Troyes - pytania i wątpliwości

Masz pytanie o zasady jakiejś gry - zamiast pisać na forum ogólnym, napisz osobnego posta na tym podforum. Uwaga! W tytule wątku podaj nazwę gry (i krótko czego dotyczy pytanie)!
Awatar użytkownika
KamradziejTomal
Posty: 1162
Rejestracja: 04 kwie 2016, 16:40
Has thanked: 384 times
Been thanked: 452 times

Re: Troyes

Post autor: KamradziejTomal »

Szykuję się do pierwszej partii z żoną. Mam wiele drobnych wątpliwości ale myślę że pierwsza rozgrywka je rozwieje.

Jedną tylko rzecz chciałbym wyjaśnić: Wydarzenie Rabusie, które zawsze jest na planszy, czy może być zwalczone? Karty wydarzeń po zwalczeniu zdejmuje się i nie mają efektu, no a tej... no nie da się zdjąć xD Czy oznacza to, że ona zawsze działa, niezależnie czy jest już obłożona kosteczkami? Czy jej zwalczenie ją wyłącza i po prostu leży tak do końca gry?
Słyszysz o jakichś glaze'ach, drybrushach i innych dziwadłach i nie wiesz o czym mowa? Zerknij sobie TUTAJ
Sundrop tutorial: TUTAJ
Wykańczanie podstawek domowymi sposobami: TUTAJ
Awatar użytkownika
Pan_K
Posty: 2504
Rejestracja: 24 wrz 2014, 19:16
Lokalizacja: Wrocław
Has thanked: 189 times
Been thanked: 168 times

Re: Troyes

Post autor: Pan_K »

KamradziejTomal pisze:Szykuję się do pierwszej partii z żoną. Mam wiele drobnych wątpliwości ale myślę że pierwsza rozgrywka je rozwieje.

Jedną tylko rzecz chciałbym wyjaśnić: Wydarzenie Rabusie, które zawsze jest na planszy, czy może być zwalczone? Karty wydarzeń po zwalczeniu zdejmuje się i nie mają efektu, no a tej... no nie da się zdjąć xD Czy oznacza to, że ona zawsze działa, niezależnie czy jest już obłożona kosteczkami? Czy jej zwalczenie ją wyłącza i po prostu leży tak do końca gry?
Nie da się go zwalczyć, w sensie zdjąć z planszy. Jest to po prostu źródło punktów. Jak wypełni się kosteczkami - dostajesz/dostajecie punkty, zdejmujesz kosteczki i można zaczynać od nowa. Czarną kość dodaje zawsze.
„Rzekł głupi w swoim sercu: nie ma Boga.”

Ryba bez roweru, to tylko ryba...
wc
Posty: 625
Rejestracja: 07 mar 2005, 12:42
Lokalizacja: dolny śląsk
Been thanked: 1 time

Re: Troyes

Post autor: wc »

warlock pisze:Dopiero dodatek pozwala manipulować grupą kości, jakie odkupiliśmy od rywali :)
..... kurteczka .....
możesz powiedzieć jak to można robićz dodatkiem??
są ludzie którzy nie chcą połknąć bakcyla planszówek
takim trzeba wpychać go do gardła
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

wc pisze:
warlock pisze:Dopiero dodatek pozwala manipulować grupą kości, jakie odkupiliśmy od rywali :)
..... kurteczka .....
możesz powiedzieć jak to można robićz dodatkiem??
Witaj. Jedna z planszetek Outdoor Acivities posiada taką zdolność:
"Discard a cube from this activity to turn
over an opponent’s die that you just bought
to perform an action. You must immediately
use the die to execute an action."
:P

Pozdrawiam.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Witam
Próbuję wgryźć się w grę grając na boardgamearena i mam wątpliwość. W instrukcji jest napisane:"gdy gracz umieszcza na karcie Rzemieślnika, musi aktywować kartę co najmniej raz"
Aktywacją jest rzut kośćmi w celu przydzielenia odpowiedniej ilości kosteczek, czy użycie min jednej kosteczki i skorzystanie z efektu karty akcji? Myślę że przydzielenie, ale chciałbym mieć pewność.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: palladinus »

Kośćmi rzucasz tylko na początku rundy. Aktywacja to skorzystanie z grupy 1-3 kości i wykonanie akcji zapisanej na karcie.
Możesz przy tej okazji skorzystać z kubika, którego wygeneraowałeś w poprzednich akcjach w celu zmodyfikowania użytych kości.
opulentus pisze:Witam
Próbuję wgryźć się w grę grając na boardgamearena i mam wątpliwość. W instrukcji jest napisane:"gdy gracz umieszcza na karcie Rzemieślnika, musi aktywować kartę co najmniej raz"
Aktywacją jest rzut kośćmi w celu przydzielenia odpowiedniej ilości kosteczek, czy użycie min jednej kosteczki i skorzystanie z efektu karty akcji? Myślę że przydzielenie, ale chciałbym mieć pewność.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

