Stone Age - zasady, pytania

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Stone Age

Post autor: tomb »

WRS pisze:
gafik pisze:Chyba będę brał jednak angielską instr. jako bardziej wiarygodną
Z punktowaniem drugiego zestawu jest chyba podobnie. Po prostu trzeba przed grą jasno określić ze współgraczami, jak to punktujemy.
Wydaje mi się, że warto grać tak i tak, bo zmusza to do trochę innej strategii. Przy mnożeniu obu zestawów, zwłaszcza przy grze na dwóch graczy, trzeba podbierać "grającemu w zielone" karty cywilizacji, żeby drugiego zestawu nie zebrał. Pytanie, czy chcemy, żeby gra wymuszała na nas kupno tych kart, gdy tylko się pojawią? Co kto lubi, wydaje mi się jednak, że rozbieżność w zasadach daje pewne pole do ciekawych manipulacji grą.
Podobnie rzecz ma się z ilością rozkładanych kart, choć tu niezbyt mi się podoba zmniejszanie ich ilości. Chyba, że układałoby się je od końca, tzn. dla dwóch graczy dostępne byłyby karty o koszcie 3 i 4. Hm.., muszę spróbować.

Na marginesie: U mnie, w polskiej pudełkowej instrukcji, jest tak, że drugi zestaw się nie potęguje. A karty rozkłada zawsze cztery.


Off top: Nie wiem, jak jest z tą psychologią, ale niestety czasami opinie wyrażane pisemnie wydają się dość surowe i kategoryczne. Sam borykam się z tym problemem, gdy piszę do znajomych, bo, z zasady nie używając emotek, jestem rozumiany opacznie, zbyt dosłownie, jakbym wydawał wyroki. Chciałbym więc zaznaczyć, że poprzednie zdanie nie jest zajęciem stanowiska w wyżej prowadzonym sporze, Panowie, lecz jedynie luźno poczynioną uwagą.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
aparatowy
Posty: 1
Rejestracja: 24 lut 2013, 18:55

Re: Stone Age

Post autor: aparatowy »

Witam . Mam zapytanie odnośnie fazy rozmieszczania ludzi w grze dla dwóch osób . Przyjmijmy , że mamy po 7 ludzi . Ustawiam 5 w kamieniołomie , przeciwnik 1 w narzędziowni . Mój ruch to 2 ludzi w chacie , przeciwnik 1 na karcie cywilizacji . Teraz ja nie mam już ludzi a przeciwnikowi zostało 5 . Czy to ,że ja nie mam już ludzi odcina przeciwnikowi możliwość swobodnego rozstawienia pozostałych 5 np. 1 na karcie budynku , 1 na kolejnej karcie cywilizacji i 3 na terenie łowieckim .
Awatar użytkownika
kolderek
Posty: 1368
Rejestracja: 15 paź 2007, 17:25
Lokalizacja: Tychy
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: kolderek »

nie odcina. może rozkładać pozostałych ludzi jak chce :-)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

Jeśli jeden gracz skończył rozstawiać ludziki , pozostali i tak rozstawiają dalej, aż do wystawienia wszystkich. Czyli po prostu on teraz spokojnie rozstawia swoich pięciu gdzie chce :) .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

garg pisze: Czyli po prostu on teraz spokojnie rozstawia swoich pięciu gdzie chce :) .
Chyba niezupełnie gdzie chce. Już przecież nie może postawić ich w tej lokalizacji, gdzie postawił w poprzedniej kolejce nawet jeśli tam jest jeszcze miejsce.
Awatar użytkownika
gafik
Posty: 3644
Rejestracja: 25 lip 2011, 14:59
Lokalizacja: pole, łyse pole... ale mam już plan!
Has thanked: 55 times
Been thanked: 118 times

Re: Stone Age

Post autor: gafik »

Bea pisze:
garg pisze: Czyli po prostu on teraz spokojnie rozstawia swoich pięciu gdzie chce :) .
Chyba niezupełnie gdzie chce. Już przecież nie może postawić ich w tej lokalizacji, gdzie postawił w poprzedniej kolejce nawet jeśli tam jest jeszcze miejsce.
Gdzie chce, w sensie - gdzie chce, zgodnie z zasadami. Sądzę, ze to było w domyśle ;)
Awatar użytkownika
garg
Posty: 4469
Rejestracja: 16 wrz 2009, 15:26
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 1423 times
Been thanked: 1100 times

