty programu. Dzięki Wam ta impreza może się odbyć i być bogata w aż tyle atrakcji.
Dziękujemy licznym sponsorom, instytucjom współpracującym oraz polskim wydawcom gier, których obecność na festiwalu znacznie podnosi rangę tego wydarzenia. Na stoiskach polscy wydawcy gier: Egmont, G3, Hobbity, Logorajd, Portal oraz Q-Workshop będą przybliżać festiwalowym gościom i mieszkańcom miasta interesującą formę rozrywki jaką są gry towarzyskie. Prezentacje gier również tych wielkoformatowych będą odbywać się na płycie Rynku, a turnieje gier w Ratuszu. Specjalnie dla najmłodszych uczestników festiwalu teatr lalek "Pinokio" przygotował spektakl "Zaczarowany Las" z lalkami o wysokości 130 cm.

Harcerze z grupy " Czarna Jedynka" przygotowali bieg na orientację, w piątek odbędzie sie turniej szachowy, a w niedzielę symultana szachowa, członkowie Stowarzyszenia "Rangers of the North" przygotowali interesujący 2 -dniowy panel gier RPG, gry takie jak: bilard i piłkarzyki zostały przygotowane przez Klub UFO, w sobotę i niedzielę będzie można rozprostować kości i zagrać w paintball oraz postrzelać na profesjonalnej strzelnicy. W sobotę Halę Widowiskowo-Sportową zajmą miłośnicy gier bitewnych, którzy będą rozgrywać bitwy o epickim rozmachu ze świata Warhammera Fantasy Battle. Odbędzie się również Konkurs "Mistrz Gier Logicznych" oraz mini-wystawa literatury o grach i rozrywkach umysłowych przygotowana przez Towarzystwo Miłośników Gier Umysłowych z Warszawy. Studenci Wyższej Szkoły Biznesu przygotowali dla Was nocny turniej gry Counter Strike.

Celem festiwalu jest szeroko rozumiana integracja oraz zaszczepianie "growego" bakcyla ludziom , którzy jeszcze nie mieli okazji zetknąć się ze współczesnymi grami oraz upowszechnianie gier i rozrywek umysłowych. Program jest tak przygotowany, aby każdy znalazł coś dla siebie, zapraszamy zarówno całe rodziny, jak i wytrawnych graczy na gry strategiczne,logiczne, zręcznościowe, rodzinne oraz party games.

Z największą przyjemnością możemy ogłosić zamknięcie programu i podanie go do publicznej wiadomości:
http://www.festiwalgier.pl/?page_id=64
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: torquemada »

Ogromnie zmęczeni, ale bardzo szczęśliwi, że letni festiwal gier FAIR PLAY tak bardzo się udał, podajemy pierwsze informacje o imprezie.

Będą jeszcze relacje uczestników, dziennikarzy, zdjęcia, a w minioną sobotę i niedzielę na żywo można było oglądać festiwal FAIR PLAY w telewizji TVN24. Były również media o zasięgu regionalnym m.in. Radio Kraków, telewizje kablowe i internetowe oraz dziennikarze prasowi.

Czas na krótkie podsumowanie.
Formuła festiwalu była bardzo szeroka (kilka rodzajów gier w 7 różnych punktach miasta) i otwarta na ludzi, którzy nie znają jeszcze współczesnych gier. Festiwal będzie odbywać się cyklicznie co roku i ma za zadanie promować gry jako rodzinną formę rozrywki i tak było: całe rodziny zasiadały przy stołach do gry w ratuszowym Games Roomie.

W piątek festiwal rozpoczął turniej szachowy i bilardowy. W tym pierwszym uczestniczyło 36 osób, zdjęcia laureatów z piątku można oglądać już na stronie festiwalu. Wieczorem w turnieju gry Counter Strike wzięło również ponad 40 osób, w tym nawet mieszkańcy Szczecina czyli z drugiego końca Polski.

