Le Havre - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Le Havre - pytania i wątpliwości

Post autor: janekbossko »

w instrukcji polskiej jest napisane ze mozna sprzedac budynek i dzieki temu zwolnic swoj dysk akcji. Nie bardzo rozumiem co taki mechanizm moze dac?
tzn ze jesli uzyje budynku swojego a pozniej go sprzedam moge wykonac znow akcje swoim dyskiem?

W instrukcji jest to zaznaczone ze to wazna zasada a ja nie bardzo rozumiem...why?
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

janekbossko pisze:w instrukcji polskiej jest napisane ze mozna sprzedac budynek i dzieki temu zwolnic swoj dysk akcji. Nie bardzo rozumiem co taki mechanizm moze dac?
tzn ze jesli uzyje budynku swojego a pozniej go sprzedam moge wykonac znow akcje swoim dyskiem?

W instrukcji jest to zaznaczone ze to wazna zasada a ja nie bardzo rozumiem...why?
Bo to nie jest akcja; więc w swojej akcji zajmujesz budynek (dla przykładu) realizując z niego akcję, ale by zrobic to ponownie musisz gdzieś "przejść" a dopiero w trzeciej - kolejnej znów tam możesz wrócić; i to pod warunkiem że ktoś inny budynku nie wykorzystujesz.
Sprzedając budynek - co nie jest akcją - możesz wykorzystać go ponownie w kolejnej akcji (bo chyba jasne jest dlaczego to robisz jak KTOŚ INNY zajmuje Twój budynek); niejednokrotnie pomimo straty połowy wartości po akcji "sprzedaję - kupuję" (przed wykonaniem akcji) i tak na realizacji danej akcji wciąz jestes o co najmniej parę złociszy do przodu.


mam nadzieję, ze teraz już jasne :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
ragozd
Posty: 3429
Rejestracja: 09 lut 2005, 14:27
Lokalizacja: W-wa CK Tar-ho-min
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: ragozd »

ja wiem o co chodzi, ale z Twojego opisu tego nie rozumiem ;)
Wyobras sobie, ze kupiles budynek wysylki. Kolega postawil tam zeton, zrobil wysylkei blokuje ja i innym biorac towary z rynku. Nikt inny nie moze wiec wysylki zrobic, za wyjatkiem ciebie - sprzedajac budynek za pol ceny zwracasz go d banku a zeton wraca do wlasciciela - wtedu mozesz nan postawic wlasny zeton i wysylke zrobic. A ze daje ona i kilkadziesiat pkt - rzecz oplacalna dodatkowo potem budynek mozna odkupic :)
"Jesteś inżynierem - wszystko co mówisz jest nienormalne".
Moja lista gier Mój blog
Lepiej zaliczać się do niektórych, niż do wszystkich
Awatar użytkownika
janekbossko
Posty: 2612
Rejestracja: 09 lut 2006, 21:44
Lokalizacja: Szczecin
Has thanked: 26 times
Been thanked: 27 times

Re: Le Havre

Post autor: janekbossko »

zaczyna mi sie klarowac:)

czyli nie zabieram swojego krążka z budynku po wykonaniu akcji?

Ok po kolei:
- dokladam zetony do obszarow w zaleznosci gdzoe stoi moj statek
- biore dobra badz uzywam budynku

Akcje dodatkowe uzywane w dowolnym monecie swojej tury:
- kupowanie sprzedawanie budynkow lub statkow

Czyli mam jakis swoj budynek, uzywam go kladac na nim swoj pionek, a pozniej moge go sprzedac dzieki czemu moj pionek wraca do mnie.
W nastpenej turze moge go użyć o ile bedzie dostepny...

W innej sytuacji mam swoj budynek uzywam go i teraz:
jak dlugo moj pionek na nim zostaje? od razu wraca po skonczonej turze do mnie na reke?

