Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: TV3 »

W Epoce Kamienia jest kilka drobnych niedomówień, ale to chyba nie wynika z błędów w tłumaczeniu, a raczej z braku precyzji wersji oryginalnej. W związku z tym reguły, o których myślę, każdy sobie ustala sam i tu chyba trudno by było narzucać w polskim tłumaczeniu jedyną słuszną drogę postępowania.

- zajmowanie miejsc TYLKO w celu blokowania, bez profitów, mimo, że takowe można by dostać
- zajmowanie miejsc TYLKO w celu blokowania, bez profitów, gdyż posiada się maksymalny poziom tychże
- interpretacja pola - czy jeśli mam więcej upraw niż ludzi, to czy dostaję w fazie karmienia żarcie
- kwestia ujemnych punktów
- i oczywiście sposób liczenia zielonych kart

... no chyba, że w ostatnim czasie zostało coś z tego sprecyzowane np. przez oryginalnego wydawcę / autora.
Awatar użytkownika
Wertigo
Posty: 159
Rejestracja: 30 wrz 2013, 12:07
Lokalizacja: Katowice
Has thanked: 2 times
Been thanked: 1 time

Re: Odp: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Wertigo »

Gambit pisze:
Tomzaq pisze:
Bea pisze: A jako to instrukcja tak mówi?
Instrukcja z polsko - czeskiej wersji gry dystrybuowanej przez Barda
Podejrzewam, że coś źle zrozumiałeś. Bo tak jak pisałem, jeśli to ta sama instrukcja, która jest na BGG, to nic o tym nie ma.
Na BGG instrukcja trochę różni się od tego co ja mam w swojej wersji instrukcji (gra kupiona pod koniec zeszłego roku). Tam jest tak jak kolega wyżej pisał wyraźnie napisane, że duplikaty warte są tylko jeden dodatkowy punkt.
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Tomzaq »

Gambit pisze: Podejrzewam, że coś źle zrozumiałeś. Bo tak jak pisałem, jeśli to ta sama instrukcja, która jest na BGG, to nic o tym nie ma.
Nie wiem co jest w instrukcji na BGG, a moją instrukcję odnośnie problemu punktowania cytowałem kiedyś w dziale "Zasady ..." - strona 9.
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

Temat różnych sposobów punktowania drugiego kompletu zielonych kart niniejszym nominuję do tytułu "Problemu - bumeranga".
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Pixa
Posty: 1992
Rejestracja: 10 lip 2013, 13:24
Been thanked: 3 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Pixa »

Instrukcja Barda z mojego pudelka mowi wyraznie:

"Najpierw [kazdy uczestnik] mnozy liczbe ROZNIACYCH sie kart cywilizacji z ZIELONYM TLEM przez nia sama. Jesli gracz posiada duplikaty, to sa one warte TYLKO 1 DODATKOWY punkt."

Tak wiec jesli jestesmy przy dodruku, to wypadaloby sprawe uscislic, bowiem sa rozne wersje instrukcji.
--
Próbówka Music House - sale prób i studio nagrań we Wrocławiu
www.sala-prob-wroclaw.pl
Awatar użytkownika
TV3
Posty: 1257
Rejestracja: 09 lut 2013, 15:07
Been thanked: 25 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: TV3 »

To niegłupie. Wtedy ci, którzy mają to niejednoznacznie w instrukcji opisane będą w posiadaniu wersji gry kolekcjonerskiej. Poczekamy trochę i za swoją wersję pokupimy sobie po bentleju.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: Cin »

TV3 pisze:To niegłupie. Wtedy ci, którzy mają to niejednoznacznie w instrukcji opisane będą w posiadaniu wersji gry kolekcjonerskiej. Poczekamy trochę i za swoją wersję pokupimy sobie po bentleju.
Obawiam się, że nic z tego :) Instrukcja do Stone Age w różnych wydaniach i w różnych językach ma 3 wersje instrukcji:
- niejednoznaczna
- jednoznaczna v.1, przecząca v.2
- jednoznaczna v.2, przecząca v.1
janolzkrrum
Posty: 10
Rejestracja: 19 cze 2015, 16:11

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: janolzkrrum »

