Navegador

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Navegador

Post autor: jerrymagu »

W fazie początkowej każdy gracz ma dwóch ludzi w Lisboa i 2 statki
Do wybudowania Kościoła potrzebnych jest pięcioro ludzi.
Nowych Pracowników pozyskuje się przez posiadanie Kościołów.
Jak w takim razie mogę zwiększyć ilość Pracowników skoro nie mogę wybudować Kościoła ze względu że nie mam wystarczającej liczby Pracowników?.
Dla mnie to koło jest zamknięte, a nigdzie nie znalazłem informacji o innej formie zatrudniania Pracowników
Czy ktoś z Was wie jak przejść przez ten problem?
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
zephyr
Posty: 2373
Rejestracja: 27 paź 2007, 00:12
Lokalizacja: Warszawa
Been thanked: 1 time

Re: Navegador

Post autor: zephyr »

Po pierwsze każdy zaczyna z kościołem i stocznią, więc po 3 wizytach dających +1 ludzia masz już 5.
Po drugie zawsze możesz kupić ile chcesz, ale o ile budynki produkują za 50, o tyle nadmiarowi kosztują 100/200/300 w zależności od ery.

Więc problem znika.

[edit] zaczynasz z 3 ludzmi - 2 to minimum poniżej którego nie da się zejść (zabronione)
Science is a way of trying not to fool yourself. The first principle is that you must not fool yourself, and you are the easiest person to fool.
R.Feynman
jerrymagu
Posty: 460
Rejestracja: 27 gru 2010, 20:28

Re: Navegador

Post autor: jerrymagu »

zephyr pisze:Po pierwsze każdy zaczyna z kościołem i stocznią, więc po 3 wizytach dających +1 ludzia masz już 5.
Po drugie zawsze możesz kupić ile chcesz, ale o ile budynki produkują za 50, o tyle nadmiarowi kosztują 100/200/300 w zależności od ery.

Więc problem znika.

[edit] zaczynasz z 3 ludzmi - 2 to minimum poniżej którego nie da się zejść (zabronione)
czy ta produkcja ludzia per 50 cruzados jest per tura czy też jednorazowo mogę wyprodukować ludzia w Kościele za 50 i potem każdy kolejny kosztować będzie 100/200/300
dzięki za pomoc.
Czarne serce mam i czarną w żyłach krew!
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Navegador

Post autor: melee »

przy każdej wizycie na polu kupowania
staszek
Posty: 3539
Rejestracja: 11 maja 2009, 15:58
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 24 times

Re: Navegador

Post autor: staszek »

to ja w sprawie pływania się zapytam-graliśmy tak,że jeśli pierwsze statki przepłyną za granicę(niebieską lub czerwoną) to kolejne tego gracza płyną juz odpowiednio o dwa lub trzy pola.Nie wiem czy to dobrze,ale nasuwa mi się porównanie z instrukcją, gdzie jest napisane,że kolejni gracze płyną jeszcze w/g starej liczby,aż do następnej rundy(fazy),która moim zdaniem właśnie się rozpoczęła-czyli nic z tego nie rozumiem.
Pomożecie ? :)
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Navegador

Post autor: melee »

gracz kończy ruch i dopiero rozpoczyna się nowa faza
czyli ten gracz płynie do końca ruchu z taką samą prędkością
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Navegador

Post autor: Koziołek »

Nie tylko ten gracz plynie do konca ze starą szybkoscią ale i wszyscy pozostali gracze. Dopiero nastepny ruch tego gracza odbywa się w następnej fazie. Oczywiście dotyczy to nie tylko ruchu ale rownież cen statków i pracowników oraz dostępnych przywilejów. Wyjątkiem jest przejście do następnej tury korzystając z karty Henryka, wtedy kolejna faza pojawia sie natychmiast.
Awatar użytkownika
melee
Posty: 4341
Rejestracja: 28 cze 2007, 20:20
Lokalizacja: Warszawa / CK
Been thanked: 2 times

Re: Navegador

Post autor: melee »

A czy zostało to gdzieś wyjaśnione w ten sposób na BGG? W instrukcji zapisano:

The new phase comes into effect on the next turn, therefore the old sailing distance is still applied to all ships in a turn where a new sea region is explored.