EDIT:
czyli pionek akcji zostaje tak dlugo na plu jakeigos budynku az nie nadejdzie kolej gracz ktorego jest jego wlasnoscia i go nie polozy gdzie indziej?:D
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Tak, budynek można blokować dowolnie długo biorąc żetony z nabrzeża (nie wykonując akcji pracownikiem).
Przy sprzedaży swojego budynku do miasta ważna jest zasada, że w tej samej turze, w której budynek sprzedałeś nie możesz go odkupić (czyli gdy sprzedałeś budynek po to by uzyskać pieniądze na wykonanie jakiejś akcji lub po to aby z niego skorzystać okazję aby ponownie wejść w jego posiadanie będziesz miał dopiero po tym jak swoją turę zagrają wszyscy przeciwnicy).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

Dobrze się klaruje :)

Żeton zostaje na budynku dopóki go właściciel żetonu nie przesunie... lub nie zostanie wyrzucony z budynku, jesli właściciel BUDYNKU nie sprzeda (wtedy wraca).
Czyli jesli masz przed swoją akcją zajęty budynek (przez siebie lub kogoś innego), możesz go sprzedać miastu (a potem nawet ponownie kupić) i legalnie użyć.
Nie musisz nawet czekac do nastepnej tury, bo sprzedawać i kupowac możesz dowolnie dużo i w dowolnym momencie swojej rundy

:)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

mst pisze:Przy sprzedaży swojego budynku do miasta ważna jest zasada, że w tej samej turze, w której budynek sprzedałeś nie możesz go odkupić (czyli gdy sprzedałeś budynek po to by uzyskać pieniądze na wykonanie jakiejś akcji lub po to aby z niego skorzystać okazję aby ponownie wejść w jego posiadanie będziesz miał dopiero po tym jak swoją turę zagrają wszyscy przeciwnicy).
MST - a skąd ta zasada?
Kurcze, bo ja gram inaczej - albo nie doczytałem reguł, albo to jakas modyfikacja po wydaniu
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: mst »

Nie mam Le Havre pod ręką ale myślę, że nie doczytałeś reguł. :-) Poza tym całkiem sensowne jest to, że zakup budynku np.pozwalającego na wysyłkę towarów umożliwia wykonanie danej akcji (oczywiście mówię o sytuacji gdy przeciwnicy nie chcą nam tego ułatwiać) najwyżej dwa razy pod rząd.
Pewnie w regułach powinno być to mniej więcej w tym miejscu, w którym mowa jest o tym, że nie można też kupować budynków w ostatniej turze (tej dodatkowej, w której nie ma już blokowania budynków). :-)
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: zath »

Strona 6,

Notes:
- Person discs on buildings are always returned to the player when the building is bought or sold
- Buildings may not be sold and then bought again in the same game turn
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

zath pisze:- Buildings may not be sold and then bought again in the same game turn
No i tyle ... :)
Dzięki wielkie!!
:)


@janekbossko --> czyli jednak nie sprzedawaj i zaraz potem kupuj tego samego budynku, bo to będzie wbrew regułom
:wink: :mrgreen:
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
macike
Posty: 2308
Rejestracja: 07 cze 2007, 18:24
Lokalizacja: Wrocław
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: macike »

Browarion pisze:MST - a skąd ta zasada?
Kurcze, bo ja gram inaczej - albo nie doczytałem reguł, albo to jakas modyfikacja po wydaniu
AFAIR skanna Ci to osobiście mówiła. :P
Si vis pacem, para bellum.
Gratislavia - wrocławski festiwal gier planszowych
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre

Post autor: Browarion »

macike pisze:
Browarion pisze:MST - a skąd ta zasada?
Kurcze, bo ja gram inaczej - albo nie doczytałem reguł, albo to jakas modyfikacja po wydaniu
AFAIR skanna Ci to osobiście mówiła. :P
Tiaa...
Ale potem jeszcze parę razy grałem, doczytywałem co i jak, i jakoś umknęło :)
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
elayeth
Posty: 1051
Rejestracja: 07 sty 2009, 16:29
Lokalizacja: Bydgoszcz
Has thanked: 175 times
Been thanked: 192 times

Re: Le Havre

Post autor: elayeth »

Hej,

chchaiłem właśnie dopytać o kwestie zajmwania budynków, ale powyżej zostało wyjaśnione. Mam jednak wątpliości.