No właśnie, a nie jest tak, że aktywacja to użycie tej grupy 1-3 kości? Na bga tak to wyglada ze wybieram 1-3 kości, kładę Rzemieślnika na kartę, mam przyznaną liczbę małych kostek, które kładę na karcie i jest koniec mojego ruchu. W tej fazie już nie mogę wykonać efektu z karty, dopiero w następnej rundzie. Na bga jest w takim razie źle?

palladinus pisze:Kośćmi rzucasz tylko na początku rundy. Aktywacja to skorzystanie z grupy 1-3 kości i wykonanie akcji zapisanej na karcie.
Możesz przy tej okazji skorzystać z kubika, którego wygeneraowałeś w poprzednich akcjach w celu zmodyfikowania użytych kości.
opulentus pisze:Witam
Próbuję wgryźć się w grę grając na boardgamearena i mam wątpliwość. W instrukcji jest napisane:"gdy gracz umieszcza na karcie Rzemieślnika, musi aktywować kartę co najmniej raz"
Aktywacją jest rzut kośćmi w celu przydzielenia odpowiedniej ilości kosteczek, czy użycie min jednej kosteczki i skorzystanie z efektu karty akcji? Myślę że przydzielenie, ale chciałbym mieć pewność.
Awatar użytkownika
palladinus
Posty: 1494
Rejestracja: 29 paź 2010, 14:10
Lokalizacja: Poznań
Been thanked: 5 times
Kontakt:

Re: Troyes

Post autor: palladinus »

opulentus pisze:No właśnie, a nie jest tak, że aktywacja to użycie tej grupy 1-3 kości? Na bga tak to wyglada ze wybieram 1-3 kości, kładę Rzemieślnika na kartę, mam przyznaną liczbę małych kostek, które kładę na karcie i jest koniec mojego ruchu. W tej fazie już nie mogę wykonać efektu z karty, dopiero w następnej rundzie. Na bga jest w takim razie źle?

palladinus pisze:Kośćmi rzucasz tylko na początku rundy. Aktywacja to skorzystanie z grupy 1-3 kości i wykonanie akcji zapisanej na karcie.
Możesz przy tej okazji skorzystać z kubika, którego wygeneraowałeś w poprzednich akcjach w celu zmodyfikowania użytych kości.
opulentus pisze:Witam
Próbuję wgryźć się w grę grając na boardgamearena i mam wątpliwość. W instrukcji jest napisane:"gdy gracz umieszcza na karcie Rzemieślnika, musi aktywować kartę co najmniej raz"
Aktywacją jest rzut kośćmi w celu przydzielenia odpowiedniej ilości kosteczek, czy użycie min jednej kosteczki i skorzystanie z efektu karty akcji? Myślę że przydzielenie, ale chciałbym mieć pewność.
Na BGA jest dobrze. Są dwa rodzaje kart: z klepsydrą, gdzie akcją jest dołożenie kosteczek na kartę i bez klepsydry, która jest odpalana od razu. Jeśli masz już gdzieś kosteczki, to możesz jednej użyć przy wykonywaniu akcji.
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

opulentus pisze:Witam
Próbuję wgryźć się w grę grając na boardgamearena i mam wątpliwość. W instrukcji jest napisane:"gdy gracz umieszcza na karcie Rzemieślnika, musi aktywować kartę co najmniej raz"
Aktywacją jest rzut kośćmi w celu przydzielenia odpowiedniej ilości kosteczek, czy użycie min jednej kosteczki i skorzystanie z efektu karty akcji? Myślę że przydzielenie, ale chciałbym mieć pewność.
Aktywacją karty jest przydzielenie do niej 1-3 kości ( ang. dice) i w zależności: jeśli to karta natychmiastowa to wykonanie z niej akcji, a jeśli karta z efektem opóźnionym, to dołożenie do niej kosteczek ( ang. cubes). Kosteczki (cubes) położone na kartach można wydawać bez aktywacji tej karty, by wspierać inne akcje.
No i nie rzucasz już kośćmi w fazie akcji.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Przy ostatnim wydaniu rebel się nie popisał. Przy opisie karty "Kapłan" jest błąd. W instrukcji jest:" nie możesz modyfikować kości w celu umieszczenia obywatela w Ratuszu."
W wersji angielskiej natomiast:" This does not allow you to modify the value of a die in order to place it on the Palace, the Bishopric, the City Hall or the Cathedral".
Nie wiem czy było o tym wcześniej. Reszty kart nie sprawdzałem jeszcze.
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

opulentus pisze:Przy ostatnim wydaniu rebel się nie popisał. Przy opisie karty "Kapłan" jest błąd. W instrukcji jest:" nie możesz modyfikować kości w celu umieszczenia obywatela w Ratuszu."
W wersji angielskiej natomiast:" This does not allow you to modify the value of a die in order to place it on the Palace, the Bishopric, the City Hall or the Cathedral".
Nie wiem czy było o tym wcześniej. Reszty kart nie sprawdzałem jeszcze.
Jako że Rebel nie umieścił w sieci opisu kart, to zakładam, że kartą Kapłana jest Priest (Prêtre).
W takim przypadku nie ma błędu w polskim wydaniu i jest ono zgodne zarówno z ikonografią na karcie, jak i oryginalną instrukcją oraz angielską.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