Re: Stone Age

Post autor: garg »

gafik pisze:
Bea pisze:
garg pisze: Czyli po prostu on teraz spokojnie rozstawia swoich pięciu gdzie chce :) .
Chyba niezupełnie gdzie chce. Już przecież nie może postawić ich w tej lokalizacji, gdzie postawił w poprzedniej kolejce nawet jeśli tam jest jeszcze miejsce.
Gdzie chce, w sensie - gdzie chce, zgodnie z zasadami. Sądzę, ze to było w domyśle ;)
Kolega czyta w moich myślach :D .
Mam / Sprzedam/wymienię
(Może nie wystawiłem, ale też chętnie wymienię)

Najstarszy offtop świata: Ceterum censeo Carthaginem esse delendam ;-)
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

Wolałam to dopowiedzieć, bo pytanie zahaczało właśnie o podstawowe zasady, więc nie byłam pewna, czy pytający do końca je zna :)
Awatar użytkownika
jolietjake
Posty: 849
Rejestracja: 21 lip 2012, 11:28
Lokalizacja: Warszawa / Sosnowiec
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: jolietjake »

mn3006 pisze:Każdy zestaw jest punktowany osobno - czyli w sumie gdyby zebrać oba można zdobyć 128 punktów.
Tak to działa zarówno na BSW, jak i na BGA (na obu tych stronach można zagrać w Stone Age online).
No dobra, czyli ustalone już, że i polska, i angielska, i niemiecka instrukcja mówi, że każda zdublowana karta jest warta 1 punkt i nie ma potęgowania drugiego zestawu. W takim razie BGA ma błędne zasady? Skąd im się błąd wziął? Czy autor gry się wypowiadał na BGG?
Joliet Jake na BGG
Awatar użytkownika
mn3006
Posty: 326
Rejestracja: 06 maja 2007, 19:46
Lokalizacja: Krk
Been thanked: 1 time

Re: Stone Age

Post autor: mn3006 »

jolietjake pisze:
mn3006 pisze:Każdy zestaw jest punktowany osobno - czyli w sumie gdyby zebrać oba można zdobyć 128 punktów.
Tak to działa zarówno na BSW, jak i na BGA (na obu tych stronach można zagrać w Stone Age online).
No dobra, czyli ustalone już, że i polska, i angielska, i niemiecka instrukcja mówi, że każda zdublowana karta jest warta 1 punkt i nie ma potęgowania drugiego zestawu. W takim razie BGA ma błędne zasady? Skąd im się błąd wziął? Czy autor gry się wypowiadał na BGG?
:?: Gdzie jest ustalone :?:
Ja mam instrukcję, z której nic takiego nie wynika.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: pattom »

O tym, że karty cywilizacji powyżej 25 dają jeden punkt jest na dodatkowej kartce instrukcji gdzie są opisane karty cywilizacji.

Przykład: Gracz ma 5 Kart cywilizacji z różnymi symbolami kultury = 25 punktów (5 x 5)
Dodatkowo ma jeszcze jedną Kartę z Garncarstwem + 1 punkt (1 x 1) = 26 punktów
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

jolietjake pisze:No dobra, czyli ustalone już, że i polska, i angielska, i niemiecka instrukcja mówi, że każda zdublowana karta jest warta 1 punkt i nie ma potęgowania drugiego zestawu. W takim razie BGA ma błędne zasady? Skąd im się błąd wziął? Czy autor gry się wypowiadał na BGG?
Wydaje mi się, że w pierwszej wersji gry (kupionej zaraz po premierze) instrukcja mówiła o potęgowaniu każdego zestawu. Niestety pozbyłem się tego egzemplarza, więc nie jestem w stanie sprawdzić.
pattom pisze:Przykład: Gracz ma 5 Kart cywilizacji z różnymi symbolami kultury = 25 punktów (5 x 5)
Dodatkowo ma jeszcze jedną Kartę z Garncarstwem + 1 punkt (1 x 1) = 26 punktów
Ano właśnie - nie 1 tylko 1x1 czyli 1 do kwadratu. Czyli przykład potwierdzający potęgowanie każdego zestawu.