W instrukcji napisane jest, że franków nie można zamieniać na jedzenie (stosunek 1:1), zaś jedzenie na franki.
(wyjątkiem jest zatem płacenie "entry fee", gdzie za jedzenie możemy płacić frankami)
Pytanie: Czy w każdym momencie gry moge zamienić jedzenie na franki? Jak się liczy ten sotosunek? Chleb za 2 franki? Czy na końcu gry liczę jeśli zostanie mi np: chleb - licze go za 2 franki za jeden żeton?
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre

Post autor: zath »

Nie, nie możesz dowolnie wymieniać jedzenia na franki. W ogóle niczego nie możesz dowolnie wymieniać. Ten tekst o wymianie w stosunku 1:1 dotyczy tylko wejścia do budynków, jeśli na budynku masz symbol 2 jedzenia, a masz tylko 1 rybę w zasobach, to możesz zapłacić za wejście 1 rybą i dopłacić 1 franka zamiast brakującego 1 jedzenia. I to jest jedyny taki przypadek.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre

Post autor: zephyr »

Ten tekst instrukcji jest gupi.

Powinno być: franków możesz używać jako jedzenie, 1 frank ma wartość 1 posiłku.
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
fmigas
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2010, 14:22

Le Havre - Shipping Line

Post autor: fmigas »

Witam,

Kupiłem właśnie grę Le Havre i niejasne są dla mnie zasady użycia jednego z - wydaje się - kluczowych budynków, czyli Shipping Line. Mam do Was następujące pytania:
1. czy żeby przewieźć dany rodzaj towaru, trzeba go posiadać?
2. czy po przewiezieniu danego towaru traci się go na rzecz miasta?
3. czy przewożony towar kładzie się na karcie statku i przez jakiś czas jest ten towar niedostępny do wykonania innych operacji?

Moim zdaniem odpowiedź na te pytania nie wynika z instrukcji. Z góry dzięki za pomoc :)

pozdr,
Franek
Tibi
Posty: 123
Rejestracja: 23 lis 2009, 19:16
Lokalizacja: Kraków
Been thanked: 1 time

Re: Le Havre - Shipping Line

Post autor: Tibi »

Shiping line dziala troche jak miejsce gdzie mozesz sprzedawac towary. Musisz dany towar posiadac, nastepnie posiadac statek na ktory mozesz go zaladowac, nastepnie zaplacic koszt wysylki statku w energii i zgarnac kase z banku. Wiec jest to swego rodzaju sprzedawalnia, do ktorej uzycia potrzebujesz zasilonych statkow.
Awatar użytkownika
Browarion
Posty: 2374
Rejestracja: 12 kwie 2005, 14:52
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 19 times
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre - Shipping Line

Post autor: Browarion »

Tibi pisze:Shiping line dziala troche jak miejsce gdzie mozesz sprzedawac towary. Musisz dany towar posiadac, nastepnie posiadac statek na ktory mozesz go zaladowac, nastepnie zaplacic koszt wysylki statku w energii i zgarnac kase z banku. Wiec jest to swego rodzaju sprzedawalnia, do ktorej uzycia potrzebujesz zasilonych statkow.
Dokładnie tak.
Często się zapomina o konieczności opłaceniu kosztów statku - uczulam na ten element!
niby stary koń, a jednak z ogromnym sentymentem do zabaw i uciech wszelakich
Awatar użytkownika
mst
Posty: 5767
Rejestracja: 25 wrz 2007, 10:42
Lokalizacja: gliwice
Been thanked: 3 times
Kontakt:

Re: Le Havre - Shipping Line

Post autor: mst »