Tomzaq pisze:
Gambit pisze: Podejrzewam, że coś źle zrozumiałeś. Bo tak jak pisałem, jeśli to ta sama instrukcja, która jest na BGG, to nic o tym nie ma.
Nie wiem co jest w instrukcji na BGG, a moją instrukcję odnośnie problemu punktowania cytowałem kiedyś w dziale "Zasady ..." - strona 9.
Potwierdzam to co napisał kolega w podanym poście (dla leniwych: liczymy tylko jeden set zielonych kart każda dodatkowa jest punktowana za 1). Takie zasady obowiązują także na BGA.
HUBertPL
Posty: 409
Rejestracja: 21 gru 2015, 15:19
Lokalizacja: Dąbrowa Górnicza
Has thanked: 7 times
Been thanked: 24 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: HUBertPL »

I taka zasada ma też dużo sensu :)
norkbes
Posty: 1387
Rejestracja: 17 lut 2014, 15:22
Has thanked: 14 times
Been thanked: 7 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: norkbes »

janolzkrrum pisze:
Tomzaq pisze:
Gambit pisze: Podejrzewam, że coś źle zrozumiałeś. Bo tak jak pisałem, jeśli to ta sama instrukcja, która jest na BGG, to nic o tym nie ma.
Nie wiem co jest w instrukcji na BGG, a moją instrukcję odnośnie problemu punktowania cytowałem kiedyś w dziale "Zasady ..." - strona 9.
Potwierdzam to co napisał kolega w podanym poście (dla leniwych: liczymy tylko jeden set zielonych kart każda dodatkowa jest punktowana za 1). Takie zasady obowiązują także na BGA.
Instrukcja nie pozostawia tu wątpliwości: można mieć kilka zestawów kart różnych zielonych kart i każdy z nich punktowany jest niezależnie. Nie ma takiej reguły że karty z drugiego zestawu są liczone po punkcie za kartę.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4125
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 309 times
Been thanked: 343 times

Re: Epoka Kamienia (Czyli Stone Age po polsku)

Post autor: tomb »

Dzień Świstaka.

Zagłosujcie sobie, może to się kiedyś skończy.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: Stone Age

Post autor: DarkSide »

Chciałbym się dopytać o jedną pierdołę bo nie mogę znalezć w instrukcji :oops:
Czy w zależności od liczby graczy zaczyna się grę z różną liczbą kart w stosie? Czy moze zawsze gra się wszystkimi kartami?
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Stone Age

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Zawsze gra się wszystkimi kartami bez względu na liczbę graczy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: TTR_1983 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Zawsze gra się wszystkimi kartami bez względu na liczbę graczy.
Hm...mam instrukcję G3 w której napisane jest, że wykłada się liczbę kart w zależności od graczy na początku gry. Rozumiem, że w grze 3 osobowej 3 karty. Potem już uzupełniam do 4?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Awatar użytkownika
Atamán
Posty: 1341
Rejestracja: 13 kwie 2010, 12:42
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 545 times
Been thanked: 281 times

Re: Stone Age

Post autor: Atamán »

Nie. Zawsze wykłada się 4 karty.

To jest błąd tłumaczenia.
Relo
Posty: 222
Rejestracja: 09 gru 2014, 09:32
Has thanked: 15 times
Been thanked: 33 times

Re: Stone Age

Post autor: Relo »

TTR_1983 pisze:
Dr. Nikczemniuk pisze:Zawsze gra się wszystkimi kartami bez względu na liczbę graczy.
Hm...mam instrukcję G3 w której napisane jest, że wykłada się liczbę kart w zależności od graczy na początku gry. Rozumiem, że w grze 3 osobowej 3 karty. Potem już uzupełniam do 4?

Wysłane z mojego Redmi Note 4 przy użyciu Tapatalka
Czy na pewno masz zaznaczone, że w zależności od ilości graczy wykładamy różna ilość kart. W instrukcji, którą posiadam jest napisane że dla 2,3,4 graczy wykładamy cztery karty ze stosu. Ten zapis może trochę zmylić przy rozkładaniu kart.

