K2 - pytania i wątpliwości

Masz wątpliwości w sprawie zasad jakiejś gry? Zamiast pisać na forum ogólnym, wyszukaj dedykowany wątek na tym podforum i w nim zadaj pytanie.
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

Erni pisze:
DarkSide pisze:W FAQ jest taki punkt:

"W trakcie ruchu gracz może zrobić roszadę, czyli zamienić miejscami dwóch swoich himalaistów, bez względu na ograniczenie liczby himalaistów na danym polu. Ważne jest by po zakończeniu ruchu na polu stało maksymalnie tylu himalaistów, ile pozwala pole w danym obszarze planszy."
Na planszy takie zagranie jest oczywiście zgodne z zasadami i możliwe, ale w rozgrywce na BoardGameArena nie da się tego zrobić.
Mi się ze 2 razy udało, bo sytuacja na planszy tego wymagała :roll:
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2

Post autor: Erni »

Udało Ci się to zrobić na BGA np. powyżej 7000 m w grze 2-osobowej, gdzie na danym polu przebywać może tylko jeden himalaista? Przecież przy próbie takiego zagrania wyskakuje komunikat o zbyt dużej ilości graczy na jednym polu i trzeba cofnąć ruch.
studnisko
Posty: 3
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: Częstochowa

K2

Post autor: studnisko »

Czy można postawić na jednym polu dwa namioty tego samego koloru??
Awatar użytkownika
Tomzaq
Posty: 1725
Rejestracja: 09 maja 2014, 18:27
Lokalizacja: Silesia Superior
Has thanked: 112 times
Been thanked: 85 times

Re: K2

Post autor: Tomzaq »

studnisko pisze:Czy można postawić na jednym polu dwa namioty tego samego koloru??
Po co?
Who is John Galt?
Posiadam
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: RunMan »

W jednym namiocie danego koloru mogą znajdować się obaj alpiniści danego koloru.
studnisko
Posty: 3
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: Częstochowa

Re: K2

Post autor: studnisko »

Mój 8 letni syn chciał sobie postawić drugi namiot w tym samym miejscu gdyż chciał otrzymywać +2 punkty do aklimatyzacji (po jednym od każdego namiotu). Powodem teoretycznie głupiego zagrania był zakorkowany szlak..... a kart szkoda nie wykorzystywać. I pytanie czy wolno tak postawić i czy wolno sumować punkty od namiotów.
Ostatnio zmieniony 05 mar 2016, 15:09 przez studnisko, łącznie zmieniany 1 raz.
studnisko
Posty: 3
Rejestracja: 04 mar 2016, 14:07
Lokalizacja: Częstochowa

Re: K2

Post autor: studnisko »

Chyba sam sobie odpowiedziałem. Uważam, że nie mam w instrukcji ograniczeń ilości namiotów na jednym polu (o kolorach ani słowa). Natomiast stwierdzenie, że w jednym namiocie danego koloru mogą znajdować się obaj alpiniści danego koloru powoduje, że drugi namiot jest wolny - nie da się spać w dwóch jednocześnie (hmm można polemizować :D ). I nie wskazane jest sumowanie punktów aklimatyzacji od dwóch namiotów. Mylę się czy nie?
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: K2

Post autor: RunMan »

Zgadza się, wstawienie większej ilości namiotów na danym polu nie powoduje wzrostu punktów aklimatyzacji do +2.
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2

Post autor: Erni »

Taka sytuacja: Gładki Himalaista gdzieś tam sobie wędruje na 7000 m, a Falowany poniżej 6000 m - na polu z dodatnią aklimatyzacją. Zagrywam karty (przykładowo) o wartościach ruchu 1, 1 i 2. Trafia mi się żeton ryzyka "1". Karty o wartościach 1 i 2 przydzielam Gładkiemu i wykonuję nim ruch. Ostatnią kartę, o wartości 1, przydzielam Falowanemu, którego przesuwam o jedno pole do przodu (jest to również pole z dodatnią aklimatyzacji). Żeton ryzyka przydzielam Falowanemu, który ma tylko jeden punkt aklimatyzacji. Gdy rozliczę na niego ryzyko (-1), aklimatyzacja spadnie mu do zera. Pytanie: Falowany umiera czy na koniec tury dodaję mu 1 punkt aklimatyzacji i mogę wspinać się nim dalej?
Awatar użytkownika
hrachubi
Posty: 397
Rejestracja: 17 sty 2013, 20:07
Lokalizacja: Pruszków
Has thanked: 52 times
Been thanked: 10 times

Re: K2

Post autor: hrachubi »

