Maria - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Maria - pytania i wątpliwości

Post autor: vinnichi »

Witam
1 jak wygląda kwestia subsydiów? W polskiej instrukcji mamy: Frakcje muszą zawrzeć kontrakt obejmujący wysokość oraz czas obowiązywania subsydiów.
Jaką wysokość mogą ustalić? Zawsze przecież jest to jedna karta taktyczna, w wersji oryginalnej nie widzę takiego sformułowania.
2 I talie kart taktycznych. Tworzymy 4 kupki i każda frakcja dobiera karty ze swojej?
Fragment z instrukcji mówi: Wykorzystane karty taktyczne każdego z 4 kolorów tworzą odrębny stos kart odrzuconych. Po zużyciu pierwszej talii należy użyć drugiej, następnie trzeciej i czwartej. Gdy ostatnia talia zostanie zużyta, należy przetasować dwa najliczniejsze stosy kart odrzuconych i utworzyć z nich nowe talie.
Czy więc wszyscy po kolei skubią ten sam stos i przechodzą do kolejnego jak pierwszy się skończy?

Proszę o wsparcie obeznanych
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Maria

Post autor: Koshiash »

Ad.1. To zdanie faktycznie jest mylące. Chodzi o 1 kartę.
Ad.2. Talie są wspólne i wykorzystywane jedna po drugiej. W moim rozumieniu ma to zmniejszyć przypadkowość doboru kart.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Maria

Post autor: vinnichi »

Fajnie, wszystko jasne dziękuję za szybką odpowiedź i przy okazji dzięki za świetne polskie tłumaczenie instrukcji. Pewnie nie porwalbym się na ten tytuł gdyby nie wasza robota.
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Maria

Post autor: vinnichi »

Jeszcze takie "wątpliwostki"

Nie znalazłem w instrukcji. 1. Czy generałowie mogę przechodzić przez miasta na których są ich tabory?

Odległość liczona do utrzymania zapasów to 6 miast od taboru do generała.
2. Twierdze wliczamy jak miasta? Nie muszą to być tylko i wyłącznie miasta
twierdze to po prostu obwarowane miasta.

Z góry dziękuję dobremu człowiekowi za pomoc
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
Koshiash
Posty: 936
Rejestracja: 01 sty 2010, 17:45
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 31 times
Been thanked: 116 times

Re: Maria

Post autor: Koshiash »

Ad. 1. "Każda frakcja posiada dwa rodzaje pionków: generałów i tabory." + "W mieście może znajdować się tylko jeden pionek. Nie jest możliwe przeskoczenie innego pionka (również własnego)."

Ad. 2. "...miasta mogą posiadać status mniejszej lub większej twierdzy."

Powyższe tłumaczenia, choć dość swobodne, mają swoje odpowiedniki w oryginalnej instrukcji.
Awatar użytkownika
vinnichi
Posty: 2385
Rejestracja: 17 sty 2014, 00:16
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1283 times
Been thanked: 778 times
Kontakt:

Re: Maria

Post autor: vinnichi »

:oops:
wygląda na to że czytanie instrukcji ze zrozumieniem to jednak podstawa

Dziękuję :D
kręcimy wąsem na dobre gry
dżentelmeni przy stole
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Maria

Post autor: grabol »

Szykuję się do pierwszej rozgrywki. Moje pytanie dotyczy już :evil: przygotowania.

Prusy umieszczają 2, a Austria 5 znaczników zwycięstwa w twierdzach Śląska i mają one pochodzić spoza puli. W puli Austrii jest 8 znaczników zwycięstwa + 5 które powinny być położone na twierdzach daje razem 13. Tylko, że Austria dysponuje w sumie 12. Czy mam położyć 4 spoza i jeden z puli, czy zastąpić piąty pytajnikiem, których jest dodatkowo 4? Myślałem, że zgubiłem jeden ale na bgg jak wół stoi, że białych jest 12. Jak powinno być?

Nasunęło mi się kolejne pytanie dotyczące I fazy polityki. Znacznik polityki na torze Rosji rozpoczyna grę na polu z pruskim korpusem ekspedycyjnym. Prusy posiadają jednego swojego generała poza mapą. Symbol korpusu ekspedycyjnego zmusza gracza do umieszczenia jednego ze swoich generałów w polu "off-map". Rozumiem, że jeżeli w I fazie polityki znacznik na torze Rosji nie zmieni swojego położenia, to Prusy muszą (już na początku gry) albo zdjąć jednego z mapy i położyć w polu "off-map" albo położyć w tym polu generała zaczynającego poza mapą i zapłacić za niego 8 TC? Czy jeżeli w kolejnej fazie polityki znacznik nie zmieni swojego położenia lub przemieści się na kolejne pole z korpusem ekspedycyjnym, to nic się nie dzieje, czy należy zdjąć i położyć kolejnego?

EDIT: Już chyba znalazłem odpowiedzi. Tłumaczenie jest trochę nie precyzyjne, a w paragrafie dotyczącym przygotowania puli znaczników zwycięstwa błędne. 5 znaczników austriackich pochodzi z puli ośmiu znaczników, z którymi zaczyna grę Austria. Po wyłożeniu ich na mapę w puli zostają 3. Analogicznie jest ze znacznikami Prus.

Generał pruski zaczyna grę w polu "Ostpreussen", a drugi pruski tabór w polu Śląska w lewym górnym rogu planszy. Są tam nawet czerwone symbole ułatwiające przygotowanie. Wchodzi do gry dopiero po przesunięciu znacznika na torze polityki Rosji na pole bez symbolu korpusu, a śląski tabór po podpisaniu pokoju między Prusami i Austrią i zaanektowaniu Śląska przez Prusy

Tak jest chyba poprawnie?
Awatar użytkownika
Dobre Serce
Posty: 4
Rejestracja: 31 sty 2014, 15:00
Lokalizacja: Leszno
Has thanked: 11 times
Kontakt:

Re: Maria

Post autor: Dobre Serce »

Czy twierdze elektorskie na mapie Flandri zdobywa się w ten sam sposób ja pozostałe twierdze? Czyli nie można zdobyć takiej twierdzy przechodząc przez nią jeśli jest broniona przez jakiegoś generała?
Awatar użytkownika
grabol
Posty: 435
Rejestracja: 09 lut 2013, 21:29
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 20 times
Been thanked: 38 times

Re: Maria - pytania i wątpliwości

Post autor: grabol »

Tak, traktujesz je jak pozostałe twierdze.

Różnice są dwie:

1. Nie kładziesz na nich znaczników zwycięstwa, tylko znaczniki elektorów.

2. Austria / Armia pragmatyczna współdzielą kontrolę nad nimi.
ODPOWIEDZ