Dodam jeszcze, że jednorazowo można wyslać towar na wielu posiadanych statkach (każdy ze statków pozwala sprzedać określoną ilość - od 2 do 4 - towarów). Energię potrzebną do wysylki na wszystkich statkach oplacamy calościowo (np.9 energii potrzebne do wysylki na 3 statkach możemy oplacić jednym żetonem koksu).
Zawsze gdy zauważysz, że jesteś po stronie większości zatrzymaj się i zastanów.
magazyn
fmigas
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2010, 14:22

Le Havre - harvest

Post autor: fmigas »

Jest jedna rzecz w Le Havre, której chyba nie rozumiem. Czy podwajanie liczby zboża (Grain) w każdej kolejce Harvest ma jakieś ograniczenie?

Zagraliśmy w Le Havre dotychczas tylko dwa razy, ale wydaje się, że najkorzystniejszą strategią w tej grze nie jest budowanie budynków czy statków, tylko maksymalne pomnażanie zboża. W zasadzie kto pierwszy złapie kłosek zboża i go najwięcej pomnoży, ten ma zdecydowanie największe szanse wygrać. Mnoży się toto w postępie geometrycznym, tak że na koniec rozgrywki można mieć tego kilka tysięcy. Na koniec gry najlepiej polować na budynek Składu, który powiększa swoją wartość o jeden za każdy żeton towaru (jeśli dobrze pamiętam, bo nie mam przy sobie instrukcji, ale jakoś tak to działa). Ewentualnie można to zboże sprzedać na Bridge over the Seine.

W ten sposób wszystkie inne działania tracą sens, bo grę wygra zawsze ten, kto ma najwięcej zboża. Chyba że czegoś nie rozumiem w działaniu zasady Harvest?...
Awatar użytkownika
zath
Posty: 514
Rejestracja: 13 lis 2009, 09:55
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time
Kontakt:

Re: Le Havre - harvest

Post autor: zath »

Zboża się nie podwaja, tylko dodaje jeden znacznik, bez względu na to ile już tego zboża masz. To samo z krowami.
Wishlist: Mission: Red Planet (2005), Steam (2009)
Personal Fav: Dungeon Lords (2009), Once Upon a Time (1993)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Le Havre - harvest

Post autor: melee »

zath pisze:Zboża się nie podwaja, tylko dodaje jeden znacznik, bez względu na to ile już tego zboża masz. To samo z krowami.
Tylko krowy musisz mieć dwie.
fmigas
Posty: 3
Rejestracja: 03 maja 2010, 14:22

Re: Le Havre - harvest

Post autor: fmigas »

Dzięki, to zmienia postać rzeczy :)
Awatar użytkownika
skoti
Posty: 437
Rejestracja: 14 wrz 2009, 11:21
Lokalizacja: oleśnica

Re: Le Havre - harvest

Post autor: skoti »

Witam.

Mam pytanie dotyczące zabierania z budynków krążka robotnika.
w instrukcji jest jasno napisane że nie można wejść 2 razy do tego samego budynku pod czas jednej rundy, ale gości zabiera się przed następnym swoim ruchem w tej rundzie :?: , żeby zwolnić innym graczom miejsce, tak? A o tym żebyy do tego budynku znowu nie wejść trzeba po prostu pamiętać?
"Jesteśmy okrążeni! -Świetnie! Możemy atakować we wszystkich kierunkach!"


moje, moje, moje !! :P
Awatar użytkownika
FormatC
Posty: 405
Rejestracja: 27 wrz 2007, 15:39
Lokalizacja: Lodz

Re: Le Havre - harvest

Post autor: FormatC »

Hej!

Wlasnie caly "myk" polega na tym, ze nie zabierasz swojego pionka z budynku na koniec rundy. ;) Ruszasz go dopiero wtedy, gdy chcesz go wstawic gdzies indziej niz aktualnie stoi. :)
ODPOWIEDZ