Nie umiera - jest to opisane w FAQ do K2:
Jeśli w trakcie rozliczania żetonów ryzyka dojdzie do sytuacji, że gracz ma 0 punktów
aklimatyzacji, ale w tej samej turze dostanie punkty aklimatyzacji wynikające z pola na którym się
znajduje, gracz ten nie umiera. Rozliczane punkty są zawsze na korzyść himalaisty, sprawdzenie
czy himalaista zginął czy też nie, jest na koniec tury.
Loczeski
Posty: 4
Rejestracja: 08 lut 2017, 19:47

K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: Loczeski »

Czy jeżeli na karcie mam 3 pkt ruchu czy mogę wykorzystać tylko 2pkt a reszta przepada ?
Druga kwestia co jeżeli zostaje mi tylko jedna karta z 1 pkt ruchu, a dookoła są pola które kosztują co najmniej 2 pkt ruchu, co wtedy? Dobrać nie mogę bo została mi jedna jedyna karta, potasować nie mogę nowej talii bo dopiero jak zejdę ze wszystkich kart będę mógł to zrobić...hmm czyli stoję w miejscu i czekam do końca gry ?
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: GaGacek »

Tak, 1 punkt ruchu przepada.
Tak, musisz poczekać na przetasowanie talii.

Podstawowy wątek z pytaniami do K2
http://www.gry-planszowe.pl/forum/viewt ... 34#p472134
Loczeski
Posty: 4
Rejestracja: 08 lut 2017, 19:47

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: Loczeski »

GaGacek pisze:Tak, 1 punkt ruchu przepada.
Tak, musisz poczekać na przetasowanie talii.
Przetasowanie talii następuję wg. instrukcji po zejściu ze wszystkich kart, więc skoro nie mogę oddać tej karty bo się zablokowałem to jak mam to zrobić? Chyba coś pomieszałem :> ?
Awatar użytkownika
aaxxee
Posty: 231
Rejestracja: 08 wrz 2014, 17:14
Lokalizacja: Ciechocinek
Has thanked: 9 times
Been thanked: 18 times
Kontakt:

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: aaxxee »

Zagrywasz i nic nie robisz.
Leszy2
Posty: 555
Rejestracja: 05 kwie 2012, 10:50
Been thanked: 12 times

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: Leszy2 »

Skoro została Ci jedna karta, to znaczy, że coś pomieszałeś.
Grając zgodnie z zasadami taka sytuacja nie występuje.
6 kart na ręce, zagrywasz 3 (zawsze 3), dobierasz 3. W momencie gdy talie się kończą (wszystkie jednocześnie) i gracze mają tylko po 3 na ręce, zagrywają te 3 i w następnej kolejce następuje tasowanie i dobranie 6 kart na rękę.
Nie musisz wykorzystać w pełni punktów z zagranych kart, ale często jest też tak, że punkty z zagranych kart przepadają bo nie ma jak ich wykorzystać.
vitas
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:24
Lokalizacja: Krapkowice

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: vitas »

Czy inny gracz możne korzystać z cudzego rozbitego namiotu (innego gracza), o ile namiot ten jest pusty/opuszczony? Czy może zasadą jest tu kolor, np. z żółtych namiotów może korzystać tylko żółty zespół?
Awatar użytkownika
WRS
Administrator
Posty: 2179
Rejestracja: 09 sty 2009, 09:39
Lokalizacja: Ropczyce
Has thanked: 7 times
Been thanked: 95 times
Kontakt:

Re: K2- zasady do wyjaśnienia

Post autor: WRS »

Ekipa używa tylko swoich namiotów - czerwoni w czerwonych.
Baruk Khazad!
Jak mawia Folko:
gry logiczne to kwintesencja rozrywki, to czysta postać gry: mechanika bez dodatkowej otoczki wnoszącej, lub starającej się coś wnieść do rozgrywki
i ja się (pod) tym podpisuję
vitas
Posty: 6
Rejestracja: 27 sie 2017, 23:24
Lokalizacja: Krapkowice

Re: K2

Post autor: vitas »

Dziękuję za wyjaśnienie. Sprawa namiotu i maksymalnej liczby himalaistów na tym samym polu nie jest dla mnie zbyt jasna. Zgodnie z instrukcją, na jednym polu może znajdować się dowolna liczba namiotów. Ale inny przepis mówi, że na jednym polu może znajdować tylko tylu himalaistów, ilu wynika z tabeli na planszy. Czy wobec tego do limitu himalaistów przebywających na jednym polu wliczamy również tych, którzy na tym polu przebywają w namiocie? Dopowiem sobie, że trzymając się literalnie przepisów należałoby odpowiedzieć TAK. Czy macie podobne zdanie?
Poglądowo mówiąc, jeśli na półce skalnej w rejonie szczytu, na której mieści się 1 osoba są dwa namioty różnych graczy (postawione tu w różnych turach), to tylko jeden z nich może być w danym momencie zamieszkały, a drugi himalaista nie może na tym polu kończyć swojego ruchu.