GrzeL pisze:
opulentus pisze:Przy ostatnim wydaniu rebel się nie popisał. Przy opisie karty "Kapłan" jest błąd. W instrukcji jest:" nie możesz modyfikować kości w celu umieszczenia obywatela w Ratuszu."
W wersji angielskiej natomiast:" This does not allow you to modify the value of a die in order to place it on the Palace, the Bishopric, the City Hall or the Cathedral".
Nie wiem czy było o tym wcześniej. Reszty kart nie sprawdzałem jeszcze.
Jako że Rebel nie umieścił w sieci opisu kart, to zakładam, że kartą Kapłana jest Priest (Prêtre).
W takim przypadku nie ma błędu w polskim wydaniu i jest ono zgodne zarówno z ikonografią na karcie, jak i oryginalną instrukcją oraz angielską.
TEż tak sądze.
Przecież ksiądz (org. Priest ) dodaje modyfikator do żółtych kości. Żółtymi kośćmi nie wykonuje się akcji w Pałacu czy katedrze.
To raczej ang instrukcja niepotrzebnie dodaje taki opis wprowadzając w "błąd".
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
GrzeL
Administrator
Posty: 1140
Rejestracja: 24 paź 2011, 15:13
Lokalizacja: okolica Warszawy
Has thanked: 9 times
Been thanked: 56 times

Re: Troyes

Post autor: GrzeL »

michal2014 pisze:
GrzeL pisze:
opulentus pisze:Przy ostatnim wydaniu rebel się nie popisał. Przy opisie karty "Kapłan" jest błąd. W instrukcji jest:" nie możesz modyfikować kości w celu umieszczenia obywatela w Ratuszu."
W wersji angielskiej natomiast:" This does not allow you to modify the value of a die in order to place it on the Palace, the Bishopric, the City Hall or the Cathedral".
Nie wiem czy było o tym wcześniej. Reszty kart nie sprawdzałem jeszcze.
Jako że Rebel nie umieścił w sieci opisu kart, to zakładam, że kartą Kapłana jest Priest (Prêtre).
W takim przypadku nie ma błędu w polskim wydaniu i jest ono zgodne zarówno z ikonografią na karcie, jak i oryginalną instrukcją oraz angielską.
TEż tak sądze.
Przecież ksiądz (org. Priest ) dodaje modyfikator do żółtych kości. Żółtymi kośćmi nie wykonuje się akcji w Pałacu czy katedrze.
To raczej ang instrukcja niepotrzebnie dodaje taki opis wprowadzając w "błąd".
Oryginałem jest raczej wersja francuska niż angielska (autorzy i wydawnictwo są z Belgi), potwierdza to też przypadek dodatku, gdzie zarówno z angielskiej, jak i niemieckiej wersji zniknęła ta sama kluczowa połowa zdania, a we francuskiej było poprawnie.

Błąd tu raczej jest po stronie opulentusa, bo w obu posiadanych przeze mnie instrukcjach angielskich (pudełkowej oraz elektronicznej) jest prawidłowo, więc raczej mu się pomyliło z inną kartą, bo dwie kolejne mają zacytowany przez niego opis.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Faktycznie panowie, macie oczywiście rację, mój błąd, przepraszam za zamieszanie.
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Skończyłem właśnie na bga dwuosobową rozgrywkę i jest podsumowanie końcowe, w którym nie rozumiem jednej pozycji:
- punkty zdobyte: nadzorcy - 9
- punkty zdobyte: katedra - 0
- punkty zdobyte: wydarzenia - 22
- Henry I - 6
- Chretien de Troyes - 3
- Urbain IV - 0
- Thibault II - 1
- punkty zdobyte: akcje - 1
Nie rozumiem ostatniej pozycji, o jakie akcje chodzi? PZ z pól na kartach akcji zajętych przez nadzorców są tu ujęte w pierwszej pozycji. Wie ktoś o co chodzi?
Pozdrawiam
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

opulentus pisze:Skończyłem właśnie na bga dwuosobową rozgrywkę i jest podsumowanie końcowe, w którym nie rozumiem jednej pozycji:
- punkty zdobyte: nadzorcy - 9
- punkty zdobyte: katedra - 0
- punkty zdobyte: wydarzenia - 22
- Henry I - 6
- Chretien de Troyes - 3
- Urbain IV - 0
- Thibault II - 1
- punkty zdobyte: akcje - 1
Nie rozumiem ostatniej pozycji, o jakie akcje chodzi? PZ z pól na kartach akcji zajętych przez nadzorców są tu ujęte w pierwszej pozycji. Wie ktoś o co chodzi?
Pozdrawiam
Dawno nie grałem na BGA, ale o ile pamiętam, to są punkty, które zdobywasz wykonując akcję na jakiejś karcie, która daje VP.
Podaj ewentualnie numer stołu, to zerknę.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