Nie ma tu mowy o następnej turze tego gracza, tylko następnej turze - a zatem turze następnego gracza. Czyli kończymy ruch w starej fazie, następny gracz zaczyna w nowej.
Koziołek
Posty: 26
Rejestracja: 04 cze 2007, 20:10
Lokalizacja: Warszawa

Re: Navegador

Post autor: Koziołek »

To może być niezgodność w tłumaczeniu polskiej instrukcji. " Nowa faza zaczyna się z początkiem następnej RUNDY, zatem dystans żeglugi dla Graczy, którzy jeszcze nie wykonywali swoich ruchów pozostaje niezmieniony". Faktycznie w instrukcji angielskiej jest kompletnie inaczej. Ciekawe czy to błąd w tłumaczeniu, czy też przed wydrukowaniem polskiej instrukcji pojawiła się nowa interpretacja tego przepisu?
Awatar użytkownika
krupnik86
Posty: 54
Rejestracja: 20 cze 2012, 13:49
Lokalizacja: Warszawa

Re: Navegador

Post autor: krupnik86 »

Witam, a ja mam do Was pytanie odnośnie rynku- czy dopuszczacie przetwarzanie złota lub przypraw gdy te jeszcze nie zostały 'odkryte' (a więc nie ma ich jeszcze na rynku)? Podobnie- czy dopuszcza się samo nabycie faktorii złota lub przypraw po niskich jeszcze cenach, np. w pierwszej fazie gry, choć nowe kolonie jeszcze nie zostały odkryte? Pzdr
Awatar użytkownika
DanCo
Posty: 668
Rejestracja: 27 maja 2008, 11:55
Lokalizacja: Zdzieszowice

Re: Navegador

Post autor: DanCo »

ja gram, że można
nie przypominam sobie by w zasadach zabraniano tego

jak ktoś wpadnie w totalną skrajność to może uznać, że jak ktoś nie odkrył to nie może, czyli może się okazać, że do końca gry nie może bo odkrywają inni gracze
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Navegador

Post autor: michal2014 »

melee pisze:A czy zostało to gdzieś wyjaśnione w ten sposób na BGG? W instrukcji zapisano:

The new phase comes into effect on the next turn, therefore the old sailing distance is still applied to all ships in a turn where a new sea region is explored.

Nie ma tu mowy o następnej turze tego gracza, tylko następnej turze - a zatem turze następnego gracza. Czyli kończymy ruch w starej fazie, następny gracz zaczyna w nowej.

Przecież:
The new phase comes into effect on the next turn, therefore the old sailing distance is still applied to all ships in a turn where a new sea region is explored.
=
Nowa faza zaczyna się z początkiem następnej RUNDY, zatem dystans żeglugi dla Graczy, którzy jeszcze nie wykonywali swoich ruchów pozostaje niezmieniony


To znaczy dokładnie to samo. jeżeli 1 gracz przekroczy fazę I/II/III, pozostali płyną po staremu.
Kolejna faza rozpoczyna się od następnej rundy.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
Koziełło
Posty: 905
Rejestracja: 13 cze 2018, 13:11
Lokalizacja: Kraków
Has thanked: 232 times
Been thanked: 315 times

Re: Navegador

Post autor: Koziełło »

Pojawiła się nam ostatnio zagwozdka. Czy można poruszyć się na rondlu i zrezygnować z wykonania akcji (np. ze względu na brak kasy)? W ostatniej rozgrywce zdarzyła nam się sytuacja, w której gracz nie miał możliwości wykonania żadnej z trzech "darmowych" akcji. Przyjęliśmy, że wykonanie akcji z rondla jest dobrowolne, ale czy tak jest rzeczywiście? A jeśli jest przymusowe, to co zrobić, gdy gracz nie jest w stanie wykonać żadnej?
imssah
Posty: 182
Rejestracja: 11 paź 2013, 23:49
Lokalizacja: Warszawa
Has thanked: 12 times
Been thanked: 17 times

Re: Navegador

Post autor: imssah »

Jasne. W instrukcji jest napisane "Gracz może...." a to znaczy ze nie Musi :)
ODPOWIEDZ