Niemniej jak napisali przedmówcy zawsze rozkładamy po cztery karty.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Stone Age

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Karty zawsze tak samo, natomiast kafle budynków dostosowujemy do liczby graczy.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: TTR_1983 »

Dr. Nikczemniuk pisze:Karty zawsze tak samo, natomiast kafle budynków dostosowujemy do liczby graczy.
Dzięki. Faktycznie w instrukcji Barda zostało to poprawione.
Muszę jeszcze poczytać o tym mnożeniu kart przez siebie, bo tego w instrukcji G3 również nie ma.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

TTR_1983 pisze:Muszę jeszcze poczytać o tym mnożeniu kart przez siebie, bo tego w instrukcji G3 również nie ma.
Tego nie rozgryziesz. Są różne wersje instrukcji w różnych wydaniach. W pewnym momencie były nawet oficjalne odpowiedzi od wydawnictwa i od autorów. Problem w tym, że sprzeczne :)
Po prostu trzeba ustalić dla siebie która wersja bardziej Ci odpowiada.
Awatar użytkownika
Dr. Nikczemniuk
Posty: 2821
Rejestracja: 19 paź 2016, 13:39
Has thanked: 447 times
Been thanked: 318 times

Re: Stone Age

Post autor: Dr. Nikczemniuk »

Cin pisze:
TTR_1983 pisze:Muszę jeszcze poczytać o tym mnożeniu kart przez siebie, bo tego w instrukcji G3 również nie ma.
Tego nie rozgryziesz. Są różne wersje instrukcji w różnych wydaniach. W pewnym momencie były nawet oficjalne odpowiedzi od wydawnictwa i od autorów. Problem w tym, że sprzeczne :)
Po prostu trzeba ustalić dla siebie która wersja bardziej Ci odpowiada.
Ja liczę tak że każda dodatkowa taka sama karta daje 1 punkt.
Kto nie widzi ciemności, nie będzie szukał światła.
TTR_1983
Posty: 3930
Rejestracja: 15 kwie 2012, 22:42
Has thanked: 2 times
Been thanked: 87 times
Kontakt:

Re: Stone Age

Post autor: TTR_1983 »

My graliśmy na razie tak, że liczba różnych kart mnożona przez siebie i tyle. Rozważę :)
osa1908
Posty: 260
Rejestracja: 15 maja 2016, 15:42
Has thanked: 88 times
Been thanked: 11 times

Re: Stone Age

Post autor: osa1908 »

Jezeli masz np.6 kart i jedna z nich sie powtarza to dostaniesz 25pkt (5×5) plus 1 za karte ktora cie sie powtorzyla czyli 26.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

Są trzy wersje punktowania powtarzających się kart, wszystkie pojawiły się oficjalnie w instrukcjach do różnych wydań lub zostały potwierdzone przez autorów lub wydawców:
- mnożymy kolejne zestawy, tak jak pierwszy
- każda taka karta jest warta 1 punkt
- nie liczymy ich w ogóle (czyli są warte zero) - chociaż ta wersja powstała chyba bardziej jako domysł osób, które mają te wydania, gdzie instrukcja w ogóle pomija ten temat
Torquemada666
Posty: 778
Rejestracja: 24 sie 2009, 11:08
Has thanked: 249 times
Been thanked: 126 times

Re: Stone Age

Post autor: Torquemada666 »

Korzystając z zielonych kart cywilizacji można maksymalnie zrobić 128 czy 113 punktów? A może jeszcze jakoś inaczej?

P. S. Czy mając dwa zestawy dwóch kart liczymy je tak samo? Wtedy maks. to chyba 128 skoro jest napisane, że punktujemy dwa zestawy?
Awatar użytkownika
FortArt
Posty: 2334
Rejestracja: 28 lis 2010, 21:20
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 45 times
Been thanked: 23 times
Kontakt:

Re: Stone Age - zasady, pytania

Post autor: FortArt »

Stary problem jak liczyć drugi zestaw. Są trzy różne odpowiedzi, każda legalna, z jakieś instrukcji pochodząca. Przejrzyj ten wątek jak Ci zależy. A na końcu i tak musisz sam wybrać wersję jaka Ci pasuje.
Tak, to prawda, że w planszówkach najważniejszy jest klimat - klimat planszy, pionków, żetonów, kart i kostek.
ODPOWIEDZ