W sobotę na hali widowiskowo-Sportowej odbywał się turniej Warhammer Fantasy Battle, w którym wzięło udział 24 miłośników gier bitewnych. W sesjach RPG i LARP-ie wzięło udział ponad 46 osób.
Hitem festiwalu okazał się Konkurs Gier Logicznych przygotowany przez Towarzystwo Gier Umysłowych, w którym wzięło udział w sobotę aż 276 dzieci, a nagrody otrzymało 57 dzieci. W konkursie "zabawy logiczne" było 53 uczestników.W Games Roomie odbyły się turniej Roju i Pentago. W sobotę dzieci mogły oglądać spektakl przygotowany specjalnie z myślą o nich.

W sumie przez dwa dni w ratuszowym Games Roomie zarejestrowało się 219 osób, chociaż ta liczba nie uwzględnia osób, które przyszły na chwilę tylko przyjrzeć się rozgrywkom i nie chciały się rejestrować. W Games Roomie był również Prezydent i Vice-Prezydent Miasta, których zainteresowała szczególnie gra Pentago.

Mimo upału stoiska wydawców były oblegane szczególnie w niedzielę, gdyż mieszkańcy miasta i turyści przyszli również na równocześnie odbywający się Małopolski Festiwal Smaku. Oprócz strawy dla ciała można było sięgnąć po strawę dla ducha biorąc udział w różnego rodzaju konkursach np. układania kostki Rubik'a czy w turnieju Neuroshimy Hex, który poprowadził sam autor gry - Michał Oracz. Odbyły się również turnieje m.in. Polowania na robale, Totemu i piłkarzyków w klubie Ufo.
Były również 2-dniowe rozgrywki sportowe w paintball i speedball, niezwykle widowiskowo wypadł pokaz i turniej z udziałem bezpiecznej broni, w walkach na miecze wzięło udział 25 osób, a w sparingach ponad 40. Pogoda nie opuszczała nas przez cale 3 dni, dopiero w niedzielę w nocy zaczęło padać, ale to tak chyba na pożegnanie. Niektórzy wrócili z Nowego Sącza tak opaleni górskim słońcem jakby byli na wczasach w Chorwacji:)
W niedzielę odbyła się w ratuszu symultana szachowa w wykonaniu Mistrza Polski Anatola Lokasto, znanego autora wielu książek o grach.

Była integracja, było rodzinnie, całe miasto było mocno zaangażowane w festiwal mimo, że była to jego dopiero pierwsza edycja. Zapraszamy za rok i bardzo dziękujemy wszystkim sponsorom i uczestnikom, bez których ten festiwal nie mógłby się odbyć. Dziękujemy osobom z fandomu planszówkowego, które pojawiły się na festiwalu i zaangażowały się w tłumaczenie zasad, gdyż było tyle chętnych nowicjuszy na gry, że 12-osobowa ekipa Games Roomu nie miała chwili wytchnienia. Nagród do wygrania i wylosowania było mnóstwo, a ich wartość przekroczyła kilka tysięcy złotych.

Szczegółowo o każdym punkcie programu napiszemy na stronie festiwalu: http://www.festiwalgier.pl

Organizatorzy
letni festiwal gier FAIR PLAY
nowe gry Nowy Sącz nowe razem
Awatar użytkownika
Veridiana
Administrator
Posty: 3237
Rejestracja: 12 wrz 2008, 17:21
Lokalizacja: Czyżowice
Has thanked: 15 times
Been thanked: 60 times
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: Veridiana »

Gratulacje! może dzięki imprezom relcjonowanym przez media o zasięgu ogólnopolskim wyjdziemy z podziemia :D
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

Dziękuję organizatorom za wspaniałą imprezę. Naprawdę bardzo dobry festiwal. Sporo osób a zdecydowana większość z Nowego Sącza.
Piękne miejsce na Games Room, bo główna sala w ratuszu to poprostu cud. Pierwsze 10 minut w środku spędziłem na obserwowaniu sufitu :D
Sporo gier ale wyraźnie było widać brak ludzi potrafiących te gry wytłumaczyć , praktycznie tylko jeden człowiek znał zasady kilkunastu gier.
Wróżę festiwalowi bardzo dobrą przyszłość bo już jest świetnie a jest jeszcze kilka szczegółów które po dopracowaniu doprowadzą festiwal na szczyt. Trzymam kciuki za organizatorów i życzę powodzenia w przyszłorocznej edycji.