28818754
VP dają karty wydarzeń i akcji, ale niemożliwa jest taka dysproporcja 1:14. Samych kart wydarzeń miałem 6 przy 1 przeciwnika.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

opulentus pisze:28818754
VP dają karty wydarzeń i akcji, ale niemożliwa jest taka dysproporcja 1:14. Samych kart wydarzeń miałem 6 przy 1 przeciwnika.
Jak zaczynałem grać w tą grę na BGA pare lat temu, miałem to samo pytanie. tez tego nie wiedziałem.
Zaraz sobie spróbuje przypomnieć i dam ci znać. Daj mi z 10 min.
Podaj mi jescze link do tego stołu, bo ne moge po numerze znaleźć, jest tylko po userze.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

Znalałem wiadomosć na BGA od goscia z którym grałem wtedy i pytalem go o tą punktacje.
to był 2013 rok :lol:
Chodzi zapewne o to co pisałem wcześniej. To są punkty, które zdobywasz za aktywacje każdej karty, która takie punkty daje.
I chyba nie liczą sie do tego punkty z wydarzeń, tylko z kart "rzemieślników".
NP rzeźbiarz, czeladnik itp.

podaje jescze link do tego stołu, bo po numerze nie ma ( albo ja nie mogę znaleźć) wyszukiwania, tylko po userze.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Dziwne, aktywowałem min 4 karty akcji przy trzech kartach aktywowanych przez przeciwnika.
Awatar użytkownika
michal2014
Posty: 273
Rejestracja: 08 lut 2014, 15:37
Lokalizacja: Piaseczno koło Warszawy
Has thanked: 11 times
Been thanked: 15 times

Re: Troyes

Post autor: michal2014 »

opulentus pisze:Dziwne, aktywowałem min 4 karty akcji przy trzech kartach aktywowanych przez przeciwnika.
"Punktyz z akcji" zdobywasz tak jak napisałem...

+ z kostek, które zostaną na koniec gry na kartach wydarzeń.
Została ci 1 niebieska, to własnie ten 1 VP.

On korzystał z karty zółtej czeladnik, która daje VP, stąd ma 14
Ty nie masz żadnego rzemieślnika, który daje VP.
_______________________________________
Michał
Moje Gry
Mój Archiwalny wątek sprzedażowy
opulentus
Posty: 510
Rejestracja: 11 wrz 2016, 15:55
Lokalizacja: Toruń
Has thanked: 94 times
Been thanked: 29 times

Re: Troyes

Post autor: opulentus »

Dzięki za rozwianie moich wątpliwości.
Awatar użytkownika
RunMan
Posty: 1194
Rejestracja: 20 cze 2011, 12:40
Has thanked: 2 times
Been thanked: 4 times

Re: Troyes

Post autor: RunMan »

Czy celem zwalczania czarnych kości można używać kostek z akcji modyfikujacych wartość własnych kości, jak np. Kowal?
Awatar użytkownika
warlock
Posty: 4598
Rejestracja: 22 wrz 2013, 19:19
Lokalizacja: Lublin
Has thanked: 1008 times
Been thanked: 1880 times

Re: Troyes

Post autor: warlock »

RunMan pisze:Czy celem zwalczania czarnych kości można używać kostek z akcji modyfikujacych wartość własnych kości, jak np. Kowal?
Nie - w fazie zwalczania kości nie możesz korzystać z sześcianików z kart ani kupować kości rywali. Możesz tylko przerzucać własne kości za wpływ i używać swoich kości (to symbolizuje wkład i poświecenie Twojego rodu w walkę z najeźdźcą ;)).
Awatar użytkownika
Olgierdd
Posty: 1835
Rejestracja: 23 lut 2010, 15:25
Lokalizacja: Gdańsk
Has thanked: 80 times
Been thanked: 92 times

Re: Troyes

Post autor: Olgierdd »

RunMan pisze:Czy celem zwalczania czarnych kości można używać kostek z akcji modyfikujacych wartość własnych kości, jak np. Kowal?
W instrukcji przy opisie akcji opóźnionych jest napisane, że nie można ich używać do zwalczania czarnych kości.
ODPOWIEDZ