I sprawa druga - być może już poruszana. Czy namioty są jednoosobowe?
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: GaGacek »

Ad 1 - Tak
Ad 2 - W namiocie mogą sie schronić abaj himalaiści - patrz przykład w instrukcji.
Ostatnio zmieniony 15 lis 2017, 17:57 przez GaGacek, łącznie zmieniany 1 raz.
Awatar użytkownika
Coen
Posty: 2492
Rejestracja: 14 wrz 2011, 11:38
Lokalizacja: Warszawa, Sulejówek
Has thanked: 423 times
Been thanked: 126 times

Re: K2

Post autor: Coen »

GaGacek pisze: Ad 2 - Namioty to jednoosobowe „pałatki” przypisane do kolory i kształtu himalaisty.
Nie, namioty są przypisane tylko do koloru.
Jest to zresztą podane jako przykład w instrukcji. W jednym namiocie kryją się obaj himalaiści.
Mam takie gry,
a zastanawiam się jeszcze nad tymi
ⓘ 𝗢𝗳𝗳𝗶𝗰𝗶𝗮𝗹 𝘀𝗼𝘂𝗿𝗰𝗲𝘀 𝘀𝘁𝗮𝘁𝗲𝗱 𝘁𝗵𝗮𝘁 𝘁𝗵𝗶𝘀 𝗶𝘀 𝗳𝗮𝗹𝘀𝗲 𝗮𝗻𝗱 𝗺𝗶𝘀𝗹𝗲𝗮𝗱𝗶𝗻𝗴
Awatar użytkownika
DarkSide
Posty: 3034
Rejestracja: 07 sty 2013, 15:12
Lokalizacja: Poznań
Has thanked: 570 times
Been thanked: 239 times

Re: K2

Post autor: DarkSide »

Kształt namiotu służy tylko do pamietania który alpinista już rozstawil namiot.
W idealnym świecie planszówkowym wszystkie eurasy ociekają klimatem, a wszystkie ameri mają przejrzyste zasady i nie potrzebują FAQ

Sprzedam gry
Moje zniżki Planszostrefa -10%, ALEplanszówki -3%
GaGacek
Posty: 180
Rejestracja: 08 sie 2007, 23:10
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 7 times
Kontakt:

Re: K2

Post autor: GaGacek »

Coen pisze:
GaGacek pisze: Ad 2 - Namioty to jednoosobowe „pałatki” przypisane do kolory i kształtu himalaisty.
Nie, namioty są przypisane tylko do koloru.
Jest to zresztą podane jako przykład w instrukcji. W jednym namiocie kryją się obaj himalaiści.
Macie racje!
Awatar użytkownika
bobule
Posty: 1008
Rejestracja: 21 wrz 2017, 22:09
Has thanked: 45 times
Been thanked: 207 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: bobule »

Pytanie o kafle pogody, odkrywam zawsze jeden, czy dwa? Mają one dotyczyć przyszłej pogody czy jeden to jest pogoda, która już była, a drugi, obecna?
Niby pytanie głupie, ale nie daje mi to spokoju :P
Awatar użytkownika
Erni
Posty: 348
Rejestracja: 07 gru 2013, 23:06
Lokalizacja: Jakaś wiocha pod Gnieznem
Has thanked: 69 times
Been thanked: 74 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: Erni »

Według instrukcji odkryte są zawsze dwa kafelki pogody - z pogodą obecną i przyszłą.
Ale żeby było ciekawej i trudniej, możesz odkrywać tylko jeden.
c08mk
Posty: 2462
Rejestracja: 02 sie 2013, 16:24
Lokalizacja: Rzeszów
Has thanked: 100 times
Been thanked: 285 times

Re: K2 (Adam Kałuża)

Post autor: c08mk »

Pytanie do autora lub wydawcy. Lhotse tryb solo oferuje alternatywną możliwość gry z kaflami Lhotse zamiast letnimi/zimowymi. Tabela punktacji jest tylko dla kafli lato/zima. Jak traktować punktację z kaflami Lhotse? Jak punktację zimową czy letnią?
ODPOWIEDZ