Szczególne podziękowania z mojej strony dla Sylwi i Andrzeja z Krainy Gier za miło spędzony weekend i te kilka gier które wraz z Vapporem (Dominikiem) dzięki Wam poznaliśmy. Mam nadzieję że już niedługo czy to na Gralicji czu to na Pionku, bedzie nam dane razem zagrać :) Jeszcze raz Wam dziękuję i pozdrawiam.

Na koniec moich wywodów opiszę pewną sytułację która miała miesce w niedzielę rano. Przyjechałem z Vapporem na rynek o 9:30 a że do otwarcia Games Roomu mieliśmu 30 minut postanowiliśmy odwiedzić Multiego i pogadać chwilę. Jako że miał wolną chwilę to poprosiliśmy Go by nam wytłumaczył Neuroshimę. Po paru minutach nauki do stoiska i naszego stolika przy którym graliśmy podzeszła starsza pani wraz z wnuczkiem zapytała o co chodzi w grze. Multi zaczoł wykładać pani o walce armi itp itd a ona wypaliła naglr z tekstem:
-To takie podobne do Chiczyka?

Widok miny Multiego był bezcenny :D
Awatar użytkownika
charlie brown
Posty: 220
Rejestracja: 01 kwie 2006, 16:59
Been thanked: 1 time

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: charlie brown »

BMC pisze:-To takie podobne do Chińczyka?
Mocne :)
A teraz Portal, wzorując się na grze: "węże i drabiny" robi Strongholda. Ech, mogliby wreszcie coś oryginalnego wymyślić :roll:

BMC - Dzięki za wspólną grę. Jak będę na Pionku to musimy jeszcze raz w Snow Tails zagrać, bo nie wiem czy Sylwia nas tylko przypadkiem rozjechała, czy taka dobra jest... :)
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: torquemada »

11 - minutowy materiał o festiwalu FAIR PLAY z telewizji internetowej tv-ns.pl:
http://tv-ns.pl/poglady/material/1542/1.html
Awatar użytkownika
BMC
Posty: 120
Rejestracja: 08 maja 2008, 23:37
Lokalizacja: Radom

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: BMC »

charlie brown pisze: BMC - Dzięki za wspólną grę. Jak będę na Pionku to musimy jeszcze raz w Snow Tails zagrać, bo nie wiem czy Sylwia nas tylko przypadkiem rozjechała, czy taka dobra jest... :)
Domyślam się że to Ty jesteś tym człowiekiem który nam pokazał Schoten-Toten w wersji rzymskiej? Jeśli tak to moje słowa w poście wyżej o jedynem człowieku który znał parę gier są o Tobie :) dzięki wielkie za te kilka tłumaczeń.

A co do Snow Tails to gra jest świetna i jeśli tylko będzie okazja zrewanżować się Sylwi to nie omieszkam to zrobić :)
torquemada
Posty: 102
Rejestracja: 06 wrz 2004, 19:18
Kontakt:

Re: Letni Festiwal Gier FAIR PLAY - 3-5 lipca Nowy Sącz

Post autor: torquemada »

Nie można umniejszać pracy pozostałych osób w GR w białych koszulkach z logiem festiwalu. Ale owszem największą pracę wykonał szef Games Roomu czyli Charlie Brown, który się Wami bardzo dobrze "zaopiekował" i również innymi za co należą mu się ogromne brawa tak jak i reszcie. Jedna z osób nawet straciła głos tłumacząc dwa dni zasady.
ODPOWIEDZ