A tak ogólnie - ktoś dał ciała (autor?, wydawcy?) i w wielu miejscach w sieci oraz w różnych pudełkach na całym świecie jest kilka różnych wersji instrukcji. Nie rozumiem tego bicia piany, kłótni i obrażania się nawzajem, gdy nie ma obiektywnej możliwości ustalenia, która z tych wersji jest najlepsza.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 09:02 przez Cin, łącznie zmieniany 1 raz.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: pattom »

Cin pisze:
pattom pisze:Przykład: Gracz ma 5 Kart cywilizacji z różnymi symbolami kultury = 25 punktów (5 x 5)
Dodatkowo ma jeszcze jedną Kartę z Garncarstwem + 1 punkt (1 x 1) = 26 punktów
Ano właśnie - nie 1 tylko 1x1 czyli 1 do kwadratu. Czyli przykład potwierdzający potęgowanie każdego zestawu.
Chyba to jest nadinterpretacja. Bo jak będziesz miał 12 kart to masz 25 punktów + 7.
Tak mi się wydaje.

1 do kwadratu da nam 1 a idąc Twoim tokiem rozumowania trzeba by było potęgować ilość kart. Mając 7 kart więcej nie potęgujemy tej liczby tylko liczymy 7 x 1. A nie 7 do potęgi 2.

:)

Dopytam o ilość kart cywilizacji. Jak w końcu powinno być. Ile kart wykładamy przy 2 graczach?
Rozumiem, że stosy domków dajemy 2 po 7 kafelków?
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 09:12 przez pattom, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

No właśnie w tym problem - w zależności od wersji instrukcji może być i tak i tak. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Senthe »

@pattom
Jeśli masz zestaw 5 kart cywilizacji oraz np. drugi zestaw takich samych 5 kart, to za każdy z nich dostaniesz 5x5 punktów. Czyli w sumie 25 + 25 = 50, a nie tak jak piszesz 25 + 5 = 30.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
pattom
Posty: 1428
Rejestracja: 23 sty 2010, 14:18
Lokalizacja: Wrocław

Re: Stone Age

Post autor: pattom »

Senthe pisze:@pattom
Jeśli masz zestaw 5 kart cywilizacji oraz np. drugi zestaw takich samych 5 kart, to za każdy z nich dostaniesz 5x5 punktów. Czyli w sumie 25 + 25 = 50, a nie tak jak piszesz 25 + 5 = 30.
Chodziło mi o karty, które nie tworzą kompletu.
Ostatnio zmieniony 27 lut 2013, 14:20 przez pattom, łącznie zmieniany 2 razy.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

Senthe pisze:@pattom
Jeśli masz zestaw 5 kart cywilizacji oraz np. drugi zestaw takich samych 5 kart, to za każdy z nich dostaniesz 5x5 punktów. Czyli w sumie 25 + 25 = 50, a nie tak jak piszesz 25 + 5 = 30.
A dlaczego? Bo instrukcja w Twoim pudełku jest lepsza od instrukcji w innym?
Naprawdę, skończmy z kategorycznymi sądami na ten temat. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi, są dwie oficjalne wersje, pogódźmy się z tym.
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Senthe »

@Cin
Nie wiem, jak wyglądają inne instrukcje. Tak wygląda moja instrukcja. Wypowiadałam się w tym wątku po raz pierwszy, ale spoko, przepraszam, że ośmieliłam się odpowiedzieć na wątpliwość. Grajmy wszyscy tak, jak podpowiada nam serce, a wątek powinien zostać zamknięty.
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

@Senthe
Sorka, że się trochę uniosłem, ale pół tego wątku (plus kilka sporych wątków na BGG) jest właśnie o tym, że nie wiadomo, jak to liczyć. I takie zdecydowane odpowiedzi, jak Twoja, wprowadzają niepotrzebne dalsze zamieszanie.
Senthe pisze:Grajmy wszyscy tak, jak podpowiada nam serce
O to to :)
Senthe
Posty: 1719
Rejestracja: 21 kwie 2009, 16:14
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 3 times
Been thanked: 3 times

Re: Stone Age

Post autor: Senthe »

@Cin
Spoko, nie żebym chciała wprowadzać chaos. Nie miałam pojęcia, że są jakieś inne wersje instrukcji i inne możliwe interpretacje sytuacji.
Cin pisze:
Senthe pisze:Grajmy wszyscy tak, jak podpowiada nam serce
O to to :)
No comments. Ja np. chciałabym grać dobrze, a nie tak jak sobie akurat wymyśliłam. Po to kupuję grę, żeby grać wg zasad utworzonych przez autora, a nie przeze mnie samą. Fakt, że w niektórych przypadkach jest to wręcz niemożliwe (vide podliczanie łąk w Carcassonne). Tylko że co z tego? To znaczy, że zamiast dążyć do źródeł, nagle powinniśmy pozamykać wszystkie wątki z pytaniami o zasady, bo przecież nie są potrzebne? :/
BGG
Będę ubierać się w jasne i wesołe kolory, aby wprawić mych wrogów w konfuzję.
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

Cin pisze:No właśnie w tym problem - w zależności od wersji instrukcji może być i tak i tak. Nie ma jednoznacznej odpowiedzi.
A na czym polega problem? Są dwie różne wersje podstawowej instrukcji czy niektórzy nie mają tej dodatkowej żółtej kartki z podsumowaniem reguł kart cywilizacji?
Awatar użytkownika
tomb
Posty: 4129
Rejestracja: 22 lut 2012, 10:31
Has thanked: 311 times
Been thanked: 343 times

Re: Stone Age

Post autor: tomb »

No, kurczę - najpierw przeczytajcie ten wątek i to, co w nim wielokrotnie napisano. Są różne wersje instrukcji z różnymi przepisami dotyczącymi punktowania drugiego kompletu zielonych kart cywilizacji. Jedni mają wersję z sumowaniem drugiego kompletu (np. ja), inni z potęgowaniem drugiego kompletu (tak jest też np. na BGA).
Wzięło się to z różnych wydań gry. Dlaczego tak się stało? Nie wiadomo, ale tak jest.
"Jak kto ma swój rozum, ten głupi nie jest [...] Głupie są te, co cudzy rozum mają."
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

TomB pisze:No, kurczę - najpierw przeczytajcie ten wątek i to, co w nim wielokrotnie napisano. Są różne wersje instrukcji z różnymi przepisami dotyczącymi punktowania drugiego kompletu zielonych kart cywilizacji. Jedni mają wersję z sumowaniem drugiego kompletu (np. ja),
Spokojnie :) A mógłbyś wrzucić skan tej instrukcji?
Awatar użytkownika
Cin
Posty: 822
Rejestracja: 17 wrz 2007, 01:19
Lokalizacja: Warszawa, czasem Kielce
Has thanked: 4 times
Been thanked: 31 times

Re: Stone Age

Post autor: Cin »

Bea pisze:Spokojnie :) A mógłbyś wrzucić skan tej instrukcji?
Jest kilka/kilkanaście postów wcześniej. Czyli:
TomB pisze:najpierw przeczytajcie ten wątek i to, co w nim wielokrotnie napisano
Senthe pisze:To znaczy, że zamiast dążyć do źródeł, nagle powinniśmy pozamykać wszystkie wątki z pytaniami o zasady, bo przecież nie są potrzebne
Tylko problem w tym, że dotarliśmy już do źródeł. Są dwa. Sprzeczne. W związku z tym pozostaje tylko taka właśnie rada:
Senthe pisze:Grajmy wszyscy tak, jak podpowiada nam serce
Awatar użytkownika
Bea
Posty: 4478
Rejestracja: 28 lis 2012, 10:51
Lokalizacja: Skawina k/Krakowa
Been thanked: 6 times

Re: Stone Age

Post autor: Bea »

To może trzeba grać według najnowszej wersji instrukcji? Rozsądnie byłoby przyjąć zasadę, że nowsza wersja jest lepsza, bo inaczej po co wydawca zmieniałby starą?
ODPOWIEDZ